Rose pod palbou

Rose pod palbou https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318657/bmid_rose-pod-palbou-QEK-318657.jpg 4 145 39

Krycí jméno Verity série

< 2. díl

Příběh o přátelství, věrnosti a odvaze dívek za druhé světové války. Rose Justiceová, mladá pilotka Pomocných leteckých sborů, je při letu z Paříže do Anglie v létě 1944 chycena nacisty a poslána do Ravensbrücku, nechvalně proslulého ženského koncentračního tábora. V děsivém vězení se Rose potkává s nezapomenutelnou skupinou žen, s Francouzkou, která před válkou psala uznávané detektivky a jejíž židovský manžel a tři syni byli zabiti, s houževnatou dívkou, na níž dělali nacisti hrůzné lékařské pokusy, nebo Ruskou, která lítala se sovětskou stíhačkou. A v přátelství s těmito ženami hledá Rose naději a sílu na přežití. Bude to ale Rose stačit, aby dokázala čelit tomu, co jí osud přichystal? Ve volném pokračování Krycího jména Verity vypráví Elizabeth Weinová další příběh o přátelství, věrnosti a odvaze dívek za druhé světové války. NEBUDU DĚLAT POTÍŽE. BUDU V POŘÁDKU. POKUD NÁM NĚKDY DAJÍ NĚCO K PITÍ, BUDU V POŘÁDKU. Víte, termín koncentrační tábor zní ve francouzštině dost podobně. Camp de concentration. Dokonce i v němčině. Konzentrationslager. Ale přestože jsem tem slovům rozuměla, nic pro mě ještě neznamenala. Skutečně ne. Stejně tak jako jméno toho místa. Ravensbrück. Zírala jsem na vysoké betonové zdi týčící se nad hlavami čtyř set shromážděných Francouzek a na kilometry a kilometry elektrického ostnatého drátu a svírala svůj batoh s oficiálním dopisem od Luftwaffe. Tu dívku vedle mě věznili devět měsíců a pořád byla naživu. Naše vojska už prakticky přešla Siegfriedovu linii. Říkala jsem si, že to nemůže trvat dlouho.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: ekniha , CooBoo

Rose under fire , 2013

Rebarborka
25.02.2023 4 z 5

Kruté, drsné, hrůzné zážitky z koncentráku podané stylem, který je přístupný všem. Oceňuju autorčino poslání předat dál příběhy, o kterých by se mělo psát a mluvit.

Jenny46
22.11.2022 5 z 5

Volné pokračování Krycího jména Verity vypráví Elizabeth Weinová další příběh o přátelství, věrnosti a odvaze dívek za druhé světové války...
Kniha je opět psána formou deníkových zápisků, i když je to fiktivní příběh chytne za srdíčko...
Díky bazaru jsem konečně mohla přečíst další pokračování v některé knihovně 2 díl vůbec nemají, doporučuji

Za chléb náš, slovo darované,
děkujeme Tobě, dobrý Pane,
Vše ať nás ve Tvé službě sílí,
děkujeme, Pane Bože milý!

Andrea81
25.04.2022 5 z 5

Jako všechny knihy s touto tematikou je to děs. Ale je potřeba si tyto zvěrstva připomínat a nezapomenout. A lidstvo se nepoučí a nepoučí....bohužel jak aktuální.

broskev28
29.04.2021

Kniha sice vyšla v edici CooBoo, ale naše knihovna ji má zařazenu v knihách pro dospělé. Kromě Rosina věku v ní totiž nenajdeme nic, co by ji řadilo k běžným knihám pro mládež, naopak.
Hrůzy války z pohledu mladé Američanky vypadají naprosto neuvěřitelně, to vše jen do chvíle, kdy se Rose sama octne v ravensbrückém pekle. A má velké štěstí, že se válka chýlí ke konci a poměry v tomto koncentračním táboře jsou mírně vychýlené. Taran.

"Vidíte, funguje to! To jsme byly my! Cos dělala, když jsi o tom slyšela? Co sis myslela? Co všichni říkali?"
Zaváhala jsem. Byly tak nadšené a má odpověď je musela jedině rozčarovat.
"Neudělali jsme nic," zklamala jsem ji. "Mysleli jsme si, že jde o protiněmeckou propagandu. Nikdo tomu nevěřil."

knihomolSafira
02.03.2021 3 z 5

Tuto knihu jsem dostala jako dárek k nákupu, a proto jsem od toho nic moc nečekala. Doufala jsem v průměrnou knížku, a to jsem dostala. Takže jsem v celku spokojená.

Lena79
07.02.2021 4 z 5

Nevím proč, ale knihu jsem dočítala spíše z donucení. Dost mě rušily básně, které jsou svým způsobem součástí příběhu, já na tu poezii prostě nejsem. Každopádně se jedná o první knihu (co jsem kdy četla), jejíž děj se odehrává v Ravensbrúcku.

