Kufr pana Lederera

Kufr pana Lederera https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423810/mid_kufr-pana-lederera-zlP-423810.jpg 3 19 6

Kniha o lásce a spletitém osudu židovského chlapce v nelehké době od třicátých až do konce šedesátých let dvacátého století. Příběh, inspirovaný skutečnými událostmi, líčí životní cestu Pavla Lederera, jediného syna bohatého a úspěšného předválečného podnikatele. Pavel studuje v Londýně a během prázdnin se zamiluje do české dívky Hany. Od začátku musí překonávat překážky v rodícím se vztahu, Hanina matka lásce s Židem nepřeje. Těžká doba protektorátu a války zasahuje však i do osudů dalších postav románu. Pavlovi se podaří utéct do Velké Británie k československé letecké bombardovací peruti RAF. Jeho návrat do osvobozené vlasti je komplikován složitou poválečnou situací a on se musí rozhodnout kde, jak a s kým bude dál žít. Objeví kufr, v němž jeho otec ukryl rodinné cennosti? Má ještě po mnoha letech naději obnovit svůj vztah s milovanou Hanou?... celý text

SirenKa
06.12.2023 2 z 5

Kniha se nečetla úplně sama, ale i tak jsem ji přelouskala až do konce. Autor zmiňuje řadu historických událostí, začíná před druhou světovou válkou, popisuje životní peripetie židovského mladého muže, jeho lásky, rodiny. První část je dějově i fakty zajímavější. Druhá část knihy se přehoupne v něco, co připomíná příběh pejska a kočičky, jak vařili (nastavovali) dort. Hrdina se mění v nesympatického zazobaného seladona, který (asi dle autorova mínění) ví, po čem ženy touží. Obávám se, že to autor myslel vážně.

Zelený.úval
09.09.2022 5 z 5

Za mě super kniha. :-) Líbilo se mi, že tam bylo více dějových linek během války, ne jen z koncentračního tábora. Poslední část, kdy se Hana zabydluje v Itálii, ale mohla být klidně o něco kratší.

Aranel15
20.08.2022 2 z 5

Velmi divná kniha, ve které některé pasáže byly zajímavé a překvapivé, ale některé tak hrozně zbytečné a nudné, že se vůbec nedaly číst.

tyna14
26.05.2021 5 z 5

Barvitý životní příběh Pavla mě velmi zaujal, obzvlášť první část knihy, kde Pavel studoval v zahraničí a ocitl se ve službách RAF. Líbil se mi autorův styl psaní, celá kniha byla velmi čtivá, nebyla nouze o překvapivé momenty. V paměti mi jistě zůstanou i pohnuté osudy dalších postav. Kniha určitě stojí za přečtení.

HanulkaK.
18.08.2020 3 z 5

Nejdříve se mi nelíbila odtažitost, s níž je kniha psaná, ale dočetla jsem ji během pár dnů. Styl, jakým je napsána, je takový zvláštní, ale o to víc nad příběhem doteď přemýšlím.

ritz
20.01.2020 4 z 5

Čtivě napsaná kniha, zajímavý příběh, o to víc, že je psaný podle skutečné osoby. Za mě moc dost dobré.

Židé druhá světová válka (1939–1945) pro ženy holokaust, holocaust

Jan Jelínek
česká, 1940
2014  87%A kde byl Bůh...?
2019  67%Kufr pana Lederera
1992  80%Každý něco sbírá