Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250225/mid_kuzelne-upratovanie-250225.jpg 4 903 284

Kniha japonskej konzultantky sa z večera na ráno stala svetovým bestsellerom z jednoduchého dôvodu akokoľvek sa usilujeme, nedokážeme vo svojich domácnostiach udržať poriadok. Krátko aj po tom najdôkladnejšom upratovaní veci opäť začínajú žiť svojím životom a chaoticky zaplavovať naše príbytky. Z generácie na generáciu si predávame rozmanité skúsenosti, ale umenie upratovania medzi nimi nie je, hoci patrí k tým najdôležitejším. Priestor, v ktorom žijeme, totiž ovplyvňuje aj našu duševnú pohodu. Marie Kondo premenila svoju celoživotnú obsesiu najprv na zamestnanie upratovacej konzultantky a neskôr aj na úspešnú knihu. Len v Japonsku sa jej predalo vyše 1,2 milióna kusov a dnes okupuje rebríčky v Európe aj Spojených štátoch. Úspech nevychádza len z toho, že ľudia nezvládajú svoj boj s neporiadkom, ale predovšetkým z toho, aká jednoduchá a účinná je jej metóda. Spočíva v radikálnom vytriedení vecí, ktorými sme sa obklopili, a v ich správnom uložení. Stačí sa držať niekoľkých jednoduchých pravidiel. Veci treba vytriediť v presnom poradí a uložiť iným spôsobom, než sme boli doteraz zvyknutí s mimoriadnym ohlasom sa napríklad stretla jej metóda skladania oblečenia. Marie Kondo radí ponechať si iba veci, ktoré máme naozaj radi, a nezahlcovať priestor ani vlastnú hlavu zbytočnosťami. Výhodou jej metódy je, že ak svoj dom podľa nej upracete raz, stane sa imúnnym voči neporiadku natrvalo.... celý text

Literatura naučná Dům a byt Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Premedia

The Life-Changing Magic of Tidying , 2011

Iva B.
15.03.2017 2 z 5

Tento typ knihy není zrovna můj styl, ani mě to nebavilo! Něco by se dalo použít, ale abych něco vyhodila, pak zjistila, že to potřebuju a pak si to koupila znova, to teda nee.. Pro někoho možná poučná kniha, která pomůže, v mém případě docela zbytečné a jsem ráda, že jsem si ji nekoupila, ale jen půjčila v knihovně...

abstri
09.03.2017

Marie Kondo - královna úklidu. Uklízela tak dlouho, až přišla na to, jak mít uklizeno pořád. Její skvělý systém a jiný pohled na tohle téma může pomoct spoustě "bordelářů" :)

Ali71
06.03.2017

Knihu jsem přečetla, ale asi od půlky vůbec ne s chutí. Některé věci jsou v ní pravdivé, člověk si nemůže všechno nechávat, ale tak chladnou domácnost bych mít nechtěla. A když jsem se dočetla, že autorka začala vytrhávat z knih pasáže, které si chtěla zapamatovat a tím ty knihy úplně znehodnotila a potom, že vyhazovala věci i svým rodičům a sourozencům, ujistila jsem se, že takovou domácnost opravdu mít nechci a že by mi moji blízcí pěkně poděkovali, kdybych vyhodila to, co mě připadá bezcenné, ale pro ně může být moc důležité a že se jedná o nevratný fakt, věci, které jsou vyhozené, se už nikdy nenajdou. Vybrala jsem si z knihy pár mouder a nad ostatními jenom kroutím hlavou. Holt v Japonsku asi mají opravdu málo prostoru a nechtějí si moc věcí ani vzpomínek uchovávat, maximálně asi v elektronické podobě, a všechno je pro autorku jenom materiální a kdykoliv se dá pořídit znovu. Já jsem jiná a svůj "nepořádek" mám ráda. Knihu doporučuji přečíst, ale její "moudra" brát s rozumem.

Květinka008
28.02.2017 2 z 5

Souhlasím s názory, že vyhodit vše teď a případně si to pak znovu koupit není realita většiny normálně žijících Čechů. Ani finanční, ani mentální. ... prostě to chce zdravý rozum. Z knihy jsem si taky vypsala pár tipů a průběžně je budu praktikovat. Nicméně nejvíc se mi z knihy líbí obálka :-)

vladka.n
22.02.2017 4 z 5

Kniha byla pro mě přínosem, doporučuji všem lidem, co neradi cokoliv vyhazují a i její způsoby uklízení a třídění věcí jsou pro mě inovativní a je fakt, že poté, co jsem k nim přešla, dokážu třeba oblečení střídat častěji. Dříve co bylo vespod komínku, nemělo šanci. :)

danca83
19.02.2017 3 z 5

Kniha se mi líbila jen do půlky pak už mně to moc nebavilo, už to bylo jednotvárne. Bohužel mám doma uklizeno a pruběžne dělám pořádek , každý kdo je normální knihu nepotřebuje. Knihu bych víc doporučila lenivým lidem a babičkam, kterým je líto cokoli vyhodit i oblečení 100let staré :)

Doubravka1975
14.02.2017 2 z 5

knihu jsem přečetla, že by mě jako mohla motivovat k úklidu, ale bohužel jsem zjistila, že mi můj "nepořádek" vyhovuje. Je fakt, že sem tam domácnost probírám a vytřídím i vyhodím nepotřebné.

