Krysař

Krysař https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296745/bmid_krysar-6SD-296745.jpeg 4 6532 760

Do města Hameln přichází mladý muž – krysař –, aby zbavil město přemnožených krys. Zamiluje se do dívky Agnes a ona jeho lásku opětuje. Krysy vyžene, konšelé mu však odmítnou zaplatit. Postupně objevuje, že krysy nebyly jedinou špínou, která se v městečku přemnožila. Victoru Dykovi jako inspirace posloužila staroněmecká pověst.

PohadkyNovyVek
28.01.2022 4 z 5

Lidičky, prosím vás, všichni, kdo měli tuhle knížku u maturity protože byla krátká - jestli už od školních let uběhlo dost doby, ještě jednou se k ní vraťte.
Osmnáctiletej capart ji těžko takhle brzo docení, ale s odstupem času musím po nedávném přečtení uznat, že jde o jednu z nejlepších českých knih, jakou jsem kdy četl.
Krásný jazyk, čtivé, autentická atmosféra, dobrý příběh, citlivé, chytré i zahloubané - tím vším tomu odpustím, že to skoro až oslavuje pomstu, což snad není pravda, ale může to tak vyznít.
Je to opravdu umělecké dílo, které je navíc přístupné skoro každému (neodradí délkou ani obsahem); věřím, že je nás tu hodně, kdo to od střední vůbec nezvažoval znovu číst, proto si dovolím apelovat: NEPROHLOUPÍTE. Fakt vynikající kus :)

ElleNora
25.01.2022 3 z 5

Se čtením jsem u této knihy měla mírné problémy. Ke knize se možná za pár let vrátím a uvidím, jestli ji o trochu více pochopím.

YellowQueen
25.01.2022 4 z 5

Moje asi neoblíbenější kniha z výběru k maturitě. Taková pohádka, přestože nese své myšlenky.

Nieroccoon
22.01.2022

Smutná kniha ale stojí za to. Nějaké ty myšlenky se tam určitě najdou:)).

Arkagas
21.01.2022 5 z 5

Dnes už klasické dílo, které má i v dnešní době obrovský přesah. Krysař je jedna z knih, ke které se pravidelně vracím, pravidelně u ní brečím - stejně jako u muzikálu od Dana Landy nebo filmu. V jakékoliv podobě je tahle postava součást mého života a už se to nikdy nezmění.
A tohle krásné vydání jsem si koupila jen pro potěchu duše, protože se mi prostě líbí :)
Pokud jste Krysaře nikdy nečetli, rozhodně to napravte, protože je to kniha, která velmi otevírá oči - a duši.

Moje hodnocení: 10/10

mich_krat
20.01.2022 4 z 5

Knihu jsem původně četla jen jako součást maturitní četby, ale nelituji. Když jsem se začetla a začala vnímat skryté myšlenky textu, kniha se přečetla sama.

IvetaZ
19.01.2022 3 z 5

Na tuhle knihu musíte mít čas a klid, jinak ji budete vnímat hlavně povrchně jako já. Což je škoda, ale třeba to Krysařovi v budoucnu vynahradím. Těžko se mi to četlo, ale ve výsledku krátké kapitoly velmi rychle utíkaly.

alexvera
17.01.2022 5 z 5

Svým způsobem znepokojivě uklidňující klasika.

"Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován; vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti; to ti radí krysař, který mnoho viděl."

Dom95
17.01.2022 5 z 5

Tuhle klasiku mám moc rád a rád se k ní vracím.
"Jsem na místě, kde cítím krysy. Domníváte se, že není už v Hameln krys. Klamete se. Jsou zde a tuším nedaleko."
...
"Řeka dává vše: rybáři ryby, tělu čistotu, duši klid."

