Spirála

Spirála https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5963/bmid_kruh-knizni-klub-spirala-PAM-5963.jpg 4 348 47

Kruh (Kodži Suzuki) série

Soudní patolog Ando truchlí nad ztrátou malého synka, manželství se mu rozpadá, a tak žije jen prací. Když se mu na stůl dostane tělo jeho dávného přítele Rjúdžiho Takajamy, kterému způsobil infarkt podivný nádor ve věnčité tepně, není divu, že veškerou energii upne k vyřešení záhady jeho smrti. Zvlášť když mu Rjúdži ze záhrobí posílá šifrované vzkazy. Tajemná úmrtí se množí, zdá se, že na lidstvo zaútočil nový vražedný virus, a Ando má brzy zjistit, že v sázce je mnohem víc než jen případný lékařský věhlas… Ve Spirále, pokračování slavného Suzukiho hororu Kruh, hrozba vraždící videokazety už nevisí jen nad těmi, kdo ji zhlédli – z nezúčastněného pozorovatele se stane odsouzenec na smrt tak snadno… Sadako Jamamurová totiž se svou pomstou lidstvu teprve začíná…... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Rasen , 1995

klmonkaa
klmonkaa
05.03.2024 5 z 5

Proste wow! Som milo prekvapená, vedecké rozvinutie a pokračovanie vyčíňania Sadako som rozhodne nečakala. Pisateľ tie vedecké pasáže popísal jednoducho, ako pre laika.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
29.12.2023 2 z 5

To čo bolo? Kodži Suzuki dal druhý Kruh (pardon, Spirálu) tzv. na Crichtona. Teda plno vedeckých štúdií, odborných posudkov, vzorcov, chemických inštancií, komplikovanej matematiky, lekárov, vedcov a skúmania prekliatia duchom skrz mikroskop (!). Keď na vás z niektorých konkrétnych strán nečakane vybafne nie nešťastná Sadako, lež chemický vzorec a podobné srandy, vyvalíte oči a pozriete na obálku, či naozaj čítate horor a nie vedeckú prácu študenta zdravotnej školy. Ono je to istým spôsobom pozoruhodný nápad, pozrieť sa na nadprirodzené zlo formou vedy resp. vnímať kliatbu ako HIV resp. bojovať proti nej na báze DNA (wtf). Ale fascinujúci pocit čoskoro zmizne a nahradia ho rozpaky. Vytráca sa z toho akýkoľvek horor a stáva sa z toho... čo vlastne? Autorovi sa sem-tam darí vytvoriť hororovú atmosféru, kedy tušíme, že s bežným svetom niečo nie je v poriadku, že doňho prenikli nevysvetliteľné veci, ktoré ho chcú (a majú tú moc) vychýliť zo zabehaných koľají. Ale nie je toho veľa a zjavne mu o nejaký veľký (ani malý) horor vlastne vôbec nešlo. Väčšinu knihy som sa nudil. Spočiatku to nebolo najhoršie, pretrpel som aj vedecké kapitoly, ale od polovice som toho začal mať po krk, finále bolo útrpné a koncovka smiešna. Ak už nejakú japonskú Spirálu, tak mangu od Džundžiho Itóa. Je stokrát lepšia.

dana_vrana
dana_vrana
30.10.2023 3 z 5

Pokračování, které nám znovu původní příběh rekapituluje a přidává do něj "vědecké" vysvětlení. Propojení paranormálních jevů s genetikou a virologií mi přišlo velmi zajímavé. Knížka se čte dobře, rozplétání šifer a detektivní práce hlavních hrdinů mě, stejně jako v předchozím díle, bavila. Závěr ve mně nevyvolal žádný wow efekt. Klidně by to mohl být úplný konec. Jsem proto zvědavá, kam nás zavede třetí kniha.

Bafy
Bafy
30.01.2023 3 z 5

Pokračování které vtáhne do děje..... napínavý příběh má v sobě zajímavé momenty a poznání....

lazarus
lazarus
19.01.2023 5 z 5

Chytře rozvedená mytologie Kruhu. Co víc je třeba vědět. Po dočtení prvního dílu je toto nezbytné pokračování. Sadako to prostě nestačilo a pomsta pokračuje...

ozzak
ozzak
07.12.2022 5 z 5

Velmi originalni pokračování skvělého horororu kruh velmi napínavý a temný horror velmi prekvapujicim vyústěnim.

666Jitka
666Jitka
12.10.2022 5 z 5

Výborné pokračování "Kruhu" přineslo kýžené napětí protknuté hutným ovzduším plíživého strachu. Hrůzu nahánějícímu příběhu, který bezprostředně navazuje na první díl, určitě nechybí nápaditost a zajímavý směr, kterým nás autor žene přímo doprostřed spirály zmaru lidského rodu.

iv.ča
iv.ča
08.07.2022 5 z 5

Mě se druhý díl líbil víc než první. Výborně se to četlo. Vtáhlo mě to do děje a pustilo až na konci knihy. Díky za to.

kamino
kamino
09.06.2022 3 z 5

první díl kruh je bezkonkurenčně nejlepší, tohle se ještě dalo, ale už to bylo takové moc zamotané a přitažené za vlasy.

