Kuře melancholik

Kuře melancholik https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209691/mid_kure-melancholik-VQt-209691.png 4 1093 177

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem.... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Adonai

VojtaM
10.02.2015 5 z 5

Četl jsem knihy, které by mi měly připadat smutnější než tato. Nepřipadají.

Erudite
19.01.2015 5 z 5

Právě dočtená kniha do povinné četby, od které jsem nečekala vůbec nic. Snad jen, že si s knihou jakožto melancholik budu rozumnět.
I když jsem ji četla krátkou dobu, nadchla mě její schopnost utvořit ve čtenáři skoro okamžitě nějaký postoj k postavám, ať už vztek, hlubokou lítost nebo smutek...
Prostě kuře melancholik

tynachvojkova
21.12.2014 3 z 5

Nečtu knihy tohoto žánru, ale knihu jsem si musela přečíst, protože jsme ji dostali jako povinnou četbu a musím říci, že přestože jsem od knihy absolutně nic nečekala, tak originálnější knihu jsem nečetla dlouho -, abych to shrnula, knihu doporučuji všem, kteří mají rádi knihy s určitým smyslem :)

serpent6
13.10.2014 4 z 5

Smutný příběh "částečně" osiřelého dítěte podaný tím nejsyrovějším způsobem, vlastním českému naturalismu. Znaje již konce, rozhodl jsem si přečíst tuhle tenkou knížečku a zjistil jsem, že nejsem zdaleka tak odolný vůči silným příběhům, jak si sám často namlouvám. Troufám si prohlásit, že kdo nepocítí při četbě tohoto díla alespoň část toho hlubokého lidského utrpení a smutku, ten není psychicky naprosto v pořádku. Ačkoliv jsem na ten příval byl výborně teoreticky připraven, nejednou jsem byl zaskočen intenzitou těchto emocí. Kromě citového přínosu (dá-li se to tak nazvat) však oceňuji také zdánlivě nesmyslné souvislosti v chování a myšlení dítěte. Stejně jako Šlejhar si myslím, že lidská duše je jakýmsi tajemným jezerem, po němž jdou vlny podle větru, někdy však i proti němu.

Natique
26.09.2014 5 z 5

Nejsmutnější kniha, jakou jsem kdy četla.

timelady
02.08.2014 5 z 5

Příběh plný krutosti, nenávisti a opovržení, zároveň ale také plný lásky dvou malých a bezmocných bytostí. Kniha mě velice dojala, již dlouho jsem u nějaké četby neuronila slzu.

Nikolča
21.07.2014 5 z 5

Ze začátku jsem vůbec netušila o čem ta knížka bude a pak z toho vznikl tak dojemný příběh... Strašně mě toho chlapce bylo líto. Ale jinak pěkná kniha.

elliefant
10.05.2014 5 z 5

Jedno z mála českých naturalistických děl. Musím uznat, že i když jsem nebyla přespříliš citlivá, po přečtení této novelky jsem asi půl hodiny jen seděla a plakala. Velmi silné, velmi realisticky popsané, a tak kruté.

Kate.S
21.04.2014 2 z 5

Krutost, co se v tomto díle objevuje, mě sice zarážela, ale nezmění to to, že mě kniha nebavila a četla jsem ji z vlastního donucení. Kniha se mi špatně četla a myslím, že jednou mi to bohatě stačilo a ke Kuřeti se už v budoucnu vracet nehodlám. Musela jsem se přemlouvat a to ta kniha má pouhých 52 stran. Četla jsem ji jen proto, že se nachází v maturitním seznamu.

