Krvavé jahody

Krvavé jahody https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352497/bmid_krvave-jahody-3zE-352497.jpg 4 1345 359

Autentický příběh Češky zavlečené do sovětských gulagů. Skutečný, sotva uvěřitelný osud Věry Sosnarové, která byla po druhé světové válce odvlečena z Československa a prožila 19 krutých let v sovětských vězeních a gulazích. Nakonec se jí podařilo vrátit se zpět do vlasti, kde se začlenila do normálního života.

Jája92
24.02.2017 4 z 5

Neuvěřitelný a silný příběh, který jsem doslova hltala a nemohla uvěřit, co hrozného musela za ty léta Věra Sosnarová zažít a přesto měla obrovskou sílu a odhodlání nenechat se zlomit krutým osudem.

martina2704
11.01.2017 5 z 5

Silný příběh, který by měl být povinnou četbou pro každého. Je sice pravda, že se asi nedá srovnávat se Souostrovím Gulag (pro mě je Souostroví Gulag srdcovou záležitostí, v porovnání s Krvavými jahodami je více autentická a osobní), ale je to vyprávění zase z jiného pohledu, které se i přes svou krutost čte jedním dechem. Je strašné, co všechno nevinní lidé museli zažít. A o to horší je, že se i dnes najdou tací, kteří tyto silné životní příběhy dokáží zpochybnit.

domino1701
05.01.2017 5 z 5

Velice silný a dojemný příběh. Doporučuji si to přečíst hlavně dnešní mládeži, která o té době a hrůzách nic neví.

HŠ
25.12.2016 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Hrůza, co se dělo! Celkový pohled na knížku kazí množství překlepů ve vydání z roku 2015. Mám pak pocit, že si s tím někdo nedal žádnou práci.

cepice
20.12.2016 5 z 5

Kniha, jež vás zanechá beze slov...

jarka2222
10.11.2016 5 z 5

Tohle určitě není o hodnocení literárních kvalit knížky nebo autora. Mimořádně přínosná je její vypovídající schopnost. Vypovídající o naprostých zvěrstvech, kterých se dopouštěli tyranské režimy na svých vlastních lidech. Na tohle by neměl žádný národ zapomínat, a historie, která bývá budoucností tak ráda upravována, by měla o tom všem pravdivě vypovídat. Proto bych tuhle knížku zařadila do povinné četby jako memento příštím generacím. Silný příběh, doporučuji k přečtení.

sBety
07.11.2016 4 z 5

Jak hodnotit? Já měla dost už jen když měly odjet. Jediný způsob, jak tuhle knížku přečíst a neutrpět při tom velkou duševní újmu, je hltat hltat hltat.

Burák
03.11.2016 4 z 5

Hodně silný příběh napsaný víceméně bez emocí, bez patosu. To co musely sestry zažít a hlavně proč, je skutečně otřesné. Myslím, že by se kniha měla dostat do seznamu doporučené četby k maturitě (pokud tam tedy již není).
Samotná kniha má stránek tak akorát, čte se velmi dobře, nenudí a nevyžaduje hluboké znalosti historických událostí (i když jsou samozřejmě jedině k dobru), protože je příběh popisován z pohledu Věry, která po celou tu dlouhou dobu stejně přístup k informacím o politické situaci neměla. A co bylo třeba, to je v knize stručně a jasně vysvětleno.

Doporučuju přečíst asi všem, slibuju, že nudit se nebudou ani ti, co pro ně historie není vášnivým koníčkem. Jen pozor kdo je slabší povaha...

Azmodan
07.10.2016 5 z 5

Lidi jsou zlí všude stejně, jen ty mantinely, které je drží na uzdě jsou všude jinak velké. A za spoustou těchhle věcí je jen sobecký osobní prospěch, snaha si nekomplikovat život a beztrestnost.

Česká část této knihy ukazuje na to, že lidi jsou opravdu bestie, prospěchářské bestie, které vidí jen své vlastní zájmy a osud lidí je jim ukradený.

Ben Nevis
06.10.2016 5 z 5

Už jsem četla Souostroví Gulag, takže vím, že vyprávění podané v této knize není vůbec nadsazené a zveličené. Hodnotu lidského života známe jenom pár desetiletí a v Rusku možná ani teď ne. Na Věře a Nadi (i na jejich matce) byla spáchaná hrozná křivda a je mi líto, že nevymohly odškodné. Gulag si s ničím nezadal s koncentrákem, akorát trýznění vězňů spíš způsobovala hloupost a liknavost nadřízených než důmyslná krutost.

