Stíny v létě

Stíny v létě https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26751/bmid_kvartet-vysoke-ceny-stiny-v-lete-yS9-26751.jpg 4 56 12

Kvartet vysoké ceny série

Městský stát Saraykeht představuje osvícenou baštu míru a pokroku v jinak drsném světě. Klíčem k jeho moci jsou andat – přízraky připoutané k básníkům, svým stvořitelům. Ohromné bohatství láká do městských přístavů obchodníky z nejvzdálenějších končin. Rušný pouliční život kypí stovkami jazyků a dialektů, cizinci rozmanitých ras a kultur plní pokladnice drahokamy a zlatem. Každé přání, jakkoli exotické a nezvyklé, může být uspokojeno ve vyhlášených domech potěšení. Přesto je zářivá metropole jen krůček od svého zániku. Galtská říše, mocný soused ze západu, si touží podrobit všechny okolní země. Svobodná města byla díky přízrakům vždy až příliš silná, nyní se však objevila možná slabina. Pokud se podaří odstranit jednoho z básníků, jím spoutaný duch unikne a Saraykeht padne. V nezvyklé roli tělesného strážce se do složité sítě intrik čirou náhodou zaplete Otah, prostý dělník se složitou minulostí. Záhy zjišťuje, že na něm závisí nejen osud celého města, ale i všech jeho blízkých. Ovšem v Saraykehtu, sídle moci a intrik, má každý svá tajemství. Ukazuje se, že cena, kterou je nutné zaplatit za záchranu, může být vyšší, než si kdokoli dokáže představit. A přitom Galtové nejsou největším nebezpečím, kterému město musí čelit…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

A Shadow in Summer , 2006

ludek.n
01.03.2024 4 z 5

Nejbohatší a nejmocnější z jižních měst Saraykeht se otřásá v základech. Spiknutí, zosnované sousední Galtskou říší, dopadá na každého bez rozdílu, přestože se odehrává v úzkém okruhu mocných. Následky si odnášejí všichni, ať už stojí na straně dobra nebo zla, přičemž volba spravedlivého rozhořčení některým z nich obrátí život vzhůru nohama. Daniel Abraham si pro svůj románový debut rozhodně nestanovil malé cíle, nýbrž se pustil rovnou do fantasy tetralogie, jejíž jsou Stíny v létě první ochutnávkou. Za sebe mohu bez přehánění říct, že je to vstup na pole rozsáhlých vícesvazkových ság jako hrom, přitom se čte snadno a lehce jako nějaká svižná novelka. Může za to nejspíš pevně daná struktura románu, krystalicky čisté a nekomplikované parametry světa, v němž se děj odehrává, svébytné postavy, vytříbené dialogy a síla slova, kterou autor vládne. Čtenář do uliček Saraykehtu vklouzne jako ruka do rukavice a bez velkého studování kdo s kým, proč a jak se tu okamžitě cítí jako doma. Samotné spiknutí, okolo něhož se tu všechno točí, není kdovíjak složitě vymyšlené, přesto je hybnou silou a pohnutky jednotlivých aktérů, kteří jsou do něho zataženi, jejich myšlení, pocity a nálady by dost možná vydaly na samostatnou mnohostránkovou studii. Toho nás Abraham naštěstí ušetřil, nicméně nás ponoří dostatečně hluboko, aby nám osudy jednotlivých hrdinů nebyly lhostejné a abychom jejich zápas o místo na slunci prožívali s nimi.

Hakkon
03.05.2023 4 z 5

Filozofický fantasy banger o vzostupoch a pádoch jednotlivcov a štátov - bolo tam všetko (ľudia, príbehy, emócie). Veľmi zaujímavý prvý diel, ktorý si svojim prostredím určite podmaní čitateľa (12. kapitola dosť wau). Kvartet začal naozaj kvalitne, škoda, že nevyšiel v preklade celý, ale v originále sa na jeho rozuzlenie rozhodne teším - začal z ostra.

Metla
29.12.2022 4 z 5

Na "Stíny v létě" jsem se těšila, ale jak už mám ve zvyku (po tuzemských zkušenostech), s koupí a četbou jsem čekala, až u nás série vyjde kompletní. Čekala jsem a čekala... a čekala... Co se dá dělat, "Kvartet vysoké ceny" postihl osud mnoha jiných cyklů, které se v češtině nedočkaly zakončení. Takže jsem se po dlouhých třinácti letech vyčkávání vyprdla na nákup, četbě jsem však neodolala. A pochopila neúspěch.
Začátek byl nadějný, po prologu ovšem následuje nevýrazná zápletka, děj založený prakticky pouze na pletichaření a více či méně drobných posunech rovnováhy ve vztazích mezi jednotlivými postavami. Postavami, k nimž jsem si úplně nedokázala najít cestu. Oslovila mě cílevědomá babka Amat Kyaan, u ostatních mé sympatie kolísaly, nebo vůbec nevznikly (např. kdyby Liat spadlo na hlavu piano, uvítala bych to s ulehčením). Dobrodružství ani akce se nekonají, byť na nějaké násilí i vraždy přece jen dojde. Většina stránek se odehrává na ploše jednoho města, magie v podání andat a básníků je poměrně nenápadná, přestože má na fungování světa zásadní vliv. Různé formální postoje a hierarchie společnosti odkazují kamsi ke středověké Asii, nicméně už jsem se s těmito exotickými ingrediencemi setkala v lepším, intenzivnějším zpracování u knih jiných autorů.
Ačkoliv mám styl Daniela Abrahama ráda, ještě nikdy ode mě nezískal pět hvězd. Tentokrát jej bohužel musím ponechat těsně pod hranicí 70%. Nevím, zda se budu pouštět do "Zrady v zimě", snad jen kvůli "drsné děvce" Amat.

