Krysař

Krysař https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2073/bmid_krysar-JUF-2073.jpg 4 6539 761

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

jaelyn31
06.05.2022 5 z 5

Bylo mi strašně líto, že jsem se k této knize dostala tak pozdě. Je úžasná.

Pítrs85
04.05.2022 4 z 5

Nadčasové dílo, co je dneska možná aktuálnější než v době, kdy ho Viktor Dyk napsal. Krásný český jazyk, kdy každou jednu větu budete hýčkat jako něco hodně cenného, a úchvatný, i když smutný konec. Krysař na mě působil jako velká autorita, zahalen pod kápí a s píšťalou, co trestá každého, kdo si to zaslouží. Příběh na sychravé podzimní večery jako dělaný.

Akléda_
29.04.2022 4 z 5

Krysař za mě bude patřit mezi to lepší z povinné četby a kdybych z něho maturovala, asi by mi to nevadilo. Na začátku jsem ale byla neskutečně zmatená, naštěstí to trvalo jen pár stran. Stejné zmatení ale přišlo i ke konci knihy, které bylo způsobeno i samotným koncem, který chtěl dost fantazie a ještě jsem si poté pro jistotu přečetla nějaké rozbory děje, abych zjistila zda jsem to dobře pochopila. Jinak mi ale celý námět přišel originální a líbil se mi. Občas jsem tedy měla problém s jazykem, skladbou vět a zastaralými slovy, ale s tím se nedá nic dělat. Romantická linka se teda vyvinula úplně odnikud, ale ok. Vcelku fajn dílo, které má nějaké mouchy, za přečtení ale stojí a já času stráveného u knížky nelituju.

johnny01
22.04.2022 3 z 5

Pěkně zpracované, především v dialozích, ale celkově mi to přišlo takové hodně v náznacích - filmové zpracování se mi asi líbilo více.

Marfiel
19.04.2022 5 z 5

Překrásná knížka, jejíž příběh je naplněn podobenstvím o společnosti a jedinci, o lásce a smrti. Dykova novela se přeci jen trochu liší od svých předloh. Myslím, že hlavní postava je více romantická. Osamělý hrdina, milostný citový prožitek, vzdor osudu a jeho neodvratnost... Nesmírně zajímavá a krásně ztvárněná je i postava slabomyslného rybáře Seppa Jürgena. Jeho závěrečný čin dává člověku alespoň trochu naděje...
Původní legenda totiž čerpala z tragické události v Hamelnu, kdy došlo k záhadnému zmizení či smrti velkého množství dětí. Krysař je zde vyobrazen spíše jako personifikace smrti či symbol spravedlnosti.

Nikola086
12.04.2022 5 z 5

Četla jsem už po několikáté a stále mě to baví. Krysař je krásná novela, která se dá přečíst za jedno kafíčko.
Ke knize se rozhodně zase vrátím :)

Haloon
07.04.2022 5 z 5

Krátké dílo, ale přitom jedno z nejvýznamnějších z naší domácí tvorby. Tedy, přestože má původ germánský.
Nemohu nesrovnat se Sapkowského Zaklínačem, neboť v obou příbězích shledávám řadu podobností.
Citlivý vyvrženec ze společnosti ve světě, kde nevládne zrovna Boží desatero. Sám proti nespravedlnosti a zlé vůli. Kdo je duší alespoň trochu romantik, ten takovým postavám zkrátka musí fandit.

8639
03.04.2022

Do města Hammeln přichází krysař s píšťalou, aby z něho vyhnal krysy. Zamiluje se do mladé Ágnes, která se stává smyslem a láskou jeho života. Nechtějí mu však zaplatit za jeho práci ani domluvenou částku - sto rýnských. Rozzuřený odmítne menší částku a řekne jim, že se pomstí - odchází. Když se po chvíli vrací zpět do města, tak ho něco začne táhnout do tamější hospody. Najde tam záhadného cizince celého v černém. Jmenuje se Faustus z Wittenberka a pracuje pro ďábla. Říká mu, že jeho flétnou může dělat daleko lepší věci, než je vyhánění krys. Ágnes je však těhotná s Kristiánem, jehož nemiluje, neunese to a zabíjí se skokem ze skály. V krysařovi se vše zlomí, a tak zapíská na píšťalu ze všech sil. Všichni lidé z města šli za ním do propasti, až na rybáře Jörgena, jenž zachraňuje malé dítě.

