Kulhavý ďábel

Kulhavý ďábel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121886/bmid_kulhavy-dabel-XB7-121886.jpg 4 36 5

V Seville žije mladý muž, který má ďábla za služebníka. Ten ho vyvede jednou na vysokou věž, aby mu ukázal město. Pojednou se na jeho pokyn pozdvihnou střechy všech domů a ďábel ukazuje svému pánovi všechno, co se kde děje a co jinak zůstává zakryto neproniknutelnou rouškou tajemství – tak odhaluje lidské slabosti a vášně a líčí poměry v různých vrstvách společnosti své doby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Le Diable boiteux , 1707

hanpari
22.08.2023 5 z 5

Chcete vědět, co bych Jeho pekelné excelenci řekl, kdyby mne chytila za pačesy a nabídla mi, že mne provede soukromým životem mých současníků?

"Nenamáhejte se, monsignore, ti blbečci už všechno na sebe práskli na sociálních sítích!"

A až by se mi pan Kulhavý vybrečel na rameni, osvětlil bych mu veškerá tajemství lidské povahy, které mi ti idioti stačili strčit pod nos s titulkem "Lajkujte mne tisíckrát!"

Svým způsobem byla doba, kdy pan Le Sage psal svého Kulhavého ďábla, nevinná. Le Sage se mohl jen domýšlet, jaká svinstva a jalové kraviny se dějí pod střechami domů - a vždycky mohl doufat, že se mýlí.

My to štěstí nemáme, anžto i to nejhorší, co si můžeme domýšlet, naši přátelé s kamerou v ruce dokáží překonat.

Dédečko75
06.08.2020 5 z 5

Výborná kniha, od dechová četba

woodward
29.09.2015 5 z 5

Starožitná satira, která se čte jako po másle. Staletí, jež uplynula od jejího napsání, člověk vůbec nevnímá.

Martyne
16.01.2014

Docela by se mi líbilo se taky občas proletět nad střechami ostatních a nakouknout do jejich životů, zjistit nad čím přemýšlí a kvůli čemu nemůžou spát..V této knize se dají zachytit velmi zajímavé podněty, nad kterými není škoda se delší chvíli pozastavit, jindy, přiznávám, příběhy vybízely k přeskočení pár stránek, ale tak to je vlastně i v našich každodenních životech, tudíž Le Sage podává v podstatě docela věrné svědectví o realitě. :} Tedy až na pár výjimek, které od 18. století trochu změnily tvář :D ..(což je možná škoda - kdo by nechtěl, aby se pro jeho záchranu někdo trmácel přes půlku světa, bojoval s piráty... )

maryzka
08.03.2013 3 z 5

Kniha ukazuje různé vrstvy společnosti, kde má být zakryto tajemství a kostlivce,které nesmějí proniknout na veřejnost.

francouzská literatura

Alain-René Le Sage