Krysař

Krysař https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2073/bmid_krysar-JUF-2073.jpg 4 6532 760

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Maťa

Brigid
28.10.2022 5 z 5

Krysař je pro mne srdcovou záležitostí. Kniha je krátká a výstižná. Nádherný příběh o lásce, zradě a odpuštění. Zkaženosti i nevinnosti.
Nemohu jinak než-li doporučit.

Knihomol170
12.10.2022

(SPOILER) Kniha se mi líbila protože byla krátká, kniha pojednává o krysaři. Krysař přichází do německého města Hammeln, aby vyhnal krysy. Potká Agnes, do které se zamiluje. Agnes jeho lásku opětuje. Krysař vyžene krysy za pomoci kouelné píšťaly, ale konšelé mu odmítnou zaplatit. Krystián se dozví o krysaři a nechce, aby se stýkal s Agnes. Agnes v záchvatu smutku skočí do propasti. Když to krysař zjistí, vezme píšťalu a začne hrát tak hlasitě, až to všechny obyvatele městečka přinutí ho následovat. Krysař je pak vede na vrcholek propasti Koppel, kde všichni skočí do propasti. Jediný, kdo přežije, je rybář Sepp Jörgen. Zvuk píšťaly na něj přestal působit, když uslyšel brek dítěte. Rozhodne se tedy najít ženu, která nakojí dítě.

Dejnau
27.09.2022 4 z 5

Zde platí, že méně (stránek) je někdy více..
Knihu bych si sama nejspíš nevybrala. Zapůjčila mi ji slečna v letadle a rozhodně nelituji. Skvěle napsána.

Bafy
21.09.2022 3 z 5

Zbožňuji muzikálovou verzi od D.Landy, možná proto mně knižní příběh moc nezaujal. Je to zvláštní příběh o lásce, zradě, smrti .... je to příběh ze života. Ale kde je odpuštění?

Doubravka1975
14.09.2022 5 z 5

Úplně krátký, skvělý a tajemný příběh o lásce, zradě, nenávisti a hamižnosti sepsaný podle staroněmecké pověsti ze 13. století + jako doplněk poslouchám skvělé písničky Daniela Landy z muzikálu

postoran-CZ
01.09.2022 4 z 5

No zrovinka jsem dočetl jednu knížku a kurýr ne a ne doručit následující. Tak jsem se pustil do této "jednohubky". Malá útlá knížečka mi seděla na poličce už nějakou dobu a nyní přišla její chvíle.
Ze začátku mi dělal trošku problém styl psaní, jelikož ta čeština se za těch 100 let změnila (původní novela byla vydávána v časopisech Lumír v letech 1911-12). Ale dá se na to zvyknout. Jen občas jsem musel některou větu fakt přečíst i dvakrát až třikrát, abych pochopil smysl.
Každopádně pokud nemáte co odpoledne na práci, venku prší a vlastně se vám nic moc nechce, tak tohle vemte do ruky a máte o odpolední posezení postaráno.
Příběh samotný je postavený na staré německé ze 13. století o krysaři, který vyčistil město Hameln od krys. Ale že mu vedení města odmítlo zaplatit, odvedl všechny děti pryč. V podání Dyka je zde ještě příběh lásky krysaře a mladé Ágnes, která jeho lásku opětuje. Věci se však tak nějak "zvrtnou".
Dej nám, bože, dojít
v sedmihradskou zem ...

Knihy_nad_zlato
28.08.2022 3 z 5

Další kniha do povinné četby. A upřímně - byla dost nijaká. Takhle, výhoda je, že i když se téměř nikomu povinnou četbu nechce číst, tak tahle je opravdu kraťoučká. Ten konec byl výbornej, ale to všechno předtím…
Ono to nebylo špatný, to vůbec. Jenže, jak je to krátký, tak je to všechno moc uspěchaný, o postavách vlastně nic moc pořád nevím. City jsou prchlivé, vzniklé náhle a zničeho. A stejně rychle i mizí. Prostředí stejně tak - nic moc o něm není napsáno.
Každopádně to bylo krátký, a krátký byly i kapitoly, a četlo se to tak snadno. Věřím, že kdyby to nebyla novela, ale román, líbilo by se mi to víc, ale takhle je to pro mě dost průměrná knížka.

Orange8knihomol
12.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Zajímavá novela, která čerpá z dávné německé pověsti.
Ústřední postavou je krysař, jenž přichází do městečka Hameln, aby jej očistil od krys. Záhy se však u něj probouzí silná láska ke zdejší dívce Agnes. Krysař se cítí připoután k městu a nedokáže z něho odejít. Čekají ho různé nepříjemnosti (střet s konšely, kteří mu za vyhnání krys odmítají zaplatit smluvenou částku; dlouhý Kristián - Agnesin milenec). Bezmocný krysař se rozhodne využít plné síly své píšťaly, a tím zavede celé město (vyjma pomalu chápajícího rybáře Seppa Jörgena a příliš malého dítěte) do propasti u vrchu Koppel. Jestlipak občané dojdou do snové země sedmihradské?
Příběh byl velmi jednoduchý, zároveň srozumitelný, ale dětem spíše nepochopitelný. Viktor Dyk užil pestré slovní zásoby a námět zpracoval skvěle. DOPORUČUJI!

