Kult

Kult https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309970/bmid_kult-80p-309970.jpg 3 42 14

Štyridsaťročná Evie sa v spomienkach vracia do severnej Kalifornie 60. rokov 20. storočia, do éry hippies, uvoľnenej morálky a zrodu rozličných kultov či siekt. Na začiatku leta sa osamelá, zádumčivá tínedžerka Evie Boydová spriatelí v parku so skupinou dievčat a ihneď ju zaujme ich sloboda, ležérne oblečenie aj zvláštna aura. Evie z nich najviac priťahuje dievča menom Suzanne. Práve tá ju privedie do „rodiny“ na ranči, kde žijú ďalšie tínedžerky spolu s charizmatickým vodcom skupiny Russellom. Evie ich život očarí, konečne má šancu niekam sa zaradiť, všetci jej venujú pozornosť. Russell má všetko, čo má mať vodca sekty: je očarujúci, vie to s dievčatami a v časoch komplikovaného hľadania samých seba im ponúka spôsob života oslobodený od záväzkov a spoločenského úzu – neviazaný pohlavný styk, deti narodené z týchto dobrodružstiev sa vychovávajú spoločne. Russell všetkých učí, že peniaze sú kliatbou systému. Ich patrónom je hollywoodska figúrka Mitch a ten, podobne ako Russell, tiež dievčatá len zneužíva. Komunita žije na spustnutom ranči uprostred hôr. Evie však pripadá exotický a fascinujúci – je to miesto, kde má pocit slobody a nádej, že ju medzi seba prijmú. Jej nekritický obdiv k Suzanne sa stupňuje a Evie si vôbec neuvedomuje, že sa schyľuje k nepredstaviteľnému násiliu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (SK)

The Girls , 2016

V.Lenka
21.03.2024 3 z 5

Už od první strany jsem tak nějak tušila, že to nebude to právě ořechové, a nebylo. Četba mě nebavila, nemohla jsem se dočkat, až knihu přečtu. Některé podstatné věci mi v příběhu chyběly - vypovídala Evie na policii, svědčila? Jaký trest děvčata dostala? Co Russel?

Knihochod
07.01.2023

Príbeh rozpráva o konci šesťdesiatych rokov a vtedy štrnásťročnej slečne Evie, ktorá prežíva klasické dievčenské trable - začína sa zamilovávať do chlapcov, získavať si ich pozornosť. Raz ju ale v parku upúta skupinka divošsky oblečených bezstarostných dievčat. A tam pre Evie začnú všetky problémy - pridá sa k nim, začne kradnúť, piť, drogovať a zúčastňovať sa na rôznych akciách, aj tých nelegálnych. A takmer sa stane členkou vražednej skupiny.

Kniha ako taká sa čítala jednoducho a rýchlo. Na druhej strane mi ten príbeh ale prišiel zvláštny. Podľa obálky by som to skôr tipovala na nejaký príjemný príbeh z prostredia detí zeme, no po prečítaní som zistila, že je to vlastne spoveď ženy, ktorá sa vo svojich štrnástich rokoch stala členkou zvláštnej skupiny a takmer sa zúčastnila a pomáhala pri vražde. Znie to síce zaujímavo ale celkové rozprávanie ma teda veľmi nenadchlo.

Kniha je delená na dve časti - Evie približne niekde v súčasnosti (presný rok tam nie je spomenutý) a Evie v roku 1969. No aj napriek tomuto rozdeleniu sa súčasnosť hrozne pletie s minulosťou, čo mne osobne prekážalo. Veď keď je kniha rozdelená na dve časové línie, tak prečo ich ešte znova prepletať v tých jednotlivých rozdeleniach?

A ak som to správne pochopila, niektoré postavy a udalosti boli reálne, poprepletané s postavami fiktívneho charakteru (snažila som sa to vygúgliť, ale ani pán Gúgl mi nedal jasnú odpoveď). Ale nie som si tým úplne istá. Možno by neuškodila nejaká poznámka, ktorá odkazuje na to, či príbeh je alebo nie je inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Neviem, mám z nej veľmi zvláštne pocity, cítim sa veľmi stratená v deji. A už by som po nej viackrát asi nesiahla.

tanulda
23.05.2022

Knížka (v českém překladu) mi přišla jako dárek k objednávce u Dobrovského, neměla jsem tedy žádná očekávání. Byla to pro mě oddychovka, dobře se četla, hodí se ke na čtení i na "rušnějších místech" typu tramvaj/vlak. Dobře vykreslené mi přišly pocity hlavní hrdinky (samota, prázdnota...), jedna věc mě ale v knize rušila, je možné, že to bylo překladem. Konkrétně - celý děj knihy (část v minulosti) se v podstatě odehrával během jedněch jediných letních prázdnin, ale když se Evie vracela na ranč, bylo to v knížce popsané, jako kdyby ranč znala roky.

maruska283
10.12.2020 4 z 5

(Přečteno anglicky - český překlad mě odradil). Knížka je napsána velice vnímavě. Jen málo z vnitřního světa ostatních dokážeme rozeznat – přichází to v malých momentech, v jediné větě, v krátkém pohybu, kdy pochopíme něco nového. Hlavní protagonistka příběhu, Evie, je okouzlena děvčaty, které se potloukají naoboso po městě a vybírají popelnice. Nejsou na ni ani trochu hodné, ale ona se k nim o to víc přimkne. Během příběhu postupně odhalujete víc a víc z toho, co vztah děvčat motivuje.

