Krutá krása

Krutá krása https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368592/bmid_kruta-krasa-PII-368592.jpg 3 415 115

Krutá krása série

Již od narození byla Nyx zaslíbená krutému vládci svého království. A také už od narození trénovala, jak ho zabít. V den svých sedmnáctých narozenin odchází do paláce, aby se provdala za netvora. A má jasný plán, zabít ho a ukončit jeho devět set trvající vládu. Ovšem panovník ji od samého začátku překvapuje a přitahuje a jeho sídlo není tím pochmurným místem, o kterém jí rodiče vyprávěli. Ovšem aby zůstala loajální své rodině, stejně ho musí zabít! Anebo ne?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Cruel Beauty , 2014

maluck
12.01.2024 2 z 5

U převyprávění známých příběhů většinou tušíme, jakým směrem se děj bude vyvíjet. Pak jen záleží na fantazii autora, do jaké míry se bude držet původní předlohy, a čím příběh obohatí. Musím říct, že toto převyprávění nepatří k těm nejlepším. Ze začátku jsem se nemohla vůbec začíst, pak se to trochu zlepšilo, ale některé části mi přišly vyloženě nezajímavé.

scarletblue
06.01.2024 3 z 5

Zajímavý příběh s řeckou mytologií, jen špatně odvyprávěný. Tento nový pohled na krásku a zvíře měl velký potenciál, ale jako by byl spíchnutý horkou jehlou a nedotažený do konce. Děj je uspěchaný a působí nereálně. Vztah krásky a zvířete se vyvíjel příliš rychle.

Carol1122
24.11.2023 3 z 5

Dobrý potenciál, horší realita. Příběh má pěkný námět, bohužel ne zcela naplněný dějově suchý nebo zbytečně zmatený. Postavy včetně hlavní hrdinky poměrně nevýrazné. Celkově musím knížku hodnotit jako průměr. Vrhám se rovnou na další díl a jsem poměrně zvědavá:)

knihomolka27
08.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Krutá krása je výsledkem jakéhosi zvláštního větrného víru, jenž na sebe nabalil hned několik různých motivů a myšlenek. Přitom nejvýraznější inspiraci si určitě bere z Rampelníka, kruté pohádky o Modrovousovi a obsahuje i jisté shodné znaky s Kráskou a Zvířetem, ale je jich tam méně než by člověk očekával. Do toho autorka rozehrává svůj vlastní svět, okořeněný o jakousi alchymistickou magii a krví nasáklé řecké pověsti, tak jak jsme se je učili už na základní škole. Výsledkem je tedy zvláštní pokrm, který zpočátku ve své jednoduchosti nechutná vůbec špatně, ale s každým dalším soustem je jeho chut přeplácanější a přeplácanější až vás úplně zahltí a vy jen s nostalgií vzpomínáte na to první dobré sousto. Jinými slovy, začátek se mi líbil. Hlavní hrdinka byla výrazná a bavila mě...velmi jsem ocenila autorčinu otevřenost ohledně jejích špatných vlastností a jistého druhu zkaženosti, se kterým se ale člověk dokázal docela dobře ztotožnit. Údělem hrdinky bylo vzít si netvora, vykonat tak pomstu a zachránit celou říši...motiv obětování jednotlivce na úkor většiny tu je zřetelně znát a pracuje se s ním celkem dobře. V hlavní hrdince se perou její vlastní pocity a povinnost což pak samozřejmě vyeskaluje v domě jejího manžela.

Romantická linka mi přišla fajn ze začátku, pak mi zase přišla strašně zrychlená a necítila jsem z ní to, co asi autorka zamýšlela. Jakékoli scény se stínem jsem měla tendenci přezkakovat, jelikož mě vysloveně iritovaly. Čím víc jsem knihu četla, tím méně mě bavila a přišlo mi, že se začínám ztrácet v ději, respektive celá kniha mě jako čtenáře začala ztrácet a já jsem pocítila strašnou touhu ji mít už za sebou. Nakonec nevidím důvod proč číst knížku znovu...pár fajn nápadů se tam sice najde, ale jako celek to ne úplně drží pohromadě a necítím z toho ty správné emoce. DÁVÁM TEDY 2,5 HVĚZDIČKY

M.C.SMITH
23.05.2023 4 z 5

Tahle kniha mne bavila od začátku do konce. Pán démonů byl super. Měla jsem trochu problém s Nyx ale nakonec musím říci, že to dobře ladilo a celý příběh fungoval.
Tyhle příběhy mám ráda, takže jsem spokojená a časem si knihu ráda přečtu znovu.

jana1874
29.04.2023

Asi jsem od knížky podle anotace čekala víc. Hezká obálka knihy a dobrý nápad, ale málem jsem to nedočetla. Hodně jmen bohů, hodně legend k nim, trochu chaos

LenkaPet
25.04.2023 5 z 5

Mě se příběh moc líbil, jen kdybych tak mohla číst dál, o tom, jak to bylo dál.
Mám ráda tyhle příběhy, kdy někdo miluje tak, že by se pro něj obětoval, je to jen v pohádkách a proto je tak miluji.

