Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389022/bmid_kruty-princ-gMM-389022.jpg 4 1930 370

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! První díl napínavé fantasy série. Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli spolu se sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží Jude po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá a nejvíce podlý princ Cardan. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Cruel Prince , 2018

marie2577
10.04.2022 5 z 5

Neobycejne a chytlave.

AndyYoggy
08.04.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která vás chytne a nepustí. Velmi čtivá, napínavá. Za půlkou knihy jednoduše spadnou ...... do větráku a vy se nestačíte divit. Hlavní hrdinka pro mě byla občas tak trochu záhadou, ale jinak mi sedla. I když to její intrikaření a také to, co udělala na konci mě úplně odrovnalo. Prostředí víl je pro mě nová záležitost. Překvapivě jsem si to velmi užívala. Na další díl se rozhodně velmi těším a doufám, že pokračování buse stejně tak dobré, ne-li lepší než první díl.

Ketrin.TR
04.04.2022 3 z 5

Na Krutého prince jsem se těšila hooodně dlouho a nechávala si ho jako třešničku na dortu. Autorka vymyslela pěkný svět, ale vůbec mě, coby čtenáře, do něj nedokázala přenést. Kouzelné bytosti mě tak nějak míjeli a vůbec na mě nesálala žádná magie na kterou jsem se tolik těšila. Možná i díky tomu mi trvalo, než jsem se docela začetla. Jude jsem zezačátku fandila, jenomže pak se z ní najednou stala těžce neohrožená holka, která najednou rozumněla boji, diplomacii a politice a vrhala se do různých jednání, což mi k ní prostě nesedělo. Vztah s Cardanem neměl moc prostoru a ta proměna, kterou prošel, byla taky nějak moc rychlá... Na druhou stranu mě bavilo rozplétání intrik a knížce pak ke konci nechyběla napínavost a zvraty. Další díly si ráda přečtu, ale jako bombovní kniha, která letí napříč celým Instagramem, to za mě úplně není.

petusska01
28.02.2022 3 z 5

Toto je námet, na ktorý musím mať zrovna chuť. Vcítiť sa do úplne iného sveta, sveta víl nie je pre každého. Videla som recenzie, videla som hodnotenia. Áno, určite má to zaujalo a áno, chcem vedieť ako to pokračuje, takže čítam ďalej. Avšak zatiaľ som nebola vtiahnutá do deja. Zatiaľ som nebola ani očarená. Jude mi je samozrejme sympatická (až na nejaké momenty) nakoľko bojuje sama za seba, chráni seba a viac menej svoju rodinu aj keď mi príde dosť chamtivá, což však autorka akoby ospravedlňuje jej "výchovou". Ani u ostatných postáv som zatiaľ nenašla nejaké zaľúbenie. Uvidíme.

Julinka679
26.02.2022 3 z 5

Kniha, která má velmi vysoká hodnocení, velká spousta lidí na ni nedá dopustit... a já upřímně nechápu proč :-/
Hlavní hrdinka Jude mi zpočátku byla sympatická, lidská dívka, která se svými dvěma sestrami žije ve světě víl a chce se stát jednou z nich...
Ještě bych pochopila tu nenávist vůči jejímu otčímovi jelikož jim zabil rodiče, pochopila bych kdyby se mu prostě jednoho dne chtěla pomstít ale nepochopím tu náhlou změnu povahy hlavní hrdinky... Její chování po této proměně mi absolutně nesedělo, nedokázala jsem najít důvod této změny a tím chováním se mi Jude spíš zhnusila než abych si ji ještě víc oblíbila.
Krutý princ Cardan je podlý, krutý možná trošku ale to bych zkousla...
Autorka píše poutavě, svět mi dokázala dobře přiblížit takže jsem se v něm jednoduše orientovala a dokonce mi ani nedělal problém se zorientovat v postavách.
I když má autorka zajímavý a rychle čtivý typ psaní tak mám z knížky rozporuplné pocity.

Hodnotím slabšími 3* a budu doufat, že druhý díl bude lepší než tento.

