Kuře melancholik

Kuře melancholik https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1531/mid_kure-melancholik-lNh-1531.jpg 4 1094 177

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem.... celý text

Ivka14
13.02.2022 4 z 5

Nevím, co jsem čekala, ale určitě ne tohle. Krutost, beznaděj, bolest, smutek, utrpení, násilí, týrání, sobectví, surovost, bezcitnost, lhostejnost, nenávist... koncentrované zlo. Prostě naturalismus, jak má být.

Kniha byla napsaná skvěle, rychle se četla a jen tak rychle ji nezapomenu. Skvělá volba k maturitě.

ctenar420
29.01.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek české literatury. Naturalismus sice není úplně pro každého, ale vzhledem k délce knihy, ji musím doporučit všem. Realisticky zpracovaný život dítěte se prolíná s dospíváním malého a slabého kuřátka. Když jsem si knížku brala poprvé do ruky, nečekala jsem, že mě pár stránek dokáže citově ovlivnit takovým způsobem. Kuře melancholik je velmi čtivá novela. Ikdyž od začátku tušíte, jakým směrem se děj vyvíjí, nemůžete jí položit z ruky. Samozřejmě, chování postav je nemorální, nechutné(a možná i trochu přehnané), ale nevinnost chlapečka a kuřete vás dostane natolik, že padesátou druhou stránku budete dočítat se slzami v očích.

IvetaZ
18.01.2022 4 z 5

Naturalismus asi není můj styl, něco tak hnusnýho a depresivního jsem dlouho nečetla. Ale když opomenu příběh, četlo se mi to docela snadno. Objeveno díky čtenářské výzvě.

Nemám.jméno
09.01.2022 5 z 5

Co dodat? Bylo to syrové, ohavné a silné...

Dezz22
19.12.2021 4 z 5

Když jsem si knížku vybrala k maturitě, nečekala jsem, že bude takhle silná. Brečela jsem, až jsem neviděla na písmena. Bylo to tak hrozné. Chtělo se mi na postavy řvát, to dítě jsem chtěla zachránit. Taková bezmoc a žal, to po každé knížce necítíte... Pecka, ale jednou přečíst stačí.

MadlenkaM
15.12.2021 5 z 5

(SPOILER) ...a hrozné na tom je, že to tak opravdu bývalo. A co je ještě horší, že se to mnohdy pořád děje.

Kdo zažil týrání, tak se mu tato kniha bude číst těžko. Vzpomínky na to, že je na to člověk sám... Že nemůže udělat nic proto, aby tomu zabránil. Být lepší, nedělat chyby, nebýt na obtíž, zmizet... Nikdy to nestačí a stačit nebude.

Btw: Jinak super kniha, od začátku do konce se to pěkně odvíjelo. Hezká stará čeština, spousta psychologických jevů k zamyšlení. Jsem tedy trochu zmatená o jak dlouhý časový úsek se jednalo, ale těžko odhadnout, za jak dlouho dokážete utýrat dítě k smrti? Doufám, že na tuto otázku nikdo z nás nezná odpověď. Ale objasnilo by mi to alespoň, proč chlapec macechu nezabil. Či alespoň sebe. Kdo ví, no.

Ester71
17.11.2021 5 z 5

Ačkoliv tenká knížka, četla jsem ji celkem dlouho. Nesnáším křivdu a zlo, od půlky už to na mě bylo docela silné kafe. Teď si dám něco oddechového...

Set123
15.11.2021

Kuře se zdá být knihou klasicky naturalistickou. Což ostatně nepovažuji za kdovíjakou výhru. Je fakt, že v knihách v duchu daného směru nikdy neexistují postavy. Nene, vždy to jsou figurky, karikatury, něco, co je člověku strašně vzdáleno. Neexistuje u nich vnitřní rozpornost, emocionální, či behaviorální komplexita. Všechny postavy, každá z nich představuje jednu, maximálně dvě konkrétní vlastnosti a funguje jako kolečko v soukolí, které má dojít předem stanovenému cíli. Na první pohled se to nezdá být na škodu. Tvoří to, způsobem jaksi nepochopitelným, silné příběhy. Tak pět, deset silných příběhů. A pak už je to jen to samé dokola. Zdá se pravdou, že naturalismus je prázdný a vyprázdněný směr.

