Krysař

Krysař https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42447/bmid_krysar-esj-42447.jpg 4 6519 759

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinaví hlodavci nejsou jedinou špínou v městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku.... celý text

Sirina
Sirina
23.03.2024 4 z 5

Knihu čtu už po několikáté a vždycky v ní najdu něco nového, co mě v daném čase chytne za srdce. A navíc ten krásný, bohatý jazyk. Je to radost číst.

Ema22
Ema22
04.03.2024 5 z 5

Už ani nepočítám, kolikrát jsem měla Krysaře v ruce. Tentokrát mě velmi zaujal propastný rozdíl mezi ženskými a mužskými postavami. Ženami naoko nevinnými a krásnými, vnitřně však zkaženými, provokujícími. A opět mě potěšil Dykův poetický jazyk.
"Mějte ženy, ale nedopouštějte, aby ženy měly vás."
"Jisté je, že propast lákala krysaře; stál nad ní zamyšlen a sám. Občanům v Hammeln nelíbil by se výraz jeho očí; nebyla tu pouze propast, ale byly tu dvě propasti."

Lucissia
Lucissia
15.02.2024 5 z 5

Bavilo, pěkné počtení. :-)

Mindy
Mindy
13.02.2024 2 z 5

Nezaujalo, nebavilo.
Na to, jak je knížka tenoučká, jsem se jí prokousávala dost dlouho. Rozvláčná, zdlouhavá. Nemůžu jí dát vysoké hodnocení jenom proto, že je to povinná četba. Mě prostě neoslovila.

katpas76
katpas76
03.02.2024 3 z 5

Když jsem ještě byla ve věku povinné četby, této knize jsem se nejspíš vyhnula. Ani muzikál D. Landy jsem neviděla. Protože jsem příběh znala jen hodně povrchně, rozhodla jsem se v již zralém věku doplnit si vzdělání a poslechnout si audioknihu.
Jsem spokojená. Dramatické scény byly vykresleny živě, postavy jsem si uměla dobře představit. Ponurost celého příběhu umocňoval dobře posazený hlas pana Beneše, který knihu namluvil.
Žádná euforie a objev to pro mě nebyl, ale ani žádné zklamání. Jsem ráda, že jsem knize dala šanci. A navíc jsem si odškrtla další bod z letošní čtenářské výzvy (kniha, která splňuje dvě témata loňské výzvy - zakázaná láska, víc než 5 cz sk vydání).

TheLoreMaster
TheLoreMaster
29.01.2024 3 z 5

Na rovinu, nejsem zrovna dvakrát velký fanoušek Dykova zpracování Krysaře. Tato legenda o bezejmenném krysaři, který se rozhodl pomstít za nezaplacenou práci a vyvraždil děti Hammeln, má potenciál na poměrně drsné, surové, možná až hororové zpracování, Dyk se nicméně rozhodl vložit do krysaře trochu klasického romantického hrdiny, který se do tohoto příběhu dle mého vůbec nehodí. Navíc, krysařův vztah s Agnes je velice plytký a ne moc rozvinutý, což u Máchova Máje ještě dokážu prominout, ale na počátku 20. století už by se to dít asi nemělo. Postava Seppa Jörgena, sloužící jako paralela na krysaře, je vlastně až na samotný závěr úplně zbytečná a ani ta krysařova práce tu není nijak extra popsána. Já naprosto chápu, že tohle není žádný realismus, nerozumím ale tomu, proč si Dyk vybral na adaptaci zrovna tento příběh. Cením nicméně Dykův jazyk a volba slov, která se sice nečte nejsnáze, ale třeba samotný závěr díky tomu vyzní velice hezky. A postava Fausta, ačkoliv si ji Dyk tak trochu vycucal z prstu a moc nerozumím, proč se ji rozhodl zakomponovat, je velice atmosféricky napsaná a kapitola s ním je asi má nejoblíbenější. Jen škoda, že se Dyk rozhodl pro takovýto styl zpracování známé legendy, jsem si jist, že kdyby to dělal např. Jirásek, ocenil bych to asi trochu víc :D

ivetka859
ivetka859
24.01.2024 5 z 5

Knížka kapesní, přečtená za dva dny běžného provozu, a přitom tak bohatá. Melodická, krásná mluva a slovosledy, plynulá řeč, hravé slovní obraty a fráze.
Krysař je inspirovaný staroměstskou pověstí, je to pohádka plná emocí, charakterových postav a metafor. Autor krásně vykresluje krajinu i scenérie.
Zajímavou postavou je rybář Sepp Jörgen, který člověka vede k zamyšlení, jak by naše chování vypadalo, kdybychom se nenechali unášet emocemi a nejednali bez rozmyslu.

PinkBunny
PinkBunny
11.01.2024 5 z 5

Velmi poutavé, vášnivé, tragické. Literatura pro dospělé. Tklivě a poutavě načteno. Doporučuji.
Slyšeno jako audiokniha.

matej0399
matej0399
07.01.2024 3 z 5

Kniha nesedne každému. Rozhodně nechci tvrdit, že by byla špatná, jen prostě né každému sedne. Mně osobně se například dobře nečetla a měl jsem problém vyznat se v příběhu.

SoňkaSoník
SoňkaSoník
07.01.2024 5 z 5

Přenádherný Dykův jazyk. Konečně jsem se ke knize dostala a fascinována s úsměvem na tváři ji pokládám zpátky do police v knihovně. Říkávala jsem si, jak to s Krysařem nakonec dopadlo. Doufala jsem, že jinak, ale nejsem zklamaná.

