Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389022/bmid_kruty-princ-gMM-389022.jpg 4 1930 370

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! První díl napínavé fantasy série. Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli spolu se sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží Jude po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá a nejvíce podlý princ Cardan. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Cruel Prince , 2018

Betulefetule
25.06.2023 5 z 5

Už jsem docela utahaná na psaní komentářů, tak to zkusím shrnout. Na hlavní postavě se mi líbí, že nepřišla na scénu a všechno umí a všechno zná. Příběh je jednu dobu trochu nudný, ale pak dokáže naprosto zatáhnout čtenáře do děje, a ten neví o světě. Mám ráda když jsou v knihách básně, takže i to oceňuji. Doporučuji jak puberťákům, tak dospělím a předem doufám, že si knihu užijete tak jako, já :)

Edona
14.06.2023 4 z 5

Krutého prince jsem si musela přečíst znovu, protože mezi prvním a druhým dílem jsem udělala dlouhou pauzu a skoro všechno jsem zapomněla.. takže to teď čtu zase od začátku. Líbí se mi myšlenka autorky, že svět víl a ten náš existují paralelně. Víly, které popsala autorka rozhodně nejsou žádné křehotinky, ale právě naopak dobře ozbrojené. Těším se na pokračování, protože dle zdejších komentářů je mnohem lepší!

uzivatel1313
12.06.2023 3 z 5

Musím říct že jsem od knihy čekala dost, protože má hodně dobrý komentáře a hodnocení. Kniha rozhodně nesplnila moje očekávání a jsem trochu zklamaná.
Neměla jsem ráda moc ráda hlavní postavu Jude, a ani její sestry mi nebyly moc sympatické. Jediný kdo mi byl sympatický byl Cardan, (kterýho naprosto zbožňuju). První asi polovina knížky za mě úplném skvělá. U druhý už to začalo být takový nic moc a ten konec je strašnýýý. Od knihy jsem taky čekala víc romantiky, ne jenom rychlá pusa a pak nic.
Je to taková průměrná knížka která neurazí ale ani nenadchne.

brunettlibrary
10.06.2023 3 z 5

Zajímavé spletité fantasy. Nedám knize víc jak tři hvězdy, jelikož mě neuhranula tolik, jak jsem očekávala. Svět byl vymyšlený hezky. Vedlejších postav bylo tak akorát. Hlavní hrdinka mi sedla, ovšem největší problém mám s dějem. Tolikrát se z nějaké situace vyklubalo něco jiného - že jsem potom měla problém věřit vypravěči. Děj mi přišel hodně politický. Nechci říct, že je kniha špatná, ale možná někdy méně je více. Na další díly se asi jednou vrhnu, ovšem spěchat na to určitě nebudu.

Artep071
28.05.2023 3 z 5

Jaj .. čekala jsem od knihy a všech těch pozitivních ohlasů mnohem mnohem víc.
Za mě jeden z nejslabších příběhů.

_Lucie_97
16.05.2023

Tak to mě vážně bavilo! Ze začátku jsem se potřebovala chvíli, abych se zorientovala ve světě, ale pak uz jsem se od knížky nemohla odtrhnout

ElizPetrova
27.04.2023 4 z 5

Dlouho jsem měla knihu v knihovničce a odkládala jsem ji. Měla jsem chuť na nějaký fantasy příběh, tak jsem po ni konečně sáhla a nelituji. Svět se mi zalíbil. Z komentářů pode mnou vidím, že mnoho lidí kritizuje jednoduchý styl autorčina psaní, ale mě vyhovoval. Člověk se v ději dobře orientoval a kniha rychle utíkala, autorka mě od druhé poloviny knihy dokázala po celou dobu udržovat v napětí a očekávání, jak se příběh vyvine. Vrhám se na pokračování. :)

michaela0704
09.04.2023 2 z 5

No, tady jsem měla vysoká očekávání, která se rozhodně nenaplnila. Dávám 3/6. První polovinu knihy jsem se pořád musela přemlouvat, abych to dočetla, že si udělám názor až na konci. A i když je druhá polovina knihy o trochu lepší, tak je to celé postavené na hlavu.
Od samého začátku mi vadil svět víl, který existuje vedle toho našeho a víla si může chodit sem a tam, únosy lidí. A naopak lidská holka, které zavraždili rodiče, žije ve světě víl, je tam spokojená, chce tam zůstat, chce být součástí a co více, chce tam mít nějakou moc. A podotýkám, je jí 17 let. Jakou by tam tak asi mohla mít moc a vliv?
Všemu bych věřila více, i tomu, kdyby se nakonec stala rytířem, jak si původně přála, ale nakonec se z Jude stane hlavní stratég celé knihy? To asi těžko. Dítě si hraje na někoho s vlivem a zkouší rozhodovat. Cardan jí odpřísáhne věrnost, na jeden rok a jeden den.
Postupně dočtu i další díly a jen doufám, že nebudou ještě horší jak tento první díl.

