Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389022/bmid_kruty-princ-gMM-389022.jpg 4 1936 371

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! První díl napínavé fantasy série. Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli spolu se sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží Jude po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá a nejvíce podlý princ Cardan. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Cruel Prince , 2018

Konfu97
14.07.2022 3 z 5

Opravdu temný příběh s temnými hrdiny. U většiny příběhu je člověk zvyklý na temnotu v menšině, ale zde tomu tak není. Zde jsem nějaké světlo hledala jen stěží. Příběh rychle ubíhá, má svou originalitu a zakončení příběhu jsem úplně nečekala. Jsem rozhodně zvědavá na další díl.

BarkaS
10.07.2022 4 z 5

Nejdřív mě příběh moc nenadchnul. Pak jsem se nemohla ztotožnit s hlavní hrdinkou, pak jsem se ztotožnění vzdala a hned se to četlo lépe. Zajímavé, s nápadem a na rozdíl od některých jiných sérií mě i docela zajímá, co bude dál.

luca321
10.07.2022 5 z 5

Ze začátku mi kniha připadala spíše pro děti, ale potom? Potom se to rozjelo a já se do knížky úplně zamilovala. Moc se mi líbí jak je propojený svět víl a svět lidí. Svět víl je úplně podle mých dětských představ plný skřítků a víl, ale zároveň se tam odehrává temný příběh plný vražd a násilí. Jsem zvědavá, co přinese druhý díl.

literarniposuk
04.07.2022 5 z 5

Dobře … Na úvod musím přiznat, že téhle knize jsem se mermomocí bránila zuby, nehty. A následně musím uznat, že jsem ji křivdila.
To prostředí vím a detailní popis chytne za srdíčko.
Intriky a královské hry potrápí hlavu.
Milostné zápletky nejspíš zvednou žluč, ale v dobrým. Kniha je mainstream, ano, ale nemá ten obří hype jen tak pro nic, za nic.
Těším se na další díl a zároveň se trochu bojím.

annes
03.07.2022 4 z 5

Tak tohle jsem nečekala. Na začátku mi nějak nedocházelo, že hlavní hrdinka opravdu nebude Vivi, pořád jsem čekala, kdy se objeví její pohled na věc, ale nepřišlo to. Paráda! Jude je mnohem lepší než jsem si kdy mohla myslet a celý svět je jaksi povědomý z mých dětských představ o vřesových chaloupkách a kůrových mužíčcích, ale přitom mnohem osobitější a rozhodně dobrodružnější. Nicméně očekávám hate to love scénář, ale pozor, další díly si přečtu i kvůli něčemu jinému než romantice, protože Jude rozehrála vysokou hru, tak se těším, jak jí to půjde dál:-)

Percabethka
29.06.2022 4 z 5

Příběh není ničím originální, není nijak extra propracovaný a od začátku je jasné, jak všechno dopadne. Je to ale příjemně napsaná oddechovka, u které člověk nemusí moc přemýšlet a má ji za chvíli přečtenou.

zandu
21.06.2022

Nechápu, proč je okolo této knihy takový povyk. Nebavilo, nedočetla jsem. Ještě, že jsem si ji jen půjčila.

Kiwicatko
08.06.2022 5 z 5

Jude mi lezla na nervy. Tak extremne ctizadostiveho cloveka jsem dlouho nevidela v nejakem pribehu. Paradoxne mi bylo strasne lito Cardana. Jeho rodina, to, jak ho Jude nakonec vyuzila. Jude je pro me zarim pekna potvora…v tom horsim smyslu slova

padajicidvere
07.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Mnohem raději bych vyprávění z pohledu Viv, a vlastně by mi kniha mnohem víc sedla, kdyby to byl její příběh. Ona, která je všechny bytostně nenávidí a zůstává jen kvůli sestrám, se snaží o rebelii nejen doma, ale i ve společnosti. Navíc by se do ní (s velkým sebezapíráním) zamiloval i jeden z princů.

Jude je ztracená dívka, která se stále hledá a chce někam patřit. Její krutost vyústila i na mě trochu moc brzy. A její dvojče? No řekněte, kdo by jí jednu nevrazil? Kvůli "chlapovi" si zničí vztah se svou vlastní sestrou, jen aby byla přijata do společnosti a měla kam patřit. Ubohé.

To jak se Cardanovi doslova hnusilo co cítí, bylo úžasné :D Změna od ostatních hrdinů, kteří jen čekají na tu svou pravou, spřízněnou, předurčenou vyvolenou, která je všechny spasí.