Hade
26.06.2022 1 z 5

Nuda, nedočteno.

NemmamSlov
30.03.2022 4 z 5

„Na pekle nejsou žádné zámky. A pokud tam nejsou zámky, co jiného tam potom kohokoliv drží než strach, že odejít může být ještě horší?“

Celkom solídne fantasy. Nie je to však klasické fantasy plné ras, čarodejov, drakov, či iných stvorení. Tento príbeh sa drží skôr pri zemi a zameriava sa skôr na vzťahy medzi postavami. Samozrejme sa nachádza aj tu nejaká tá mágia, kde si básnici pripútajú rôznych duchov, ktorý im nedobrovolne slúžia.

Tento príbeh je príbeh Otaha, ktorý skrýva svoju identitu a vystupuje hlavne ako Itani. Čakala ho skvelá budúcnosť, no on si vybral skromný život. Zamiloval sa do krásnej Liat, ktorá mi v príbehu najviac prekážala, hlavne jej správanie. Napriek tomu Itani vystupuje skôr v pozadí a do problematiky vstupuje až niekde v polovici, keď jeho totožnosť odhalí jeho priateľ z detstva Maati, ktorý je žiakom samotného básnika. Tu nastáva zlom a medzi Itanim, Maatim a Liat vznikajú nečakané komplikácie. Jednoznačne sa teším na pokračovanie. Vynikajúce napísaná kniha. Hviezdu uberám, za menšie nedostatky a hlavne kvôli Liat, ktorá mi pila krv.

Lálin59
07.12.2021 4 z 5

Po delší době jsem sáhnul po fantasy a řekl bych, že sem se trefil. Dobře propracované popisy postav a krásně se odvalující děj. A hlavně žádné obrovské bitvy. Za mně super.

lampernaqui
29.06.2021 3 z 5

Dalším příspěvkem do Moderních děl fantasy je série Kvartet vysoké ceny, která se (jak je tu bohužel zvykem) v češtině asi nikdy kompletně nevydá. Nečekejte žádné prapodivné tvory a epické bitvy. Celý příběh o básnících, kteří myšlenkami poutají duchy andat plyne pomalu. Hodně se tu znakuje, což je originální prvek světa, ale v tomhle díle až příliš užívaný. O osud celého světa tentokrát nejde, ale nějaká ta válka přece jen hrozí. A všechno to způsobí nevědomky jedna těhotná dívka.

Terva
11.04.2021 3 z 5

Slova ale nepřestávala žhnout
v Otahově mysli.
„Zbabělí duchové svržení do pekla“.
A co je tam drží?
Proč zůstávají v pekle?

Pravda je taková, že „Stíny v létě“ jsou zatím nejhorším vkladem do série „Moderní díla fantasy“. Vůbec jsem se nemohl dostat do děje. Žádný zajímavý moment, jen jakési komické „znakování“ tělem, které mi mnohdy připadá až neproveditělné. Strašný slovo co? Tím myslím, že pózy těla, které znamenají jistý skutek, třeba souhlas, odpor nebo lásku, jsou složité a vytvořit ten postoj vlastním tělem je těžké a mnohdy by stačilo místo toho jen nějaké to slovo.

Malá ochutnávka:
Amat zaujala postoj poděkování, příslušející nadřízenému, když propouští podřízeného. Muž reagoval patřičným gestem, zápěstí ale zkroutil do podivného, napůl posměšného posunku......

V této sérii jsem četl vše, co bylo vydáno. Jako nejlépe propracovaný svět se mi líbí svět Lockeho Lamory. Tam to fungovalo, mělo to napětí a nějaké ty záhady. Stíny v létě se ve své podstatě rozjedou až někdy za půlkou knihy. A to už jsem byl docela znuděn jednotvárným dějem a žádným napětím. Mám i druhou knihu „Zrada v zimě“, ale obávám se, že její přečtení zatím oddálím na neurčito. Moc jsem se na tento román těšil, a nakonec jsem celkem zklamán.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡ )

Citát: Sračky není potřeba sladit.

