Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě

Když v roce 1985 vydal Cormac McCarthy svůj pátý román Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě, dočkal se pouze vlažného a rozpačitého přijetí. Postupem času však zájem čtenářstva i kritické obce narůstal a v dnešní době se kniha těší takřka kultovnímu statusu – je označována za McCarthyho vrcholné dílo a zároveň za jeden z nejdůležitějších amerických románů 20. století. Autor v tomto historickém románu popisuje řádění Glantonova gangu na texasko-mexických hranicích v letech 1849–1850. Valná většina dobových událostí a postav je skutečná, do děje jsou pak vpleteny také smyšlené osudy hlavního hrdiny, bezejmenného „kluka“. Co však Krvavý poledník od jiných historických próz zásadně odlišuje, je autorův osobitý styl a hloubka filozofické vize. Autor k popisům brutálního násilí a nelítostné pustiny používá archaizující biblicko-barokní jazyk, jenž slouží současně také jako kryptické médium odkazující na nejrůznější myšlenkové směry: mystické křesťanství Jakoba Boehma, vůli k moci Friedricha Nietzscheho, stará gnostická učení i tarotové arkány. Z uměleckých paralel pak nelze nezmínit Homérovu Ilias, Danteho Peklo, či Melvillovu Bílou velrybu, malby Hieronyma Bosche či westerny Sama Peckinpaha. Krvavý poledník přináší zážitek nejen pronikavý, zneklidňující a drásavý, ale svým způsobem také zvráceně krásný. Chyťte se hrušky sedla – vyrážíme!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15914/krvavy-polednik-aneb-vecerni-cervan-gf2-15914.jpg 4.3241
Vydáno:, Argo

Blood Meridian or the Evening Redness in the West (1985)

Počet stran:389
Jazyk vydání:český
Překlad:Martin Svoboda
Edice:AAA - Edice angloamerických autorů (95.)
Autor obálky:Libor Batrla
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-257-0141-6

Kniha Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě

sick.boy

Tak, mám ve sbírce dalšího autora, jež si libuje ve vyjebávání s vlastními postavami, tentokrát dokonce s obsesivní detailností.
Nerozumím tomu, proč mě tento příběh chytil tak, že jsem přečetl dvě stě stran za den.
Westerny moc nemusím, jenže díky tomuto románu jsem přišel na to proč. Nebavila mě jejich častá černobílá struktura, zahrnující "chudáky indiány" nebo "hrdinné kovboje" a podobná klišata.
V Krvavém poledníku je všechno jinak. Zmrdi jsou všichni. Hlavní hrdina není v podstatě nikdo, figurka kluka nám slouží jen jako styčný bod na výpravě za skalpy.
Jižní Emerika a Mechiko tehdá v 19. století očima McCarthyho nebyla příliš útulným místem, život měl cenu skleničky whisky či blbýho pohledu, nikdy jste netušili, jestli přiletí šíp zleva či kulka zprava, prostě nic moc.
Na násilí jsem byl připraven, ale u stromu ozdobeného nemluvňaty a u prvního velkého vraždění, kdy se obcuje s mrtvolami a z kůže se vyrábí opasky jsem některé věty četl i třikrát, abych si dostatečně vychutnal tu sílu. Sic si nejsem jist, co tím chtěl Cormac říct, zda chtěl podat výpověď o lidském hnisu či něco vyššího, dobrodružství to bylo pekelně zábavný.
Snad jen postava soudce na mě neměla takový dopad, respektive jsem si jeho démoničnost tolik nepřipouštěl k tělu. Jistě, představa holého růžolícího obra s násilnými a pedofilními choutky, oplývajícího géniem stovky průměrných compañeros byla mrazivá, nicméně chvílema smrděl prvoplánovostí, která přecházela do mírné karikatury, to aby nikdo nepřehlédl tu alegorii se samotným Satanem.

9,5 falešným skalpů z 10 a tuhle pološílenou jízdu peklem si dám někdy milerád znova.

