Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403425/bmid_kruty-princ-j06-403425.jpg 4 1936 371

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli i s jejími sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá, nejvíce princ Cardan, nejmladší a nejpodlejší syn krále. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Cruel Prince , 2018

bobík123
04.02.2023 2 z 5

Dávám 2 hvězdy i když vím že u mnoha lidí je tato kniha nejoblíbenější... Jen se chci vyjádřit jakožto člověk který má angličtinu jako druhý jazyk a četl jsem to v angličtině....Kniha byla dost složitá na překlad... nedoporučuji to číst jako první knihu v angličtině...jinak nebráním se dát šanci podruhé

Tereza137
23.01.2023 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem měla chuť ze začátku knihu odložit a ne jednou... Bohužel se mi opět osvědčilo, že je lepší nečekat od knihy nic, než pak být zklamán.

Že Cardan je Krutý princ, jak ho autorka označuje? Proboha... Vždyť reálně i budík v pondělí ráno je více otravnější a krutější, než byl Cardan. Nevím a nechápu, proč autorka na tuto roli nedosadila jeho bratry nebo klidně i Valeriana (jeho kamarád), udělala by 100x lépe. Myslela jsem si, že tam bude psychické, či fyzické týrání hl. hrdinky prostřednictvím Krutého prince, ale bohužel toto se nekonalo a nejvíce mě právě toto zklamalo (nebo jsem prostě už tak "zvrácená," že čekám od takovéto role něco víc, než jen to, co předvedl Cardan).

Potom mě zklama i samotná hl. hrdinka Jude. Hodně se o ní mluvilo (i v recenzích jsem četla), že je chladná, drsná, drzá apod... Dle mého to byl prostý puberťák, který prahne po moci a slepě ji následuje. Autorka ji na sílu dělala "drsnou a chladnou," (nepůsobilo to přirozeně). Spíše mi přišla vtipná, než že bych ji měla brát vůbec seriózně. V určitých situacích mě Jude neskutečně štvala a její jednání bylo hodně hloupé a nechápala jsem, proč některé činy vůbec udělala.

O jejich sestrách ani nemluvím. Nebyly mi sympatické (možná trochu Vivi).

No, když jsem si tedy řekla, že bych to mohla i dočíst a nevzdat to, tak se stal i zázrak! V druhé časti to začala být opravdu zábava! Začalo to být vtipné, akční, napínavé a dokonce tam i proběhl souboj. Kdyby autorka vedla celou tuto knihu v tomto duchu, a vykašlala se na jakýkoliv motiv "šikany" (nebo co tím chtěla říct), tak by ta kniha byla opravdu úžasná. Pouze druhá část mě donutila pokračovat dále v sérii (neměla jsem v plánu).

Další, co bych ještě vytkla, je, že autorka většinou nedbala na popis místa, objektu atd... Tudíž jsem si musela vše sama domýšlet a někdy to prostě nebylo úplně nejvhodnější.

No a abych jenom nekritizovala, tak se mi neskutečně líbil ten pohádkový svět, který autorka stvořila + mapa v knize je taktéž nádherná. Autorka vytvořila nespočet různých postav a ras, které byly opravdu dopodrobna popsané. Za toto palec nahoru!

Takže knihu, či sérii doporučuji opravdu jen těm, kteří mají rádi pohádkový svět a oddechové knihy s kapkou romantiky...

Misuri
14.01.2023 2 z 5

KDY KONEČNĚ NAJDU KVALITNÍ YA?
Myslím, že se sem hodí jedna recenze někoho, kdo dává přednost klasické fantasy před young adult. Musím říci, že moje láska ke klasikám bude můj názor pravděpodobně silně ovlivňovat, ale já si myslím, že i takový názor je na místě. Ale teď už ke knize.