Knížka mě moc nebavila.

Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Kniha, která mě na základce bavila snad jako jedinou. Kniha, ke které se ráda vracím, protože ten text je prostě úžasný. Vybroušený jazyk.

a304
29.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Díky škole jsem měla možnost seznámit se s tvorbou spisovatele Viktora Dyka a nakukovala do otevřených dveří a jimi vstoupila do příběhu...
Jsem spokojena, že mnoho čtenářů má stejný pohled na jeho dílo. Komentáře to potvrzují a neměly by se blokovat. Nejde o palce, ale o potvrzení uznání kořenů kultury , že kniha je živá, stále má, co říci i k současnosti. To je to pravé umění, které nám talentovaný autor odkázal. Stále nás jeho myšlenky oslovují, třebaže uplynulo mnoho generací. Stále ho obdivujeme.
Doporučuji.

julie0463
25.03.2022 4 z 5

Hmm. Zase něco jiného ale proč ne, my máme rádi muzikály a na krysařovi sme byli, ale tady to je trochu něco jiného než muzikant.
Jinak knihu jsem si vzala když se brácha stěhoval (dobrovolně mi jí daly).
Ale kniha se mi líbila.

Josefie
19.03.2022 5 z 5

Skvělá volba pro maturitní četbu, je to krátký a lehce se to čte. Co víc si může středoškolák přát.

Fazulajda
18.03.2022 2 z 5

Takové nemastné, neslané, vskutku zklamání. Co se zpočátku i z anotace zdálo jako napínavé a krásně tajemné, nakonec zůstalo jenom v zárodku a ve finále kde nic tu nic.

karolina_kop
13.03.2022 4 z 5

Příběh i poslání se mi neskutečně líbí. Postavy mám ráda, ale kniha se mi četla velmi těžce. Musela jsem několikrát odkládat.

radimch
27.02.2022 5 z 5

"Lidé rádi vidí ho přicházet, ale raději vidí ho odcházet"
Hluboké téma, důkladně vykreslená atmosféra, krásný jazyk.

Aranel15
27.02.2022 3 z 5

Kniha je i se svým poselstvím nadčasová.

SSTknihy
22.02.2022 4 z 5

Magické, nadčasové, tajemné. Klasika, kterou si člověk vychutná tím víc, čím víc má za sebou životních zkušeností, proher a výher, radostí i zklamání. Příběh, který je prodchnut symbolikou a odráží věčný zápas člověka mezi dobrem a zlem. V každém případě stojí za přečtení. A za zamyšlení.

le21nka
17.02.2022 3 z 5

Krysař jako povinná četba některých středoškoláků. Nevím, zda mladí pochopí a ocení tento příběh. S odstupem času jistě změní i názor na tuto knihu.

Sybelle
17.02.2022 4 z 5

Příběh Krysaře se dočkal mnoha zpracování, ale knižní předloha stojí rozhodně za to. Při druhém čtení už jsem viděla i některé souvislosti, v příběhu které mi při prvním utekly a motivy postav tak byli o trochu čitelnější.
V útlé knížce je výstižně popsána povaha ctihodných občanů města Hammeln (většinou nic dobrého), Krysařova vztahu k Agnes i jeho vlastní povaha.
V příběhu vystupuje i nečekaný host. A člověk přemýšlí, kdo z těch dvou vlastně vidí skutečnost.

Katka2382
08.02.2022 5 z 5

Moc pěkné a čtení a taky poučné,jak tak člověk během poutě na tomto světě zjistí.