Veve721
14.02.2022 5 z 5

Elfové s vílami hrdě smetli z vrcholu žebříčku popularity upíry a vlkodlaky. Koho zajímá pasivně agresivní Edward zářící jako diskokoule, když může číst o okřídleném Rhysandovi, nejvyšším lordovi nočního dvoru, no ne? ‍️ Oproti přímočarým upírům, elfové (férové) jsou tajemnější, magičtější a většinou taky vychcanější, což ženské čtenářky očividně baví. Ráda bych se tvářila, že jsem zůstala vůči mainstreamu odolná, ale bohužel. I já těm prohnaným hajzlíkům propadla.

Hlavní hrdinka si mě neskutečně získala. Její odvaha, bojovnost a touha po moci byly osvěžující změnou oproti všem těm andělským superhrdinkám, vedle nichž by se i Matka Tereza cítila trapně. Jude je jiná. Dokázala jsem se do ní dokonale vcítit a její reakce mi dávaly smysl. Autorka dokázala vystavět realistické charaktery, které nenudí a zároveň je umístit do zajímavého prostředí. Líbil se mi styl vyprávění, cit pro detail, košatost jazyka, bavily mě dialogy a potěšilo mě i množství akce. Holly Black se nebojí nechat téct krev proudem, což u fantasy vždy ocením. Místy jsem sice odhadla dějový zvrat předtím, než nastal a závěr byl taky docela předvídatelný, přesto bylo těžké se od stránek odlepit.

Krutý princ je extrémně chytlavá fantasy plná zajímavých charakterů a jsem ráda, že mám po ruce i druhý díl. Ještě že jsem při objednávání netroškarila a hodila do košíku rovnou celou trilogii - nechci to zakřiknout, ale vypadá to na vážně boží sérii!

Nelly178
12.02.2022 5 z 5

Konec první části a začátek druhé byl trochu jasný. Líbí se mi, že Jude není klasická super kladná postava. Místo toho ví, co chce a jde zatím přes mrtvoly. Občas mi připadala trošku naivní. Ale i přes to, co jsem sem napsala mě kniha strašně potěšila. Byla zajímavá, jedinečná a nebezpečná. Četla se jedním dechem. A Cardan byl prostě skvělý.
Celkově je to jedna z nejlepších knižek, co jsem za poslední dobu četla.

LexiS
08.02.2022 4 z 5

Tahle kniha mě nadchla tím, že hlavní postava není typická hrdinka,na které jsem zvyklá. Opravdu se mi líbí, že Jude zajímá hlavně způsob jak se dostat k moci, dodává to celé knize pořádný šmrnc.
Každopádně nevím jak je to možné, ale přišlo mi, že kniha utíká rychle a pomalu zároveň. Autorka má zvláštní styl psaní, na který jsem si musela zvyknout. Kolikrát bych se vůbec nezlobila, kdyby některé scény více rozvedla.
Nejzajímavější postavou za mě byl jak jinak než Cardan, doufám, že v dalším díle ho bude o trochu víc.

Jaehyun
07.02.2022 5 z 5

Jsem ráda že jsem si tuhle knížku konečně přečetla! Miluju cokoliv s vílami a neznám moc knih, které by byly o vílách (krom dětských knížek ovšem) takže jsem se na ni dost těšila.
Nejvíce mě bavil princ Cardan, tak doufám že se v dalších dílech objeví víckrát.

petrulka
07.02.2022 3 z 5

Průměr. Jelikož na víly, elfy, skřítky a podobné bytosti "trpím", těšila jsem se na parádní exkurzi do jejich světa. Což o to, nadpřirozených bytostí se v knize najde dostatek. Ale chybí magie. Chybí atmosféra kouzelného světa. Hlavní hrdinka je nesympatická až na půdu, k neuvěření schopná v boji a taktickém uvažování, na druhou stranu naivní, až to bolí. Ať přemýšlím jak chci, žádná z postav mi nepadla do oka. Jelikož samozřejmě chci vědět, jak to celé dopadne, čtu dál, ale že bych se nemohla dočkat, až knihu znovu otevřu, to nehrozí.

sylva8672
21.01.2022 3 z 5

Za mě kniha, která nenadchne, ale ani neurazí...

