Kuře melancholik

Kuře melancholik https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209691/mid_kure-melancholik-VQt-209691.png 4 1093 177

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem.... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Adonai

pixiepickpocket
02.01.2019 4 z 5

Tragický příběh osiřelého dítěte, které se ze dne na den stává nechtěným břemenem. Otce sice dítě má, ale ten nejeví sebemenší zájem. Macecha se společně s novým osazenstvem snaží dítěte metodicky zbavit. Ve věku, kdy dítě potřebuje cítit lásku a oporu v rodičích, se mu tak dostává pravého opaku - bezcitného a krutého jednaní. Dítě nedokáže samo přežít bez pomoci a podpory a nemá patrně ani vůli k tomu, aby zvrátilo svůj smutný osud.

nikikostadinova
31.12.2018 4 z 5

Čerstvý zážitek. Jsem naštvaná a rozčarovaná. Kniha je napsána krásně, příběh je samozřejmě tragický, jazyk občas trošku složitější.
Pochopil někdo sebemenší příčinu k tomu nenávidět to dítě? Minimálně ze strany služebnictva mi to přišlo naprosto bezdůvodné a absurdní. Možná jsem to jenom nepochopila.

Nuny
29.12.2018 4 z 5

Je to opravdu silný zážitek. Kam až lidská zloba může zajít? Opravdu tak daleko...

eva3655
11.12.2018 5 z 5

Když jsem kdysi dočetla knihu Jerzyho Kosinskeho Nabarvené ptáče, říkala jsem si, že něco tak příšerného už nikdy čist nebudu. Novela Kuře melancholik je míň hrozná jen v tom, že je krátká, takže deprese a smutek při čtení trvá jen dvě hodiny. V hlavě ale zůstane napořád.
Běžím obejmou dceru...

Hobo
07.12.2018 5 z 5

Opravdový naturalismus! Myslím, že tato kniha zaujímá mnohem vyšší místo mezi českými (i světovými) autory než o tom vypráví česká literární historie. Do morku krve smutná, bezútěšná a... pravdivá.

Lewi
03.11.2018 3 z 5

Tato knížka se mi nečetla dobře. Děj je sice zajímavý, ale styl, kterým je napsána, mi dával místy zabrat. Samotný osud dítěte je pak kapitolkou samo o sobě, neboť je skutečně pro silné povahy.

Fantasmagorka
16.10.2018 4 z 5

Napsané je to skvěle a děj rychle ubíhá, ale příběh je hrozný a je to něco, o čem nechcete číst. Kdybychom tu knihu neměli na škole jako povinnou četbu, určitě bych ji odložila.

LiKa00
02.10.2018 5 z 5

Krásná knížka.

1.Agness
24.08.2018 4 z 5

Je potřeba se na tento příběh naladit, abyste mohli vnímat a prožívat chlapcův osud. Jazyk není jednoduchý, ale je kouzelný, protože díky němu autor dokázal navodit atmosféru. Knížku jsem ale i díky němu musela odložit, a až podruhé jsem byla překvapená sílou vyprávění.

Chajda69
14.08.2018 4 z 5

Odporné, strašné, hrozné, zvrácené... a tak silné... jedno vím jistě, tuhle knihu už znovu nikdy číst nebudu. To ale rozhodně neubírá nic na jejích literárních kvalitách, jen už na to prostě nemám sílu.

Radek99
03.08.2018 5 z 5

Jedna z utajených perel české prózy! Neuvěřitelně drsný příběh a výjimečně dokonalá forma...syrovost, naturalismus x lyrika, poetizace krutého údělu i světa...paralela dítě-kuře v ryzím uměleckém vidění světa...

