Kuře melancholik, Ukolébavka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dvě prózy vycházejí k 110. výročí autorova narození a k 60. výročí úmrtí (1864-1914). Povídka Kuře melancholik, jež v prvních vydáních vycházela s podtitulem "dětský román ještě s jinými zřeteli", sleduje souběžně umírající dítě v rozháraných rodinných poměrech a dodělávající zvíře, přičemž z podtextu vyplývá autorův hluboký soucit s trpícími. Lidská bída, formující osudy dospělých i dětí, je i námětem povídky Ukolébavka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242653/big_kure-melancholik-ukolebavka-L1J-242653.png 3.913
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Kuře melancholik, Ukolébavka

ronave
11.02.2020

I přestože má povídka pár stránek, byla pro mě těžkým čtením - jazyk knihy a dlouhý úvod.
Velice smutný příklad zlých lidí - chování vlastního otce, nevlastní matky a jejích ,,sloužících,, k chlapci, který nedávno přišel o maminku. Bylo mi z toho hrozně smutno, když jsem četla o bití, psychickém týrání a nepomoci v nemoci.
Chlapec se velice sblížil s kuřetem, které mělo podobný život jako on...

Cink262
18.03.2018

Ukolébavka

Povídka Ukolébavka je sice krutá a zoufalá, ale nesrovnatelně méně než Kuře melancholik, a to i přes jímavý příběh o umírající dobrodince, kterou si postupně její příbuzní předávají, vždy poté, co jim vydá všechno své jmění. Zdálo se mi, že občas se při popisu zvrácenosti jednotlivých postav Josef Karel Šlejhar nevyhnul kýči, takže i sebemocnější utrpení umírající Frantiny nedosáhlo kýženého výsledku v pohnutí mysli čtenáře. Myslím, že je to z velké části i tím, že zatímco "Kuře melancholik" bylo založené na srovnání osudu kuřete a dítěte, zde jakákoli komparace chybí. A přestože lidské postavy často potvrzovaly pravdu Darwinova výzkumu v jeho "O vzniku druhů", protože se opravdu chovaly jako sobecká zvířata z našeho pohledu s přídavkem jakéhosi "zla", chyběly zde "smrduté zvířecí" scény a celkově dovedení myšlenky o přirozené špatnosti lidí ke zdárnému cíli.