Nějaké zásadní výtky k příběhu rozhodně nemám a nechci ho absolutně shodit. Ale to je asi tak vše. Kniha je prostě ''oukej''. Nic víc, nic míň. Holly Black se mi díky Kronice rodu Spiderwicků zapsala do povědomí jako vcelku dobrá autorka s perfektní tvorbou fantastických příběhů pro mladé čtenáře a nenáročných příběhů plné kouzel. Myslím, že tohle označení si zaslouží i nadále. Jako další její knihu jsem přečetla Magisterium - Železná zkouška. Bylo to fajn, ale trochu tam pokulhávala logika. Občas se mi nelíbilo, jak se její příběhy odvíjí.
A to platilo i u Krutého prince. Sem tam je spád moc rychlý a neuškodilo by některé věci trochu rozvést. Víte, pokud čtu fantasy příběh, potřebuju text napsaný tak, aby mi pomohl prožívat ho v hlavě vlastními představami. Popisy Holly Black jsou ale někdy moc okudlané na to, abych příběh plnohodnotně prožívala. Prostě z toho nemám žádnej pocit. Abych trošku demonstrovala, co tím myslím. Hlavní hrdinka se občas dostane do prekérek a je z toho rozhozená, nervózní. To je ale nastíněné jen jakousi krátkou zmínkou, nebo větou, a pak se příběh odvíjí zase dál a mě se ze stylu psaní zdá, jakoby pocity hrdinky už za tuto krátkou zmínku nepokračovaly. Mylím si, že Holly Black je super autorka pro nějakou basic a trochu kýčovitou fantasy, což není uplně problém. Ale co jí chybí je trpělivost a trochu větší přesnost, která podlě mě není u YA postradatelná. Čtou to přeci všechny věkové kategorie, nemusí to bejt komplet bez omáčky, jako disney kniha pro předškoláky.

Knihomolka2009
11.01.2023 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Je skvěle napsaná a rychle se čte. Jude jsem měla od začátku ráda, byla nebojácná a odvážná. O Cardanovi se ze začátku může zdát, jaký je tyran, ale asi po dvě stě stranách máme šanci ho lépe poznat a oblíbit si ho. Zatím je romantická linka spíše o té přitažlivosti a vášni. Ostatní postavy jsem si neoblíbila tak moc, jako hlavní duo, ale byli celkem fajn. V polovině knihy přišel zvrat události, který jsem vůbec nečekala a konci se dostalo zajímavého rozuzlení.

Thalin
04.01.2023 4 z 5

Blackovou mám ráda už od puberty a jejím příběhům jsem ještě pořád neodrostla. Kniha mě bavila, stejně tak postavy a hlavně celé to prostředí, v kterém se to odehrává.

kallipsa2685
02.01.2023 4 z 5

Zabavny příběh, i když některé situace mi přišli přehnané. Kniha je i tak čtivá a jako odpočinkové čtení na večer je ideální.

Bětuu
02.01.2023 4 z 5

Neuvěřitelně čtiva kniha! Líbí se mi svět Elfhame, romantika a akční děj. Je pravda, že Jude je snad krutější, než samostatný krutý princ, ale to mi až tolik nevadilo. Určitě si přečtu i ostatní díly!

veverrka11
28.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Do Krutého prince jsem se úplně nechtěla pouštět, ale někdo mi ji zařadil do 12ti měsíční výzvy, takže mi (skoro) nezbylo nic jiného
Jude po vraždě rodičů vyrůstá ve světě víl. Dokáže se jako člověk prosadit mezi půvabnými leč krutými a zákeřnými vílími vrstevníky?
Knížka je čtivá, ale děj je alespoň že začátku na jedno brdo a z velké části i předvídatelný.
Musím přiznat, že jsem se ze začátku trochu nudila a když konečně přišla nějaká větší akce, tak zase rychle odešla. Jak už jsem psala výše, některá "velká odhalení" jsem předvídala dopředu, takže mě ani nepřekvapily. Na druhou stranu, korunovace a hostina byly popsány opravdu dobře, jen ten mezikus byl zvláštní.
Velký problém mám s postavami a zejména s jejich chováním. Chápu, že když se kniha jmenuje Krutý princ, princatko asi nebude úplný svatoušek, ale tohle je možná až příliš. Kniha nám v podstatě podsouvá, že je normální jen tak zmrzačit člověka na potkání Hlavní hrdinka... No, dle mého by potřebovala často proplesknout a přestat se utápět v tom, jak to člověk v zemi víl má těžké a že jí její pěstoun zabil rodiče. Navíc, nezlobte se na mě, ale přijde mi i poměrně hloupá, některé souvislosti jí opravdu mohly dojít dřív a některé chyby udělala úplně zbytečně.
Moc nevím, komu přesně bych měla knihu doporučit. Asi někomu, kdo hledá poměrně čtivý a oblíbený příběh, kterému odpustí i nějaké ty nedostatky.