eliska2126
10.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Myslím, že toto dílo netřeba představovat. Kdyby se ale náhodou našel někdo, kdo vlastně vůbec neví, o čem Krysař je: Dyk z původní pověsti udělal trošku temnější romantický příběh. Do města Hameln při hází Krysař, aby město zbavil krys. Zde se zamiluje do krásné Agnes, která má ale jiného milence dlouhého Kristiána. Ve městě žije i rybář Sepp Jörgen, který na vše reaguje o den později. Krysař zbaví město krys, ale ne a ne dostat odměny od měšťanů. Také zjistí, že Agnes čeká dítě s jiným a rozhodne se pro pomstu.
To by byl ve stručnosti děj. Tuhle knihu jsem četla už po několikáté, shodou okolností jsem si ji vytáhla i u maturity a nemohla jsem být spokojenější. Na rozbor je to opravdu skvělá kniha. Co se týká postav, oblíbila jsem si Krysaře, Agnes a rybáře Seppa. Tím, že je to starší kniha (poprvé vyšla v roce 1915), tak jazyk je starší a ne tak čtivý, jak můžeme vidět u nynějších děl. Mně se to četlo ale dobře, není to žádná hrůza oproti některým jiným klasickým dílům. Jazyk je krásný a poetický. Celá novela působí romantickým, avšak temnějším dojmem. Celý průběh donutí k zamyšlení a to není příběh nikterak dlouhý.
Takže já vřele doporučuju nejen maturantům. Jedno z mála klasických děl, které se mi opravdu líbí a vím, že se k němu zase vrátím.

Zuzanka45
04.01.2022 4 z 5

Kniha se čte rychle a celkem dobře, je tenká a malinká, jako povinná četba skvělá. Moc hezký konec.

Leona333
04.01.2022 5 z 5

Není vždy nutné napsat rozsáhlý, dlouhý příběh, aby se v něm lidstvo o sobě- své povaze dozvědělo vše, nebo téměř vše...

Lenka2533
03.01.2022 5 z 5

Kdybych to neměla v maturitní četbě, tak si to nikdy nepřečtu, ale bylo to docela fajn. K maturitě doporučuju.

Domca1
20.12.2021 5 z 5

Krysař je v prvom rade novela, ktorá je napísaná neskutočne krásnym, poetickým, vycibreným a precíteným jazykom. Je zvláštne melancholická, clivá, bôľna, je vábivá a podmanivá ako zvuk píšťaly jej titulného hrdinu. Je umelecky vybrúsená až do tej miery, že aj keď čítate doslova o genocíde jedného mesta, máte pocit, že Krysař ich nezabil, ale že Hammelčania sa akosi poeticky preplachtili do onej bájnej zemi sedmihradskej... Krysař je ako literárny vodopád šumiaci nostalgiou a smútkom, je básnicky drsný, kvíli, zažiera sa do kostí, obnažuje a usvedčuje...Temný a jasný zároveň. Napokon, prečítajte si ho a uvidíte sami.
„Nebudeš šťasten; ostatně, co je na tom? Štěstí není vrchol. Snad jsi zrozen pro něco lepšího, nejsi-li zrozen pro štěstí.“

Ivka14
14.12.2021 3 z 5

Kdybych knihu neměla na seznamu povinné četby, tak ji nečtu. Neříkám, že kniha a děj je špatný. Jen to asi není můj šálek kávy..

Petkona
12.12.2021 5 z 5

Skvělá kniha, donutí vás k zamyšlení a ten příběh byl skvělý, sice začátek byl takový pomalejší, ale postupně to spělo ke konci, který byl geniální. Moc se mi líbily povahy postav a jejich rozdílnost a taky skvělá byla atmosféra celého příběhu, taková tajemná a úplně ideální do tohoto počasí.

inachisio
26.11.2021 5 z 5

Kniha měla neuvěřitelně rychlý spád. Byla nádherná, magická a tajemná. Naprosto mě pohltila.

deirdre
15.11.2021 5 z 5

Tento príbeh som nepoznala, a knižke som sa dlho vyhýbala.... Netuším, prečo, a znova vďaka za Čitateľskú výzvu, že som si ju nakoniec prečítala. Silná, nabitá významami, prekrásny sloh. Zostala som úplne očarovaná.

Mauricie
10.11.2021 4 z 5

Legendu o krysaři jsem neznala, takže mě příběh překvapil i pohltil. Krom toho obsahuje i spoustu hlubokých a pravdivých myšlenek.

annes
03.11.2021 4 z 5

To je teda povedená tragédie - ta ponurost a nedosažitelnost snů..