MagdalenaHalow
21.01.2022 3 z 5

Na knihu jsem se dost těšila vzhledem k mnoha kladným recenzím a poměrně velké fandom. A... dočkala jsem se zklamání. Nejvíce mi vadil asi velice jednoduchý jazyk, kterým je kniha psaná. Děj je místy dost krvavý, ale jazykem se podobá spíše knížce pro děti.
Dalším problémem jsou pro mě hlavní postavy. Jude jsem si nijak zvlášť nezamilovala. Její touha po moci je sice osvěžující po mnoha čistě kladných hrdinech, ale její vystupování a smýšlení mi místy přišlo spíše naivní. Ani Cardan, který je typickým příkladem temného, zlého hrdiny, který vlastně světe div se je uvnitř citlivý a má ke svému chování důvody v podobě rodinných traumat, mi nepřišel nijak přesvědčivý.
Další díly si z čiré zvědavosti sice přečtu, ale k mým oblíbeným sériím Férská sága s největší pravděpodobností patřit nebude.

Stromovous
20.01.2022 4 z 5

Začalo to jako parodie Tolkiena a dlouho jsem se nemohl začíst. Potom však začaly vyplouvat na povrch intriky a téct krev, bylo to zajímavější. Ke konci se to odvíjelo čtivěji a gradovalo to zajímavým zvratem. Dávám 3,5 hvězdy s přihlédnutím na zápletku.

Misshell1
20.01.2022 5 z 5

Vily vždycky byly moje oblíbené. Za mě dobře vymyšlené svět víl, nechyběly rozepře, láska, napětí a hlavně teď, jak to bude všechno pokračovat? Nevim proč, ale Cardana jsem od začátku měla v oblibě, byl takový tajemně zajímavý.

Patro
19.01.2022 3 z 5

Kniha byla velmi čtivá a děj rychle ubíhal. Líbila se mi myšlenka, že mezi vílami je člověk speciální právě schopností lhát. Taky mi ale kniha nepřipadala nijak úžasná, některé slovní obraty nedávaly smysl a hlavní postava má takovou auru "Nejsem jako ostatní holky".

kalinka99
14.01.2022 5 z 5

Sympatický příběh ze světa víl.

anezkay
10.01.2022 4 z 5

Ze začátku jsem se hodně ztrácela ve jménech - přišla mi složitá a bylo jich zbytečně moc. Hodně mě rozčilovala Vivi a ke konci i Taryn, ale Jude (hlavní hrdinka) jsem si docela oblíbila. Kniha byla ze začátku docela nudná a složitá, ale postupně se rozjela a na konci jsem jenom zírala a nemohla přestat číst. Jen bych určitě uvítala víc scén Cardana a Jude, ale chápu, že se toho v knize dělo tolik, že nezbyl čas. Určitě si přečtu i další díl.

keiko33
03.01.2022 4 z 5

Ku knihe som sa odhodlala kvôli výzve a musím povedať, že aj keď už dávno nie som táto veková kategória, celkom milo ma prekvapila. Nebola som z nej paf, ale ako príbeh pre mladšie ročníky ujde. Čo ma otravovalo, bolo neskutočne veľa postáv a tvorov. Mala som z toho hotový šalát. Autorka má až príliš bujnú fantáziu, tie postavy som si nevedela veľmi predstaviť. Niekedy je lepšie písať jednoducho, nevymýšľať príliš veľa. Potom sa čitateľ stratí. Ale hlavná línia príbehu a hlavné postavy boli fajn. Mám rada nebojácne a silné hrdinky a Jude taká bola. Cardan bol proste rozmaznaný a sebecký blbec. Snáď v ďalších častiach dostane rozum.

kačuleee29
02.01.2022 5 z 5

Na začátku mi dělalo problém se pořádně začíst a chvilku jsem i v tomto světě Elfhame tápala, ale nakonec vám ji všem můžu jen doporučit!! Autorky (doufejme) vymyšlený svět víl jsem si oblíbila, stejně jako Jude a, kdo by to byl čekal - i Cardana :D. Když jsem se začetla, začtená jsem zůstala a knihu si fakt užila :).

Petra-1
27.12.2021 5 z 5

Tak tohle bylo skvělé čtení... Zdejší hodnocení mě trochu odrazovalo od čtení této knihy, ale jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla.
Nechybí akce, skvělé zvraty, sympatické postavy. Já jsem se rozhodně nenudila a nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
Vyzdvihuji velmi zajímavý svět víl a poutavý příběh, který se ubírá nečekaným směrem.