Kulička (3 povídky)

Kulička (3 povídky) https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12718/bmid_kulicka-3-povidky-m8z-12718.jpg 4 1227 119

Výbor z povídek jednoho z nejlepších francouzských novelistů druhé poloviny 19. století zahrnuje tři námětově příbuzná díla: Kuličku, Slečnu Fifi a U Tellierů. Autorova novelistická prvotina Kulička, o níž francouzský kritik Albert Thibaudet výstižně poznamenal, že Maupassant „nenapsal už nikdy nic lepšího jenom proto, že dokonalost se nedá překonat“, líčí příběh nevěstky, která svou lidskostí a nefalšovaným vlastenectvím zahanbí licoměrné, sobecké měšťáky. Námět je čerpán z doby války prusko-francouzské, stejně jako děj povídky Slečna Fifi, jež rovněž oslavuje vlastenectví a statečnost ženy, vyřazené z „počestné“ měšťácké společnosti. Povídka U Tellierů ostře odsuzuje honoraci provinčního města.... celý text

kyticka152
01.07.2019 4 z 5

Povídka se mi ve výsledku opravdu líbila. Příběh byl poutavý a bohužel i dnes reálný. Povídka se mě dotkla a zanechala lehký smutek nad takovými lidmi. Doporučuji k přečtení!

KiraCuratio
05.06.2019 5 z 5

Úžasná sonda charakterů různých společenských vrstev dané doby. Téma pokrytectví a prospěchářství zde vyplývá z relativně přímého, zato ale silného příběhu.

Adasin
26.05.2019 5 z 5

Krátká, čtivá, se silným příběhem a zajímavou hlavní postavou. Jako povinnou četbu můžu jen doporučit.

kralikova.Lú
22.05.2019 5 z 5

Naprostá klasika realismu. Perfektní.

hana17.1.
18.05.2019 5 z 5

Krátká, ale velmi realistická kniha. Četla se mi dobře.

LiKa00
24.02.2019 5 z 5

Kniha se čte hezky, je sice smutné, jak to dopadne, ale určitě zaujme.

a.star
24.02.2019 4 z 5

Kulička je skvělým příkladem realismu, zachycuje lidskou povahu takovou, jaká je. Nejdříve neskryvané opovržení, potom faleš a přetvářka. Bohužel to neplatilo jen tehdy, ale i dnes, zřejmě proto je kniha tak úspěšná.

monishek
19.02.2019 4 z 5

Krasny pribeh, ktery v situaci ukazuje skutecny charakter lidi. Bohuzel ten vysledek uz neni tak krasny, takze z pribehu je vam vlastne smutno a jste znechuceni, jelikoz je to i dnesni doba. Knizka je kratka a urcite stoji za precteni.

šneki
03.02.2019 4 z 5

Krátký, ale smutný příběh o předsudcích.

SweetCake
18.01.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila, četla se dobře a přišla mi zajímavá. Zaujal mě její námět i prostředí z doby prusko-francouzské války. Dokonale poukazuje na pokrytectví lidí a morální hodnoty.

Karolkoh
13.01.2019 5 z 5

Skvěle ukázáno pokrytectví lidí, kteří využijí lidi, kterými pohrdají, když potřebují, ale zpátky pomoc už nevrátí.

Jaehyun
12.01.2019 2 z 5

Přečetla jsem jen Kuličku a co k tomu říct? Řekněme že tohle chování se zachovalo do dnes. Nijak zvlášť mě to nezaujalo a prvních pár stran mi přišlo úplně zbytečných.

Andrée
16.12.2018 3 z 5

Dokonale vykreslená lidská povaha.

Klichem1
25.11.2018 5 z 5

Smutný obraz spoločnosti a ľudskej povahy samotnej, v krásne napísanej a veľmi čtivej poviedke.

Plague
22.10.2018 4 z 5

I s tím časovým odstupem je to nádherná ukázka lidského pokrytectví. Člověk si je schopen ospravedlnit cokoli. Není nic snazšího, než lhát sám sobě.

hu_87
07.09.2018 4 z 5

Smutná knížka. Dokonale vyobrazuje lidskou povahu. Četla se skoro sama.

Ran
01.09.2018 5 z 5

Knížka se mi četla naprosto úžasně a určitě si zkusím od autora přečíst i jeho další knihy.

Eldaren
08.08.2018 3 z 5

Kraticka povidka o lidskych nedokonalostech s jasnou pointou.

iveta0254
03.07.2018 4 z 5

Klasika o lidských povahách

bookemma
14.04.2018 5 z 5

Dokonalé vykreslení lidské povahy...Když Kuličku potřebovali, využili ji. A poté, hned po té, co jim posloužila, ji nemilosrdně odkopli. Morálně znásilněná, zostuzená a odsouzená.