Květ pouště

Květ pouště https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257802/bmid_kvet-pouste-kvet-pouste-WD8-257802.jpg 4 718 127

Květ pouště série

Waris Dirie pochází z rodiny kočovných nomádů, s nimiž vyrůstala v somálské poušti. V třinácti utekla do Mogadiša, odkud se po čase dostala do Londýna a do New Yorku, kde se jí podařilo vybudovat závratnou kariéru herečky, spisovatelky a supermodelky mezinárodního věhlasu. Waris Dirie je přední protagonistkou boje proti ženské obřízce – sama ví, o čem mluví. V pouhých pěti letech podstoupila infibulaci, nejkrutější formu ženské obřízky vůbec.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Desert Flower , 1998

AnnaPok
28.07.2020 5 z 5

Kniha na kterou nezapomenete.

Sidonka3
17.02.2020 3 z 5

Kniha mě zpočátku sthnula, je to čtivější průměr ze zajímavého prostředí a s nevšední hrdinkou. Pak jsem začínala mít potíže s tím, čemu věřit a čemu ne, příval dobrých náhod a to jak z každé svízele ta náctiletá brzo a snadno vyvázla..., příběh přestával být pozoruhodný. Nevěřím, že vše popsala tak, jak bylo, že nic nepřibarvila, že se nedělala lepší a kniha mi přestávala zajímat. Musela jsem se nutit jí dočíst, chvilkami mi to přišlo jako trochu komplikovanější pohádka o Popelce.
Vím, že výjimečně krásné a k tomu mladé, zdravé ženy to mají v životě lehčí (snáze najdou zaměstnání i získají na první pohled více sympatií, působí schopně a důvěryhodně, jsou jim přisuzovány lepší schopnosti aniž by je člověk poznal atd.). Nicméně tím, jak se její život diametrálně změnil po přestěhování do Londýna a jak si snadno a rychle zvykla na jiný způsob života mě až zaráželo, vzhledem k předchozí výchově a totální absenci vzdělání. A těch náhod! Například po odjezdu strýce zpět do Afriky celej den chodila po obchoďáku, zkoušela si v něm oblečení a když si uvědomila, že budou obchod zavírat a ona nemá kde přespat, najednou jí během vteřiny oslovila milá studentka a nabídla jí zdarma ubytování mezi mladými lidmi v hezké koleji, dokonce s bazénem navrch? Někteří lidé mají sice štěstí, ale jí to hrálo nějak do karet skoro samo, i když snažit se musela taky. Fotograf jí přemlouvá a měsíce uhání pro focení, taky divné, to je v tom Londýně tak málo černošských dívek?
Dočetla jsem, ale knihu jsem musela odkládat a přinutila mi jí konečně dočíst až náhoda, rezervace jiného čtenáře na tento titul v knihovně.
Nezrazuju nikoho od čtení, čte se to snadno, místy dobrodružné, exotické a zajímavé, takže chápu, že je kniha mezi oblíbenými. U mě to polopohádkové vyprávění o tom, že stačí jenom chtít a snažit se a sláva spadne do klína, stačilo tak na 3 hvězdy.

booklovertina
07.01.2020 5 z 5

Púštny kvet je rozhodne jedna z kníh, ktorej by mal dať šancu každý - starý, mladý, muž či žena. Je to nesmierne silný, emotívny príbeh, ktorý nie len dokazuje, že aj z ničoho sa dá vypracovať na tie najvyššie pozície, ale najmä ide o skutočný príbeh plný bolesti, krívd a smútku, ktorý čitateľom rozšíri vedomosti a možno otvorí oči pred neľahkou realitou, ktorú mnohé africké ženy podstupujú každý deň, a my o nej vôbec netušíme. Odporúčam

misa8153
17.10.2019 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem se k této knize dostala - opět díky Databazeknih! Silný příběh. Rozhodně jedna z knih, na které hned tak nezapomenu.

evask
02.10.2019 5 z 5

Zajímavá knížka.

TerinkaV13
18.08.2019 5 z 5

Krásná kniha, která vám nabídne pohled na těžký africký život, který si mi tady nedokážeme vůbec představit. Líbí se mi, že kniha popisuje jak život v Africe, tak potom velmi zajímavý život v Londýně.

Crozz
19.07.2019 5 z 5

Perfektně napsaná kniha, která se čte sama.

Vendas
19.03.2019 5 z 5

Knihu jsem četla jednim dechem...

Jitulevrtule
17.03.2019 4 z 5

Chvílemi dosti drsná kniha, obzvláště, když si některé věci dokážete představit na vlastním těle.
Jinak styl je spíš průměrný, ale i přes to kniha přinese dost k zamyšlení...

parxel
28.02.2019 5 z 5

Květ pouště byla po dlouhé době kniha, která mne zaujala tak, že jsem málem zapomněl vystoupit z metra. Působivost této knihy přitom spočívá v její přímočarosti a otevřenosti. Žádné zbytečné okliky, žádné téma nezůstává tabu. Všechno pěkně narovinu a přitom věcně.