Kaik
Kaik
30.01.2022 5 z 5

Po odvážně nastaveném Kruhu (vraždící videokazeta) si Kodži troufl na ještě vyšší metu - navázat se Spirálou a celou zápletku rozvinout a obhájit (pseudo)vědecky. I když nemálo vysvětlení je samozřejmě za čárou, jsem více než ochoten na jeho hru přistoupit. I přes to, že jde v zásadě o nastavenou kaši, bavilo mě luštit s Andem šifry, nořit se do detektivního pátrání a odhalovat úklady tajuplné Sadako. Kniha je opět velmi čtivá, vše je srozumitelně podáno a konečná gradace děje včetně navázání na naši realitu je dostatečně překvapivá. Za mě parádní čtení. Trochu mám strach pustit se do finální Smyčky, abych si nezkazil dojem, ale nejspíš nebude vyhnutí...

danny_21
danny_21
28.09.2020 4 z 5

Suzukimu se podvedlo výborně navázat na postavy a děj předchozího Kruhu a musím říct, že se mi s tím odklonem od hororu k s spíše sci-fi trefil do noty a pokračování mě bavilo. Celá ta mystika naroubovaná na mutace DNA a geneticko-virologické "pikle" nečekaně cílevědomě precizní Sadako si udržela mou pozornost až k celkem logickému vyústění. Opravdu se těším na zakončení, i když za mě to vypadá, že karty byly rozdány - 85 %

MíšaS.
MíšaS.
12.09.2020 1 z 5

Bože, tohle je ale strašně ukecaná fantasmagorie...

kamila5406
kamila5406
21.06.2020 3 z 5

První díl byl super ale tenhle je už nezajímavý

alabra
alabra
22.02.2020 4 z 5

Z hororu se ve druhém dílu stává sci-fi, už tu není ta ponurost a hrůza, jen jakési podivné napětí, kam příběh dospěje.

Romanka89
Romanka89
29.07.2019 5 z 5

Skvělé pokračování kultovního hororu Kruh. Výborná atmosféra, promyšlený děj. Jsem zvědavá na poslední díl.

Mirin1349
Mirin1349
21.06.2019 5 z 5

Tak tohle byl zážitek. Nejdřív jsem si vyčítala, že jsem udělala kardinální chybu, když jsem si jako první přečetla právě Spirálu. Nakonec ale nelituji. Rozhodně si přečtu zpětně i Kruh, byť nebude tak překvapivá, aspoň na ni budu moct nahlédnout z druhého úhlu pohledu a užít si cestu, jakou k rozpletení příběhu dojde. Šifry byly nad mé mozkové kapacity a musím zahanbeně přiznat, že jsem pasáže s nimi opravdu jen v rychlosti přelétla. Naštěstí pro mě jich nebylo mnoho a je to čistě můj problém, knížka za to nemůže. Celý příběh byl protknut velmi zvláštní atmosférou, asijský rukopis je tam hezky cítit. Posledních 50 stran bylo naprosto strhujících, nemůžu jinak než udělit plný počet bodů.

lussyrei
lussyrei
12.04.2019 4 z 5

Přečteno v rámci výzvy. Kruh jsem nečetla, takže pro mě to bylo od počátku zajímavé, šifry, záhady, pátrání, paranormální jevy. Čtenář ví, že to není možné, ale hlavní postavy to ví také, což mě bavilo, jejich snaha tuhle nemožnou záhadu logicky vysvětlit.

Scathia
Scathia
07.03.2019 4 z 5

Skvěle navázáno, i když už jde o jiné hlavní postavy, děj se nadále rozvíjí a z hororu přechází pro mne do sci-fi. Kdysi dávno jsem viděla filmové zpracování japonského Kruhu. Teď mě to docela mrzí, protože s další knihou vidím, jak špatné to bylo brát pouze z toho pohledu. Těším se na poslední závěrečnou část. :-)

Nazli
Nazli
03.03.2019 4 z 5

Sadako rozjíždí další soukolí strachu a smrti.
A nezůstává jen u toho. Celé to vrcholí koncem, který mě sice moc nepřekvapil, ale byl docela logickým, pokud čtenář přemýšlí, oč Sadako vlastně celou dobu jde.

DK197
DK197
19.02.2019 4 z 5

Knížku jsem se i navzdory rozpačitosti z prvního dílu rozhodla přečíst v rámci Knižní výzvy 2019, což bych jinak NIKDY neudělala. A... sama sebe nechápu, ale toto bylo příjemné. Sice opět žádný horor, (lépe řečeno, každý je citlivější na jiný druh děsu - duchařina, krváky... - a toto nechává chladnou mě), ale taková sci-fi detektivka s občasnou atmosféričtější scénou... Avšak oblíbila jsem si postavy, užívala si plynutí děje a líbil se mi závěr. :-) Tak moc, že jednou sáhnu i po poslední části. To jsem tedy nečekala. 70%

japonská literatura

Kodži Suzuki