Kubula a Kuba Kubikula

Kubula a Kuba Kubikula https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64541/kubula-a-kuba-kubikula-64541.jpg 4 637 125

Veselé příhody medvědáře Kuby Kubikuly, jeho medvěda Kubuly a podivného medvědího strašidla Barbuchy na jejich toulkách světem. Roztomilý příběh medvědáře a medvěda patří již mezi klasiku české literatury pro děti. Ani po letech od svého prvního vydání neztratil nic ze svého kouzla, osobitosti a vtipu, a tak by neměl chybět v žádné dětské knihovničce. Připomeňme si jen, že vypráví o medvědáři Kubovi Kubikulovi a jeho nezbedném medvědovi Kubulovi, se kterým se toulal po světě a kterého strašil strašidlem Barbuchou.... celý text

RonnieSmithx
12.12.2023 4 z 5

Myslím si, že název Houbyhoubičky je inspirovaný tím, co Vančura požíval při psaní této knihy.

"Děkujeme ti za buchty při popravě. Radní páni nás udí, abychom skomírali. Mám řádný strach. Už se blíží někdo se sekyrou."

Tento úryvek, který cituji, je rozhodně nejlepší částí celého díla. Dokonce dle mého názoru vynahrazuje i ty trošku nudnější kapitoly. Dále bych ale chtěla ujasnit, že nejsem fanouškem zoofilie.

ddkk
25.11.2023 5 z 5

Nesmrtelná pohádková knížka, která se u nás dědí už ve třetí generaci. A pořád si všichni pleteme Kubu s Kubulou a pořád se všichni bojíme Barbuchy. I když moje děti se strašidla asi bály doopravdy, zatímco jejich děti se mu spíše smějou (že vypadá jako štětka do komína!).

Prostě klasika z péra klasika.

Janizoun
13.10.2023 5 z 5

Další má oblíbená pohádková knížka z dětství. Díky mým dětem se denně vracím do pohádkového světa a i díky vnoučatům z pohádek asi nikdy nevyrostu a to se mi moc líbí :-)
Medvědář, medvídek a kouzelné strašidýlko a jejich příběhy se mým dětem moc líbí.
Krásné, stále i pro mě kouzelné čtení, další z těch co nikdy nezestárne.

ZuzanaK.
08.08.2023 3 z 5

Na této knize se mi nejvíce líbí ilustrace O. Sekory.
Příběh jako takový mne chvílemi baví hodně, chvílemi trochu nudí, ale pro dítka školkou povinná se mi kniha osvědčila nejen pro pohádkovost a jednoduchou směšnost (koulovačka, blechy, ...), ale i pro jazyk, který, ač je náročný, pro děti snadno stravitelný a srozumitelný. Pro starší děti už zábavnosti ubývá a zájem opadává.

plomusujonak
21.06.2023 3 z 5

Nedostatek času na čtení povinné četby mě dovedl k výběru dětské knihy od maturitního autora. Je tomu již mnoho let, co jsem naposledy četl dětskou knížku a kvůli Kubulovi a Kubovi Kubikulovi si teď připadám jako jeden z těch dospělých, které potkal Malý Princ, a je mi smutno. Pokud se tato kniha opravdu líbí dětem, skládám hlubokou poklonu autorovi, protože nic takového bych nikdy nedokázal napsat. Při pohledu z dálky na děj považujeme dětskou knihu za přehlednou, ucelenou, jednoduchou a poučnou, ale pokud se podíváme detailně, zjistíme, jak absurdní je. Obecně by se to dalo charakterizovat takto: Osoba A a osoba B řeší problém. Osoba A řekne osobě B, že to bude dobré, osoba B přitaká a od té chvíle už se žádná z nich nepozastaví nad tím, že vůbec nějaký problém existoval. Dále jsou kapitoly až neuvěřitelně krátké - jedna se vleze s obrázkem klidně i na dvě strany. A i když je to dětská kniha, objevují se tam nadmíru znepokojivé motivy. Nejsou to však takové věci, které by děti zajímaly, na to je cílová skupina příliš nízkého věku, ale bál bych se, že by se jim mohly vrýt do podvědomí. Vždyť Burdaburděra doslova vpíchne jehlu do lebky Barbuchovi, jenž je sám entitou, která se živí strachem a vznikla z víry jiné osoby. Takovým bytostem se říká tulpové a jsou to reálné koncepty v hinduismu. Dalším zvláštním úkazem jsou citově zabarvená slova, která bychom v současnosti před dětmi nepoužili. Obecně tedy mohu říct, že nevím, jak se ohledně této knížky mám cítit. Je hezká, roztomilá, má nádherné ilustrace, ale občas je na svůj žánr zdlouhavá, a věci, které postavy řeší, jsou často zbytečné.