Nale
05.04.2023 odpad!

(SPOILER) Musím říct, že jsem se na Krutého prince hodně těšila. Samé pochvalné komentáře, srovnání s Maasovou, vílí krutý svět Nakonec jsem neodolala. Nejspíš svým názorem naštvu spoustu fanoušků.

Nedokážu ani vyjádřit jak moc jsem zklamaná a doslova znechucená. Z krve a popela jsem označila za nejhorší knihu, jakou jsem kdy četla. Beru zpět. Krutý princ se jí bez potíží vyrovná. Možná ji v něčem i překoná.

Prvně styl psaní to je vtip? Dámy a pánové, vystřelili jste si ze mě? Nevím, jestli je to překladem, ale autorčino psaní připomínalo začátečnické dílo na wattpadu. Nemám problém s ich-formou a přítomným časem, ale tohle bylo špatné. Věty stylu: Postavím se. Začnu se svlékat. Pak seběhnu dolů, kde už snídají moje sestry, padaly znepokojivě často.
Nemůžu uvěřit, že to píšu, ale i školní slohovka je napsaná líp. A dětinská jména jako Doubek, Vřesinka nebo švadlena Nitka (jak originální!) tomu dodávaly korunu.
Některé situace se zbytečně protahovaly, další jely moc rychle a některé byly odbyty jen pár větami. A ty popisy oblečení! Těch tam bylo tolik, že už jsem je úmyslně přeskakovala. Ne, opravdu nepotřebuju detailně vědět co má každá postava na sobě.

Dále postavy. Upřímně nevím, co k nim napsat. Všichni do jednoho nesympatičtí. Ano, víly mají být krutý, ale jejich chování do poloviny knihy bylo spíš dětinské (rozbíjení školních pomůcek, tahání za vlasy, neustálé slovní narážky, výhružky). Připadala jsem si jako na základce. Ne. Tohle není krutost, jen chování puberťáků. Čekala jsem temnou atmosféru a že se mi z víl budou ježit chlupy na těle, ale spíš jsem jen protáčela oči v sloup jak idiotsky byli všichni napsaní. Snad až na Vivi.
Masakr královské rodiny pak bylo spíš úsměvné, protože Kdo by to čekal, že? Snad všechno je v knize předvídatelné, od začátku do konce to jede přesně tak, jak čekáte. Taková pohádka s klasickým vzorcem.

Jude nechápu, co na ni všichni vidí. O tak tupé hrdince jsem naposledy četla v Divoké říši. Ví že nemá důvěřovat vílám, ale kývne na první nabídku, kterou jí vílí princ poskytne? Její touhu jít přes mrtvoly chápu a líbilo se mi to, ale nad její naivitou a hloupostí jsem jen kroutila očima. Věc s Lockem? Další nepochopitelná hloupost.
Samozřejmě, Jude je klasická YA hrdinka chudinku všichni nenávidí, spolužáci ji šikanují a přesto na ni je něco velice speciálního. NeNí JaKo OsTaTnÍ HoLkY.
Učí se strategii, plížení, odposlouchávání, ale to ji není ničemu platné, protože mozek ji unikl kamsi za humny. Alespoň ke konci něco předvede tam to zase vypadá, že je jediná, která vůbec dokáže něco vymyslet. Ta nevyváženost mě vytáčela a ne, nejedná se o vývoj hlavní postavy.
Cardan - ze začátku arogantní pitomec, pak zas připomíná dítě, které Jude musí vést za ručičku, protože nedokáže sám vůbec nic a tak uposlechne každý její rozkaz.