Čand@
Čand@
06.01.2024 3 z 5

Tohtoročnú čitateľskú výzvu som sa rozhodla okoreniť vlastnou výzvou prečítať a zaradiť si do nej čo najviac kníh z dcérinho aktuálneho zoznamu doporučenej maturitnej četby.
Krysař ako kniha, v ktorej sa niekto stratí (Agnes), bola dobrá voľba. Krátky príbeh plný symboliky a krásnych i drsných slov. Najkrajšia pre mňa bola posledná veta. Nie preto, že príbeh už končí, ale pre nádej, ktorú vyslovuje.

Nymfadora
Nymfadora
02.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Tak teeda! Na to, jak stará knížka to je, a že se nachází v nepříliš populárním seznamu maturitní četby, mě opravdu překvapila. :)
Nádherně záhadný temný začátek, kdy si tajemný krysař příliš váží své nezkrotné svobody, připomíná atmosférou Poeova Havrana. Když se ale tahle hrdá duše zamotá do spárů lásky a zažívá nejednu zradu, začne být čím dále lidštější. A to je, co mě na knize tolik okouzlilo - děsivost faktu, že je do postavy Krysaře možno se v průběhu knihy vžít natolik, že jeho závěrečný čin odsoudíte až po jejím zaklapnutí.
Takže, kdo se chce na chvíli cítit jako temný záporák, jen do toho! :)))
Jinak se rozhodně v ději neztratíte a jazyk, jimž je Krysař psán, je kráásný, aniž by to ubíralo srozumitelnosti.
Pro fajnšmekry a maturanty, chtějící před komisí zazářit, doporučuju si najít historický kontext a něco málo k původní pověsti o krysaři. A fun fact (nejen) pro maturitní zoufalce, co tohle snad dočetli až sem - údajně mohl být záhadným Krysařem středověký německý lokátor (zakladatel města), jenž si Hamelnské děti odvedl jako své budoucí občany nikam jinam než do Olomouce, (tohle prý vybádal jakýsi vědec na základě častého výskytu jistého příjmení právě v Olomouci). Jen si tenhle fakt prosím případně ověřte, než jej u matury řeknete. :)
Kdo by teda chtěl vědět víc - zdroje jsou SPN učebnice dějepisu 2 a video od kanálu Na potítku. :)

Sarapet
Sarapet
23.12.2023 4 z 5

Měla jsem hodně místa pro svou fantazii. Mně se moc líbí bohatost slovní zásoby. Vlny ševelí a plynnou, voda šplouná a bije do břehu...

Američanka510
Američanka510
08.12.2023 4 z 5

Další kniha z povinných knih, která se dá přečíst je celkem zajímavá a neztratíte se v tom. Neočekávala jsem mnoho. Přeci jenom je to maturitní četba, ale pokud potřebujete knihy do maturitní četby, tak je to fakt dobré

evasmem
evasmem
03.12.2023 3 z 5

Dykovo zpracování staroněmecké pověsti. Na knihu jsem se těšila, středověk mám ráda a ohlasy například maturantů bývají více než dobré. Ovšem, hm, nevím, nejspíše to není zrovna můj šálek kávy. Dyk využívá nádherný poetický jazyk; pověst, která je už sama o sobě dosti zajímavá, krášlí milostnými trabli. Myslím, že tato útlá novela rozhodně stojí za přečtení, mne jen zastihla v ne příliš vyhovujícím rozpoložení.

Tomk0
Tomk0
03.12.2023 4 z 5

Jedna z mých prvních knih co jsem kdy přečetl (celou) a hodně mě bavil styl jakým byla napsána, možná se k ní někdy vrátím. 70%

tracey9
tracey9
29.11.2023 4 z 5

Krysař Viktora Dyka je další audioknihou, kterou jsem si poslechla v aplikaci @ceskyrozhlas :) a musím se přiznat, že jsem se na ni velice těšila. Generace buřičů mě na střední škole neuvěřitelně přitahovala, dobře se mi o nich učilo a doufala jsem, že si je vytáhnu i u maturity což se nestalo, bohužel nicméně jsem si audio Krysaře velice ráda poslechla

Krysařův příběh je příběhem o lásce, zradě, lidské prohnanosti a přetvářky. Z příběhu mrazí, pro jeho tragický konec, ale ještě více snad pro Krysařovu bolest. Ten do Hameln přichází na žádost radních, aby z města vyhnal krysy. Zamiluje se do zdejší dívky Agnes, která se zamiluje do něj. Podsud je příběh snad až idylický, i když s lehce ponurou atmosférou. Když se však povede krysy z města vyhnat, radní nechtějí Krysařovi zaplatit a to spustí sled nepříjemných a tragických událostí.

Velice poutavě čte Jiří Dvořák.

Audioknihu hodnotím 4 z 5 :)

papeha
papeha
27.11.2023 5 z 5

Krásný příběh o lidských vlastnostech, o životě a hloubce citů. Četla jsem před třiceti lety, už tehdy se mi líbil, teď snad ještě víc. Už začátek si okamžitě zapamatujete, natož pak spoustu dalších myšlenek.
"A vaše jméno?“
„Nejmenuji se; jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař.“

Štěpán88
Štěpán88
15.11.2023 1 z 5

To co je na tomto dílu fascinující se nenachází v díle! Příběh nepřehledný, a nebavil mě. Až jsem zhlédl všechny možné interpretace zvláštního konce které prezentují na potítku, trošku se mi zvedla hladina zájmu o Dykova Krysaře. 45/52

Booky84
Booky84
14.11.2023 5 z 5

Kniha, kterou jsem si chtěla už dlouho přečíst, ale stále mi unikala a až nyní jsem se k ní konečně dostala. Tajemný a smutný příběh o lásce, chamtivosti, pomstě, hlouposti. Jak je to celé nadčasové. Četla jsem jako e-knihu z knihovny a bohužel kniha nebyla kompletní, naštěstí jsem ji objevila i zde, za což moc děkuji.