Beeper
07.02.2017 3 z 5

motivuje k úklidu, ale některé pasáže o vztahu k věcem jsou až moc.

Akemi4
06.02.2017 4 z 5

Některé pasáže mi moc neseděly (knihy!, skoro nic nedarovat, jen vyhazovat a vyhazovat, všechno se dá koupit znovu, až to bude třeba), ale z jiných jsem si hodně odnesla, povedlo se mi vytřídit dost věcí a celkově hodnotím knihu pozitivně. :)

musska
31.01.2017 3 z 5

Tuhle knihu jsem s chutí rozečetla, ale postupně mi došlo, že nechci mít takovou chladnou a prázdnou domácnost. Asi prostě v Japonsku malé prostory vyžadují naprosté zbavení se všeho, co není nezbytně nutné k životu. I když kéž bych občas zvládla vyprázdnit batoh/kabelku a nechala je odpočinout...ale určitě ne denně.

Felsenberg
25.01.2017 5 z 5

Naprosto úžasná kniha o tom, jak vnést světlo a radost do svého života a vytvořit si krásný domov. Vřele doporučuji.

Kniga47
07.01.2017 3 z 5

Knihu je nutné trošku zkousnout :D. Některé rady, názory jsou trošku více úsměvné, ale právě to mě donutilo se zamyslet nad tím jaký mám vlastně vztah ke svým věcem a byť přirozeně nevěřím člověku, kterému stačí 30 knížek, tak na mě kniha trochu zafungovala... Za první den po dočtení vytříděno 6 pytlů s oblečením! :D

Nixa
05.01.2017 2 z 5

Tato kniha je teď velmi populární a všichni jí čtou a jsou z ní nadšení. Mě se kniha tedy moc nelíbila. Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst a na chvíli jsem jí odložila. Vrátila jsem se k ní až za nějaký čas a i když jsem jí nakonec dočetla, tak musím říct, že se mi nelíbila. Něco pro mě bylo určitě přínosné, ale jinak další věci jsou pro mě naprosto zbytečné a nějak to šílenství kolem této knihy nechápu.

quinnie
04.01.2017 2 z 5

Tyto "motivační" knihy nejsou úplně můj styl, ale i tak jsem se rozhodla knihu přečíst. Chvílemi jsem se nudila, přišlo mi, že se autorka pořád opakuje (jak už tu někdo psal), chvílemi mě to bavilo... Některé nápady nejsou špatné a možná je i někdy použiju...

Coucouha
28.12.2016 3 z 5

Knihu jsem přečetla za jeden večer - jsou v ní velmi užitečné rady a hned na druhý den jsem "zázračný úklid" praktikovala i doma. Přiznávám, že jsem si rady v této knize upravila k obrazu svému, ale i tak jsem velmi spokojená. Doufám, že si dokážu udržet takto čistý domov trvale :)

lencin
19.12.2016 2 z 5

Nápad opravdu zajímavý,ale nedokázala jsem to dočíst,neb se autorka dle mého názoru zacyklila.....

Platýz
13.12.2016 5 z 5

Doporučuji každému, všichni si z toho něco odnesou. Já jsem byla nadšená, ačkoliv ze začátku jsem to trochu kousala. Super nápady. Myslím si, že určité návyky, které dává slečna jako tipy pro efektivní úklid, si ponesu celý život. Každý si tam najde to svoje a pokud hromadíte věci a všude máte "zaskládáno", tak je pro vás knížka až povinností. ;) Enjoy!

Peršanka
30.11.2016 2 z 5

Nevadilo mi vyhodit sto knih do kontejneru na papír, když jsem usoudila, že už je nikdy číst nepotřebuji, a zároveň mi bylo jasné, že v knihovnách a antikvariátech je totéž v bleděmodrém. Souhlasím s tvrzením, že zbytečnosti nám zabírají prostor. Skutečný i mentální. Líbí se mi návod, jak postupovat při třídění (nejdřív oblečení, fotky až nakonec). Hodně důležitá si myslím je kapitola na straně 157 a dál. No a šokuje mě, jak jsou v Japonsku nepořádní a závislí na nakupování. Je to kvůli nudě? Jestli se ti chudáci tak trápí nadbytkem peněz a nedostatkem prostoru, můžu je pozvat k nám do Čech na brigádu. Což takhle hrabat listí na čerstvém vzduchu...

Terezk-a
23.10.2016 4 z 5

Skvělá knížka.
Dost radikální.

romana8933
11.10.2016 5 z 5

To je luxusní kniha o péči nejen o domácnost! Doporučuji!