Dále vztah Jude a Cardana Kdy? Jak? Nerozumím. On se k ní od začátku chová jak ke kusu hadru, ale stačí ho jednou políbit a ona hned myslí na to, jak je z něj vzrušená, jak má dokonalé tělo a bla bla bla.

Logické nesmysly
Jude už od začátku knihy přitahuje pozornost, protože je člověk. Vidíme nespočet takových situací. Ale princ si ji vybere jako špeha, protože pozornost vlastně NEPŘITAHUJE. A jako zázrakem je najednou nepovšimnutá a být člověk je výhodou!
Dále tu máme absurdní situaci s jedy. Jude na ně chce mít odolnost a tak ochutná malou porci. Což by bylo v pořádku, kdyby neukousla porci Z KAŽDÉHO DRUHU JEDU. To nedává absolutní smysl. Jude nemohla vědět, jak budou jedy reagovat sobě navzájem., natož se mi nechce věřit, že mají stejný vliv na tělo. Ale hej! Úkol splněn a ona je naprosto v pohodě.

A svět? Jaký svět? Už je to dlouho co jsem naposledy četla tak příšerný worldbuilding. Kombinace vílího s moderním zkrátka nefunguje. Moderní mě tam hrozně rušil a ty scény v něm neměly absolutně žádný smysl. Stejně tak jsem neviděla smysl v představení Viviny přítelkyně. Nemám nic proti gay postavám ve fantasy světě (mnou milovaní Noční běžci jsou toho důkazem), ale tohle připomínalo násilně vecpanou propagandu, aby to bylo víc současné a moderní...

Co se týče konce Co to mělo být? Už od začátku nám je naservírováno, že lidé nejsou nic. Ale Jude netrvá ani půl stránky přesvědčit lordy, aby ji pomohli dosadit Cardana na trůn. Oni hned souhlasí a najednou jsou hrozně přátelští a zdvořilí!

Ne, děkuji. Do dalšího dílu se určitě pouštět nebudu. Tenhle bohatě stačil.

terikus
29.03.2023 4 z 5

Čekala jsem víc romantiky, míň politiky, ale vcelku mě to chytlo a jsem zvědavá na další díl.

gabca2003
28.03.2023 4 z 5

Začátek knihy byl poměrně zdlouhavý. Zbruba v polovině knihy se děj rozjel a knížka se rychle četla. Ještě mi také vadil výběr jmen postav - byla to velmi neobvyklá a zvláštní jména, která jsem si měla problém zapamatovat, což mě občas zdrželo, než jsem si uvědomila, o koho se vlastně jedná.

uzivatel1313
26.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha se mi líbila, začátek byl klidnější, ale to mi nevadilo. Měla jsem ráda Cardana, a od začátku mi bylo jasný že se Cardan a Jude do sebe zamilují. Chtěla bych aby se to mezi nimi trochu víc řešilo a popravdě jsem očekávala trochu víc romantiky Taky bych si přála aby se Cardan Jude omluvil zato jak jí šikanoval. Ale abych to jenom nekritizovala: Knížka byla dobrá a nebyla vteřina kdy jsem se nudila. Doporučuji pro fanoušky fantasy a víl

uzivatel5475
25.03.2023 4 z 5

Knížka je, řekla bych taková přůměrná. Neurazí, ale není tak dobrá jak jsem četla z recenzí
Líbila se mi postava Madoca (i když to asi záměr autorky nebyl), ale musím se přiznat, že jsem si až cca. v polovině knížky uvědomila, kdo má být krutý princ (Cardan).

Sally1993
21.03.2023 5 z 5

Úžasná kniha, aj celá séria, ale prvý diel je najlepší :-)

knihomolka2022
20.03.2023 4 z 5

Možná drobné spoilery :)
Kniha Krutý princ byla první, kterou od Holly Blackové přečetla a musím říct, že se mi moc líbila. Přiznávám se, že jsem se tak do půlky knihy docela nudila. Stále jsme řešili nenávist a intriky mezi Jude a princem Cardanem. Od druhé poloviny se vše dalo do pohybu a začala akce, boj, krveprolití a odhalení některých tajemství. Jude, hlavní hrdinku, jsem si od začátku zamilovala a byla mou nejoblíbenější postavou a prince Cardana, druhou hlavní postavu, jsem si oblíbila i přes to, že je krutý a nemilosrdný. Autorka to píše tak, že si Cardana prostě zamilujete. Sestry Jude, Taryn a Vivi, mi příliš sympaptické nebyly, ale Vivi byla celkem fajn. Mrzí mě, že zde nebyl tolik řešen "vztah", který se začal rodit mezi Jude a Cardanem (3/4 knihy), ale rozumím, že si ho autorka nechává do dalších dílů a možná právě proto se jdu do nich pustit. A jsem na to moc zvědavá! Knihu doporučuji všem milovníkům fantasy a víl...tato kniha je stvořena právě pro Vás.

