Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389022/bmid_kruty-princ-gMM-389022.jpg 4 1930 370

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! První díl napínavé fantasy série. Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli spolu se sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží Jude po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá a nejvíce podlý princ Cardan. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Cruel Prince , 2018

KajinaH722
předevčírem 4 z 5

Musím říct,že jsem od knihy čekala trochu něco jiného, ale zklamaná nejsem ba naopak mě to bavilo. Knihu jsem měla delší dobu na seznamu a jakmile jsem narazila na různé příspěvky na instagramu, tak o to víc jsem chtěla knihu přečíst. Není tu žádná love story, ale spíš nenávist a různá tajemství. Doufám,že v dalším díle se víc rozvine vztah mezi Jude a Cardanem nebo co vlastně mezi ně bude.

ValiPages
12.04.2024 3 z 5

Upřímně, mě tahle knížka dost zklamala, nebo ne úplně zklamala, ale jakou má pověst a to všechno, tak jsem čekala něco jiného. Přijde mi, že ačkoli to má okolo čtyři sta stránek, tak se tam vlastně nic moc zajímavého nestalo. Ale fakt velký plus je, že to rychle uteklo. Taky se mi líbilo, že to bylo propojené i s lidským světem a ne jenom s tím kouzelným. Samozřejmě tu máme takovou tu hrdinku, která se pouští do každého nebezpečí a nic jí v tom nezabrání. Někdy mi přišlo, že byla paličatá až moc. Zvláštní bylo, že skoro na každé stránce říkala, že je pořád v pozoru, a přesto mi některé věci došly mnohem dřív než jí, přitom to měla celé před nosem, tak úplně nevím, jak to myslela :)
Ale je to prostě taková ta fantasy, u které se nemusí přemýšlet a přitom se u ní odpočine.
Do druhého dílu se určitě pustím, protože všichni říkají, že je lepší, a taky ten první díl skončil fakt dobře :)
Ráda bych vás poprosila, pokud jste si přečetli mojí recenzi, klikněte prosím na like, ne z důvodu, že se vám to líbilo, ale abych věděla, že si někdo přečetl mojí recenzi. Moc mě to potěší a moc děkuji :)

Debbra
08.04.2024 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale konec byl opravdu svižný a stále se něco dělo. Líbí se mi hlavně ta myšlenka, že obyčejná lidská holka se dostala do světa víl a hlavně proč se tam dostala.

zatoulane_knihy
06.04.2024 3 z 5

KRUTÝ PRINC

Tuto knihu jsem asi začala číst v nevhodnou dobu, kdy jsem měla rozečtenou sérii Z KRVE A POPELA, takže mi moc nesedla. Do půlky knihy jsem se musela přemlouvat to dočíst, ale závěr knihy mě nadchl.

Hlavní hrdinka je z dvojčat, jejich matku a otce zabil otec jejich nevlastní straší sestry, který je víla z jiné říše. Po zabití jejich rodičů, si všechny tři sestry vzal pod svojí ochranu do svého světa a panství. Vždycky se o ně staral jak o vlastní a dívky navštěvovali školu pro víly. Což pro ně nebylo lehké, protože všechny vily mají schopnosti a rádi ubližují lidem. V této říši ostatní vily používají lidi jako otroky a sluhy.

Hrdinka se zde snaží i po několika letech si vybudovat postavení a snaží se docílit, aby jednou složila koruně. Do situacích, do kterých se dostane se na chvíli její život a sny výplní ale v zemi víl nikdy není vše zadarmo a tak jednoduché.

Určitě zde najdete zradu, lásku, vraždy, jedy, zlomené srdce a žádosti o ruku. Jak to na konec dopadne to se uvidí.

Za mě to nebyl špatný příběh, ale nesedl mi takže 3 z 5.

Da.isy
05.04.2024 4 z 5

Čekala jsem, že kniha bude trochu jiná.
Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, kniha se vlekla docela dlouho. Moc se mi líbí, jak se vyvíjí vztah Jude a Cardana. Jsem zvědavá, co bude dál. Určitě si přečtu i druhou knihu.

VeDny
29.03.2024 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Konečně YA, kde hlavní postavy nejsou dokonalými povahou i schopnostmi, kde mají odvážné činy vážné důsledky, kde se chování blíží realitě. Velmi jsem ocenila, že mě jednání jednotlivých postav překvapovalo, zvykla jsem si u YA předpokládat stereotypní reakce, ale tady to prostě přicházelo jinak. Hlavní postava není hrdinou, není padouchem, je někde mezi tím, což si uvědomuje ona i ostatní. Skvělé.

