Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Cesta intelektuála k popravišti

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Cesta intelektuála k popravišti https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63757/mid_krystof-harant-z-polzic-a-bezdruzic-eEL-63757.png 5 20 6

Český šlechtic Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564-1621) proslul už ve své době jako neobyčejně vzdělaný intelektuál. Jeho biografie z pera historičky Marie Koldinské nabízí plastický obraz jeho života, rekonstruovaný na základě dobových pamětí, deníků, soukromé korespondence současníků, tehdejší publicistiky, úředních písemností i Harantovy vlastní literární a hudební tvorby. Autorka věnovala potřebný prostor i jeho "druhému životu" - totiž obrazu Kryštofa Haranta v historické tradici, kterou více než odborné práce historiků utvářela beletrie, divadelní hry a filmy. Kniha má podnázev Cesta intelektuála k popravišti, protože Kryštof Harant je jedním ze "sedmadvaceti českých pánů" popravených na Staroměstském náměstí několik měsíců po bitvě na Bílé hoře.... celý text

jaroslav0572
23.07.2021 5 z 5

Úchvatně napsané řádky o pozoruhodném životu jednoho velmi renesančního a talentovaného muže. Rytíř Božího hrobu, pán na hradě Pecka je v tomto bezmála 600stránkovém díle chvíli velký cestovatel s nerozhodnou duší oscilující mezi umírněným katolicismem a svobodomyslným jedincem, jindy zase muž, dávající volnost všem svým čtyřem ženám v rozhodování o jejich nekončících tahanicích o léna, pozemky a peníze. Co se však Koldinské povedlo, že ukázala osobu Harantovu nejenom v odlesku pobělohorských represálií, nýbrž komplexně jej představila širšímu obecenstvu, jež si zajisté (tak jako má osoba) uvědomilo, co za strastiplnou námahu musely býti cesty do Svaté země či k neklidným pískům Sahary. Kryštof Harant je pro mne velkou osobností, stejně jako paní Koldinská. Vynikající dílo. 95%.

BGolias
01.04.2020 5 z 5

Excelentně napsaný životopis. Možná jeden z nejlepších, který jsem dosud četl. Marie Koldinská se detailně probírá životem slavného popraveného velikána, jehož život má i dnes mnoho zajímavých, ba dokonce až shakespearovských vrstev. Celé je to podáváno maximálně objektivně s 447 odkazy na různou jinou literaturu či historické záznamy, což považuji za heroický výkon. Pokud tedy chcete číst maximum možného zjistitelného o třetím popraveném na Staroměstském náměstí, lepší volbu než tuto knihu nenajdete. 100%

dawson321
03.02.2019 5 z 5

Moc pěkně sepsaný životopis Christopher the Bastard from After Spoons and Without Satellites :D

VincentHS
16.01.2019 5 z 5

Pořídil jsem si ji kdysi na doporučení Filipa Topola, lídra Psích vojáků, a skutečně se jedná o precizní historickou biografii o jedné z významných postav našich dějin. Život Kryštofa Haranta obsáhl tolik dobrodružství a životních paradoxů, že málokterý autor beletrie by je hlavnímu hrdinovi svého románu dokázal ve své fantazii vytvořit.

Holmann
02.01.2019 5 z 5

Koldinská mě zatím nezklamala :-)

viva71
26.09.2013 5 z 5

Špatně jsem ji sháněla, ale podařilo se a je to klenot v mé knihovně. Pro milovníky historických osobností je to poutavá kniha, kterou jsem já přečetla téměř jedním dechem.

životopisy, biografie Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic

2019  52%Dějiny Česka
2004  94%Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Cesta intelektuála k popravišti
2001  90%Každodennost renesančního aristokrata
1997  72%Deník rudolfinského dvořana. Adam mladší z Valdštejna (1602-1633)
2008  80%Válka a armáda v českých dějinách

Kniha Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Cesta intelektuála k popravišti je v