petgona
04.03.2023 1 z 5

Tak toto bolo pre mna obrovske sklamanie. Na Martinuse to ma vynikajuce hodnotenie, tu to ma tiez dobre hodnotenie a musela som sa do toho nutit, aby som to docitala. Urobila som totiz chybu a kupila som si rovno celu trilogiu, a ked ju uz teda mam, aj si to precitam.
Ale och, ako neznasam Jude! Ma tu mat 17 rokov, ale cely cas som mala pocit, ze ma tak maximalne 12. Vsetky jej rozhodnutia boli zbrkle, hlupe, jej neustale opakovanie, ako cely zivot studovala strategiu by som jej neuverila ani kebyze mi ukaze vysvedcenia od Madoca. Vsetko co sa tam dialo bolo tak nesmierne predvidatelne a ona sa nad nicim ani na sekundu nezamyslela.
Porovnavam to s inymi YA knihami a tam su tie hrdinky na uplne inej urovni. Z traumy, ktoru zaziju v detstve vychadzaju ako vyspele a silne mlade zeny, hoci su to casto len tinedzerky, ktore bojuju naozaj tvrdo a dostavaju sa do podstatne komplikovanejsich a tragickejsich situacii. Tuto sa autorke podarilo vytvorit hlupu a arogantnu dievcinku,s ktorou som ani na sekundu nedokazala sympatizovat, ani ked ju Cardan a jeho partia "tyrali".
Apropo, Cardan. Kruty princ? Vobec. Na to by sa tam dal najst iny adept. Prave on bol ten, koho mi bolo luto a ktoreho spravanie mi uplne davalo zmysel.
Dalsia vec, ktora ma skutocne zarazila, bola, ze som mala velmi casto pocit, ze citam detsku knihu. Nepotrebujem mat v knihach samu krv, mrtvoly, vnutornosti a 18+ sceny, ale uff, naozaj som bola na pochybach. A nesposobili to rozne rozpravkove bytosti, fantasy citavam pomerne casto, ale ta forma a jazyk mi prisli trivialne. A tiez postava Jude a jej sestier, ta ich skola....ako keby sa autorka nevedela sama rozhodnut, co s tym.
Takze teraz som velmi zvedava na druhy diel. Lebo napr taky Skleny tron mal skvely rozbeh a pre mna mizerny koniec, tu to bude, velmi dufam, presne naopak.

Book_lover469
01.03.2023 4 z 5

O téhle knize jsem slyšela v mém okolí a na internetu hrozně moc, proto jsem začala s velkým očekáváním. Bohužel je nenaplnila. Rozhodně si ji někdy přečtu znovu, ale předtím jsem přečetla jiné fantazy které mě bavily mnohem víc. Možná kdybych si ji přečetla tak okolo třinácti, čtrnácti let kdy jsem YA číst začínala bavila by mě víc. Jude byla skvělá hlavní hrdinka které jsem opravdu fandila. O ději jsem věděla hodně, hlavně kvůli soc. sítím takže na Cardana jsem se těšila a opravdu zamilovala. Druhý díl rozhodně přečtu

petra1394
13.02.2023 5 z 5

Miluju!

stelka_knihomol
09.02.2023 5 z 5

Bože nechápu proč jsem se bála, že se mi knížka nebude líbit, protože nic podobného jsme ještě nečetla. Miluju ten svět, vztahy mezi postavami, zápletku... Prostě každý, kdo rád víly by si to měl přečíst.

bobík123
04.02.2023 2 z 5

Dávám 2 hvězdy i když vím že u mnoha lidí je tato kniha nejoblíbenější... Jen se chci vyjádřit jakožto člověk který má angličtinu jako druhý jazyk a četl jsem to v angličtině....Kniha byla dost složitá na překlad... nedoporučuji to číst jako první knihu v angličtině...jinak nebráním se dát šanci podruhé