Krysař

Koupit

Dykova novela o krysaři je založena na německé legendě. Krysař je pozván do města Hammeln, aby zde vykořistil myši, jimiž je město zahlceno. Poznává Agnes, se kterou prožívá tragickou lásku. Krysař se nepohodne s konšely – nedostává zaplaceno za vykonanou práci podle svých představ. Mstí svou zlomenou duši na zhýralých měšťanech, které pomocí své krysařské flétny navádí do propasti. Jako náznak naděje na lepší budoucnost, dva nevinní lidé, nemluvně a blázen, přežívají...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/80_/80747/krysar-80747.jpg 44638
Novely, Literatura česká
Vydáno · Tribun EU

Kniha Krysař

lenkaabooks

Hanebně se přiznávám že až Výzva mi pomohla poznat Krysaře. A přitom jen pár stran za chvíli přečtených. Na zpěvnost a poetiku dílka jsem se musela ale soustředit v tichu a sama. Krysař a jeho smrtící píšťala.

yonda

Jenom kvůli výzvě .Psáno už pro mě archaickým jazykem.

harena

Viktor Dyk zpracoval starou německou legendu o krysaři s kouzelnou píšťalou. Příběh asi všichni známe, viděla jsem muzikál, film, ale knížka je knížka. K ní jsem se dostala až teď. Četla jsem vydání z roku 2013, kde redakce text pravopisně přizpůsobila současnému spisovnému úzu a až na pár drobných překlepů (úctu-účtu) , jsem si čtení užila. Krásná čeština ,temná atmosféra mystického příběhu opravdu přináší nezapomenutelný čtenářský zážitek.
"A píšťala krysařova, když promluvila o bílých šatečkách družičky, úsměvu, dítěti, čistotě prvého snu, když promluvila o tolikerém hříchu a tolikeré zradě, o tolikeré neřesti a tolikerém kalu, o tolikeré bídě a tolikeré únavě, rozjásala se opět. A mezi pestrým zástupem lidí z Hammeln, sledujícím krysaře, radostně nějak to zašumělo. Nebylo nikoho, kdo by neporozuměl. Ano, jde se v zemi sedmihradskou."

markulka

I když je to docela nadčasová knížka s hlubšími myšlenkami, tak mi bohužel k srdci nepřirostla.

jindrich7442

Četl jsem jako kluk a nedavno jsme s manželkou navštívili hru v divadle Kalich, tak jsem si řekl, že si knihu přečtu znovu. Musím říct, že marně přemýšlím co mi kniha dala když jsem jí četl na základní škole. Tak jak běžně nemám problém číst, když hraje televize, hučí sporák a digestoř a do toho všeho si děti hrají na zloděje a policajta, tak tady jsem se musel i v klidném prostředí soustředit na čtení, abych udržel kontext příběhu. Nicméně Krysař je klasikou, která má již v literatuře své pevné místo. Nevím jak je s knihou dnes pracováno ve školách, ale myslím, že do povinné četby stále patří.

Kiu

Vždy se k ní ráda vracím. Poprvé jsem se s ní setkala díky referátu na škole a od té doby má místo v mé knihovně.

matfan

Klasika.

bigbabe

Znám jen Krysaře od Landy, to je asi jiný příběh. Tento byl poučný, dobře napsané, tragické i úsměvné.