Jak říkám, kuře se zdá takové být. Ale zase úplně pravda to není. Obsahuje celkem dost literárních prvků a zvláštností které stojí za to zmínit a při čtení vnímat. Předem, jak se jmenuje hlavní postava? Nejmenuje. Je to dítě, je to chlapec. A otec je otec a maminka je maminka. A nová maminka je nová maminka. Pouze služebnictvo má v knize vlastní jména. Člověka by napadlo, naturalista by neměl hodnotit, jeho přístup k textu by měl být indeferentní, vypravěč skrytý, anonymizace postav tomu pomůže, naprosto vymaže empatii. Ale to zjevně není pravda. Cituji vypravěče, mimochodem nepřekvapivě extradiegetického a heterodiegetického: „Kdy se končí lidská zloba? Pravím, kdy se končí? Je naděje, že ukojí svou vášeň, sama se rozplyne a uklidní? Nikoliv! Konec jí není. Žene se dál silou pořád vzrůstající, vše jí slouží za pohnutku, ve všem spatřuje zmocnění k svým útiskům…“ To není něco, co by vám řekl klasicky naturalistický vypravěč. Ale jistě je to něco, pro co se vyplatí Kuře číst, zatímco většina pravých naturalistů končí v zapomnění, Kuře žije! Mno tedy…. Ale chápeme se.

Text je vůbec moc prolezlý filosofií (ač netvrdím, že kdovíjak důmyslnou) a emocemi, takže ho rozhodně nemohu považovat za plně naturalistický. Díky bohu. Zajímavá je koncepce kuřete. Co se nám tím autor snažil sdělit samozřejmě nevím, ale co se mě týká, zdá se mi kuře jako zajímavý prvek. Krom toho, že má vytýrávat čtenáře samozřejmě, to ostatně dělá i hlavní protagonista a celá kniha. Kuře, zvíře jakoby bylo pohledem do budoucnosti, Utrpení které potakalo chlapce o stránku dále se sneslo na kuře o něco dříve. V určitém bodě se to ovšem otočilo a chlapcovo utrpení předjímalo utrpení kuřete a chlapcův konec jistě předjímala konec kuřete. Dostali lidé jednoho ze svého vlastního druhu pod úroveň drobného opeřence? Patrně. Patrně se v určitém bodě chlapec stal ohroženějším nežli nevyvinuté kuřátko. Cosi depresivního se v tom nese.

Nebojte, už to zapíchnu. Ale na to, jak krátká knížečka je, je toho překvapivě mnoho co o ní říci. Jaká tedy kniha je? Kupodivu dost smutná, lidi nekecaj. Neříkám, že bych u toho zrovna bulel, to snad ani ne, ale to je nejspíše tím, že jsem, jak jsem napsal jednomu známému, člověk hnusný, zlý a od základu zkažený. Jinak plně chápu ty, kteří nečetli A uzřela oslice anděla a kteříž budou z této knihy poněkud rozsmutnění. Je z čeho. A mohu konstatovat, že kniha je dosti zajímavá po mnoha stránkách a číst se jí rozhodně vyplatí.

BTW k tomu jazyku... Naprosto nesouhlasím s kýmkoliv kdo tvrdí, že se kniha špatně čte. Ano, pdf co jsem četl bylo dost chybové, ale to je vedlejší. Jazyk pana Šlejhara ne naprosto excelentní a upřímně se mi máloco v poslední době tak dobře četlo. Plynule navazující věty, překrásný slovosled, mimořádná jednoduchost a přímočarost, no prostě krásné to bylo.

JulianaH.
14.11.2021 4 z 5

Nevím toho o autorovi moc, snad jen že trpěl v nešťastném manželství a útěchu nacházel v práci na svém hospodářství. Už tahle dvě fakta ale vysvětlují, odkud se bere ten prožitek trýzně slabého tvora i důkladná znalost drůbežího chování.

Já si nemyslím, že by postavy v „Kuřeti“ byly vysloveně černobílé, jelikož otec i macecha občas projevují cosi jako záškuby špatného svědomí; ale i tak postrádám vysvětlení jejich motivace. Leda že by bylo týrání dítěte do té míry přirozené, že by žádné vysvětlení nepotřebovalo, a to se mi — při všem skepticismu k lidské nátuře — úplně nezdá. (+ Proč nezasáhl někdo z vesničanů?)

Souhlasím s komentáři, které se vesměs shodují, že je to brutální kniha a že je psychosomaticky obtížné ji číst. Kuřete mi bylo líto asi ještě víc než hošíka. Přesto jsem četla drásavější knihy (Baarův „Holoubek“, Goldingova „Věž“, Hiltonovo „A nyní sbohem...“ — ty mě emocionálně rozbily) a knihy, z kterých by bylo fyzicky a morálně hůř (Jaspersova „Otázka viny“). „Kuře melancholik“ nutí přemýšlet o zdrojích zla a soucitu, ale to jaksi není dost. Občas svojí jímavostí tlačí na pilu a nebezpečně se blíží kýči. Od chvíle, kdy o něm na SŠ mluvila moje roztomilá, inteligentní a zjevně celkem zaujatá spolužačka, jsem od téhle novely čekala... no, něco... víc.