Svět mi také přišel fascinující, ovšem nedokázala jsem si ho dobře představit - hlavně to, kde žijí všechny ty dvory. Na ostrovech to být nemůže, když dvojčata chodí (podle mapy) do školy z jižního cípu na severní. Možná to tam někde bylo zmíněné a nevšimla jsem si, ale hodně by mi pomohlo, kdyby se to tam někde důkladněji vysvětlilo.

Děj nehorázně letěl kupředu, kniha neměla žádné hluché pasáže, což je příjemná změna. Po prologu v minulém čase jsem se úplně dojala, jak je to skvělé napsané, tenhle styl mi hrozně sedí. Pak se teda přešlo do toho přítomného času, který je mi jako drátem do oka, ale rychle jsem si zvykla a kvalita knihy mé kostrbatější čtení násobně vynahradila.

Micho86
20.03.2024 4 z 5

Nenáročné čtení, poutavý svět, poměrně originální pohled na zemi víl.

Nečekejte od této knihy že bude o krásných milých bytostech, o cti nebo o sexu, naopak je to příjemně duchaplný příběh s lehkým nádechem krutosti.

Některé dialogy na mě působily poněkud strojeně, ale hlavní hrdinka začíná být celkem zajímavá - je to taková vykutálená mrška. Jako malou Jude spolu s jejími sestrami ukradl otec jedné z nich a přitáhl si je do svého domu v zemi podivných a morálně prohnilých kreatur. Řekli jí, že tohle je teď její svět, a ona řekla sama sobě tak fajn, teď vám to dám trochu sežrat saláti.

Jude je vlastně dost přizpůsobivá, není to úplně typická hlavní hrdinka s morálním kompasem nevinné adolescentní princezničky, naopak kreativně hledá cestičky, kterými by si zařídila pohodlnější život pro sebe a pro sourozence, na kterých jí záleží - no teda zatím, uvidíme v dalších dílech, jestli některá z jejích sester nepřekročí hranici, protože Taryn je podle mě fakt na hraně.

Sem tam jsem byla i trochu překvapená, což musím přičíst autorce k dobru, a těším se na další vývoj.
Jenom ty dialogy.. upjaté přímé řeči, snad je to jen těžce ohebným překladem, modlím se za zlepšení v příštích dílech.

Girei
19.03.2024 3 z 5

Ke Krutému princi jsem se dostala díky hromadě kladných recenzí, takže jsem jsem se samozřejmě moc těšila. Bohužel ale nemůžu tvrdit, že by se má očekávání naplnila.
Hlavní obtíž jsou za mě autorčiny strohé popisy, kdy skoro nic nerozepisuje (a ne, nejsem zastánce rozsáhlých realistických popisných pasáží). Týká se to děje (naprosto okrájený turnaj třeba), popisu prostředí ale i pocitů, takže když pak začne rozkvétat mezi hlavní hrdinkou a jedním hošanem vztah, působí to dost chudě a neuvěřitelně.
Kvůli tomu se mi nejspíš nepodařilo pořádně sžít se s žádnou z postav, a navíc mi řada z nich přišla nesympatická, včetně hlavní hrdinky, její sestry Taryn nebo třeba Locke.
Můj druhý problém je naprosto ubíjející první polovina knihy. V podstatě se nic moc neděje a jen sledujeme jednu scénu za druhou, kdy je Jude šikanovaná Cardanem nebo nějakým jeho kumpánem. To by nevadilo, ale ten způsob šikany a podáni mi přišlo jak vymyšlené nějakým studentem základky.
Když se jsem se konečně probojovala k druhé části knihy – kdy je korunovace – tak se děj rozjel a na čtení jsem se celkem i těšila. Následovalo několik zvratů, které mě sice neuhodily do tváře jako ledová sprcha, ale rozhodně byly zajímavé.
Časoprostor v současnosti, kdy je Vílí svět oddělený jakýmsi mořem mi taky nepřišel nějak šikovně zpracovaný.
Špatně se to sice nečetlo, ale do druhého dílu se zatím pouštět nehodlám.

slamenka
12.03.2024 2 z 5

Tahle kniha mi dala zabrat. Tolik negativních postav... příběh je plný intrik, šikany, zloby, nenávisti...přemýšlím, zda je tady vůbec nějaká pozitivní myšlenka. Není. Jude mi lezla na nervy s každým svým rozhodnutím. Uznávám konec byl akční a celkem i promyšlený. Ale.. Jude všechno co udělá hned lituje, vlastně si protiřečí, protože jednou přemýšlí logicky po druhé ne. Ještě uvidím, zda zkusím druhý díl. Na jednu stranu mě to zajímá, ale nevím zda zvládnu další knihu plnou zla, vražd a lstí. Navíc styl jakým je psaná kniha je velice jednoduchý a jakákoliv akce i souboje jsou popsány jednou - dvěma větami. Trochu nechápu boom kolem téhle série.

