Krvavé jahody

Krvavé jahody https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/4822/bmid_krvave-jahody-dEQ-4822.jpg 4 1345 361

Autentický příběh Češky zavlečené do sovětských gulagů Skutečný, sotva uvěřitelný osud Věry Sosnarové, která byla po druhé světové válce odvlečena z Československa a prožila 19 krutých let v sovětských vězeních a gulazích. Nakonec se jí podařilo vrátit se zpět do vlasti, kde se začlenila do normálního života. Zkušený romanopisec nabízí ojedinělé svědectví o mnoha „dnech Ivana Děnisoviče“.... celý text

jitka7655
25.07.2019 2 z 5

Vzhledem k dění kolem pravdivosti/nepravdivosti nehodnotím obsah. Dle mého ale čistě literárně existuje mnoho lepších knih. Je to silný příběh, bez ohledu na to, zda se odehrál nebo ne, ale zpracování mu škodí.

mystar
22.07.2019 4 z 5

Pro me osobne neni dulezity, jestli to co popisuje pani Sosnarova vse skutecne prozila nebo ne. Dulezity je jen to, ze opravdu k takovym hruzam dochazelo - at uz za A. Hitlera ci Stalina. Pribeh byl silny, sokujici a emotivni.

JezinkaJ
22.07.2019 odpad!

Kniha nestojí za přečtení, je to naprostá ztráta času, který lze využít čtením ověřených vzpomínkových monografií.
Omluva pro to není. Co všichni ti, kteří gulagy opravdu prošli a co potom ti, kteří byli nahnáni jenom tam? Může snad jejich příběh vyprávět někdo, kdo tam vůbec nebyl???

Veruci
19.07.2019 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla zhruba před rokem. Shodou okolností jsem v krátkém rozestupu četla i knihu Matky od Pavla Rankova. Obě knihy zpracovávají podobné téma - konec války, osvobození a odvlečení československých žen do ruského gulagu. A oba ty příběhy jsou si hodně podobné a velice na mě zapůsobily. Až tak, že jsem ani nenašla dost slov k napsání komentářů.
Nyní, když se rozpoutala kampaň proti paní Sosnarové, mi to ale nedá. Jsem daleka toho, hodnotit, kde je pravda a pokud p. Sosnarová skutečně "pouze" chtěla přijít k penězům za odškodné a vše si proto vymyslela, je to docela hnusné, ale v mých očích to nijak nesráží kvalitu té knihy. Může to mít vliv pouze na posouzení kvality toho člověka. Někdo se možná cítí podveden a tak dává odpad. Kdybyste neměli za to, že se jedná o příběh podle skutečné události, tak by vám ta kniha nic neřekla? Nic by to ve vás nezanechalo? Já své hodnocení měnit nebudu. Na druhou stranu, to, že něčí jméno je nebo není v seznamech, ještě nic neznamená - o tom nakonec, v našem státě s estébáckou minulostí, víme své. Zkusme se na tu knihu dívat jen jako na příběh a nehodnoťme její autentičnost. Já osobně si nemyslím, že popisované události jsou daleko od pravdy.
V této souvislosti mě napadá ještě jedna kniha - Dlouhá cesta od Slawomira Rawicze. V návaznosti na její zfilmování se objevily spekulace, že si S. Rawicz vše vymyslel, případně, že si přivlastnil část vzpomínek někoho jiného. Nikdo se už nedozví, kde je pravda. Ale ty knihy tu zůstanou a měly by se číst dál. Nikdy nesmíme zapomenout na všechny ty hrůzy, co se tenkrát děly a nesmíme dopustit, aby se to opakovalo.

kecel12
19.07.2019 odpad!

Již když jsem knihu četl, zdálo se mi, že některé věci jsou trochu přehnané a možná opsané z vyhlazovacích táborů v době války. Ale říkal jsem si, že to byla třeba nějaká vyjímečná situace, když zapalovali barák i se zajatci, či je stříleli na lesním paloučku. Takové věci si nedovolilo ani nacistické Německo v době předválečné. Nu a nakonec je všechno smyšlené. Tudíž se z knihy stal nic nevypovídající brak.

anastazie43
14.07.2019 5 z 5

Kniha která stojí za přečtení

susu
11.07.2019 1 z 5

Po přečtení knihy jsem byla šokována a zhnusena tím, co paní Sosnarová prožila. Jenže podezření, že vyprávění o událostech z gulagu je vymyšlené - zřejmě původně jen za účelem získání finanční náhrady, potvrdil Adam Hradilek studií Neskutečný příběh Věry Sosnarové. Samozřejmě v té době se tam odehrávaly hrozné věci, možná je něco pravdivé nebo přejaté z vyprávění jiných osob, nicméně autenticitu pro mě kniha ztratila. Způsob vypravování a sloh také nejsou bůhvíjaké, proto hodnotím jednou hvězdou.

huhuhu
05.07.2019

Kniha mě opravdu zasáhla a dojala. Ale brzy jsem se dostala k názorům p. Hradilka (viz jeho studie o případu a rozhovor v dvtv), který tvrdí, že pí Sosnarová v gulagu nikdy nebyla. Myslím, že svůj názor má dostatečně podložený. Pí Sosnarová nemá podložené nic, ale její vyprávění (na besedách apod.) je velice sugestivní a emocionální. Nevím, co si o tom mám myslet, ale zdá se mi, že pí Sosnarová není podvodnice v pravém slova smyslu a že ona sama je přesvědčena o tom, že v gulagu byla. Nějaká taková psychická porucha existuje, nebo ne?

khubalkvoa
26.06.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jednu noc, protože jsem se od ní nedokázala odtrhnout. To co ty ženy potkalo ještě v takto brzkém věku je nevyslovitelné. Obdivuji jejich sílu a opravdu souhlasím s pár komentáři níže. Kniha by měla být zařazena na seznam povinné školní četby. Ukazuje nám jiný svět a také jiný pohled na svět. Ty ženy to nikdy nevzdaly, i když mohly raději zemřít. Jedna druhou drželi naživu-psychicky.

