Krvavá předehra: Španělsko, 1936–1939: Občanská válka a zahraniční intervence

Krvavá předehra: Španělsko, 1936–1939: Občanská válka a zahraniční intervence https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21627/bmid_krvava-predehra-spanelsko-1936-1939-5Gf-21627.jpg 3 15 5

Obsáhlá kniha předního českého autora literatury faktu je dramatickým, čtenářsky přitažlivým a mnoha dokumenty, svědectvími i osobním pátráním obohaceným pohledem na občanskou válku ve Španělsku, která přerostla hranice své země a dodnes je zatížena mnoha protichůdnými názory i ideologickým balastem. Vojáci, politikové, tajná diplomacie a konfrontace zájmů nastupujících fašistických mocností s nejednotnou demokratickou Evropou učiní ze Španělska skutečný prolog k celosvětovému konfliktu.... celý text

Cinik
29.09.2023 1 z 5

Autor se s vydáním své knihy opozdil minimálně o 15 let. V rámci komunistické propagandy by zapadla.

vvikingg
13.04.2023 3 z 5

Dost neobjektivně napsáno, je sice pravda , že bez pomoci Německa a Itálie by se Franko k moci nikdy nedostal, ale proč se udržel u moci až do své smrti 1975 hovoří jasně, pro katolistické Španělsko byl přijatelnější jeho režim než budování ,, sovětského ráje,,

Clivicus
20.10.2022 1 z 5

Nejen, že autor není s to zřít dějiny nezaujatě, nýbrž ani psát literaturu faktu nedokáže. K prvé výtce dodám jen, že kniha je, jako by ji psal bolševický republikán z oněch dob, ovšem i ten by snad znal rozdíl mezi historií a historickým románem. Místo, aby autor položil dějinné souvislosti, předpoklady války a politickou atmosféru ku pochopení oné války, nás zabaluje do minuciózních případů, jejichž účelem je pouhé napětí čtenáře k jeho románu. Tato kniha není hodna čtení lidí, kteří ctí opravdovou literaturu naučnou a ne tenhle blivajs.

jadran
28.06.2016 odpad!

Obrovské zklamání. Povrchní a tendenční levičácké podání celé události s rádoby dramatizujícími pasážemi: Pan Cílek podává dvacet pet let po pádu komunismu stejně jednostranný pohled na tehdejší události, opakuje stejné ideologické kánony a klišé jako za komunistů a povrchnost, se kterou opakuje stokrát zopakované je o to smutnější, že knih s touto tematikou v české literatuře je minimum. Přitom například počínání Stalina a především působení NKVD na straně těch rádoby hodných a spravedlivých republikánů bylo možné najít na přelomu tisíciletí v ruské literatuře faktu dostatek. A kdo se opravdu chce přesvědčit, jak asi občanská válka probíhala, doporučuji Dějiny Španělska z nakladatelství LN. Tam žádní hodní republikáni a zlí fašisté nejsou. Nakonec, fakt, že startovacími výstřely španělské občanské války byly ty, kterými zavraždili republikánští "aktivisté" mluvčího křesťanské opozice ve španělském parlamentu Sotela mluví o všem, stejně jako pozoruhodný název oné republikánské "policejní" složky a totiž - Útočné stráže. Název Sturmabteilung v němčině. Podobnost čistě náhodná. Nebo snad ne? Totalita má spoustu podob a není jenom černá...

vitavita
10.03.2012 3 z 5

Obsah je jasný: občanská válka ve Španělsku a zahraniční intervence. Výborná kniha.