Kundera: Český život a doba

Kundera: Český život a doba https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441420/bmid_kundera-cesky-zivot-a-doba-0T1-441420.jpg 3 142 72

Jan Novák, proslulý dosud svými povídkovými a románovými opusy, předstupuje nyní před čtenáře s žánrem literární biografie. Centrem jeho pozornosti je Milan Kundera, ve světě dnes asi nejznámější spisovatel s českými kořeny. Právě jeho „českému životu“ je věnován obsáhlý Novákův životopis, mapující ve čtyřech oddílech Kunderovo rodinné zázemí, autorovy básnické počátky ve znamení stalinismu padesátých let, prominentní působení v letech šedesátých a život v hledáčku Státní bezpečnosti před odchodem do exilu v první polovině sedmdesátých let, kdy Kundera už nesměl publikovat a na veřejnosti vystupoval mystifikačně pod pseudonymy. Novák nepíše standardní vědeckou biografii, ale životopis přiznaně osobní, v jehož šťavnaté hovorové češtině lze bezpečně rozpoznat autora románů o Mašínech (Zatím dobrý) nebo povídek o Češích v Americe (Hic a kosa v Chicagu). Vychází ovšem z pečlivého studia archivních pramenů, dobových dokumentů, osobních svědectví a Kunderových publikovaných textů, které na stránkách jeho knihy ožívají ve výmluvných citacích stejně jako v pronikavých nebo lapidárních shrnutích.... celý text

janamaluveckova
16.07.2020 5 z 5

Trochu předimenzované a mělo se škrtat, ale jinak skvělá vlna do českého zatuchlého rybníčku.

jakub3738
16.07.2020 5 z 5

Výborná kniha sesazující samozvaného krále z trůnu.

Artie
08.07.2020 4 z 5

Kdyby Novák víc škrtal a některá hodnocení nechal na čtenářích, byla by jeho knížka sevřenější a méně „moralistní“. Ale i tak odvedl úctyhodnou práci, kde má každé tvrzení pevnou oporu v poznámkách a pramenech. Literárním kritikům se nelíbí, že vede spojení mezi životem autora a jeho dílem. To by jistě byla chyba, kdyby vykládal Kunderovy knihy skrze jeho život. Novák však píše opačně, z nejrůznějších zdrojů, mezi nimiž nechybí ani knihy, skládá problematický a dramatický příběh velkého spisovatele. Příběh, který by sám vydal na román.

evakmoch
08.07.2020

Konečně jiný pohled na tolik rozporuplného člověka, který svým chováním vytváří prostor pro tvorbu takové knihy.

otlak
07.07.2020 odpad!

Dobrý den , pane Novák, a Vám se ta knížka jako líbí ?
To by člověk blil, Milane

surikati
06.07.2020 1 z 5

Rozečteno. Zatím jedna hvězda za některá nasbíraná fakta. Jinak souhlasím s některými recenzenty, že autor se snaží MK hlavně očernit. To je mimo moje chápání a celou knihu to hodně znedůvěryhodňuje. Proto uvažuji, že nedočtu.

Alain_De_X
05.07.2020 odpad!

Tato monografie více než o Kunderovi vypovídá o samotném autorovi. Je to politická monografie, nikoliv umělecká. Autor knihy Jan Novák začínal jako romanopisec a povídkář, slovní zásobu tedy má (slovní zásoba je velice důležitá pokud jste a) spisovatel b) aktivista, který se snaží ze slov postavit hutnou iluzi). Časem pan Novák (anebo literární obec a trh?) bohužel přišel na to, že nemá talent, tak se vrhl na psaní monografií a biografií o talentovanějších a slavnějších lidech, kde největší kus kreativní práce spočívá v prohledávání archivů. Osobnost Jana Nováka není sice plna talentu, je však plna zášti. A nenávisti. Vážně to čiší z každé stránky, i když se to snaží překrýt dekou falešné objektivity - fakta jsou jen jedna, ale psát se o nich dá více způsoby. Aneb slavné "nezáleží co řekneš, ale jak to řekneš." Toto plus "čím více proužků, tím více Adihaš" (tedy čím víc stránek, tím "serióznější" záležitost), a máme hrubý obrys toho, o co tu běží. Pan Novák mi přijde jako pomatený radikální děda, který prostřednictvím této knihy intelektuálně strhává Kunderovu sochu a pyšně ji hází do řeky. Kunderovo umění dává stranou, izoluje ho (asi pro nějakého jiného historika), a soustředí se na Kunderovo "člověčenství", na jeho lidskosti a chyby. Dnešní doba fandí ukřičeným a falešně sebevědomým lidem, kteří s megafonem v ruce (nebo s devítiset stránkami papíru v psacím stroji) prosazují nějakou svojí ušmudlanou vizi, kterou si jistě pracně uplácali na pískovišti. Já ale tuhle hru hrát nebudu. Protože miluju umění a literaturu víc, než někdo jako Jan Novák může vůbec chápat. A člověk, který napsal 'Nesnesitelnou lehkost bytí' si prostě nezaslouží takovouto monografii. Nebudu ale močit nebo zapalovat tuto monografii na náměstí jako nějaký pomatenec (nebo psát devítiset stránkový pamflet), budu ale jako slušný zástupce "mlčící většiny" doufat, že se Jan Novák bude nadále věnovat tomu, co (řemeslně) umí - tedy komiksy o sportovcích - a monografie o umělcích nechá historikům a spisovatelům, které umění alespoň trochu zajímá, rozumí mu a především - chápou, že mistrovská díla a jejich tvůrci se taky dají respektovat. Že psát životopis o Kunderovi není to samé, jako psát životopis o Babišovi. Kromě Zátopka a Čáslavské tu máme ještě další sportovce, kteří by si zasloužili svůj komiks. Sem bych upínal pozornost. Nedej bože se bude pan Novák poohlížet po dalších českých kontroverzních umělcích, jejichž virtuální sochu bude chtít strhnout a pomateně s hlasitým smíchem utopit ve virtuálním vesnickém potůčku. Pokud to ale bude muset být, prosím pane Nováku, nevybírejte si nemocného člověka na prahu smrti, který se už nemůže bránit.

Bella1
02.07.2020 5 z 5

Zajímavá kniha o zajímavé osobnosti.

RenataK.
01.07.2020 5 z 5

Rozečteno. Dlouho jsem nečetla tak rozsáhlou knihu, která je podobně jako všechny dosavadní knihy autora plná ověřených faktů.
Pro mě je zajímavým obrazem doby nejen v literárních kruzích v období před odchodem Kundery do zahraničí. Těším se na její pokračování o "pařížské" části života Kundery. Kunderu čtu a je to určitě zajímavé doplnění informací o něm.

MirekS.
01.07.2020 5 z 5

Velmi obsáhlé a čtivé dílo. Je vidět, že mu Jan Novák věnoval opravdu hodně času. Zajímavý pohled do života Milana Kundery, který stojí rozhodně za to si přečíst. To, že působí občas zaujatě beru naopak jako důvod dohledávat si více informací.

Lettrice
01.07.2020 4 z 5

Nesmírně zajímavé. Je vidět že za Novákem stojí opravdu dlouhý výzkum a hodně práce. A navíc opravdu umí psát. Ano, ne se vším může člověk souhlasit, ale to rozhodně neznamená, že by to nebyla přínosná kniha a zasloužila by si hodnocení odpad. Zajímalo by mě, jestli ji čtenáři, kteří jí toto hodnocení dali, opravdu četli...

jan37
01.07.2020 1 z 5