Holkaodvedle
26.05.2020 5 z 5

Kniha je super, moc se mi líbila, něco úplně jiného než "běžná" fantasy témata, od dvojce (Zrada v zimě) mohu říct totéž... Víte ale někdo, jak to vlastně pokračuje? Řečený Kvartet, v orig. čtyři knihy, u nás vyšly jen tyto dvě. Smrskli v překladu ty původní 4 do dvou? Anebo ty další dvě prostě nepřeložili...?

tonysojka
17.04.2020 4 z 5

Jak níže psáno jedná se o originální dílo žánru fantasy,které se obejde bez krvavých scén,či přemrštěných kouzelnických triků.Díky vypravěčskému umění ,propracovanosti postav a jejich uvěřitelnému konání ,jsem se vůbec nenudil.

Weezing
12.07.2017 5 z 5

Jedná se o originální dílo, které se do značné míry vymyká obvyklým schématům fantasy příběhů.

Hlavním plusem této knihy je neoddiskutovatelně uvěřitelná a propracovaná charakterizace postav. Obecně se jedná o dobré lidi, s jejichž morálními zásadami by se většina čtenářů ztotožnila. Následně jsou ale postaveni před těžká rozhodnutí, které jejich morální kompas podrobí těžkým zkouškám, kdy není vždy jednoduché říct, která možnost je ta "správná". To někdy i postaví protagonisty proti sobě navzájem. Právě tyto nuance v morálce postav se mi velice líbily, protože stejně jako v reálném světě většinou proti sobě nestojí hodná a zlá strana, ale spíše lidé s odlišnými zkušenostmi v odlišném prostředím, kteří se na problém dívají z jiného úhlu pohledu.

Ve světě Kvartetu vysoké ceny máme dvě oblasti: na straně jedné jsou tradicionalistické městké státy Khaiem a na druhé straně je pokroková a expanzivní Galtská říše. Jediné co Khaiem chrání před obsazením Galtskou říší je moc jejích básníků. Básnící jsou učenci, kteří jsou schopní spoutat "myšlenkové koncepty" (nazývané andaty) a přimět je, aby konaly jejich vůli. Díky těmto andatům mohou státy Khaiem zabránit jejich obsazení Galtskou říší.

Příkladem andatu je například andat Odstranění-části-která-pokračuje (zvaný zkráceně Bez-semen), který umí například přimět ženu k potratu nebo odstranit semena ze surové bavlny. Tato moc je v zásadě neomezená, takže stejně jako umí odstranit jedno semeno, tak jich může najednou odtranit tisíce či miliony a to na jakoukoliv vzdálenost. Na andatu Bez-semen je do velké míry i založena ekonomika městkého státu Saraykeht, který je středisko obchodu s bavlnou (odstraňování semen z bavlny je zdlouhavá práce a Bez-semen to umí udělat okamžitě). Spoutání takového andatu básníkem má ale svou cenu. Andat je v zásadě otrokem básníka, musí vykonat vše co mu básník nařídí, ale jinak se jedná o autonomní bytost, která se přirozeně snaží osvobodit. Jediným způsobem jak se osvobodit je smrt básníka, který daný andat spoutal. Pokud se andat osvobodí, tak spoutat daný andat znovu je mnohem těžšší. V této knize sledujeme básníka Hešaje a andat Bez-semen, kteří jsou uzavřeni v neustálém koloběhu nenávisti a oddanosti. Dobře to vystihl andat Bez-semen: "Někdy tahá ruka za loutku, někdy loutka za ruku, ale šnůrky vedou oběma směry".

Co zde naopak nenajdete jsou akční scény. Nejsou zde žádné bitvy, či souboje. Stejně tak magie, i když její koncept je velmi zajímavý, neslouží k boji nebo vyřešení problémů postav, ale spíše jako součást premisy příběhu. To ale neznamená, že by kniha byla nudná nebo pomalá. Po celou dobu se něco děje, postavy se snaží aktivně vyřešit svoje problémy a děj postupuje stabilně vpřed. Knihu jsem si opravdu užil.

Siwas
19.05.2013 3 z 5

Dobrá letní horká atmosféra, uvěřitelné postavy, ale něco mi chybělo. Možná má kniha smůlu, že jsem po ní sáhla v období, kdy jsem narazila na spoustu skvělých knih, takže se neubráním porovnávání. Neměla jsem z toho ten skvělý pocit, že ve mně přečtení Stínů v létě něco zanechalo, něco, co si budu dlouho pamatovat. Doufám, že druhý díl bude lepší, autorův styl psaní se mi vcelku líbil a byla by to škoda. Jiné knihy v edici Moderní díla fantasy jsou podle mého názoru lepší a tahle za nimi kousek pokulhává.

Daniel Abraham
americká, 1969
2012  89%Hra o trůny #1 (komiks)
2014  75%Hon na lovce
2015  76%Dračí cesta