Naďa2411
14.06.2023 1 z 5

I já patřím mezi čtenáře, kterým se tyto povídky nelíbí. Poslechla jsem si jako aknihu - nebavilo mne to a nudila jsem se. Myslím si, že některé pasáže jsou velmi těžké pro pochopení u malých dětí.

Petra1323
05.06.2023 2 z 5

Moc mě to nebavilo, nemohla jsem se začíst. A to strašidlo mne přímo vytáčelo. Už jsem se k ní nikdy nevrátila a ani svým dětem jsem ji nečetla.

m_martina
22.02.2023 5 z 5

Co bych měla napsat k této krásné knížce, co ještě nebylo napsáno? Snad jen to, že je to jedna z nejlepších knih pro děti. A že i moje vnučky, kterým jsem knihu již před několika lety předčítala, si ji zamilovaly.

Gematria
30.12.2022 2 z 5

Po dlouhé době kniha, kterou jsem nedočetl... Příběh není špatný, ale bohužel ten slovosled je v dnešní době již nepoužitelný, navíc autor skáče v textu sem a tam, malému synovi se kniha nelíbila, a mě také ne. Jako kniha na čtení před spaním nevhodné.

Marekh
22.12.2022 4 z 5

Vzpomínám si, že když jsem vyplňoval test z češtiny k přijímacích zkouškách na střední školu, tak jedna z otázek byla, kdo napsal knihu Kubula a Kuba Kubikula. Bohužel tehdy jsem ponechal příslušné místo prázdné, protože jsem nevěděl a ani jsem nic podrobnějšího nevěděl o této knize.

Konečně jsem se dostal po letech k této dětské knize. Kniha o medvíděti KUBULOVI a jeho medvědáři KUBOVI KUBIKULOVI a medvědím strašidlu BARBUCHOVI. Celkově se mi kniha líbila. S některými knihami Vladislava Vančury mám problém, ale tato kniha se naštěstí četla dobře. Myslím si, že kniha může oslovit také současné dětské čtenáře. Občas se mi pletla jména Kubula a Kuba Kubikula. Někdy jsem se musel zamyslet, o kom je vlastně řeč.

Kniha z Ottova nakladatelství, která byla vydána v roce 2015, má velký formát a křídový papír. Líbily se mi také ilustrace JINDRY ČAPKA.

Calinda
16.12.2022 5 z 5

Moc hezká dětská knížka, kterou znám z dětství a četla jsem ji poté i dceři. Barbucha mě jako dítě hrozně děsila!!!

peeetta
05.12.2022 4 z 5

Připomněla jsem si večerníček z dětství, nevím, zda si ho špatně pamatuji nebo knížka je trochu jiná, ale i tak se dobře četla.

mataaskorice
19.10.2022 3 z 5

Nádherná květnatá čeština a krásně zakuklený smysl pro humor. Přesto mě tato Vančurova knížka nikdy nebrala a ani teď v dávnodospělosti se to nemění. Jazyk super. Ale atmosféra celé té knížky mi jde zkrátka proti srsti.

jan.para
20.09.2022 5 z 5

Jedna z knížek mého dětství.

Čmeláček
29.08.2022 5 z 5

Patřím sice ke generaci, která už na těchhle knížkách zrovna moc neujíždí, ale mně se fakt líbila. Nejvíc jsem si oblíbil medvídka Kubulu, ten nebyl vůbec špatný :))).

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Další krásné čtení pro děti.

Belanna
28.08.2022 5 z 5

Opět jedno ze zaručených dětských uspávadel.

Booky84
21.08.2022 4 z 5

Milá pohádková kniha nejen pro děti, ale i dospělé. Při čtení jsem si i lehce vzpomínala na večerníček. Četla jsem jako e-knihu, takže bohužel bez ilustrací.

Nermal
14.07.2022 2 z 5

Dovolte mi připojit svůj pobuřující komentář.
Myslím, že děti mají na výběr spoustu mnohem hezčích pohádkových knížek, než je tato. A dospělí, kteří mají rádi Vančurovu češtinu, mají k dispozici jiné jeho knížky.
Jako dítě jsem si přečetl kde co, ale tuhle knížku jsem si neoblíbil. Leda snad ilustrace, ty jsou výtečné.

crazyslunicko
07.07.2022 4 z 5

Takhle pohádka mě v dětství minula, ale ráda jsem si ji přečetla. Příběh krásný, osobitá čeština byla fajn, ale strašně špatně se to četlo. Některé části pohádky nejsou úplně vhodné pro děti - např. připíchnutí psího chloupku doprostřed čela špendlíkem apod. Ale jinak jsem se při četbě bavila.