Bunburistka
16.02.2014 4 z 5

Velice dojemná novela, která nenechá jediné srdce chladné

bornthisway
24.01.2014 4 z 5

Šla jsem do toho, i když jsem už dopředu letmo věděla, co mě na těch pár stránkách čeká, že to nebude zrovna typ nenáročného a odpočinkového čtení ..a i přes to jsem se vnitřnímu pohnutí nedokázala ubránit. Krutost a bezohlednost byla vylíčena tak působivě, že se mi chvílemi ani nechtělo číst dál a věřit, že se vůbec něco takového může stát, byt' třeba "jen" v tak kratičké novele.
To ale nic nemění na tom, že Kuře melancholik musí nechat stopu snad v každém, at' je jakákoliv.

Madluska
26.12.2013 3 z 5

Další potvrzení, že naturalismus mě míjí... Chování okolí vůči bezbrannému dítěti se mi hnusilo přesně tak, jak nejspíš autor zamýšlel. K většímu čtenářskému požitku mi všach scházelo bližší určení postav, klučík se někdy choval jako dvanáctiletý, jindy zase jako tříletý, náhledy do jeho myšlenkových pochodů se mi zdály mimo realitu... A ke všemu ta jednostrannost všech zúčastněných (snad až na Katlu a vzpomínku na maminku byli skutečně všichni až do morku kostí špatní a prohnilí) a nevyhnutelnost špatného konce. Ne, Šlejhara si už víckrát asi nepřečtu.

krisikowa
21.12.2013 5 z 5

Kniha mě fascinovala. Nelibuju si v hnusu, ale líbí se mi, že naturalismus popisuje vše takové, jaké to ve skutečnosti je.

Paja.T
02.09.2013 5 z 5

Tato knížka mě dojala, donutila mě přemýšlet o životě, o chování lidí, o sobě...

Kathyss
04.08.2013 2 z 5

Kniha, která má 50 stránek a já jí četla měsíc. Na jednu stranu se mi docela líbila, ale na druhou jsem se do čtení musela hrozně nutit. Zní to blbě, ale nevím jak to vysvětlit, mám z ní hrozně smíšené pocity. Třeba si jí jednou přečtu znovu a už se rozhodnu jestli se mi líbí nebo ne. :)

Ivadus
17.07.2013 5 z 5

Krutost, beznaděj, bolest, smutek, utrpení, násilí, týrání, sobectví, surovost, bezcitnost, lhostejnost, nenávist... koncentrované zlo, kterému má vzdorovat slabé týrané dítě, které touží po lásce. A jediným přítelem se mu stane stejně slabé a nepřijímané kuře. Psáno zastaralým jazykem, což podtrhuje atmosféru příběhu. Stoprocentní naturalismus. Krásně napsané a dojemné.

tatruszka
09.07.2013 5 z 5

Naprosto dokonalý, smutný příběh malého dítěte. Protože učím ve školce a mám k dětem moc blízko, probrečela jsem půl knihy. Samotný příběh je podle mě napsaný moc dobře, spojení dvou osamělých duší - dětské a zvířecí - mě silně dojal. Rozhodně už si ji nikdy nepřečtu, protože bych musela jít a tu rodinu nejspíš přerazit.

proskovajoho
03.07.2013 4 z 5

Kniha se mi četla ze začátku docela těžce, ale po několika stránkách jsem si na jazyk autora zvykla. Příběh malého chlapce a slabého kuřátka mě silně zasáhl, považuji to za skvěle napsanou knihu, příběh je surový a vy stále doufáte, že se situace změní k lepšímu, ale spíš je to horší a horší. Pár posledních stran, se mi přes slzy četlo dost špatně a vím, že už se k tomuto příběhu nikdy dobrovolně nevrátím, přesto je to skvělé naturalistické dílo, které ve mě zanechalo opravdu silné pocity.

Slečna L.
26.06.2013 4 z 5

skvěle napsáno. mrazilo mě v zádech od začátku do konce a veškerý děj na mě hodně silně působil. naturalismus jak má být.

Evina25
24.06.2013 5 z 5

Tahle knížka se čte strašně rychle. Sice je hodně smutná a prožívaná muka tam jsou popisována hodně živě, ale přesto krásná :-)