Krvavý seznam

Krvavý seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8157/bmid_krvavy-seznam-Kfj-8157.jpg 4 68 8

Vampire Files série

První kniha série Vampire Files. Představte si, že se v noci probudíte na pláži. Nic si nepamatujete, nevíte kdo jste a proč tam jste. A k tomu všemu zjistíte, že v hrudi máte díru po kulce. Správně máte být po smrti, přitom žijete, ale srdce vám netluče… To vše právě zažívá Jack Fleming. S tím, že je upír, se nakonec vyrovná, ale se svou vraždou ne. Nečekaně nabyté schopnosti upíra využívá bez slitování při pátrání po svých vrazích. A pomsta upíra bolí na těle, ale i na duši… Příběh je to drsný, jako byla drsná Amerika 30. let minulého století, s gangstery, kteří nejdříve stříleli a až pak vyjednávali. Byla to doba, ve které lidský život neměl příliš vysokou cenu…... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

Bloodlist , 1990

LeDock
19.03.2023 2 z 5

Znelo to ako sľubná a zábavná braková kombinácia: drsná detektívna škola, Chicago 30. rokov, mafiáni, prohibícia, vraždy, hlavný hrdina upír vyšetrujúci vlastnú násilnú smrť... No nesiahnite po tom! Obzvlášť, ak je to navyše celé zabalené v takto hnusnej obálke (autor: Jan Patrik Krásny. Och, tá irónia!).
A skutočne - brak som očakával, brak som dostal. Ibaže tá zábava sa akosi nedostavila. Je to veľmi slabo napísané, hlavný hrdina je hrozne nezaujímavý, ba až otravný a predovšetkým absolútne neschopný (aj Dracula v podaní Leslieho Nielsena v Drakulovinách oproti nemu pôsobí sofistikovane). Vyšetrovanie sa nevzrušujúco potáca cez 200 strán, okorenené klišé v podobe straty pamäte, aby sa do príbehu vniesli aspoň stopové prvky napätia. Finálnym dreveným kolíkom do srdca zábavnosti je potom nadbytočná romantická linka (ak by som nebol vedel, že P. N. Elrod je žena, tu by sa to bolo naplno odhalilo).
V konečnom dôsledku je to tak len hrozná nuda. Ak chcete čítať dobrú detektívku drsnej školy siahnite po čomkoľvek od Hammetta, Chandlera či ich mnohých nasledovníkov. A v prípade, že túžite po dobrom upírom románe stávkou na istotu je dielo Stephenie Meyerovej (nevhodný žart, prepáčte mi ho).

slawa.cap
29.12.2019 5 z 5

Tak tohle je rozhodně největší literární překvapení, které mně letos potkalo. Bomba, konečně mysteriozní detektivka ve které je cítit všude kolem špína (jdi se bodnout Harry Dresdene). Hlavní hrdina kterého ani smrt nezastaví, a že se mrcha snaží hodně vydatně. Možná na atraktivitě přidává částečná nechronologičnost děje a čtenář, stejně jako hrdina, prostě chce vědět jak to všechno začalo. Po dočtení jsem se okamžitě pustil do dalších dílů a musím uznat, že tento je asi nejslabší, ale prostě těch 5* mu dát musím.

trudoš
24.05.2018 3 z 5

Můj problém s Krvavým seznamem spočívá v žánrovém zařazení. Jako gangsterka by to šlo, jako upíří vybíjená taky, ale obojí dohromady tady nefunguje, čistě proto, že jedno na druhé nemá vliv. Kdyby se vyhodili upíři, pořád je to gangsterka a to samé i naopak. Ono se to zdá jako kravina, ale když už tvůrce kombinuje, mělo by to mít pro zápletku nějaké opodstatnění, jinak je to jen zbytečná póza.
Pro E. N. Elrodovou tohle platí dvojnásob. Přestože je její záměr zřejmý, končí u atraktivní myšlenky s nedotaženým konceptem. Motiv vampýrů mezi mafiány zní vážně skvěle, jenže ve finále je z toho průměrná podívaná s otřepanými zvraty. K hororu to má asi tááááákhle daleko a na šestákovou literaturu je to zase příliš moderní. Ve výsledku jednoduchý thriller s patinou Ameriky 30. let a stereotypními protagonisty, kterému chybí obyčejná nadsázka. Jak se to bere smrtelně vážně, shazuje to sebe samo, čistě pro nepříliš povedené řemeslo. Na druhou stranu, jde o rozjezd, tak snad si další díly polepší.

