Ku-klux-klan: Tady bydlí láska

Ku-klux-klan: Tady bydlí láska https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354390/bmid_ku-klux-klan-tady-bydli-laska-J7G-354390.jpg 4 377 78

„Když se do bílé polevy dostane byť jen jedna kapička jiné barvy, už nikdy nebude sněhobílá. S lidmi je to stejné.“ Takto učí královna Ku-klux-klanu malé děti, jak správně připravit vánoční dort. Co je to vlastně Ku-klux-klan a jak je vůbec možné, že myšlenky nepatřící do 21. století jsou stále živé a v rozkvětu? Děsivé obrazy hořících pochodní a bílých hábitů totiž nepocházejí ze středověku, jsou poselstvím dneška. Odpověď hledá polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska přímo na sjezdu Ku-klux-klanu ve státě Arkansas, kde tuhle extremistickou organizaci prozkoumala zblízka. Protože právě tady se tahle „bílá organizace“ před sto padesáti lety zrodila, tady vycházely pohlednice připomínající lynče Afroameričanů a tady i dnes můžete v lesích potkat postavy s pochodněmi zahalené do bílých kukel.... celý text

Literatura faktu Historie Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Absynt

Ku-klux-klan. Tu mieszka miłość , 2015

Deia
17.03.2024 5 z 5

Táto absyntovka ma nadchla. O Ku-klux-klane som toho vedela veľmi málo, len to, že to bola rasistická organizácia zameraná proti černochom. Aspoň som si myslela, že bola. Táto kniha mi ukázala, že stále je a že stále existuje obrovské množstvo ľudí, ktorí majú problém s černochmi. A s Židmi. A s ďalšími, ktorí nie sú ako oni. Ale kniha nie je iba o rozhovoroch s členmi organizácie. Ukazuje aj, ako KKK vznikol, prečo, taktiež ako sa menil v priebehu rokov. Ako jeho sláva stúpala a klesala. Okrem toho sa dočítame aj o najznámejších prípadoch. Hneď prvá kapitola ma znechutila, keďže je o smrti troch mladých ľudí, ktorí zomreli len preto, že pomáhali černochom alebo medzi nich patrili. A takých prípadov je v knihe spomenutých oveľa viac a najhoršie na tom je, že sa žiadne poriadne nevyšetrovali, veď išlo len o černocha... Ako častokrát som len neveriacky krútila hlavou, že ako sa toto mohlo diať a v istom zmysle sa aj stále deje.
Kniha sa mi čítala skvelo, páčil sa mi štýl, akým je napísaná. Napriek tomu, že je to literatúra faktu a ešte aj o ťažkej téme, tak mi strany rýchlo ubiehali. Problém som občas mala s autorkiným komentárom k postavám v knihe, skoro o každej písala ako o obéznej a nemyslím, že to bola nejaká dôležitá charakteristika. Taktiež niečo sa mi tam zdalo navyše, niečoho zas málo... Ale pre mňa je toto jedna z tých nadpriemernejších absyntoviek.

katerina3633
14.02.2024 5 z 5

Fakt mě baví se vždy nachomýtnout ke knize u které si říkám a mé okolí taky, o jakých tématech to vlastně pořád čtu. A absyntovky jsou na prvních příčkách těchto knih. Opravdu toto nakladatelství miluji. Ale zpět ke knize, jako obvykle u absyntovek, jsem o tématu KKK moc nevěděla, respektive jsem zjistila, že jsem o tématu nic nevěděla. Kniha je čtivá a přitom podala základní přehled vývoje KKK. Ohledně současnosti KKK a rozhovorů se členy, no co říct, snad jen že je mi z toho ouzko. Kruci jak může někdo tak moc nenávidět někoho s kým se ani nesetkal.

dlabikk
31.01.2024 4 z 5

O tomto spolku jsem viděla snad jeden dva filmy. Ocenila jsem tedy, že vyšla kniha pod Absyntem, jelikož mě zatím knihy jím vydané nezklamaly. Čekala jsem trochu podrobnější popis a jak a kde fungují dodnes. Nicméně kniha se dobře poslouchala a jsem spokojená.

