Kvásek

Kvásek https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380825/bmid_kvasek-Qa4-380825.jpeg 4 75 16

Mladá programátorka Lois toho má v práci až nad hlavu a kvůli stresu téměř nejí. Když ve svém okolí objeví tajemnou rozvážku jídla, je nadšená — konečně něco, z čeho se jí nedělá špatně. Nadšení jí však nevydrží dlouho, protože bratři, kteří podnik provozují, se musejí vrátit do Evropy. Než odjedou, dají Lois malý dárek — oprýskaný keramický hrnek s bublajícím kváskem. Lois ho musí udržet naživu, každý den ho krmit, pouštět mu hudbu a naučit se s ním péct. Není sice žádná pekařka, ale spolubydlící by se jí hodil, i když je to jen hladová kolonie mikroorganismů. Brzy už si pochutnává na vlastnoručně upečeném chlebu a každý den vozí bochník i do práce. Záhadný kvásek jí však nedá spát, a tak se Lois rozhodne vypátrat jeho původ. Pátrání ji zavede na nečekaná místa a nakonec se jí všechno tak trochu vymkne z rukou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Sourdough , 2017

andy_nejedla
08.03.2021 3 z 5

Bylo to divný a zároveň docela dobrý, ale není to kniha, ke které bych se někdy vrátila.

Vec1980
03.12.2020 4 z 5

Pohodová knížka na podzimní podvečery (ne úplně nutně moc večerů, stačí několik). Stylově se přibližuje Nonstop knihkupectví, ale to mám přece jen o kus raději. Kombinace IT programátorky a magického kvásku a jejího vtažení do reálného světa je vděčné téma pro IT dobu. Dostanete možná chuť na kváskový chleba (ne péct se ho nechystám) a přemýšlíte, kde sehnat dvojitou ostrou polévku. Pokusíte se najít zda existuje kultura Mazgů a nebo ne.
Nakonec až narazíte na kapitolu Ostrov Mazgů (strana 217) tak si možná zpětně řeknete, že tohle měla být Vaše poslední strana ...

Vixiene
12.09.2020 1 z 5

Tato kniha neměla nic, co by mě donutilo ji dočíst do konce. Ze slibné anotace a námětu jsem se radovala, nicméně jsem byla hořce zklamaná.

Borboleta
02.08.2020 5 z 5

Konečně opravdu milá kniha v tom nejlepším slova smyslu. Až mi bude smutno, založím si kvásek a taky začnu péct chleba!

Selket
25.04.2020 3 z 5

Hodně uspěchaný konec a halvní hrdinka je dost plochá osoba, ale jinak se to četlo vážně moc hezky. Námět je fantastický, lehce poťouchlý a já tohle fakt můžu.

Shaxx
01.11.2019 4 z 5

Tohle bylo roztomilé a kouzelné s kapkou magického realismu, což já MILUJU :)
Lois prochází tak trochu menší krizí.. Sice má dobře placenou práci, ve které vyniká, ale za jakou cenu? Pomalu se z ní stává kancelářský zombík se zajetou rutinou.. Vstát, jít do práce, klofat do klávesnice, nemít čas na osobní život, koníčky.. Práci přizpůsobuje svůj život - dokonce i jednu dobu přejde na výživný gel, náhradu stravy, protože kdo by sakra měl čas si každý den vařit, nebo do sebe pořád soukat pevnou stravu?
Ani neví jak, ale najednou se stane majitelkou takového nezvyklého domácího mazlíčka. Nebo aspoň tomu se nejblíže podobá hmota, co si vesele žije v nádobce a která vyžaduje denní krmení jak většina zvířátek. Řeč je o kvásku a zde se přiznám, že jsem fakt netušila, že kvásek takhle funguje, jako živoucí bytost :D Lois začne péct a zjišťuje, že to jí v životě dělá opravdu šťastnou. Sice se říká, když jsi v něčem dobrý, nikdy to nedělej zadarmo, ale nic se nemá přehánět, aby z činnosti, která nás dělá šťastnou, nestala zas povinnost a práce.
Fakt mě to bavilo a v některých okamžicích jsem se celkem i viděla.

antuka
20.08.2019 5 z 5

Od téhle knížky jsem nečekala vůbec nic a dostala jsem toho vrchovatě:-) Protože i když se v ní dohromady nic neděje, je tak nějak mimochodem a úžasně uklidňující a mírná, plná takových těch běžných obav i běžných nadšení. Je to jedna z těch knih, které považuji za tak nějak malé, a pak zjistím, že mi uvízly. Nenápadná radost.