Česká část je taky děsivá, protože ČSSR si nechtělo znepřátelit SSSR bojem o nějaké polorusky.

Knížka je zajímavá i díky čtivě podanému vyprávění.
Trošku kritiky:
- pan Kupka si občas domýšlí situace, u kterých nebyli žádní svědci. Třeba jak vedoucí nakládali s dopisy, proč dělali to a ono.
- to se Věra za 19 let nenaučila rusky? Připadá mi, že holky ztratily spoustu času doufáním v návrat, místo aby si snažily polepšit v Rusku (v době, kdy už vězení polevilo).

Pořád jsou na světě zlé režimy a takový příběh se může stát každému z nás. Stačí jet na dovolenou do nevhodné země...

fruitbueno
05.10.2016 3 z 5

Knížka, která vypráví o otřesných zážitcích a zkušenostech. Napsána ovšem zprostředkovaně, s odstupem, bez výraznějších emocí. Na knize je to bohužel výrazně znát.

skok01
29.09.2016 5 z 5

Velmi zajímavá, "životně drsná kniha". Knihu jsem četl s velkým nadšením, zápalem a zatajeným dechem. Žasnu kolik toho lze "přetrpět, přežít" za jeden lidský život, žasnu kolik toho lze zvládnout a nic nevzdat a z ničeho se nezbláznit. A bohužel také žasnu kolik toho jsou schopni lidé udělat druhým lidem, jaký hyenismus v historii byl a možná někde i doposud stále je. Drsná životní zkušenost a cesta. Obdivuji paní Sosnarovou a smekám před ní. Tato kniha by měla být povinnou četbou pro všechny kdo mají krátkou paměť, pro ty kdo rádi zapomínají, pro ty kdo přikrášlují a přibarvují historii a obzvláště pak pro všechny kdo říkají, že nic z těchto "zvěrstev vlastně nebylo" a všechny obhájce a zastánce "bývalého režimu".

alnahu
26.08.2016 4 z 5

Tento reálný příběh české občanky Věry Sosnarové , která byla odvlečena se svou matkou a sestrou do gulagu na Sibiř, je opravdu děsivý. Spousta lidí byla po roce 1945 odvlečena a zabita za zradu socialistické vlasti. Věře se naštěstí podařilo po devatenáctiletém utrpení vrátit do Čech ,kde se nakonec provdala a žije konečně spokojeným životem. Opravdu silný příběh.

Deny95
07.08.2016 4 z 5

Velmi silný příběh..který ve mě zůstane napořád. Určitě doporučuji přečíst!

aamis
01.08.2016 4 z 5

K této knize jsem se dostala díky přednášce paní Sosnarové, které jsem se účastnila. Její poutavé vyprávění mě donutilo vrátit se k jejímu příběhu znovu ... ale nutno podotknout, že ten osobní prožitek z jejího skromného slova kniha nepředčila. Autorovo vyprávění mi moc nesedlo, ale příběh, myslím, vše nahrazuje. Příběh ve mně zanechal silné emoce a všem tuto knihu, nebo lépe - vyprávění p. Sosnarové, doporučuji! Ač se u nás stále mluví jen o Německu a nacistech, příběh jasně ukazuje zvěrstva páchaná v SSSR. A jaká! Buďme vděční za životy, které vedeme ...

houbaaa
16.07.2016 5 z 5

Kniha, která se čte jedním dechem a po jejímž skončení mi tekly slzy dojetí a vzteku zároveň. Silný příběh!

jarrmilla
22.06.2016 5 z 5

Uf...Kniha která mě zasáhla...

michaela8154
20.06.2016 4 z 5

Pro ty, kteří doporučují, aby se kniha povinně četla ve školách, jen přidávám informaci, že ukázku z ní máme v učebnici literatury pro 9. ročník nakladatelství Nová škola a setkává se se zájmem dětí. Koupili jsme ji i do školní knihovny, protože si také myslím, že takové knihy by žáci a studenti měli číst, nicméně ponecháváme na nich samotných, jestli zrovna po tomto příběhu sáhnou.

petra4247
19.06.2016

Jedním dechem!!!

lea25
26.05.2016 5 z 5

O gulagu jsem sice slyšela,ale jen okrajově.Tohle byl pro mě masakr.Po válce zažily ještě větší hrůzu.Obdiv holkám,že to zvládly a nepohřbily v sobě víru.Taky bych doporučila jako četbu do škol.Nepovinnou.