Kulička (3 povídky)

Kulička (3 povídky) https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12718/bmid_kulicka-3-povidky-m8z-12718.jpg 4 1227 119

Výbor z povídek jednoho z nejlepších francouzských novelistů druhé poloviny 19. století zahrnuje tři námětově příbuzná díla: Kuličku, Slečnu Fifi a U Tellierů. Autorova novelistická prvotina Kulička, o níž francouzský kritik Albert Thibaudet výstižně poznamenal, že Maupassant „nenapsal už nikdy nic lepšího jenom proto, že dokonalost se nedá překonat“, líčí příběh nevěstky, která svou lidskostí a nefalšovaným vlastenectvím zahanbí licoměrné, sobecké měšťáky. Námět je čerpán z doby války prusko-francouzské, stejně jako děj povídky Slečna Fifi, jež rovněž oslavuje vlastenectví a statečnost ženy, vyřazené z „počestné“ měšťácké společnosti. Povídka U Tellierů ostře odsuzuje honoraci provinčního města.... celý text

Dandulka
15.01.2013 5 z 5

Klasika, ale mě se líbila

Freedyn
04.01.2013 5 z 5

Krátká, ale velice poučná novela.

Kate.S
20.12.2012 4 z 5

Zajímavá knížka, která se svižně čte.

Hrefna
21.11.2012 4 z 5

Krátká a jasná ukázka toho, jací lidé umí být...Jak bych se zachovala já?? Oddechová povídka, která člověka decentně nadzvedne z židle.

Maguša
28.09.2012 4 z 5

I malá knížečka se zároveň může stát velkou knihou popisující krutou pravdu, a to, že každý v sobě má tu vadu, pohrdat druhými.

Teii-hime
22.09.2012 3 z 5

Povídka svým dějem spadá do mně neznámé oblasti, doby i situace. Avšak jejím nejdůležitějším cílem bylo poukázání na pokrytectví a zkaženost lidí napříč společenskými vrstvami a kritika světa plného předsudků. Tímto je podle mě vyznění povídky nadčasové a stále velmi aktuální, což je - stejně jako autorovo čtivé a vtipné vyprávění - důvod, proč se mi relativně dobře četla.

fons
29.07.2012 3 z 5

Přiznávám, příběh je to dobrý, nadčasový a své kvality rozhodně má, ale mě se kniha z nějakého důvodu prostě tolik nelíbila a přednost dám raději jiným.

verulaj
27.07.2012 4 z 5

Nadčasová povídka, která dává krásný důkaz o tom, že lidé se nemění.

TinaF
02.05.2012 3 z 5

Naprosto souhlasím s názorem, že je to lehké čtení. Myšlenka je i dnes docela aktuální, ale i já bych dala přednost hutnějšímu ději a méně popisných pasáží. I tak ale doporučuju přečíst si to. ;)

Džizetka
12.04.2012 2 z 5

Jak bylo řečeno,krásná myšlenka a vypracování taky docela dobré-na můj vkus příliš popisován čas a místo děje,ale uznala jsem,že nato abych plně pochopila knihu jako takovou,musím se vcítit do role hlavní postavy,do těch časů i do dané situace. Kniha je poměrně lehká na čtení,ale nezaujme tak,jak kniha s napínavým dějem.Přesto bych ji doporučila,člověk alespoň uvidí,že lidé se někdy nemění...

pufina
02.02.2012 3 z 5

Pěkná povídka, ale jedno přečtení bylo mojí maximálně vyvinou pozorností pro toto dílo.. Myšlenka nebyla špatná, ale víc mě to nezaujalo, ani styl psaní Maupassanta..

Vendulik
02.01.2012 2 z 5

Moc pěkná povídka. Tady je aspoň vidět, jací lidi jsou. Jen člověka využijí a pak mu nadavají. Dopořučují přečíst

Claire
17.09.2011 4 z 5

Tím že to je povídka se mi dílo líbilo mnohem více, protože mezi jinými knihami k maturitě toto neobsahuje dlouhé popisy... navíc zajímavý námět a je vidět, že lidé se nemění a jsou stále stejní.. přemlouvat člověka k činu, za který ho později odsuzují....

Hancza
10.09.2011 4 z 5

Stačí pár stránek na to, aby autor vystihl, jak to na světě (bohužel) chodí... To že někomu pomůžete neznamená, že on pak pomůže vám...

Meii
02.06.2011 4 z 5

podle mě úžasný námět, autor je mi tímto dost sympatický... povídka se mi hodně líbila, nejspíš to bude tím, že tak celkově naturalismus mi sedí ;)

zlovlk
16.04.2011 4 z 5

Základní myšlenka téhle povídky patří mezi ty skvostnější. Velmi zdárně se trefuje do všelidské vlastnosti lísat se pouze k tomu, z koho by se mohly jako z příslovečného otřesného oslíčka sypat nějaké ty výhody.

Zpracování Kuličky je standardní, nijak nevybočuje z toho, co by člověk v tomhle literárním časoprostoru očekával. Narozdíl od některých jiných kousků ve mně ale text samotný, když pominu hlavní myšlenku, nic nezanechal. Jen dojem suché reportáže. Prostě kolem mě jen tak prošel a ani nezpomalil, aby řekl "Nazdar!" Nezdvořák, nemyslíte?

Povídka je to krátká, takže za přečtení určitě stojí. Po jejím dočtení mi ale útroby hbitě začal rozhlodávat jistý červ. Tím helmintem je kacířská úvaha, zdali by stručné shrnutí Kuliččina děje nebylo náhodou stejně působivé jako ona sama.

kapllu
15.04.2011 5 z 5

Chudák Kulička. Tady jde vidět, že nezáleží na tom, jaké má člověk zaměstnání (postavení). I ti "vysoce postavení" jsou svině. A dobré srdce může mít i ta lehká děva.

Andrejka Myers
29.12.2010 4 z 5

povídka o pokrytectví... Myslím, že v tomto jsme se nikam nepohnuli....

Lithin
30.11.-0001 4 z 5

Vynikající povídka, opravdu doporučuji. Je to trošku o nespravedlnosti a pokrytectví - taková naturalistická klasika :))