Domča153
29.03.2023

Nebylo to špatný, mohlo to ale být mnohem lepší.

Fidibus
21.11.2022 4 z 5

Parafráze krásky a zvířete s antickým podtextem s trochu nečekaným rozuzlením. Originalita byla zajímavá, i psychologie postav a prostředí, akorát té teorie mohlo být míň.

evineckY
01.05.2022 4 z 5

Mně se to líbí dost na 4 hvězdy. Ikdyž mi tam něco chybělo, příběh krásky a zvířete je pěkně vymyšlen a vyprávěn.

„Uvědomuješ si, doufám,“ prohlásil, „že si nevzpomínám, jak být někým
jiným než pánem démonů a jeho stínem.“
„Mně se zatím daří být jen zlou sestrou.“ Vzala jsem ho za druhou ruku.
Hrst laskavosti, řekl vrabec a my teď každý měli dvě.
„Oba budeme blázniví,“ řekla jsem, „a zlomyslní a krutí. Nikdy nebudeme
jeden před druhým v bezpečí.“
„Nesnaž se tak moc být veselá.“ Jeho prsty se propletly s mými.
„Ale budeme předstírat, že víme, jak milovat.“ Usmála jsem se na něj.
„A jednou se to naučíme.“
A společně jsme prošli branou.

adrianna0305
10.02.2022 odpad!

Asi je mé hodnocení moc kruté, ale jinak to nešlo. Bylo to děsně chaotické, nemělo to hlavu ani patu, připitomělá jména postav, člověk se v tom balastu ztrácel. No, krásný byl jen obal knihy, který mě nalákal ke čtení.

Dym
09.02.2022 3 z 5

Příběh je zasazen do úžasného světa, moc se mi líbí nápad pergamenové oblohy a stínů. Také vyřešení zápletky mě mile překvapilo. Přes to přeze všechno mi kniha přišla průměrně napsaná, ale její čtení jsem si poměrně užila.

CiaKawlone
27.01.2022 3 z 5

Od této knihy jsem si příliš neslibovala. Váhala jsem zda mám dát 3 nebo 4 hvězdičky. Pořád se nemohu rozhodnout, jestli jsem z knihy nadšená, nebo otrávená. Příběh o krásce a zvířeti byl zpracován už tolikrát, že už se může zdát ohraný. To si ale nemyslím. Trochu mi vadilo kolik vzteku v sobě hlavní hrdinka a její rodina měli. Možná to byl účel, ale zdálo se mi to až moc. Popis prostředí se mi zdál dobrý, stejně tak popis postav. Příběh byl prostě trochu zvláštní, ale nakonec dobrý. Možná si to za čas přečtu ještě jednou a hodnocení opravím.

espesita
19.12.2021 4 z 5

Zajímavá myšlenka, která mohla být trochu víc propracovaná. Zejména na začátku jsem se dost prala s autorčiným stylem psaní, přišel mi takový hodně začátečnický, nevypsaný... Časem se to buď zlepšilo, nebo jsem to přestala vnímat. Zdálo se mi, že autorka měla jasnou představu o světě, který chce stvořit a příběhu, který chce vyprávět, jen nevěděla, jak do něj vtáhnout čtenáře, takže se s tím začátkem trochu prala, protože na můj vkus je v prvních třech kapitolách příliš informací podaných nepříliš šťastným způsobem, takže v tom čtenář trochu plave, obdobně je na tom i konec, který nejspíš autorce dával smysl, ale mně na první přečtení moc ne.
Přesto se mi knížka vlastně líbila, nic vrcholového, ale propadák to taky není :-)

MichaelaSess
06.12.2021 2 z 5

Vážně zajímavá kniha....ale chyběla tomu hloubka.Chtělo to víc všeho...nenávisti, odhodlání, vášně.