Librorumistka
19.01.2024 5 z 5

Tato kniha byla něco naprosto nepopsatelného! Spolu s autorkou/reportérkou se dostáváme do prostředí, kde je komunita lidí s naprosto odlišnými názory, než má běžná populace a než mám já osobně. Nicméně tento vhled byl něco, co muselo být neskutečně obtížné popsat tak, aby pokud možno zůstal objektivní, avšak autorce se to výborně povedlo. V knize sledujeme běžné životy členů Ku-klux-klanu a zároveň dalších obyvatel města, ale také máme pasáže s různými historickými událostmi, které nám dodávají potřebný kontext. Byť je místy čtení psychicky náročnější, text jako takový byl velice čtivý, což jsem vůbec nečekala. Za mě tuto jedinečnou knihu mohu určitě doporučit.

sakro
19.07.2023 3 z 5

Slušná kniha, která ale bohužel nenaplnila svůj potenciál. Příliš mnoho již x-krát prezentované historie KKK na úkor sdělení o současnosti organizace. Alespoň já jsem podle názvu předpokládal, že se dozvím více o soudobé situaci. Nicméně za přečtení určitě stojí. Objektivnější obrázek si však určitě udělá ten čtenář, který již o Ku-klux-klanu něco ví, třeba z jiných publikací nebo dokumentů. Tady totiž každá myšlenka a každý názor končí na půli cesty.

InaPražáková
09.04.2023 4 z 5

Větší a pro mě zajímavější část knihy tvoří historie KKK zasazená do dějin jižanského otrokářství, reformace a sociálního vývoje vůbec. Klan vznikl v důsledku kulturního šoku a útlaku Severem po prohrané válce, navíc, jak se ukazuje, pravidelně ožívá, když ve společnosti přibývá válečných veteránů, trpících PTSD, se zvýšenou ochotou k násilí a často oprávněným pocitem, že se ně stát vykašlal. Z původní zábavné hry několika důstojníků se stal jižanský "hlas lidu, hlas Boží" se zbraněmi v rukou a s masovou podporou, který stál v praxi nad zákony (několikeré potrestání vraždy jen pomocí federálního zákona o omezení občanských práv - vraždou dotčeného - je vypovídající. Událo se v 60. letech.). Napříč Jihem úspěšně vyháněl nebílé, neprotestanty, nemravy, výtržníky, zloděje a výrobce alkoholu. Klan není jen o rasismu, je to hypertrofovaná láska k pořádku, definovaná pocitem nadřazenosti, úžasnou omezeností a bigotností. Totalita zaprděnosti s mesianistickým komplexem.
Reportáž o jedné současné odnoži Klanu jde spíš po povrchu a zajímavá je hlavně jako nahlédnutí do moderní inkarnace starého hnutí - v čele stojí zdatný podnikatel, buduje se kvalitní PR s navenek nekonfliktní rétorikou a pseudovědeckými základy. Běžným obyvatelům "nejbělejšího města" ale nezáleží na přesném znění argumentu, proč Bůh vyvoleným národem myslel ve skutečnosti anglosaské bělochy (to jsou totiž skuteční Židé, kteří odešli na sever, dnešní takzvaní "Židé" jsou Chazaři, kteří se za ně vydávají). Obyvatelé Harrisonu jsou zdvořilí, vůči lidem svého druhu laskaví a přející, téměř mezi nimi neexistuje zločinnost. Tvoří harmonickou komunitu, kterou by jim člověk skoro záviděl. Jen výslovně říkají, že jejich láska k bližnímu je výběrová a podmíněná, že nenávist k cizímu je správná a že existenční pocit ohrožení je třeba rozvíjet, aby se proti němu dalo bojovat. Černocha většina z nich viděla jen z auta a v jiném městě.
Výstižný obraz a cenné nahlédnutí mezi hodné lidi, ze kterých potenciální násilníky a autoritáře dělá především silně omezená životní zkušenost a pocit, že na ně stát zapomněl.

GreenMagritte
15.12.2022 4 z 5

Někdy to tak přijde. Zaujme vás téma, které se začne řetězit. Od filmů Spikea Leeho, přes jižanské autory, Stručné dějiny vyhlazování, Tobyho Obeda... jsem se dostala ke knize K.Surmiak-Domanské.
Není to jen o historii i důvodech, proč ještě dnes tato organizace existuje, ale také o lidech, jejich nenávisti a strachu, nedostatku empatie i pokřivených morálních hodnotách. Je to smutné čtení, že někdo může trpět takovým nedostatkem lásky a porozumění.
Autorka odvedla skvělou práci, přestože ji někdo kritizoval za povýšený pohled na USA, mně přijde ok, když si mimo jiné všímá, že jsou lidé obézní, co jedí, že se zásadně přepravují auty, atp. Právě vykreslení ovzduší zemí Bible-belt mě hodně zaujalo. Literárně byla kniha zdařilejší než Toby Obed, který dost přeskakoval v tématech.
Je to čtivá kniha, další střípek k odstranění nerovnosti a utlačování. Otevře vám nové obzory.

irskádívka
26.11.2022 2 z 5

Kniha se zajímavým námětem slibuje být sondou do americké organizace Ku-klux-klanu, nejen historie, ale zejména současných členů.
Nápad velmi dobrý, začátek slibný, ale kniha rozhodně nedosahuje to co má a slibuje být. Autorka jako žurnalistka spíše než by šla do hloubky klouže po povrchu a ukazuje nám malé a povrchní reportáže místo hluboké sondy do nitra společnosti a jejího vzájemného "neporozumnění".
Velmi zajímavé jsou historické části knihy, současnost je ....jak to vyjádřit. Autorka je spíš než lidmi, které zpovídá zaujatá svými otázkami a možným vyzněním odpovědí, sama sebou v té situaci...takže celkově dost průměrná novinářská práce.