PavkaHu
31.12.2020 4 z 5

Příjemné čtení, i když se motivy trochu opakovaly.

blanka5960
23.10.2020 4 z 5

Kniha vás na první pohled zaujme nádhernou obálkou plnou vlčích máků. Vlčí mák je symbolem válečných veteránů a padlých vojáků už od doby 1.světové války. V této knize nás děj zavede ke konci 2.světové války. Sledujeme příběh mladé americké pilotky Rose Justicové, která je pilotkou především dopravnich letadel. Při přepravě letadla na letiště, Rose zahlédne německou bombu V-1, rozhodne se jí zničit a tím zachránit lidské životy. Bohužel ona sama padne do spárů nacistů, kteří ji uvěznění v koncentračním táboře Ravensbrück. Zde se setkává s ženami, které jsou známy pod pojmem králíci , díky nim poznává čeho všeho jsou nacisté schopni.
Kniha je o odvaze, touze přežít a říct světu o všech zrůdnostech a zlu, které byly spáchány na nevinných obětech. Kniha neni faktografická, události jsou popsány, tak nějak zaobaleněji. Pokud teprve začínáte s čtením knih o koncentračních táborech, knih z války řekla bych, že je to kniha právě vhodná pro vás.

crazyslunicko
23.09.2020 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. Od jisté doby nemůžu číst knížky o druhé světové válce, koncentračních táborech a pokusech na lidech. Ale tady jsem se kousla a prostě jsem ji přečetla. Bohužel jsem zjistila, že se jedná o druhý díl, ale i tak se dala bez prvního dílu číst. Začátek byl pozvolný a představil nás s hlavní postavou Rose, která lítá s doručovacím letadlem. Bohužel při svém posledním letu zahlédne bombu a tím jak ji pronásleduje a zachrání životy tisíců lidí, je nakonec zajata nacisty a odvedena do koncentračního tábora. Setkává se tam s "pokusnými králíky", kteří nemohou chodit a potkává spoustu dalších zajímavých lidí, kteří zažívají strašné věci. Svým způsobem to nepopisuje ty nejhorší věci, které se táborech děly, ale i tak to bylo strašné. Bohužel je to napsáno trochu milou, změkčenou formou.. pro mě bohudík, ale pro ostatní čtenáře asi ne. Není to napsáno úplně podle skutečné události, ikdyž z velké části ze skutečných událostí autorka čerpala. Kniha se mi jinak líbila.

Lily-fairy
09.09.2020 5 z 5

Krásný, smutný a silný příběh o naději a ženství. Víc takových, prosím.

Luc.i
18.06.2020 4 z 5

Verity jsem nečetla, ale v budoucnu to určitě napravím. Knížka se mi líbila i když styl mi úplně nevyhovoval a občas jsem byla trochu zmatená z toho co se tam děje. Jinak příběh byl hezký a hodně se mi líbil začátek knížky a vlastně i to jak se celý děj vyvíjel i když jsem k tomu občas nějaké výhrady měla. 4/5*

Nia ^^
16.04.2020 4 z 5

K tomuto volnému pokračování knihy Krycí jméno Verity jsem se dostala až po 4 letech od jeho vydání. Verity si dodnes pamatuji jako knihu, ve které se projevila síla a odvaha žen za druhé světové války. Moc se mi líbila a dodnes si vybavuji, jak jsem ji během vánočních svátků četla... Od druhého dílu jsem si tolik neslibovala. Elizabeth Wein však dává do psaní všechno, líbí se mi její originalita a způsob, jak studuje podklad, než se pustí do příběhu (vždy hezky zdokumentováno na konci knihy). V zahraniční vydala spoustu dalších knih o druhé světové válce a letectví, tak můžu jenom doufat, že se časem přeloží i do češtiny :)

eva3992
25.02.2020 4 z 5

Příběh mladé pilotky Rose Justiceové, která byla při letu z Paříže chycena nacisty a poslána do koncentračního tábora. Tam najde ženy, které se stanou jejími přítelkyněmi a díky nim se snaží překonat hrůzy tohoto místa.

Volné pokračování knihy Krycí jméno Verity. V obou knihách je důležitá ženská síla, odvaha a přátelství. Postavení žen v druhé světové válce je často opomíjeno, ale právě Elizabeth Wein se to snaží dostatečně nahradit v obou těchto knihách.

Příběh v knize je smyšlený, ale hrůzy koncentračního tábora se zakládají na pravdě, na vzpomínkách skutečných lidí, kteří jím prošli a měli to štěstí, že přežili. I proto ve Vás tato kniha nechá hlubokou stopu a člověk je vděčný za to, co má.

Kniha je proložena básničkami, ne zrovna optimistickými, právě z prostředí a období stráveném v táboře.

Obě knihy jsou úžasné, silné, ale jednu hvězdičku opět strhávám. Úplně mně nesedí styl psaní, kdy příběh čtete ze zápisků hlavních hrdinek. Ale věřím, že právě tento způsob bude spoustě z Vás naopak moc vyhovovat. Každopádně moc doporučuji k přečtení.