Eleanor-ka
11.03.2024 3 z 5

Začetla jsem se okamžitě, což je veliké plus. Kniha je velmi čtivá, ale jinak musím uznat, že mi místy připadala opravdu absurdní. Létající koníčci, obří ropuchy, na kterých se víli dopravují, a to nemluvím o tom, že jsou tady víli spíš takový zvířecí hybridi, což mě teda zezacatku hodně vadilo, protože jsem si sličný lid vždycky představovala úplně jinak. Ale budiž, fantazii se meze nekladou. Chápu, že autorčin záměr byl, vykreslit co nejzkaženější a nejtemnější výjev vílího světa, proto tuhle "stránku" úplně neřeším, co mu ale vadí jsou některé charaktery postav. Když bych měla jmenovat, určitě dvojče hlavní hrdinky. A naopak se mi zamlouvá, že hlavní hrdinka má sama dost kostlivců ve skříni, a že to není klasická plačka a rádoby moralistka jako každá hlavní hrdinka v YA sérii.
Z knihy mám po přečtení smíšené pocity, ale do dalšího dílu se určitě pustím. Druhá polovina knihy totiž neskutečně odsejpala a já nebyla s to se od ní odtrhnout.

Nikidree
04.03.2024 2 z 5

Musím říct, že jsem z knihy naprosto zmatená. Nemůžu se rozhodnout, zda se mi líbí, nebo ne. Je tam hned několik prvků, které mi vadí.
Převážně to jsou charaktery postav. Ačkoliv je o většině hlavních postav řečeno hodně, nějak nejsem schopná se do nich vžít. Mnohdy mi jejich chování/jednání přijde naprosto nesmyslné. Navíc žádný charakter na mě nezapůsobil. Všichni mi přijdou jak šílenci/rozmazlení fracci. Také mi přijde, že snad všechny postavy jsou vykresleny záporně, skoro až zkaženě. A ty vztahy mezi nimi? To je kapitola sama o sobě.
Motiv/cíl hlavní hrdinky je.. absurdní. Jako takhle, chápu ho, ale absolutně mě neoslovil způsob, kterým se toho snaží dosáhnout. Za mě je prostě šílená. A bohužel autorčin popis jejího rozhodování tomu nepomáhá. Zvraty jsou fajn, ale když se dozvíte, že se pro něco rozhodla a následně udělá něco úplně jiného a ještě vyjde najevo, že to tak i naplánovala, je to sakra divné.
Takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho, ale nebudu se příliš rozepisovat.

Na druhou stranu musím říct, že na knize je něco, co mi nedá spát a nutí mě číst dál. Ať už je to fascinace temným světem a drsnými událostmi, kterými kniha nešetří, nebo fakt že mě zajímá, jak to s Jude dopadne.
Takže v sérii pokračuji a plánuji ji přečíst celou. Prvnímu dílu však dávám jen 2*, protože na mě moc pozitivně nezapůsobil.

petitsoleill
27.02.2024 1 z 5

Zklamání. Jako by knihu napsalo dítě. Neseděl mi styl psaní, world building ani hlavní "hrdinka". Autorka často děj, který by mohl být více rozepsán, píše nelogicky jednou, dvěma větami. Scéna s návštěvou lidského světa mi přijde zcela nadbytečná, nic zásadního ani zajímavého se v ní nestane. Turnaj je uspěchaný. A tak to jde dále. Postavy umírají jako lusknutím prstu, ale čtenář nemá čas si k nim vybudovat nějaký vztah...
Kniha mi byla doporučena, přesto si nemůžu pomoct a hodnotit lépe.

kingdog8900
22.02.2024 4 z 5

Jakoby jo knížka byla dobrá už sem ji měla vyhlidnutou delší dobu. Četla se hezky to ne že ne, ale je trošku taková přeceněna nevim jako jak už sem říkala byla dobrá ale trošku my tam vadil ten lidský svět mohla to udělat jako samostatný svět vím že to je složitější ale i tak. Jinak se mi líbila Jude byla statečná a ani moc nefnukala jak to u některých postav bývá(s těžkým dětstvím) nezdrahala se ani v zabíjení což je dobře(nebo jako není ale je to knížka zeo).