Doomiiniikaa
26.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha mě neskutečně překvapila, ani né tím, že země víl je krutá (, protože to už se dozvídáme ve spoustě jiných fantasy), ale když se tak zamyslíme ani jedna postava není kladná a přesto to všechno nějak funguje a příběh si oblíbíte. Svět víl pojatý zas z trochu jiného úhlu se mi neskutečně líbí, ikdyž dle popisu mi přijde neskutečně malý,jako by se snad jednalo o pár měst, což mi nedává smysl,ale třeba se to ještě vybarví. Další zajímavostí je, že se zde objevuje i svět lidí a ke všemu se tyto dva světy běžně prolínají, na tento pohled jsem zatím v žádné fantasy nenarazila.
Romantická linka se tu opravdu jen objeví a zas zmizí, takže si můžete vychutnat spíše dobrodružnost příběhu a tak trochu detektivní příběh, který má nečekané rozuzlení.
Z konce mám trochu smíšené pocity. Dříve úhlavní nepřítel je teď spojenec? Z minuty na minutu? Ale zas jiné detaily jsou opravdu propracované.
Ať to má sebemenší mouchy, příběh jako takový,postavy, děj a prostředí za mě rozhodně 5*

*Pájuše*
07.12.2022 5 z 5

Moje milovaná víla Zvonilka dostala právě pěkně na frak. :D Nejen, že můj obecný problém se světem víl tahle kniha zadupala do země, jsem za to... ráda! Ano, já vím, víly považuji od dob svého dětství za ty "hodné", ale tady jsou jako bytosti, které neumějí lhát a přitom jsou schopné pravdou krýt lež v jednom kuse. To intrikaření nemá chybu a neskutečně mě baví.
Autorka se s hlavní hrdinkou prostě nemaže. Není to žádná křehká květinka. Vystihla u ní vskutku bravurně lidskou stránku se všemi chybami i klady a musím uznat, že je to jedna z YA knih, kde je hlavní hrdinka inteligentní a má rozum v hlavě.
HB zde rozehrála velmi vysokou hru a já se těším na to, až mi vyrazí dech v dalším díle, protože - opravdu jsem to nečekala, že to řeknu - je to ale TAK dobře napsané, že nemůžu jinak, než dát pět hvězd a doporučit.

LenkaPet
29.11.2022 5 z 5

Líbila se mi. Je podobná jiným a přesto jiná, plná intrik a překvapení. Dlouho jsem se jí vyhýbala, ale nakonec jsem ráda, že jsem si ji přečetla a i to, že nemusím čekat na další díly, hned začínám další.

Artemis886
19.11.2022 5 z 5

Slyšela jsem hodně chvály na tuhle knihu a myslím že si ji taky zaslouží. Upřímně jsem opravdu tápala kdo je tam vlastně záporák a komu fandit, což u mě jedno velké plus, protože číst předvídatelné knihy je trochu nuda. Těším se na další díly.

maja8148
10.11.2022 5 z 5

Již v minulosti jsem zkoušela číst "elfí p0rno". A odradilo mě to od jakýchkoliv dalších víl. Ale pak jsem se pustila do Nejtemnější části lesa a to mě přesvědčilo, že i mezi vílama se dají najít dobré knihy. A tak jsem se (po doporučení kolegyně v práci) pustila i do trilogie Krutého prince. A musím říci, že mě baví stejně jako předchozí kniha. Postavy jsou pěkně propracované,stejně tak svět, děj je svižný a kniha se celkově moc dobře čte a nutí vás být vzhůru dokud nedočtete. Jen mi tam něco, ani nevím co chybělo. Tak doufám, že to "něco", co teď nejsem schopna identifikovat, objevím v dalších dílech.