Životní příběh Waris je v mnoha ohledech inspirativní, ale přiznejme si na rovinu, že za svůj úspěch vděčí z velké části svému krásnému vzhledu. To však nemění nic na tom, že se jedná o příběh velmi silný a působivý.

Pro mě osobně byl asi nejzajímavějším momentem celé knihy okamžik, kdy se Waris po letech setkala se svou matkou. Zde bylo totiž nádherně vidět, jak vzdálený je její původní rodný svět od toho ve kterém nyní žije.

Krásná kniha, silný příběh, plus ideální kniha do čtenářské výzvy v kategorii "Kniha, která vás zaujal sovu obálkou". Dávám plný počet hvězd.

Dodatek: rovněž doporučuji vidět film, který má opravdu krásný soundtrack.

LiloCZ
14.02.2019 4 z 5

Přečtená jedním dechem. Malinko mi chyběly podrobnosti k vyprávěným částem života Waris. Určitě ve mě zanechá dlouhé roky dojem a na druhou stranu můžu být moc ráda, že jsem se nenarodila v Somálsku a mohu si plnými doušky užívat život bez zmrzačení. Lituji všechny malé holčičky, které si tou hrůzou prošly a asi nikdy nedokáži pochopit, jak a kde se bere taková kultura.

Veríňák
02.01.2019 4 z 5

Díky Knižní šifre za objevení téhle knihy. Četla se skvěle.
Pro nás, lidi, co nikdy neprožili ani zlomek toho, co Waris, je její příběh a vše, čím procházela (a nemyslím jen těžký kočovný život či ženskou obřízku, ale především pozdější střet s úplně jinou realitou) naprosto nepředstavitelný a minimálně pro mě znovu připomínající, v jak skvělé zemi se všemi právy a se vší svobodou jsem se narodila.
Rozhodně doporučuji.

dezorientovana
03.12.2018 5 z 5

Krásná a inspirativní autobiografie, která donutí člověka se zamyslet. Kniha se čte krásně (mohu teda hodnotit pouze anglickou verzi). Chvílemi jsem byla dojatá, chvílemi překvapená, občas smutná, občas šťastná.

Katulinka69
20.10.2018 4 z 5

Drsná realita.

Flickova
13.08.2018 4 z 5

Nejdříve jsem viděla film, pak jsem se rozhodla přečíst si i knihu. Musím říct, že v knize mi Waris byla něčím nesympatická, film tedy vlastně hodnotím jako lepší. Nicméně je to silný příběh a Waris je bojovnice. Její síla překonávat nástrahy na cestě za jejím snem je neuvěřitelná.

lenya
08.02.2018 4 z 5

Inspirativní knížka. Waris je bezesporu neuvěřitelně silná osobnost. Obdivuji, jakým způsobem přijímala všechny životní situace, jak jí přicházely. Žádné dlouhé spekulování a naše oblíbené "co kdyby" - tohle spojení snad v knize nezaznělo ani jednou, spíš mi bylo sympatické, že ji to spíš ani nenapadlo. Protože - k čemu by mi bylo přemýšlet stylem, co kdyby :) Samostatné a velmi vážné téma je pak v knize ženská obřízka. To je prostě tyranie páchaná na ženách. Je otřesné, že se tato hrůza vůbec někde ve světě vyskytuje a braná jako rituál. Knihu určitě doporučuji.

Nomia
04.02.2018 4 z 5

Těžké téma, silný příběh a nezdolná Waris. Skvěle sepsaný reálný příběh, který ukazuje hrůzy, které se stále ještě dějí.

Teresita
31.10.2017 5 z 5

Kdysi jsem o této modelce četla článek v časopise Reader's Digest. Tehdy mě její příběh naprsoto dostal a dlouho jsem a tuto problematiku myslela. Jsem moc ráda, že jsem se k této knize dostala, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Waris je úžasná žená, je velice silná a statečná. Prožila naprosto strašné věci a při čtení této knihy mi bylo několikrát do breku.

Denisa_a
30.07.2017 5 z 5

Od první věty jsem knihu hltala. Chvílemi mi vylézali oči z ďůlku. Úžasná žena. Vážím si toho, kde a jak žiju.

prochajda
23.07.2017 5 z 5

Strhující autentické vyprávění somálské ženy, která se vzepřela rodině a vyměnila kozy a velbloudy za předváděcí molo. Nejotřesnější čtení o dívčí obřízce kterou musela vytrpět a vůbec celá strastiplná cesta k novému životu je obdivuhodná. Kniha se četla sama.