Veronika33
13.11.2020 1 z 5

Zasa raz jedna kniha kde je obal krajší ako samotný obsah. Čakala som trošku viac rozpísané prostredie sekty, bolo to však viac okrajovo písané. Súčastnosť hlavnej postavy ma vôbec nebavila, bola tam zbytočná. Celkovo strata času, veľmi nudná kniha.

eva3992
13.11.2020 3 z 5

Tato kniha je inspirována skutečným příběhem kultu Charlese Mansona. Vypráví nám o Evie, mladé slečně, která se doma nudí a brzy objeví farmu, kde žije komunita, jenž vyznává svobodu, volnou lásku a její vůdce Russell usiluje o smlouvu na první desku. Evie díky nim žije jako ve snu, ale časem zjišťuje, že není vše tak, jak se zdálo.

Příběh sledujeme ve dvou rovinách, v roce 1969, kdy mladá Evie objevuje „Rodinu“ a v současnosti, kdy Evie prozrazuje, jak žije teď a vrací se myšlenkami zpátky do historie, na kterou by však nejraději zapomněla.

Musím říct, že jsem před čtením nezkoumala, o čem konkrétně tato kniha je a kult Charlese Mansona jsem neznala. Po dočtení jsem měla hodně rozporuplné pocity. Není to špatná knížka, ale rozhodě to mohlo být lepší. Stále jsem doufala, že autorka půjde více do hloubky společenství kolem Russella, ale nakonec to byl příběh o pubertální slečně, která moc neví, co se životem. A když se zamiluje, tak je ovládána jen láskou. Příběh ze současnosti mě moc nebavil, autorka se zde snažila ukázat, jak těžké je žít s takovou minulostí.

Takže pokud se pustíte do této knížky, rozhodně nemějte žádná velká očekávání a třeba budete mile překvapeni. Za mě tedy průměr.

LiLinka
09.06.2020 3 z 5

Od knihy jsem neměla velká očekávání a díky tomu mě nezklamala. Děj se sice mírně vleče, chybí mu vetší akčnost, ale je zajímavý a bavil mě. Líbilo se mi zpracování hlavní postavy Evie. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala a i díky ní si více prostudovala vše ohledně Mansonova kultu.

Alilia
25.02.2020 3 z 5

Hezký příběh, tváří se jako další kniha o Charlesovi Mansonovi ale je to příběh ztracené pubertacky.
Zajímavý pohled na život v hippie komunitách a na psychologii takových komunit.

JointlieKat94
02.06.2019 4 z 5

Musím souhlasit s komentářem mySaints, přesně tak to je. Prostě knihu neberte jako vyprávění o sektě a "užijte" si příběh, který je asi dost podobný tomu, co se stalo.

Příběh nám vypráví již dospělá žena, která se nechala zmanipulovat k soužití v Rodině. Vlastně ani není tak zmanipulovaná, jako spíš zamilovaná. A víme, že pro lásku se dá udělat všechno. Ona s Rodinou začala žít, jen kvůli blízkosti se Suzanne. Ze začátku byla obdivována. Rodina se o ni zajímala. A ona si ty chvíle užívala. Doma tohle nezažívala. Zamilovaný člověk kouká přes růžové brýle, i když tedy měla tušení, že se děje něco špatného, nijak to nebrala vážně. Popisuje zde různé orgie, co se tu dějí. Užívání drog. Užívání života. Lásku.

Jednou uprchne od táty zpátky do Rodiny a zjistí, že se něco opravdu stalo. Změna v chování. Všichni nervózní. Ale k tomu, co se opravdu stalo, se nedostala..

Kniha se mi líbila, moc. Éra hippie a těchto sekt je zajímavá. To, co tu Evie popisuje, mi přijde uvěřitelné. Myslím, že kniha stojí za přečtení, a ještě bych ráda přečetla něco pravdivějšího. :)

fereny
03.09.2018 4 z 5

O sektě samotné se toho moc nedozvíte, neproniknete hloub. Ale psychologická stránka o snadném ovlivnění dospívající dívky, která se cítí osaměle, je vykreslena hezky.

Lucina88
30.06.2018 1 z 5

Bohuzel jsem to vzdala asi u 60 strany. Cekala jsem vetsi podrobnosti o osobnostech lidi co v Rodine byli a taky nejake obscenosti :) pro me jen laciny divci romanek :)

mySaints
20.04.2018 3 z 5

Na tak mladou autorku je kniha velmi vyzrálá a dobře napsaná. Spíše než o popis tragických a hrůzyplných (a někdy obscénních) událostí jde o vylíčení pocitů mladé dívky, která hledá místo, kam by patřila. Kniha vás přesvědčí, jak je neuvěřitelně jednoduché manipulovat s někým, kdo nemá patřičné rodinné zázemí a chce jednoduše zapadnout do společenství, které se úplně vymyká vizi rodičů či vrstevníků. Tímhle byla kniha zajímavá, ale nelze od ní očekávat přesný vývoj případu Mansona a jeho "Rodiny", příběh je opravdu jen lehce inspirovaný těmito událostmi.

parvitas
17.10.2017 1 z 5

Strata času a nuda. Hrdinka ma nezaujímala, jej osud mi bol ľahostajný, Russell, vraj-vodca, mi bol z duše odporný a trápny, rovnako aj jeho kŕdeľ konkubín. Jediné, čo som ľutovala, boli tie chúdence deti, všivavé, bezprizorné... Ak chcete niečo o sektách, tak toto povinné čítanie nie je. Knihe sa určite vyhnite.
Jediné, čo je na knihe Kult zaujímavé, je anotácia. :)

čika
20.06.2017 2 z 5

Namet zaujimavy, v mnohych smeroch vsak nedotiahnuty. Co vsak knihu uplne zhadzuje, je ten priserny preklad. Velke minus.