LussyP
26.07.2022 5 z 5

Nejde ohodnotit jinak, než 5 hvězdičkami. Knížka provází stručně historií nejen toho známého KKK, ale celkově rasismem v USA, jeho zrodem, chybami, co tomu předcházeli. Zároveň s tímto nás autorka provází životem běžných členů a rozhovory s nimi. Četla jsem jeden komentář, že to není jak nám podávají ve filmech... Souhlasím, je to totiž mnohem horší.

blackoutzuzi
13.05.2022 4 z 5

Tak takhle smíšené pocity po přečtení knížky jsem neměla ani nepamatuji! Jedno je ale jasné - Amerika je nemocná. Uběhla už taková doba a oni se absolutně nepoučili, jdou z extrému do extrému a jedna knížka bohužel na tuto problematiku stačit nebude.. Nicméně pro základní přehled o historii Ku-klux-klanu a současné situaci je tato kniha vcelku dostačující a přečtete ji během pár dnů:) Na to, že se jedná o reportážní literaturu, tak se četla velmi lehce.

kedlis
17.04.2022 3 z 5

Mně se to četlo dobře, což pro mě bylo vzhledem k povaze tématu překvapením. Navíc jsem o tématu neměla tolik znalostí a kniha mi přinesla mnoho nového. Myslím, že to tedy za přečtení stojí, ale pár výhrad k tomu mám. První výhradou je to, že jsem se občas ztrácela v ději, jelikož se přeskakovalo od rozhovorů z dnešní doby do událostí z minulosti. Další výhradou je jistá zaujatost a vkládání subjektivních dojmů autorky, především jsem si toho všimla u váhy/vzhledu/inteligence popisovaných lidí. Drobností bylo ještě naprosto nesmyslné prokládání angličtiny a překladu např.: Dostanu zprávu od Briana: "Jaké máš plány na lunch? Můžu tě pozvat na pizzu ve městě?"

NaiTenshi
06.03.2022 2 z 5

Nedočteno. Vyloženě jsem se nutila dojít aspoň do 3/4, dál už jsem to fakt nedala. Jako studentka žurnalistiky můžu říct, že kdybych psala reportáže jako Katarzyna, tak dostanu za uši. Možná je to tím, že jsem měla až moc vysoká očekávání, nebo tím, že jsem těsně předtím četla Jeden z nás, která je výborná. Ale za mě ne a velké zklamání. Vadil mi autorky zaujatý styl (ok, já taky vim, že to nejsou Einsteini, ale zajímá mé proč dělají to, co dělají. Což nezjistim, když k nim Katarzyna přistupuje už dopředu jak blbečkům a nesnaží se je pochopit) a nesystematické střídání historických pasáží s reportáží. Tak, odkládám a jdu se uklidnit.

Arcticus
20.02.2022 5 z 5

Veľmi zaujímavá sonda do jednej z najznámejších rasistických organizácii v USA. Veľmi oceňujem nestrannosť, s akou je kniha napísaná, neodsudzuje, nehodnotí jednoznačne, no snaží sa hľadať dôvody a vysvetlenie v širšom kontexte. Dozvedáme sa mnoho zaujímavých informácii o histórii a súčasnom fungovaní klanu. Autorka nám prináša aj vlastné skúsenosti a pocity z členov, s ktorými sa stretla osobne. No spôsob, akým nám ich popisuje opäť čitateľovi ponúka vytvoriť si vlastný názor. Problém rasizmu je prítomný v mnohých krajinách a vystupuje do popredia najmä v dobách kríz, je silnejšie citeľný aj práve v tejto dobe. Mnohí, ovládaní vlastnou frustráciou a problémami potrebujú nájsť nepriateľa a dôvod svojho nešťastia. A práve za ten sú častokrát neprávom označované marginalizované etnické komunity. Preto je potrebné o tom hovoriť a nezatvárať oči. Na druhej strane ja však problémom i tzv. nezmyselná pozitívna diskriminácia, ktorá má paradoxne opačný efekt. Nájsť vhodné riešenie pre všetkých sa však zrejme tak skoro nepodarí

miss-revenge
07.12.2021 4 z 5

Přestože mě kniha bavila a většina pasáží byla zajímavá a čtivá, myslím, že to úplně nedosáhlo potenciálu, který tato kniha měla. Na můj vkus až příliš zbytečně moc historie o KKK a příliš málo rozhovorů s jejich členy a ex-členy, navíc dělané moc povrchně, většina z toho spíše vyzněla jako small-talk než jako reportáž hodna knihy, ale zase chápu, že členové KKK si musí dávat pozor, co kde řeknou. Řekla bych, že Jon Ronson ve své knize Them odvedl během jedné kapitoly věnované KKK lepší práci, přesto myslím, že za přečtení to stojí.