Ellis
05.06.2019 3 z 5

Tak nebylo to spatne, me to celkem bavilo. Asi nejspis proto, ze jsem nedavno zacala pect z praveho kvasku. Az po ten "fantasy" konec to bylo fajn, je to nenarocne odpocinkove cteni provazene predstavou vonaveho cerstve upeveneho chleba :)

Akťavs
20.02.2019

Fantasy není moje parketa, ale tuhle knížku jsem dočetla. Bylo to milé čtení, ale žádné velké překvapení. Sice jsem se dozvěděla něco zajímavého o kvásku, jinak ale nic moc. Trochu na mě doléhalo , jak píše Prey, kam kráčí krmení světa. ... je jasné, že současný způsob potravinářství je velkou ekologickou zátěží, ale otázkou je, zda by nás v knize popisované novátorské způsoby uspokojily nebo nadchly.

Zdendula
05.01.2019 3 z 5

Kniha mne zaujala obálkou v knihovně a vlastně jsem o ní nic nevěděla. Dobře se to četlo, rychle ubývalo ... nemám ráda motivační knihy a tak jsem s tím i chvíli bojovala, ale nakonec to byl vlastně trochu jiný příběh než jen o Lois, která nechala programování a začala péct chleba. Takový lepší průměr. A počet stran dle knihy (Host první vydání) - 239, takže se hodí do výzvy :o)

miuk
30.12.2018 1 z 5

Nevím, ale v knize jsem bohužel nenašla nic, co by mě trochu drželo, něco, co by bylo kousek mě, něco, co by mě přinutilo neříct slovo - nuda.

bookcase
18.12.2018 5 z 5

Už poněkolikáté se mi stalo, že jsem neměla od knížky velká očekávání, a čtení mě pak velmi příjemně překvapilo. Kvásek je skvělý.

alzbeta4340
08.12.2018 3 z 5

V Kvásku může čtenář najít podle svého momentálního rozpoložení a stránky, na které se zrovna nachází, více příběhů. Jemné vyprávění o hledání té správné životní cesty, trochu melancholickou a tajuplnou pohádku o pečení chleba anebo parodii na přehnané zbožňování potravin eko-bio a farmářských trhů.
Líbil se mi hlavně začátek, tak trochu tajuplný, bohužel tento styl neudržel autor až do konce.

Prey
25.11.2018 3 z 5

Tak rozhodně to není odpadový příběh o tom, jak „programátorka začne péct chleba a všichni ho zbožňují tak, že ho začne prodávat“, viz první komentář. Sloan se spíš zamyslel nad tím, kam kráčí krmení světa. Zmiňuje hmyz, zmiňuje koktejlové náhražky, zmiňuje rostliny pěstované pod umělým světlem. A taky robotizaci. Já jsem si nejvíc užil začátek knihy, kdy vyprávění letělo lehce jako peříčko, později to už bobtnalo příliš fantasticky. Ale i tak slušná originální beletrie. (Čteno v překladu Johany Tkáčové.)

pmarek
29.10.2018 4 z 5

Komu prirostl k srdci Ajax Penumbra, ten se dockal podobne mileho pribehu z dnesniho sveta start-upů, vyzivoveho experimentovani, robotiky,... Vskutku zdanlive nesouroda smesice temat, ale ctivy pribeh, pri kterem se budete stale usmivat. Co si v teto dobe vic prat...

Měňavka
10.10.2018 odpad!

Přečetla jsem cca 80 stran a odkládám. Nuda!Naivní!Příběh programátorky, která začala péct chleba a všichni ho zbožňují tak, že ho začne prodávat. Autor zřejmě neví nic o pečení chleba a o tom, jaký je to proces,aby se povedl. Hlavní hrdince se to hned povedlo,vtip :(

americká literatura kvásek

Robin Sloan