Kulička (3 povídky)

Kulička (3 povídky) https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12718/bmid_kulicka-3-povidky-m8z-12718.jpg 4 1227 119

Výbor z povídek jednoho z nejlepších francouzských novelistů druhé poloviny 19. století zahrnuje tři námětově příbuzná díla: Kuličku, Slečnu Fifi a U Tellierů. Autorova novelistická prvotina Kulička, o níž francouzský kritik Albert Thibaudet výstižně poznamenal, že Maupassant „nenapsal už nikdy nic lepšího jenom proto, že dokonalost se nedá překonat“, líčí příběh nevěstky, která svou lidskostí a nefalšovaným vlastenectvím zahanbí licoměrné, sobecké měšťáky. Námět je čerpán z doby války prusko-francouzské, stejně jako děj povídky Slečna Fifi, jež rovněž oslavuje vlastenectví a statečnost ženy, vyřazené z „počestné“ měšťácké společnosti. Povídka U Tellierů ostře odsuzuje honoraci provinčního města.... celý text

lampernaqui
25.01.2016 4 z 5

Třetí svazek Světové četby a zatím jsem spokojen. Všechny tři povídky jsou povedené, čtivé a líbily se. Konečně jsem dohnal resty ze školy, kdy jsem se nedostal na hromadu klasik - Kulička byla jedna z nich.

-Nikola-
06.01.2016 5 z 5

Tak takoví jsme!
Guy de Maupassant patří k mým oblíbeným autorům. Jeho pohled na svět je kritický, ale na druhou stranu je také velmi empatický. Všímá si společností, lidí kolem sebe a jejich chování. Kdo by tímhle ztrácel čas?
Někdo by si mohl pomyslet, že to jsou obyčejné příběhy, obyčejných lidí z obyčejného života. Taky jsou některé příběhy naprosto absurdní. Ale dějou se v životě i divnější věci.
Je příjemné se na chvíli zastavit a zauvažovat nad tím, co se děje. Možná si toho všimnete, ale s kým se o takových věcech můžete v dnešní době bavit, když všichni mají svých problémů nad hlavu?
Od toho je tady Guy de Maupassant!

Dominik Fajkus
03.01.2016 5 z 5

Dle mého názoru povídka poukazující na neměnný charakter lidí od počátku věků. Kdo si nepředstavoval po dočtení knihy ještě několik stránek navíc, kdo proklínal Guy de M. že pointou nebyl masakr všech postav onou prostitutkou ? Já ano.

thejanula
02.01.2016 4 z 5

Super kniha, dobře se četla. :)

anez66
03.12.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Téma knihy bohužel bylo, je a bude stále aktuální.

Indysa
26.08.2015 4 z 5

Povídka, která poukazuje na dobu, která by se klidně mohla ztotožnit z dnešní. Parta lidí z různých vrstev je odkázána pobývat nějakou dobu spolu a pro své vlastní dobro obětují jednoho člena. Myslím, že je to dosti smutně realistický příběh, který Maupassant napsal v 19. století. Doporučuji přečíst.

Liv
08.08.2015 5 z 5

Krátká povídka do povinné četby, ale také i k zamyšlení nad lidským chováním v dnešní době. Hodnotím jako pěknou.

Mandrejka
02.07.2015 4 z 5

Pěkná povídka, četla jsem ji k maturitě. Téma je stále aktuální, jde vidět, že lidé se za ty dlouhé roky vůbec nezměnili...

Eviik
29.06.2015 5 z 5

Sice krátká povídka, ale o to skvělá, protože v troše textu skrývá hodně pravdy o lidech.

lushi
19.06.2015

Ideální četba k maturitě - krátká povídka s jasným poselstvím a stále aktuálním tématem.

pagac17
07.06.2015

Kniha jménem Kulička je zajímavý výtvor Guy de Maupassanta. Kulička je jedna z povídek této knihy. Jsem rád, že jsem oživil život tehdejší francouzské společnosti 19. století. V kuličce je zajímavé podání obsazené Francie pruským vojskem a jeho styk s obyvatelstvem. Kniha obsahuje další výborné povídky a příběhy. Překvapilo mě, že spisovatel se dožil jen 43let

