Krvavá Marie

Krvavá Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1970/bmid_krvava-marie-gnk-1970.jpg 4 56 8

Historie dala anglické královně Marii Tudorovně přízvisko "Krvavá", protože se po svém nástupu na trůn velmi radikálně vyrovnávala s odpůrci katolické víry a byla prý odstrašujícím příkladem toho, jakou spoušť může napáchat spojení naivní lásky, náboženského fanatismu a moci. Její jméno mělo být zapomenuto a v Anglii nenaleznete jediný její pomník. Jaká ovšem ve skutečnosti byla tato žena? Jak je možné, že se jí podařilo v převážně protestantské Anglii uchvátit moc? A přinášely jí později hromadné popravy protestantů perverzní uspokojení, nebo spíše pocit marnosti a žalu nad tím, že nikdy nedokáže vymýtit zlo, které podle ní tolik ohrožovalo její zemi?... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Domino

Bloody Mary , 1978

tonysojka
10.04.2022 5 z 5

Nesmírně poutavě odvyprávěný nejen životopis Marie Tudorovny, ale i dějin Anglie jak politických,tak náboženských.Kniha bořící historická klišé o ní a průběhu reformace za Jindřicha VIII. Vysvětluje pohnutky, uvádí souvislosti, popisuje podrobně život na královském dvoře i prostého lidu, vytváří plastický věrohodný obraz tohoto období.Pro mne obohacující čtení.

Ivanule
05.10.2018 5 z 5

Historie, Anglie,Tudorovci,co víc si přát k oblíbené četbě :) Úžasně vykreslený život dcery Jindřicha VIII. a Kateřiny Aragonské,její dětství,které pro ni bohužel skončilo rozvodem rodičů,otcovým opovržením,ale také dostáním se přece jen na trůn,kniha je obsáhlá svou historií,politikou své doby,četla se mi dlouho přece jenom těch stran autorka nešetřila,ale rozhodně to není její poslední kniha,kterou si přečtu!

Vidlička
13.10.2017 4 z 5

Jako další spisovatelčina díla je i toto precizně fakticky zpracované a přesto velmi čtivé. Navíc se čtenář dozví spoustu věcí o zde trochu neznámé Bloody Mary. Doporučuji, doporučuji.

gigi77
12.08.2017 4 z 5

Kniha je z pohledu historického napsaná brilantně a i přes svou naučnost poměrně čtivě.

Četla jsem ji poměrně dlouho, je velmi obsáhlá, výborně popisuje jednotlivé osobnosti královského dvora, jejich jednání a vzájemné ovlivňování, detailně popisuje předměty např. oděvy, vybavení interiérů, ulice, život na královském dvoře i mimo něj ...

Ve výsledku zjišťuji, že historická postava Marie se nijak zvlášť neliší od ostatních princezen té doby, sama o sobě není ani tak zvláštní a zajímavá,

Co je ovšem neopomenutelné a té době zásadní, jsou intriky a jednání osobností z řad královských dvořanů, kteří ovlivnili nejen život Marie. Tyto osobnosti jsou nositeli historického děje a v knize jim je po právu věnována nezanedbatelná pozornost.

lapagerie
15.04.2016 5 z 5

Knihu jsem koupila nedávno, chyběla mi do sbírky. A musím říct, že jsem opět nadšená. O Marii se toho zas tolik neví a přitom je významnou postavou anglických dějin. Její nešťastné dětství, strach z budoucnosti, duševní i tělesné strádání. To všechno z ní, spolu se silnou katolickou vírou a touhou po lásce, udělalo panovnici, jejíž dobré činy jsou zastíněny hrůzami náboženské persekuce.
Její příběh je určitě zajímavý a kdo má rád dobu Tudorovců, určitě bude spokojený.

Wilik
19.01.2014 3 z 5

Je to dobrá kniha, ale některé pasáže jsou zdlouhavé. První polovina je spíš o Jindřichovi. Četla jsem ji hned po Princezně Alžbětě od A. Weirové a ta nasadila vysokou laťku, to mě nejspíš ovlivňuje v úsudku.

Barunka339
22.09.2013 5 z 5

Knížku mohu jen doporučit!

Verousek
03.06.2012 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si tuhle knihu mohla přečíst zvláště od Carolly Erickson, protože umí nádherně vyprávět a dozvěděla jsem se tak velice příjemnou cestou vše, co jsem chtěla vědět o Marii I. Vřele doporučuji :)