parvitas
11.11.2021 4 z 5

Toto že je retelling Krásky a zvieraťa? Akože teraz to vidím, ale pri čítaní som si to vôbec neuvedomila. Otec prisľúbi dcéru netvorovi, je tu zakliaty zámok a princ, ktorý nie je človekom, veľa šiat, dverí, meniacich sa miestností a knižnica... áno, je to podobné, ale poňaté úplne iným spôsobom. Vlastne mi to skôr pripomína Modrofúza (to tie zamknuté dvere, kľúče a predchádzajúce mŕtve manželky), s vybranými menami ako z Asterixa a Obelixa (uznajte, záľuba v písmene x, a hlavne mená ako Ignifex a Nyx spôsobili, že som si najmä chudáka Ifengdixa, či ako sa volal, prekrstila). Mytológia sa týka nielen mien postáv, ale aj ich osudov, takže ma bavilo hľadať paralely.
Hlavná hrdinka je odmalička vychovávaná ako niekto, kto musí netvora zabiť, aby zachránila svoju krajinu. Fantastické prostredie a záhada, kým je Láskavý Pán, ktorého si má zobrať za manžela. A všetko je navyše šmrncnuté temnotou a démonmi a celá krajina je akoby zamrnutá v čase a v priestore. A vlastne aj zamrzla na 900 rokov, má svoju mágiu a dejiny. Jedlo sa v zakliatom hrade objavuje akoby kúzlom, akurát sviečky treba zapáliť ručne.
Ak však môžem varovať, je to kniha, kde je veľa bozkávania a tieňov. (A možno to treba povedať úplne na začiatku, že tej romantiky tu bude až-až.) A vlastne sa ani nečudujem, že sa niekomu nepáči hlavná hrdinka, pretože vyzerá, že jej je láskavosť cudzia. Je vdorovitá, silná a zároveň i trochu aj naivná, (no nie je hlúpa). A keď je nahnevaná, ublíži, a potom je jej jasné, že prekročila hranicu, no zároveň si vie priznať chybu. Páčila sa mi viac ako jej dvojča, ale to dostalo priestor len v závere. (Môžem si odškrtnúť ďalšiu knihu o dvojičkách. ) A vraj autorka napísala aj voľné pokračovanie... alebo teda v sérii retellingov pokračuje... uvidím, ak sa k nej dostanem, so záujmom si prečítam.

Jarka_rybář
22.10.2021 2 z 5

Docela zajímavá kniha. Sestavená z "kamenů", které byly vesměs pěkné. Vzniklá stavba ovšem nedržela pohromadě a chyběla jí krása, hloubka a vůbec dobrý pocit. Pardon, ale dočíst to bylo utrpením.

Ellis03
02.08.2021 4 z 5

Kniha se mi celkem líbila, i když místy pro mě byla trosku matoucí. Co se tyce hlavní hrdinky, tak mi v celku nevadila, ale docela mě stvala tím ze když ji někdo řekl “musíš nás zachránit” tak jakoby v tu chvíli přišla o vlastní rozum a skakala jak ten někdo pískal. Co se tyce délky knihy, myslím ze to bylo dostačující. A kdyby do ni neustále někdo nehucel stále to samé jak je spasou sveta bla bla a kdyby nebyla tak strasne natvrdla co se tyce stina-Ignifexe tak to mohlo být dokonce o par stránek kratší.

dianaxn
12.07.2021 3 z 5

Nikdy jsem nenarazila na recenzi, kde by měla tahle kniha víc než 2 hvězdy, takže jsem čekala, že to bude katastrofálně špatný. Unpopular opinion: zdá se mi to celkem dobrý.

Má to být retelling na Krásku a zvíře v jiné verzi: Nyx byla už od narození zaslíbená krutému vládci svého království. V den svých sedmnáctých narozenin odchází do paláce, aby se provdala za netvora a má jasný plán: zabít ho a ukončit jeho vládu.
Mně to moc Krásku a zvíře nepřipomínalo, spíš to je mix více pohádek s fantasy a mytologií.

Viděla jsem, že hodně lidem nesedla hlavní hrdinka Nyx, ale já si ji celkem oblíbila a se svou záští a nenávistným myšlením vůči okolí mi připadala jako zajímavá protagonistka. Kromě toho je podle mně i nejlepší postava z celé knihy, protože ty ostatní byly otravné nebo ploché.

Nápad i worldbuilding se mi zdály originální a jak už jsem zmiňovala, je tady navíc zahrnuta i řecká mytologie. Ale protože to bylo krátký, tak bylo hodně věcí nevysvětlených.
Když už jsem u toho, tak je to ten nejkratší retelling na Krásku a zvíře, co jsem kdy viděla (250 stran) a kvůli tomu byl konec dost uspěchaný a zmatený. Kdyby to autorka protáhla na dalších 100 stran nebo další díl, líbilo by se mi to víc a nějaké nelogické věci by mi pravděpodobně dávaly větší smysl.

Co to kazí, je romantická linka – insta love. Na jedné straně ho nenávidí a na další ho už téměř miluje, což je fakt neuvěřitelná love. Ale to teda taky připisuju hlavně délce knihy.

Takže abych to shrnula, tak to sice není ten nejlepší retelling, jaký jsem kdy četla, ale jak už jsem psala, čekala jsem něco mnohem horšího a nezdá se mi to tak špatný, jak tvrdí recenze.

Maryčka
30.06.2021 3 z 5

V tomhle dílku je spousta fajn nápadů, bohužel nedotažených, takže výsledek vypadá nehorázně přeplácaně. Nic mě neinspiruje přečíst si další díl. A už vůbec ne hlavní hrdinka, která se neadekvátně melodramaticky rozhoduje mezi dvěma hochy. Vypadá to spíš, jako by se zmítala mezi dvěma magnety a mozek nechala někde v paralelním vesmíru.