Česneksmedem

„Podlost přebejvá i v té nejmenší
zvířeně, ale když Bůh hnětl člověka,
stál mu po boku samotnej ďábel.“
Citát z knihy

Přiznávám, že přečíst tuto knihu byl pro mne docela boj. Když si poprvé přečtete, jak parta otrhaných multietnických chlápků jede, jede, a když přijede do nějaké osady, vychlemtá místní lokál, všechno rozbije a nakonec v osadě všechny pozabijí a odřeže jim skalpy (platilo se za jeden až 100 dolarů), tak fajn, asi to tak bylo. Pokud je to ale 150x dokola to samé, tak už si říkáte, že buďto je to úplná blbost a nebo vám něco uniká.
Používání archaizujícího biblicko-barokního jazyka a dlouhých souvětí nebyly problém. Problém to ale byl pro překladatele Martina Svobodu (jemuž děkuji třeba za překlady Bukowského), který to nazval „překladatelskou řezničinou“.
SPOILER! Ukázka: „Kdož by po jeho minulosti pátral v nedozírných labyrintech lůn a listin, zůstal by stát vposledku zmaten a popletený na pobřeží prázdnoty, jež nezná mezí ani počátku, a pražádná věda, pomocí níž může přijít na kloub třebas částečkám prahmoty přivátým z tisíciletých dálav, neodhalí ani náznak prvotního, počátečního pravajíčka, jež by mohlo poodkrýt soudcův zrod a původ.“
A teď se dostávám k tomu nejdůležitějšímu. Až se prokoušete přes epilog, tak se vám dostane osvícení v podobě: „McCarthyho porce syrového masa na talíři historie“, což je jakýsi dlouhý dovětek, který napsal amerikanista a VŠ pedagog Marcel Arbeit. Po tomto vyčerpávajícím vysvětlení a ozřejmení nejasností si možná někteří z vás řeknou, že by to chtělo si tu knihu přečíst znovu. Každopádně to tu knihu zvedá o jednu hvězdičku (alespoň u mne).

antonio22

Dobré čtení, akce stíhá akci!

Aya81
26.11.2018

Myšlenky o knize se mi honí hlavou, ale nedaří se mi je zachytit písmenky. Z knížky mám v hlavě i v srdci poušť. Krutou, nelítostnou, všudypřítomnou. Ne, poušť není místo pro mne. Stejně jako ani kniha nebyla nic pro mne. Její kvality a myšlenky v ní obsažené nezpochybňuji, ale je na mne příliš drsná.

Brooksie
27.09.2018

McCarthy patrí k pätici najzásadnejších autorov mojej čitateľskej kariéry a jeho Krvavý poledník je pre mňa modlou. Opisom miesta, postáv, dialógmi i nadhodeným konfliktom predstavuje presne tú knihu, ktorú som celý život hľadal a našťastie našiel. Medzník histórie.

BossTau
03.09.2018

Že úděl psance štvaného pustinou není ničím náš? Čím jiným pak jest život bez strachu z Boha?
Každý jeden řádek(!) tohoto bizarního díla přináší buď vzácnou, či vzácně formulovanou zprávu o poušti. A lhostejno, zda o té geografické, či duševní.
McCarthy svou partu neúprosně táhne žíravým světem pod (o)bludnou hvězdou, kde je bez okolků nechává vykuchávat jejich vlastními démony. Autora nelze vinit; přítomné zlo není glorifikováno, jen věcně líčeno vypravěčem s dikcí přesluhujícího koronera.
Brilantně nastavené zrcadlo odvráceně straně lidstva - byvšího, jsoucího, budoucího...
Standing ovation Martinovi Svobodovi a jeho týmu za popasování se s "překladatelskou řezničinou".

Palivo
20.07.2018

Bom dia.

Na svete je mnoho veci, ktery jsou skvely, protoze jsou dlouhy, napriklad muj penis, kadeni na zachode a Vladimir Dlouhy. Krvavy polednik tam ovsem nepatri, pac je dlouhej az moc.

S nasilim nemam zadnej problem a kdyby se treba za vrazdy nezaviralo, uz beham po meste s macetou a rezu lidem usi, ruce, prsa a zadky. V tyhle knize bylo ale tak monotonni, stejne jako dej, ze jsem po dvouste strance uz naprosto otupel. Sice ocenuji veci jako mimina poveseny na vanocnim stromku a skalpovani, ale tisickrat dokola to cist nemusim.

Kdyz uz se ke konci zacalo dit neco zajimavyho, bylo mi to docela burt. Jeste ze nejsem vegan! Zkratit to na polovinu, byla by to svanda a dal bych 10/10, takhle 6/10

Boby17
13.07.2018

Tak jsem dlouho váhal, kolik hvězd knížce přidělit. Nakonec jsem se rozhodl pro trojku. Knížka se čte docela dobře a popisy pouště jsou úžasné. Ovšem líčení bezdůvodného násilí, které je přítomné na každé straně knížky ve mě sympatie nevzbudilo. Ke knížce se rozhodně vracet nebudu a další autorovy knihy s podobným zaměřením (tedy všechny) s největší pravděpodobností číst nebudu.

westerny americká literatura Indiáni vraždy násilí dějiny USA 19. století teodicea

Cormac McCarthy

Cormac McCarthy