Hypatia1010
10.08.2022 3 z 5

Dílo se mi dostalo do ruky vlastně náhodou. Ačkoliv jsem měla zhruba představu, o čem příběh je, tuto verzi od Viktora Dyka jsem ještě neznala. Autor převzal námět z německých pověstí a něco si přidal. Asi bych i dokázala pochopit, že se chtěl pomstít konšelům, že nechtěli zaplatit smluvenou odměnu za odvedenou práci a své milé, když zjistil, že mu byla vlastně celou dobu nevěrná, ale vadí mi, že se rozhodl potrestat paušálně celé město včetně nevinných. A tak jediní, kdo Krysařovu pomstu přežili, byl mentálně opožděný mladík, který vždy všechno pochopil až další den a miminko, jenž opustili rodiče, když následovali Krysaře s jeho píšťalou do záhuby. Trochu to autor napravil, když opožděnému Seppovi na konci dopřál družku, která se zároveň byla ochotná postarat i o opuštěné dítě. Ale je to klasické literární dílo, o kterém se učí už děti ve škole, a je psáno docela pěkným stylem, i když někomu může trochu dělat potíže dobový způsob vyjadřování.

lukaskmn1
24.07.2022 5 z 5

Naprosto geniální.

EliskaD
22.07.2022 4 z 5

Velice jednoduchá novela, která má svůj základ v německých pověstech. Námět tak před Dykem zpracovali i jiní spisovatelé nebo básníci. Dyk si k příběhu však přidává i linku o marné lásce, takže dílko působí dvojnásob pesimističtěji než jak tomu je v jiných zpracováních.

_Brunetka_
20.07.2022 3 z 5

K téhle knížce jsem se dostala náhodou a přistupovala k ní trochu se strachem v očích,protože mě děsila představa, že jako jediná neuvidím tu podle ostatních důležitou myšlenku,která se v ní skrývá. K mému štěstí se tak nestalo. A i kdyby, po doslovu to musí dojít každému. Pro mě to bylo čtení na dva kratší večery. Střídaly se tam nudnější části a lepší části,ale vzhledem k tomu,jak je ta knížka útloučká mi to přijde zanedbatelné. Zkrátka se to dalo číst.Sice to pro mě nebyla žádná bomba,tahle knížka podle mě ani není napsána tak,aby se mohla stát vaší srdcovkou (můj názor),přece jen na to má trochu malý rozsah,ale myšlenku mi předala a já přečtení rozhodně nelituju. Je podle mě hodně důležité mít poselství téhle knihy neustále na paměti. Líbilo se mi taky,že autor Krysaře napsal tak,aby byl nadčasový. Tím pádem v něm není jen určitá doba,ve které by tahle ,,myšlenka“ měla platit. Mně osobně se hrozně moc líbily i další myšlenky a výroky Krysaře a neskrytě vám je ukazuju právě na fotce s touhle knížkou. Zdaleka tam však nejsou všechny. A jestli jste Krysaře četli klidně se o těch dalších můžeme pobavit! A jestli si tuhle knížku vybrat k maturitě? Za mě ANO. Lehce zapamatovatelný děj a myšlenka a navíc ji máte přečtenou za chvíli! Já sama jsem ráda,že ji mám do „zásoby“.

los
18.06.2022 3 z 5

na mě moc romantické a patetické, ale se sympatií k autorovi, že nechal přežít rybáře

Kabuky
10.06.2022 5 z 5

Velmi poučná knížka v dnešní době.

MadlenkaM
03.06.2022 3 z 5

Krysař se mi moc nelíbil. Text na mě působil až moc umělecky. Nepochopili jsem úplně účel, proč kniha vznikla. Pokud má nastínit lidské povahy a myšlení, tak znám lepší a zábavnější knihy.

Vendula39
31.05.2022 5 z 5

Již krátce předtím, než jsem se rozhodla jovelu přečíst, tak jsem již dopředu věděla o čem zhruba je. Děj se mi líbil, nejvíce mne zaujala postava Sepa Jergena, který prostě všechno jednoduše pochopil později než ostatní. Každý z nás je nějaký a to se nám Krysař celou dobu snažil říct, že není důležité jak se ve skutečnosti.jmenuje, anebo odkud přišel, ale ro jaký člověk je.

Hanncha
23.05.2022 3 z 5

Kniha byla pěkná, to nemohu říct. Ale pamatuji si, že většina lidí z ni byla nadšená. Což neodsuzuji ale spíše to mu nerozumím.
Znovu ji číst nebudu. Jednou a dost.

maminaOlina
13.05.2022 2 z 5

Nikd dřív jsem tuto knihu nečetla, věděla jsem zhruba o čem je a nelákalo mne to. Nyní jsem knihu dočetla a dala mi hodně o povaze lidí, emocích, citech, náturách.

Anastazie0810
10.05.2022 5 z 5

Když jsem tuto knihu četla poprvé myslím, že jsem nedokázala pochopit jak úžasná je a to o čem reálně mluví. Je to krátké ale protkané tolika emocemi a pocity, že mě to baví snad o co víc. Myslím, že čím více to čtete tím více chápete a soucítíte.... Rozhodně stojí za přečtení

jaelyn31
06.05.2022 5 z 5

Bylo mi strašně líto, že jsem se k této knize dostala tak pozdě. Je úžasná.