Celkově na mě dobře působily probíhající intriky, zápletky a tajemná odhalení. Takže šup do dalšího dílu.

Kiuska
05.06.2022 3 z 5

Jelikož tuto sérii už skoro každý četl, nemá asi smysl se tu příliš rozepisovat. Já se k ní bohužel dostala až před nedávnem.

Rozhodně jde o neotřelý a originální příběh, i když víly samozřejmě známé z jiných knih. Jde o prostředí, charaktery a chování postav, které tu jsou jiné, než jsme u běžných YA zvyklí. To mě na tom baví, je to zkrátka celé jinak a více pohádkově podané. Co se týče hlavní hrdinky Jude, tak nějak pořád nevím, co si o ní myslet. Což není špatně, aspoň nevíme zase vše hned po několika prvních stranách, nemůžu o ní ani říct, že je přehnaně hloupá, jak hrdinky často vnímám. Ale že bych si ji úplně oblíbila... Občas jsem její chování nějak nechápala. I celý ten svět mi NĚKDY přišel trochu na hlavu postavený a nedokázala jsem si k němu úplně najít cestu. Každopádně je to určitě zajímavé, napínavé čtení, ale zkrátka z toho nejsem zatím odvařená jako jiní. Nedokázala jsem se do příběhu zkrátka úplně vžít. Ta ohromná proměna u hrdinky během jednoho dílu mi nešla úplně na rozum. Ze začátku ničím nezajímavá, i když vnitřně velmi bojovná, ale nakonec se tváří, že všechno ví nejlíp a všemu rozumí. Zato Cardan se rozhodne jeví jako velmi zajímavá postava, která v sobě vede takový vnitřní boj.

Mám u tohoto dílu zkrátka rozporuplné pocity. Jsem ale rozhodně ráda, že jsem s k ní dostala. Budu každopádně pokračovat dalším dílem.

Denni112
31.05.2022 4 z 5

Tak nejprve musím začít tím, že jsem si úplně zamilovala atmosféru celé knihy a toho vílího světa, který prozkoumává. Ze začátku je příběh sice velmi pomalý, ale ke konci se začne vše rychle odvíjet. Za ten zvrat na konci dávám hvězdičku navíc, protože mě dokáal neuvěřitelně nalákat na druhý díl.

Stázka007
29.05.2022 5 z 5

nádherná knížka těším se až si koupím 2 díl

SimonaM86
15.05.2022 4 z 5

Dobrý, ALE...
Za přečtení knížka rozhodně stojí, ale už jsem četla i lepší.
Přidávam hvězdičku za neočekavaný konec, kterým mě June
obelstila.

SněžnáSova
13.05.2022 5 z 5

Pecková fantasy s perfektními postavami a nadupaným dějem. Čtení byla jízda a rozhodně říkám "číst ,číst a číst"...

Kalokaghatia
12.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Krásně vymyšlený svět, zajímavé postavy, celkově pěkné čtení. Jediné co mi zkazilo celkový dojem z knihy, byla Jude. Libilo se mi, že je to holka, co si jde za svým. Ale její touha po moci, které je ochotná obětovat lidi kolem sebe, je na mě trochu moc. A to, že v závěru knihy tuhle nezkušenou sedmnáctiletou smrtelnou holku, kterou do té doby všichni akorát opovrhovali, najednou nechají vymýšlet plány a strategie a poslouchají jí i víly daleko starší, mocnější a zkušenější než ona, mi prišlo dost přitažené za vlasy. Já jsem v týmu Cardan.

karolina_kop
11.05.2022 4 z 5

Knihu jsem měla nějakou dobu doma v knihovničce a čekala jsem, kdy na ni najdu tu správnou chuť. Akorát jsem dočtla dvůr křídel a zmaru, když jsem zahlédla Krutého Prince. Nejdřív jsem váhala, protože jsem si nebyla jistá, jestli chci z vílího světa přeskočit do jiného světa víl. Zvědavost mě však přesvědčila a já se tedy začetla.

Začnu hlavními postavami. Jude, jakožto hlavní postava, mi chvílemi nedávala vůbec smysl. Jednou byla plná síly a odhodlání a v druhé byla naprosto bez motivace a chtěla všechno vzdát. Ale ve finále mi to vůbec nevadilo, protože tak se lidi vlastně chovají ne? Nevím však, jestli to je kvůli relativně malém množství stran, ale i přes to, že jsem se v ní samé hodně viděla, neměla jsem šanci si ji pořádně oblíbit. O tom pravděpoobně rozhodne druhý díl. Její dvojče Taryn... k té mám velmi rozporuplné pocity a jsem si jistá, že nejsem jediná. Zbytek postav se dělí na dvě poloviny. Buď mi byli sympatyčtí od začátku a nebo jsem je od první zmíňky nesnášela.