Bokattyna
10.07.2018 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Neuvěřitelné, jaká dokáže být lidská krutost. Určitě to není žádné oddechové čtení, ale je to napsané naprosto báječně i přes to, jaký zločin se v ději objevil. Rozhodně doporučuji.

niki-chan
24.06.2018 5 z 5

Velmi smutné čtení o malém chlapci, ke kterému se po smrti maminky všichni chovají naprosto hrozným způsobem. Výborně popsána lidská odpornost v celé své kráse.

aardvarka
13.06.2018 4 z 5

"Jsi tedy sám, vyhoštěn a zavržen, hochu ubohý tam, kde jsi býval chloubou a útěchou duše mateřské, nedopřáli ti v strastech tebou nezaviněných jiného útulku než v kůlně na slámě. Týrali tě, rvali, posměchem zavrhovali, mořili hladem a bitím, a když jsi klesl pod tolikerými útrapami, budíš jejich ošklivost. Proto takto dovršili dílo své. Jsi tedy sám, zápase se smrtí a objat mrákotami."

BeyondHorizon
12.06.2018 5 z 5

Příběh o dítěti, o které nikdo nestál. Nikdo to nevysloví, ale všichni se ho chtějí zbavit. Postupně je naprosto vyčleněn z kolektivu. Chlapec se ale nebrání, nebojuje. Paralelně pozorujeme vývoj kuřat, z nichž je jedno slabší a ošklivější než ostatní a nedrží tempo. Nakonec je také vyčleněno z kolektivu. Je srovnáváno s chlapcem, oba mají stejný osud a nakonec se stanou smutnými společníky a jsou tu jeden pro druhého. Nakonec to skončilo tak, jak muselo.
Novela je to krátká, ale na rozsahu 60 stránek se autorovi podařilo vystihnout vše důležité. Nebyl důvod to natahovat.
Je to četba smutná, ale pravdivá. Podobná je naše společnost, ať v mírnější, či radikálnější formě. Silnější prosperují, slabší budou vytlačováni na okraj.

ErikaJ
07.06.2018 5 z 5

Strašná lidská krutost...Je mi z toho smutno.Věřím,ze dřív bylo takové chovani macech běžné.Knížku budu mít v hlavě hodně dlouho.

Lilda
09.05.2018 5 z 5

Už před přečtením knihy jsem slyšela, že jestli chci pořádnou dávku deprese, tak tohle je jedinečná volba. Řekla jsem si, že to určitě nebude tak hrozné a že se proti tomu obrním. Což jsem se snažila. Nicméně neúspěšně. Příběh a asociace mezi dítětem, kuřetem a naturalistickým světem mi sebral poslední naději, že ve světě to takhle nefunguje. Že přece tak zlý být nikdo nemůže. Plně jsem se s dítětem i s kuřetem v jistých myšlenkách ztotožnila. Stále jsem doufala v nějakou pomoc, která dítě zachrání a vše se v dobré obrátí. V průběhu čtení jsem měla potřebu dovnitř proniknout a dítěte se zastat. Myslím, že dívčí i mateřské srdce nad tímto zapláče. Ovšem mohou existovat i lidé, kteří si své emoce schválně obrní a pak s jistotou řeknou, že je to nijak nezasáhlo.

jengibre
09.05.2018

Vydržím opravdu hodně, ale pokud jde o knihu, mohu v tomto případě asi poprvé v životě říci: „Tohle bylo i na mě moc.“ Syrový popis lidské krutosti a hlouposti. Pokud chcete ukázku pravého naturalismu, měli byste sáhnout přesně po této knize.

Pro tentokrát se zdržím hodnocení, protože by nebylo udělené na základě kvality knihy, ale zkreslené (snížené) negativními emocemi, které ve mně vyvolala.

RudýOnkel
12.04.2018 5 z 5

Stačí se podívat na tento okolní hektický svět plným materialisticky uvažujících lidí a povšimneme si, že to, co se dělo kdysi, se děje i dne s a v to ještě mnohem větší míře. Sami s tím nemůžeme nic dělat, ale hlavně tomu my sami (pokud bychom se do takové situace dostali) musíme předejít. Kniha je relativně krátká, ale její obsah dá za víc než tisíc slov...

aktijnov
11.04.2018 5 z 5

Drsné, smutné, beznadějné, silné. Ale rozhodně stojí za přečtení.