Erudite
29.05.2015 5 z 5

Zasedla jsem ke krbu a knize s názvem Kulička, která měla bezmála 120 stran. Četla jsem s myšlenkou, že knihu za jeden večer nezvládnu, přesto jsem si jednoduše užívala každé slovo. Opět jsem jako u většiny děl z povinné četby přistupovala ke knize bez nějakých předsudků-a opět jsem byla příjemně překvapena! Kniha mi přinesla zjištění, že Guy de Maupassant-jakožto muž realismu-dokázal popsat jednotlivé situace s bravurností a také bez jakýchkoliv zdlouhavostí-tedy popisování jednoho domu na minimálně pět stran-za což jsem mu nesmírně vděčná. Kniha mě dokázala rozzlobit, rozesmutnět, rozveselit-jednoduše vše, co by kniha měla zvládnout provést se čtenářem. Až na to, že jsem po přibližně padesáti stránkách došla ke zjištění, že kniha s názvem Kulička nehostí jen jednu novelu, ale i víc. Pokud tedy klademe důraz i na můj spací režim, kniha plná novel-jedna z nich s názvem Kulička-si zaslouží ode mě i od mého spánku krásných pět hvězd a koš jídla k tomu. :)
À bientôt!

Evik30
20.04.2015 4 z 5

Kniha obsahuje více povídek než jen Kuličku. Povídky se mi moc líbily. Byly krásné, krátké, smutné a plné krásných ilustrací, které mě na knize zvlášť zaujaly. V knize jsou krásně vykresleny jednotlivé postavy. Kulička, která se v obětovala pro ostatní a sklidila za to jen vlnu opovržení.¨Spousta povídek by se dal přenést i do dnešní doby. Člověk, který se cítí na úrovni už nežije svým jménem ale jen titulem nebo tituly. Jeho prvotní zájem jsou peníze. KIlk lidí i dnes dře bídu s nouzi a pomoc čekat nemohou! :o(

W123
24.03.2015 4 z 5

Pěkná knížka.
Pohled do společnosti tehdejší doby, jak byla naprosto povrchní, plná předsudků.
Kulička hlavní hrdinka (nevěstka) , která se dokázala obětovat pro ostatní. Setkala se poté jen s opovržením.
Takové je to i dnes, většina lidí hledí jen na to, co je zvenku a nezajímá je za jakých okolností, je ten člověk takový a makový - jdou za davem.

MarieAnnaSarah
07.03.2015 4 z 5

Na Kuličku jsem se již dlouho chystala, ale teprve nyní, donucena okolnostmi jsem se k ní konečně dostala a rozhodně nelituji.

Maupassant, dokázal již v jiných dílech, že dokáže dokonale vykreslit psychologii postav a ani v takto útlém dílku neměl potřebu od toho upouštět. Novela o čisté duši, kterou lidé opovrhují, protože se věnuje nečisté obživě, ve mě zanechala hlubokou stopu. Kulička je nádherné dílo vykreslující pravou tvář lidí té doby, bez skrupulí, bez soucitu. Poukazuje na známé pravidlo, že každý dobrý skutek, bude po zásluze potrestán, že pomáhat druhým, obětovat se pro jejich dobro, je naivní. Ale stejně jako Kulička, ani já nejsem ochotna takovýmto demagogiím věřit, věřím v dobro. A i proto mi spolu s ní na konci příběhu stékaly slzy po tváři.

nakavusterezou
09.01.2015 5 z 5

Skvělá kniha, rozhodně jen doporučuji.

tereza8258
08.01.2015 4 z 5

Kniha, u které vás po dočtení donutí zamyslet se. Rozhodně mohu jen doporučit.

Elenblue
30.09.2014 3 z 5

Bohužel člověk doplácí na naivitu a dobré chování....

Paja.T
01.09.2014 4 z 5

Tato povídka mě donutila zamyslet se nad tím, zda také někdy takhle povrchně hned neodsoudím některé lidi, nad lidskou přetvářkou a rčením: V nouzi poznáš přítele.

Eviik
19.08.2014 5 z 5

Surovost a bezohlednost lidí nemá v této knize mezí. Velmi pěkné čtení.