rabor
20.11.2016 1 z 5

Nedávno jsem trochu čistil knihovnu a rozděloval knihy do tří obvyklých skupin. Na knihy, které jsem četl, na ty, které jsem nečetl a na ty, které je potřeba spálit abych ušetřil následující generace utrpení a zabránil ztrátě času. Tato samozřejmě spadala do té třetí kategorie, nicméně některé knihy hoří děsně dlouho, skoro jako kdyby se i oheň štítil obracet jejich stránky. A tak mezitím co jedna kniha za druhou mizela v ohni a s nimi svět opouštělo i malé množství debility a literárního úpadku, měl jsem tak dlouhou chvíli, že jsem se dal do čtení této knihy. Jde o brakovým stylem psanou kombinaci gangsterky a upířiny. U slova upířina je nutné podotknout, že kniha vyšla v originále v roce devadesátém, tudíž podstatně dřív, než se vampirismus stal prostředkem věčné pubertální hibernace a snú roztoužených nanynek o tom, že každý den budou srkat krev a sperma namíchané v poměru jedna ku jedné. Gangsterka je to pateticky zasazená do Chicaga třicátých let, což se samozřejmě neobejde bez řady faktografických chyb. Dá se to číst, je to plytké, se slovní zásobou na úrovni Tarzana a slohovými prostředky diskutérú z novinek, ale když k tomu přistupujete tak, že nejde o žádnou velkou literaturu, že je to brak, tak se to dá číst. Nu, co dodat. Už vím. Hořela krásně.

Zelený_Drak
19.11.2015 2 z 5

Jako oddechovka dobré. Pěkně vykreslená atmosféra doby. Jack R. Flemming i Escott jsou sympatičtí hrdinové. Neumím si moc představit, komu by čím mohli jít na nervy. Zápletka také dobrá. Akorát to nebylo zrovna poutavé, děj spíš jen příjemně plynul. Bylo to fajn, ale už knihu nechci číst znova. Myslím, že rozuzlení není takové, aby to bavilo dvakrát, protože velká část zábavnosti knihy je právě v tom, že jste zvědaví, jak to tedy bylo. Ke čtení dalších dílů motivuje záhada s Maureen, ale ne tak, abych po druhém dílu chtěla sáhnout hned. Příběh je celkem uzavřený.

Celkově hodnotím kladně. A jsou to úplně jiné dvě hvězdičky než obvykle. Nižší hodnocení je kvůli brakové jednoduchosti stylu. Asi měl být syrový a v překladu mi to úplně nesedlo (i když jsem překlad neshledala nijak vadným). Akorát by Kateřině Niklové už někdo měl říct, že správně je plurál "žábry" ne "žábra".

*Pájuše*
17.04.2015 3 z 5

Nemůžu uvěřit, že jsem tuhle knížku nepřečetla už dřív. Ne že by byla tak úžasná nebo že bych se od ní nemohla odtrhnout. Ale tenhle žánr mi v současné době bodl. :-)
Taková krásná třešnička na dortu. Příběh je skvěle zpracovaný, nepřikrášlený, prostě holá pravda. Úplně si dokážu představit Ameriku v té době. Jedním slovem - nadšená :-)

lanusinka
31.10.2012 4 z 5

Jak se upírům žilo za prohibice? Pokud vás to zajímá, je tohle kniha pro vás...

Allebith
04.10.2012 5 z 5

Detektivní kniha plná otázek a záhad. Pokud máte rádi upíry, kteří teprva zjišťjí, co to je žít jako pán noci, pak sáhněte po téhle knize. Má dvě další neméně poutavá pokračování.. ;)

Patricia Nead Elrod
americká, 1954