Gilnien
30.09.2021 4 z 5

Těžko se hodnotí taková kniha. Mám ráda starý sloh, čas od času si ráda přečtu takovou malebnou češtinu. Děj a rozsah knihy bych přirovnala spíše k povídce. Velice těžké povídce, po které si jdu přečíst něco oddechovějšího a veselejšího.

PetraBery
30.07.2021 4 z 5

Smutná a bolavá novela o týraném chlapci, který po smrti své matky přežívá po boku slabého kuřete. Neskutečná krutost nejen nové macechy, zloba, povrchnost a nespravedlnost se táhnou celou knihou. A po konci zůstává jen úzkost, tíseň a beznaděj.

brosofa
17.07.2021 4 z 5

Při čtení jsem stále cítila narůstající tíhu a úzkost z toho jak je svět nespravedlivý.

knizni_bulvar
15.07.2021

Četla jsem na sš. Je to kniha, která mě mile překvapila. Neplánuji číst od autora nic dalšího, ale tuto knihu si umím představit číst vícekrát.

Bmisarova
11.06.2021 3 z 5

Četla jsem v rámci maturitní četby a musím uznat, že to nebyla zas tak špatná kniha, ale hned se nepohrnu k jejímu dalšímu čtení.

Petronela16
03.06.2021 3 z 5

Túto knihu som si našla, lebo mi pasovala do výzvy, bola tu zadarmo na stiahnutie ako e-kniha,inak neviem, či by som sa na to dala.Mam z nej veľmi, ale že najviac rozporuplné pocity.Neviem ani,či sa mi páčila, alebo nie, v každom prípade, viem si predstaviť, že táto novela vznikla na základe skutočnej udalosti.Tajne som dufala, že to neskončí tak, ako som niekde vzadu v mojej šedej kôre mozgovej, aj tak vedela ako to skončí .A že to nebol happyend je všetkým jasné.Pred chvilou som napísala hodnotenie na Dextera, tak ma len tak napadlo, že tá nevlastná matka tohoto dieťatka z novely by bola super navnada pre Dextera.Dopriala by som mu ju ako chuťovku.Ved kto už chce týrať malé dieťa?No dosť,lebo mi je z toho nevoľno, aky vieme byt my ľudia zlí!

Bajbojka
21.04.2021 4 z 5

Příběh zajímavý, velice realistický a smutný, musela jsem si dělat menší přestávky, ale stejně jsem si nedokázala přečíst úplně vše. V příběhu se ocitáme na vesnici s malým chlapcem, jemuž umírá matka. Dostane se do rukou otcovy nové ženy, která se stala chlapcovou macechou. Od té chvéle zažívá chlapec pouze ústrky, šikanu nejen od macechy. A zbytek si přečtěte. Ale vážně. alespoň jednou to stojí za to.

Beltrix
28.03.2021 3 z 5

Velmi smutné a beznadějné čtení.

Elevant
26.03.2021 4 z 5

Povídka s mimořádným názvem Kuře melancholik je natolik typicky naturalistická, až jsem měl pocit, jako bych četl samotného Zolu. I zde mne rušily některé nedostatky, které jsou dle mého názoru naturalistům vlastní a které tu nehodlám rozebírat, nicméně stejně jako Zola i Šlejhar umí napsat velmi silný příběh s použitím syrové estetiky, ale na rozdíl od Zoly jsou postavy v jeho próze více schematické a působí jen jako prototypy, loutky, které mají odehrát svou určitou roli. (Jak je tomu ostatně i u Émila, jen ne tak okatě.)
K naturalismu mám velmi ambivalentní vztah. Na jednu stranu je mi sympatická jeho estetika, na druhou stranu zásadně nesouhlasím s jeho myšlenkovou základnou. Takže v podstatě mi byl Šlejhar (či Zola) takový "guilty pleasure".

Cortegos
13.03.2021 5 z 5

Ohromné a strašné, jak jednoduše autor skrze svět zpracovává postavy. Prožitek při i bezprostředně po četbě byl velice silný. Na několika desítek stran autor ukázal své kvality a strašné věci. Vřele doporučuji přečíst (s vědomím, že se nejedná o odpočinkovou četbu). Jediná věc, kterou bych vytkl, je černobílé vidění postav.

Lenndy
13.03.2021 3 z 5

Kniha,i když vcelku krátká,se mi četla hůř kvůli jazyku,musela jsem se na čtení víc soustředit a několikrát se v textu vracet,ale po několika stranách už to bylo lepší.Obsah knížky ve mě vyvolal silné emoce.Zlo číhá všude a nejhorší je zlo tam,kde by měl člověk mít zázemí a lásku.Bohužel je to téma nadčasové.

zfilmováno venkov naturalismus domácí násilí týrání sirotci

Část díla

Josef Karel Šlejhar