Styl psaní je velmi pohádkový a svět je tak odlišný od všech těch young adult fantasy světů, s nimiž jsem se seznámila v jiných knihách, že mě naprosto očaroval. Čtivost to má a je velmi jednoduché se do toho po pár stránkách parádně začíst.

Jeden relativně velký problém byla podle mé zápletka, která se začala poodhalovat až ve druhé polovině knihy, zatímco ta první byla zaměřená více méně jen na postavy a vztahy mezi nimi. Nedá se však říci, že by se tam něco pořád nedělo, protože Jude i Taryn si procházejí nehezkým obdobím.

Za mě čtyři hvězdičky. Uvidím, co mi dá druhý díl Podlý Král.

Murasaki
09.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Po dlouhé době konečně YA kniha, která mě opravdu chytila. Rozjezd byl lehce pomalejší a trvalo mi se začíst, ale s postupujícím příběhem mě kniha táhla víc a víc a dočetla jsem ji jedním dechem.
Co mi teda hlava nebrala, bylo chování Taryn. Nechápu, jak na něco takového může mít někdo žaludek.
Jsem moc ráda, že jsem se k této sérii konečně dostala. Konečně něco trochu jiného, než to samé YA klišé pořád dokola. Sice zde také bylo pár klišé, ale nepřišlo mi to jimi tak nasáklé, jako knihy v tomto žánru bývají.

Radějka
04.05.2022 3 z 5

Bohužel, kniha se mi moc nelíbila. Promíchání lidského a vílího světa za mě vůbec nefungovalo. Jude mi byla místy nesympatická, což dokládá i to, že jsem od začátku fandila Cardanovi :D A jestli mi byla Jude nesympatická místy, tak Taryn v celé knize.
Pozitivně hodnotím nádhernou obálku a hezké ilustrace. Do dalších dílů se ale už nepustím.

AnnaNes
22.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla a celkově se zorientovala. Ze začátku jsem dost dobře nechápala svět, ve kterém se děj odehrává (žáby, rohy,…). Taky nelogické chování Taryn - kdo by nechal svého nastávajícího, ať si jde užívat se sestrou, mi hlava nebere. Sestra roku!
Celkově se mi kniha líbila, bylo to jiné, než jsem doposud četla a jsem zvědavá na pokračování.

Morana107
15.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Je to podobný námět jako v Dvoru trnů a růží, ale nemohu říct, která z nich je lepší. Dvory mají svou výhodu v tloužce knih, postavy tak mohou mít spoustu propracovaných vztahových peripetií, to u Krutého prince nečekejte. Moje sympatie si získal snad jen Cardan, jehož chování bylo důsledkem šikany a toho, co se od něj očekávalo. Jude by si s Feyre mohla podat ruce....arogantní kráva, která se snaží hrát si na něco, co není a nikdy nebude. Obě si stežovaly, jak je nikdo nechápe a chuděrám je ubližováno, ale že chladnokrevně vraždí a ničí životy ostatních, jen aby si něco dokázaly, tak pardon, ale nemám důvod jim fandit.
Víc než ke Cardanovi, mě to táhlo k Lockeovi, šarmantní a okouzlující. Když se ukázalo, že to hrál na obě sestry stejně, tak chápu, že Locke se asi dobře bavil, ale Taryn? Nechápu, přihlížela tomu, jak se Locke s Jude líbá a téměř se s ní vyspí a přitom s ním sama chodila, nechala svoji sestru, aby ze sebe udělala idiota. Já bych Lockeovi dala prostě facku, když by mi dal návrh, že si udělá harém a nenechala bych svoji sestru se zamilovat a pak zaútočit. Snad se dobře bavila...
Politika byla promyšlená dobře, místy až moc spletitá, ale neztrácela jsem se.
Co mě ale oproti Dvorům uchvátilo byla představa světa víl, ta jako by vystoupila z tajných dětských snů. Chodby tvořené z kořenů, vína ze všech druhů bylin, výuka probíhající převážně venku a v noci, studenti se povalují v trávě, dělají si poznámky a studují astrologii a předpovědi budouctnosti ve hvězdách...není to nádherná představa?
Co se týče vztahu Jude a Cardana, tak ač se kniha jmenuje KRUTÝ princ, Jude byla ta mrcha, Cardan se jen snažil přežít.
Celkově se mi kniha ale líbila, což dokazuje, že jsem ji přečetla tak rychle.
Doporučuji.