knidopel
06.02.2024 4 z 5

Tuto sérii jsem měla již dlouho na seznamu k přečtení a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Celkově mě první díl bavil, ale musím říct, že jsem ze začátku měla problém se začíst a několikrát knihu odložila a raději četla něco jiného. Nakonec jsem se začetla a nejspíš si přečtu i další díly, ale čekala jsem popravdě větší "wow efekt". Nejspíše jsem se tak úplně nesžila s hlavní postavou Jude, která mi nepřišla moc sympatická. Doufám, že další díly se rozjedou trochu více.

zirafinec
27.01.2024 4 z 5

Tuto knihu jsem četla již podruhé a musím se přiznat, že mi neučarovala tak jako poprvé. Neříkám, že je špatná, ta vůbec ne, ale zkrátka ten pocit dokonalosti z ní nemám. Přesto si myslím, že byste si ji přečíst měli, pokud vás zajímá tento žánr.

Deia
25.01.2024 3 z 5

Už tým že je na obálke odporúčanie od Bardugo som tušila, že to nebude úplne pre mňa, ale stále som mala istú nádej :D. Hlavne som si chcela od autorky niečo prečítať, keďže jej knihy majú dobré hodnotenia. Ale bohužiaľ, ako väčšina YA fantasy, aj toto bol pre mňa taký priemer. Ako čítalo sa mi to dobre, páčil sa mi ten svet a prostredie, aj keď tam by som ocenila väčšiu popisnosť, a boli tam aj nejaké zvraty, ktoré som vôbec nečakala. Ale nemal to kto ťahať. Jude mi nebola sympatická, stále fňukala ako jej tam robia zle, ale do nášho sveta sa vrátiť nechcela. Miestami som si hovorila, že to s ňou ale nebude úplne márne, no a potom zas spravila nejakú somarinu. Krutý princ nebol až tak krutý, celé mi to prišlo len ako také doťahovanie sa dvoch detí a on sa správal ako rozmaznaný fracek. A ešte aj dospelí sa tak správali, aspoň od nich som čakala niečo lepšie. Aspoň že to neskĺzlo do nejakej romantiky. Ku koncu ma to začalo baviť viac, až som si hovorila, že určite si chcem prečítať aj ďalšiu časť, keďže vývoj Jude je celkom zaujímavý, ale po pár dňoch to nejak vyprchalo. Možno si pokračovanie prečítam, ale ak aj nie, tak ma to určite mrzieť nebude.

stejfina
17.01.2024 4 z 5

Moje první fantasy toho typu. Začátek byl za mě mdlý a bez akce. Ke čtení jsem se musela opravdu přemlouvat a v jedné třetině jsem uvažovala o tom, že knížku odložím. Nicméně nakonec jsem byla vtažena do děje a poslední třetinu přečetla jedním dechem. Jednotlivé postavy nejsou ploché a postupně čtenář poznává jejich charakter. Hlavní hrdinka mě občas vytáčí svým rozhodováním, ale postupně se vyvíjí. Závěrečný zvrat jsem opravdu nečekala a donutil mě ihned sáhnout po pokračování.

angerissues
11.01.2024 4 z 5

Spolužačka mi doporučila tuto knihu že se mi bude líbit...kniha je v young adult (mladí) a opravdu tomu občas knížka vypovídá. Příběh sám o sobě dost poutavý a dá se velmi rychle přečíst navzdory množství stránek. Občasně jsem byla dost nemile překvapená z hlavní postavy a jejího uvažování tak jako ze zbytku světa víl. Většina knížky je dost pomalá, táhne se a konec naopak dost velká akce plná náhlých změn.

Tereza.Fait
04.01.2024 4 z 5

Asi jsem cekala neco jinyho, ale musim rict, ze se cetla sama. Cetla jsem to v originale a je to psany fakt hezky. Kdo ma rad fantasy at si přečte ;-)

Okoslav
02.01.2024 4 z 5

V rámci žánru (young adult fantasy s romantickou linkou) je to fajn. Počítejte ovšem s tím, že v porovnání kupříkladu s Dvorem trnů a růží, ke kterému bývá Krutý princ často přirovnávaný (a se kterým toho má společného tolik, až je to trochu podezřelé :-)) ), je to opravdu spíš „young“ než „adult“. Včetně třeba klasického středoškolského settingu (byť ve fantasy provedení). Naopak velmi oceňuju, že příběh neslouží pouze jako zástěrka pro romanci, naopak, samotná dějová linka je smysluplná a v rámci žánru i relativně propracovaná.