Krutá vrchnost, ubozí poddaní?

Krutá vrchnost, ubozí poddaní? https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33757/kruta-vrchnost-ubozi-poddani-33757.jpg 4 2 2

Monografie se zabývá českým venkovem v 18. a 1. polovině 19. století. Originálním způsobem spojuje historickodemografické metody s mikrohistorickým přístupem, při němž ožívají příběhy stovek konkrétních lidí a jejich rodin. Na těchto osudech je tak ukázána proměna venkovské společnosti odehrávající se na pozadí velmi dynamické doby, kterou ovlivnily osvícenské reformy Marie Terezie a Josefa II. a v níž se postupně rodil moderní český stát. Kniha se věnuje majetkoprávním vztahům uvnitř rodiny. Ukazuje, jakým způsobem se venkovské grunty předávaly z generace na generaci a jak tento majetkový převod ovlivnil osudy jednotlivých členů rodiny. Dále se zabývá otázkou, zda a jakým způsobem mohl člověk změnit svou sociální pozici, do jaké míry jeho další osudy ovlivňoval sociální původ. Autorka se snaží postihnout rozdíly v životních cyklech příslušníků různých sociálních vrstev, když sleduje jednotlivé životní etapy (dětství, čelední služba, vstup do manželství, stáří). V neposlední řadě se kniha pokouší zodpovědět na otázku, jaký byl vztah poddaných a vrchnosti. Ukazuje, že tradované představy o zlé vrchnosti a utlačovaných poddaných zdaleka vždy neodpovídaly skutečnosti, neboť svět, v němž žili naši předkové, nikdy nebyl jen černobílý.... celý text

Monnyska
10.12.2016 4 z 5

Na můj vkus velmi mnoho tabulek a grafů, jinak samotná studie je dobrá. Trochu mi vadilo, že jedna věc byla zmiňována milionkrát, ale asi je to tak potřeba. Závidím těm, kdo v této oblasti bydlí či má předky a doporučuji Vám přečíst si ji :)

Lenka4
15.11.2016 3 z 5

Kniha obsahuje řadu významných informací o problematice. Čtenáři, jejichž předkové pocházeli ze Šťáhlavska, ji budou jistě pročítat s napětím, zda se tam neobjeví jména z jejich rodu. Ostatním se mohou příkladové pasáže zdát příliš obsáhlé. Jako nadbytečné se jeví velké množství tabulek a grafů. Fakta obecnějšího charakteru se tak poněkud ztrácí v přemíře jednotlivostí.