Susan94
23.06.2019 5 z 5

Velmi, velmi, velmi silný příběh. Poprvé jsem byla ráda, že kniha je relativně krátká. Číst o utrpení a nezměrné bolesti, bylo dostačující, aby jsem se zamyslela nad tím, co všechno může lidská bytost snést. Velice obdivuji paní Věru,ve všem....

Olous1
22.06.2019 4 z 5

Předchozí komentáře knihy mluví za vše. Je to velmi silný příběh, hodně těžko se četl. Doporučuji si přečíst.

Vydra57
17.06.2019

Jedna z nejsilnějších knih, co jsem přečetla . Jak už uvedeno v dosavadních komentářích , mělo by jít o povinnou četbu. Jsme dostatečně obeznámeni s nacistickou bestialitou, ale ta stalinská je pořád decentně upozaděna a přitom pohrdání člověkem , krutost , lhostejnost a lež - tak jak lze z této knihy vyčíst -je stále dodnes atributem ruského státu. Na to by se nemělo zapomínat.

Martinates
13.06.2019 5 z 5

Strhující silný příběh. Vůbec jsem nevěděla, že po válce docházelo i k odsunům na Sibiř. Nedokázala jsem se odtrhnout a při čtení si i pobrečela. Kniha by měla být zahrnuta do povinné četby, aby se každý dozvěděl o této málo známé části historie. Doporučuji!

Erinka24
09.06.2019 5 z 5

Opravdu emocionální příběh dvou sester, které prožily věršinu života v gulagu na Sibiře. Odhaluje zvěrstva páchána SSSR.

lachtan77
04.06.2019 5 z 5

silný příběh. Četl jsem o vyhlazovacích koncentračních táborech i o vyhnání německých "Čechů " ale o pochodech a převozu sovětských občanů na Sibiř? Gulag nebo koncentrák. Stalin nebo Hitler. Vše je jedna velká hrůza která už se nesmí opakovat

Lenka83lm
24.05.2019 5 z 5

Toto bol veľmi smutný príbeh. Nejdem hodnotiť ako to bolo písané, či výborne, či zle, ten príbeh si to nezaslúži. Sám o sebe je veľmi silný, jednoducho musíte čítať ďalej aby ste sa dozvedeli čo sa so sestrami stane. Budem ešte dlho myslieť na to, ako sa máme teraz dobre. Čo všetko si musela pani Věra so sestrou prežiť bolo hrozné a dokázať po to všetkom ešte o tom rozprávať, sú to veľmi silné ženy....

Eldaren
21.05.2019 5 z 5

Pribeh je dobrou ukazkou toho, jak zivot vubec neni krehky - jak dokaze byt odolny a co vse lidske telo a hlavne mysl dokaze snest.
Je mi velmi lito sester i vsech ostatnich lidi, kteri se museli potykat s takovym zlem.

lubospanda
13.05.2019 5 z 5

Výborné. Hodně mi to připomínalo Vyhnání Gerty Schnirch od Tučkové.

fis.rena
27.04.2019 5 z 5

Nejvíc mě zarazilo a popudilo chování "našich" k Věře a Nadě po návratu do rodné vlasti. Modlily se za návrat domů každý den po celých 19let utrpení,o kterém nakonec nemohly říct ani fň a po čas byly pro ostatní jak odpad. O odškodnění ani nemluvím...stydno je mi za papaláše,kteří leží u svých koryt a nikdy nezkusili to,co paní Věra a tisíce dalších... vymlouvají se na zákony a blbosti. Kdyby v sobě měli kapku lidskosti, odškodnění by dostala. Tfujtajksl fialovej.
Odvaha,bezmocnost,utrpení,žal,potupa,stálé otázky "proč" a neutuchající víra a síla se vrátit zpět domů.
Podívejte se na YT na záznamy z jejích besed,je to zážitek. Je úžasná,že o tom všem dokáže mluvit a předávat dál. Zapomenout se nesmí,aby se to neodehrálo všechno znovu. Pokora a vděčnost chybí dnes hodně lidem...ani si neuvědomujeme,jak dobře se máme.
Jediné,co za sebe vytknu je styl psaní,který mi nesedl a u knihy jsem nevydržela dlouho na jedno otevření.

Jitty82
24.04.2019 5 z 5

Neskutečně silný příběh zpracovaný na základě vyprávění paní Věry Sosnarové, která o minulosti mlčela jako hrob. Ani její manžel Václav nevěděl o 19 letech, které Věra i Naďa trpěly v gulagu. Hitlera viděla, Stalina zažila.
Vyprávění, nad kterým tuhne krev v žilách hrůzou, co je možné spáchat na nevinných lidech.
Děkuji paní Sosnarové, že našla odvahu předat své vzpomínky dalším generacím, abychom nezapomněli.