memphisz
04.12.2021 4 z 5

Velmi dobrá reportáž nejen o lidech z Ku-klux-klanu, ale také o historii rasismu v USA, lynčování, pogromech a následném boji proti rasistickým institucím.

Rozhovory s členy jedné současné buňky klanu odkrývají složité pozadí lidí žijících v nejvíce protestantském regionu Ameriky, které většina Američanů považuje za zpátečnické burany. Klan často loví ve vodách opuštěných nebo zavržených lidí bez vyhlídek. Činí tak prostřednictvím pastorů, kteří v náboženském vytržení hlásají na svých show bílou nadřazenost a ohrožení bílé rasy, čímž si zároveň vydělávají značně velké obnosy.

Většina členů Ku-klux-klanu dnes již nechce jít věšet menšiny (a fotit se u toho, jako jejich předchůdci), spíše chtějí ve svém přesvědčení vychovat své děti, aby ty mohly předat odkaz zase dále. V odkazu, který se snaží uchovat, je čistota rasy, nadřazenost bělochů a až fanatická víra v protestanskou verzi Boha.

Škoda, že se v závěru autorka pouští do zbytečných soudů o policii (resp. do relativizace policejního profilování a násilí), které s tématem přímo nesouvisí. Jinak by to bylo za pět hvězd.

changaj
02.12.2021 5 z 5

Čtivá reportáž o temné stránce americké historie. Autorka se dokázala přiblížit myšlení současných (i bývalých) představitelů Ku klux Klanu a zprostředkovává jejich pohled na věc. Záležitost se tak stává jaksi více srozumitelná (ale ne obhajitelná). Staletí trvající křivdy prostě nejde vymazat "jenom" zrušením otroctví, formálním zrovnoprávněním, ani jiným jednoduchým způsobem. Kyvadlo se zákonitě vychýlí na druhou stranu. Se svou porcí viny i křivdy se musí Američané popasovat tak, jako se o to snaží více či méně úspěšně i jiné populace, včetně Němců, Turků, Čechů, Romů a mnohých a mnohých a mnohých dalších...

Pavlaj
10.11.2021 5 z 5

Čte se samo, napínavé a podnětné od začátku do konce. Nejen že kombinuje historii klanu se současností, ale obecným popisem života a tradic amerického Jihu uvádí rasismus do širších souvislostí. Překvapila mě ta obrovská míra beztrestnosti, která je s lynčováním spojená, jak se zločiny páchaly ne pod kápí, ale veřejně, jak jsou zachycené na fotkách, přesto je nikdy nikdo nestíhal. A konečně taky vím, proč je „blackface“ pro Afroameričany tak urážlivý. Na historickém kontextu prostě záleží. U blackface, u klekání při hymně, u BLM, u všeho.

rarášek
17.10.2021 5 z 5

Moje druhá reportážní knížka a opět jsem hodně spokojená. Líbilo se mi, že jsem mohla nahlédnout do myšlení členů KKK a taky do samotné historie. :)

Nia ^^
07.09.2021 5 z 5

Celá tahle problematika je jeden začarovaný kruh. Dnešní KKK se sice zdá jako neškodná organizace, nicméně už jeho existence potvrzuje fakt, že (skrytý) rasismus tu s námi ještě dlouho bude a nejspíš ani do budoucna jen tak nevymizí.

jaroiva
21.07.2021 4 z 5

Tak dlouho už to Amerika řeší a zdá se, že se až tak moc neposunula. Knížka dost dobře popisuje, proč je situace tak složitá.
Obávám se, že rozšíření problému na celosvětovou úroveň, viz. dnešní nesmyslné aktivity typu BLM, klekání a omluvy za to, že jsem běloch, exemplarní tresty ve fotbale za nadávku, přejmenování knih typu 10 malých *** od Agathy Christie,... vyřešení situace nepomáhají, naopak ještě více se tím podporuje skrytý rasismus i v lidech, které by dříve nějaké rasistické názory ani nenapadly.
Nabyla jsem dojmu, že USA se ani neblíží k nějakému vyřešení a tak to raději hodíme ještě do Evropy.
Máme se na co těšit, zdá se.