Lidska_ctecka
06.11.2022 5 z 5

Krutý princ je krutý, ale Jude je možná ještě krutější. Bavilo mě, že se příběh odehrává ve světě intrik, sobectví a tmy a ne v růžové zahradě zalité sluncem. Byla to zajímavá a jak jsem zjistila i příjemná změna. Kniha je plná nečekaných zvratů. Líbilo se mi, že rodinné a sesterské vztahy jsou zde přinejmenším stejně důležité, jako romantický vztah hlavních hrdinů.

Teea
06.11.2022 3 z 5

Měla jsem velmi vysoká očekávání a byla jsem zklamaná!
Bohužel něco zajímavého se děje až ke konci knihy.
Svět nebyl pořádně vysvětlen či popsán.
Začátek mi přišel napsaný horkou jehlou, prostě něco rychle napsat, ať mám určitý počet stránek a už můžu pokračovat v zápletce.
Jinak bych však řekla, že kniha je na takové odpočinkové čtení, děj ubíhá rychle.

Dean_Sami
04.10.2022 5 z 5

Takže.. pokud máte rádi fantazi, nečekané zvraty tato kniha je právě pro vás. Už do začátku vás to vtáhne do děje, který je jemně zdlouhavý, ale tak nepředvídatelný že celou knihu předčtete se zatajeným dechem. Nechybí tady ani lehce romantické prvky, dost sarkasmu, ironie a hodně lží. Posravy jsem vymyšlené ideálně, Carda a Jude ai zamilujete v okamžiku.

Carol1122
25.08.2022 2 z 5

Abych řekla pravdu, nevím, jak knížku ohodnotit. Na začátku jsem si myslela, že se jedná o knížku pro děti - až tak špatně a zvláštně byl napsaný prolog a děj se rozbíhal velmi pomalu. Svět víl nebyl nijak moc dobře představený a nedokázala jsem se ztotožnit s žádnou z postav. Do poloviny knížky jsem se musela do čtení nutit, pak už jsem si řekla, že zkusím zjistit, zda se opravdu něco nebude dít. Druhá polovina knížky mě překvapila, zápletka byla docela dobrá a celkově knížka nabrala spád. Ale upřímně jsem byla z ní zklamaná a dle hodnocení čekala něco více. Styl autorky byl čtivý občas a do děje jsem se zamotala víckrát. Celkově tedy hodnotím dvě hvězdičky a přemýšlím, zda skutečně sáhnu po dalším dílu či ne. Je možné, že pro někoho je to šálek jeho čaje, pro mne bohužel. Ale každý máme jiný vkus samozřejmě:)

Lenka_S
14.08.2022 4 z 5

Autorka je sázka na jistotu, že se pri čtení nebudu nudit. Bavil mě nemilosrdný vílí svět a těším se na další díl.

Ivushaak
04.08.2022 3 z 5

Neurazí, nenadchne.

katee21
19.07.2022 3 z 5

Já vlastně nevím, co říct. Na jednu stranu jsem z toho nadšená, na druhou vlastně asi ne…?
Knížka se rozjede až tak od poloviny, kde děj začne šlapat. Do té poloviny jsem si říkala, jestli jsem omylem nesáhla spíš pro knize pro děti. Ale za to asi mohla jména, např. Doubek. Od poloviny ale kniha nabrala temnější spád.
Ke konci knihy, kdy dojde na hlavní zápletku, jsem seděla hoooooodně překvapená, protože jsem to nečekala.

Toto píšu hned po dočtení a momentálně jsem tak nějak někde mezi. Nemám potřebu hned běžet pro druhý díl, ale zároveň hrozně chci vědět co se stane.
Tak doufám, že další díly budou lepší. Ale je to první díl a ty jsou u fantasy sérií často slabší.