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Nádherný válečný příběh z druhé světové války, v jehož centru dění jsou mladé ženy, které bývají často opomínány. Hlavní hrdinka si s námi po velkou část děje hraje jako kočka s myší, ale má pro to své důvody, které se samozřejmě dozvíme. Není to jen o válce a letadlech, je to také silný příběh o jednom výjimečném přátelství, které trvá až do konce života. Závěr knihy mě dojal, nečekala jsem to, zvlášť když je to young adult žánr.

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Stejně jako v prvním díle, i tady můžeme obdivovat statečnost hlavní hrdinky během druhé světové války. Je to velmi silná a dramatická kniha, ve které se toho stane strašně moc, a přitom nepůsobí překombinovaně. Není to sice přímo svědectví o hrůzách války, ale klidně se to tak stál mohlo. Někdo tady psal, že se mu k tomu nehodí obálka - podle mě se hodí dokonale, jak motivem, tak barvami, a ladí navíc i s prvním dílem.

Kočičáci
01.04.2019 4 z 5

Autorka nás v tomto vyprávění opět zavede do leteckého prostředí v období druhé světové války. Mladá americká pilotka Rose Justice pomáhá v protinacistickém odboji tím, že přepravuje letadla z místa na místo. Bohužel jeden let nad Francií se jí stává osudným, protože je ve vzduchu zajata německými stíhačkami. A to už je jenom malý krok, který ji dělí od ženského koncentračního tábora v Ravensbrücku, ve kterém nakonec skončí.

Celá druhá část knihy nám deníkovou formou popisuje hrůzy, které Rose za půl roku v koncentráku prožila. Je to děsivé. Obzvlášť, když si po celou dobu čtení uvědomujete, že se to opravdu dělo. Co všechno musely vězeňkyně - ženy různých národností vytrpět. Hlad, špínu, nemoci, ponížení, bohužel také lékařské pokusy. Rose na bloku 32 našla novou rodinu, převážně v mladých, pokusy zmrzačených polkách, kterým se říkalo "králíci".

"Jak vám může pár cizích lidí tolik moc přirůst k srdci jen proto, že s nimi musíte spát na stejných dřevěných prknech, když polovinu času, který s nimi trávíte, máte chuť je uškrtit, a jediné o čem se bavíte, je smrt a imaginární jahody?"

Sílu celému příběhu dodávají Rosiny drsné, realistické básně.
V závěrečné části se Rose snaží vyrovnat se s tvrdou realitou účastí a svědectvím při Norimberském procesu, kde se setkává s přeživšími bývalými spoluvězeňkyněmi. Velmi silné a dojemné.

"Moje kniha je fikce, ale zakládá se na skutečných vzpomínkách jiných lidí. Snažím se splnit poslední přání skutečných svědků - těch, kteří šli na smrt a křičeli: Řekni o tom světu!"
A za to patří autorce velký dík, protože svět nesmí nikdy zapomenout!!!

LadyCotton
17.12.2018 5 z 5

Verity se mi nelíbila, Rose jsem četla jedním dechem (jen přiznávám, že básničky jsem vesměs přeskakovala).
Velice pěkně napsaná kniha o nepěkných věcech. Líbilo se mi, že autorka otevřela komnatu s názvem pilotky za 2. světové války.
Děj pěkně odsýpal, v půlce knížky jsem si říkala co asi tak bude v té druhé půlce, autorka nezklamala.

tereza1198
11.11.2018 5 z 5

Rose byla taková válkou nedotčená holčička. V Americe měla hezký život, ale touha zapojit se, ji poslala do Anglie k přepravním letadlům. I tady je tak trochu mimo. Myslím, že na ty strašné hrůzy války moc nevěřila. Vnitřně nechápala, že lidi by mohli být tak strašně zlí a prožít tak hrozné věci. A pak se vrací z Francie, kapsy narvané čokoládou a udělá rozhodnutí, které jí změní celý život. Život v Ravensbrücku, vyrovnávání se s hrůznými zážitky, nová přátelství, které mohou skončit každou minutu kulkou nebo v plynu. Zbývá jen sedm měsíců do konce války, ale sedm měsíců v pekle je strašně dlouhá doba.
Zajímavá je i část po válce, kdy vám dojde, že některá vaše část už navždy zůstane v koncentračním táboře a začít znovu žít stojí nemalou odvahu. Další příběhy na které by se nemělo zapomenout.

SweetCake
30.10.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět něco o druhé světové válce a hrůznostech, které se děly v koncentračních táborech.

rajen
12.06.2018 5 z 5

Když jsem v knihovně viděla tuto knížku od stejné autorky jako Krycí jméno Verity, okamžitě jsem po ní sáhla, protože ta patří mezi mé nejoblíbenější. Tato mi přišla o něco málo horší. Nerada srovnávám, ale prostě Verity se mi líbila víc. Každopádně i tato je skvěle napsaná, neskutečně vtáhne do děje přestože z obsahu mrazí v zádech, prostě pro mě skvělé počtení s válečnou tématikou, kterou čtu hodně. Rozhodně doporučuju.