Kruh

Kruh https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245787/bmid_kruh-Y89-245787.jpg 4 290 90

Mae Hollandová získala práci v Circlu, nejsilnější internetové společnosti na světě, a nemůže uvěřit svému štěstí. Otevřely se jí tím nejen dveře do světa milých a pracovitých lidí, ale i sportovních klubů, skvělých restaurací a luxusu. Zaměstnanci Circlu používají nejmodernější technické vymoženosti, nosí nejkvalitnější oblečení, stojí u zrodu nových trendů a dokážou svými nápady a oddaností obrátit běh světových událostí k lepšímu. Navíc ve všech situacích drží pospolu a o každém svém kroku se informují na sociálních sítích. Mae tak víří v kruhu pracovních povinností, virtuálního přátelství, rostoucí sebedůvěry a stále větší zodpovědnosti a ani si nevšimne, jak se vzdaluje běžnému kontaktu s rodiči a přáteli… Opravdu chceme jeden o druhém vědět všechno, nebo je to na škodu? Máme ve světě sdílení informací ještě právo na tajemství a soukromí?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Circle , 2013

lenkaBajza
04.12.2017 2 z 5

Mrazivá vize budoucnosti. Aneb co všechno s námi může v budoucnu udělat vyspělá a stále vyspělejší technika - nikdo nic neutají, všichni budeme sledováni.
Kniha ale pro mne bohužel postrádá příběh a zápletku. Na 400 stranách je popisu IT technologií skutečně mnoho, a to pár stran, kde by se mohla rýsovat (a nevyrýsuje) zápletka nezachrání.

józi.odkudkam
03.12.2017 4 z 5

Celý problém Kruhu tkví v jeho těžko uvěřitelné, ústřední premise; a sice, že drtivá většina lidstva bude celá bez sebe z kompletního výmazu anonymity a soukromí.
Já bych na to šel od lesa. Hezky nedobrovolně, vědecky a z gruntu.
Ze zkumavky s mímem rovnou na sál, naříznout ho od koutků očí přes spánky a temeno, pak podél páteře, ramene a pravé paže až po palec (kvůli instalaci senzoriky na dis/lajkování shlédnutých životních situací) a do ran mikrochirurgicky zavést rozhraní nervové síťky spolu se sběrnicí bioeletriky. Tyto je potřeba zavést co nejdříve; ať se v čerstvoučkém, ještě přizpůsobivém tělíčku co nejpřirozeněji zakoření. Pod klíční kostičku pak wifinu, do vydlabaných očních jamek s uřezanými víčky a do hltanu odkloněnými slznými kanálky pak voperovat dvě černočerné polokoule třistašedesátistupňových full HD šmír, na ušní bubínky snímače chvění a se zločinem je veta! Koneckonců, kdo bližnímu svému nečiní svinstva žádného, tak nemá co skrývat, no ne?
Ale abych jenom nežral, když na hru dobrovolnosti Kruhu přistoupíte, tak vám pár soust k úvaze rozhodně nabídne. A své ledové momenty, zejména ke konci, má, né, že ne.
4 slušné ****

Veronika95
18.11.2017 2 z 5

Kniha mě celkem zklamala.
Celkové téma je velmi chytlavé, už jen proto jsem si chtěla knihu přečíst. Avšak příběh byl roztáhaný a tím pádem celkem nezáživný. Některé pasáže by se mohly dát klidně pryč a tím by kniha získala na akčnosti.

qydko
25.10.2017 5 z 5

Mrazivá vize budoucnosti... a ani ne tak vzdálené. Varování pro všechny.

Amacarsch
18.10.2017 4 z 5

Příběh je podobný 1984, jen z nové doby. I tak se mi to velmi líbilo.

Elle272
14.10.2017 2 z 5

Pro mě kniha s naprosto nenaplněným potenciálem. Prostoduchá hlavní hrdinka raději detailně rozebírá svůj milostný život, než aby se na chvíli zamyslela nad směrem, kterým se ten její "utopický" svět ubírá. Dočetla jsem prakticky jen ze zvědavosti, kam nás autor nakonec zavede, ale byla jsem opět zklamána. Jazyk je čtivý, ale bez jakékoli přidané hodnoty. A takový je vlastně dojem z celé knihy, jedno velké zklamání, protože dle mého se z tématu novodobého "Velkého Bratra" dalo dostat mnohem víc.

adorjas
12.10.2017 3 z 5

Potajomky som počas čítania knihy dúfala, že to dopadne inak, ako vo väčšine knižiek tohto žánru- a? Nesklamala som sa. Príjemné oddychové čítaníčko, kde priam dej ubiehal sám od seba a takisto nová, ale nepochybne opakovaná verzia veľkého brata.

lea6493
11.10.2017 5 z 5

hodně zajímavá kniha. První jsem viděla film a hlavní hrdinka mi přišla povahově v knize úplně jiná a celkově i příběh se dost lišil (ve prospěch knihy). Kniha se čte dobře, je psána jednoduchým jazykem a za mě tam nebyla žádná nudná pasáž, pořád jsem čekala kam to zajde dál...

tteerriinnaa
03.09.2017 5 z 5

Kniha naprosto dech beroucí. Styl autorova psaní naprosto dech beroucí. Hlavní hrdinka... Nevím co o ní říct. Prostě velká pí. Hlavní téma a motiv knihy naprosto geniální. Člověk čte se zatajeným dechem a s husí kůží...

Hoshi
02.09.2017 5 z 5

Jsem zmatená. Opravdu by se něco takového mohlo stát? Doufám, že ne, protože jinak bych se stala asociálem na okraji společnosti.
Ačkoliv jsem knihu četla poměrně dlouho, byla velmi čtivá a mrzí mě, že jsem si na ní neudělala tolik času, jako si zaslouží. Velmi se mi líbí komentář od YA-girl, Mae byla velmi inteligentní a mrzí mě, že i takto inteligentní mladá dáma ... Měla vymytý mozek. Konec mě opravdu zamrzel. Přála jsem si a ještě teď si přeji, aby příběh skončil jinak, aby se některé události nestaly. Cítím úzkost při pomyšlení, že bych kvůli "divákům" přetrhala vazby s lidmi, na kterých mi záleží. Kniha na mne zapůsobila a ještě dlouho o ní budu přemýšlet a vysním si konec, který dopadne jinak.
Viděla jsem i film, ale nezanechal ve mně tolik, jako kniha.

Anne42
16.08.2017 4 z 5

No. Mohlo to být polioviční. Nicméně, za ten konec 4*

Brambu
14.08.2017 4 z 5

Tak tohle byla pecka. Úplně mě to dostalo! Internetová společnost, která zažívá obrovský boom a neustálý progres. Jde si za svým skrz všechny překážky. Ta aktuálnost, člověka to až děsí, co všechno je pomocí internetu možné. Výborný nápad, jen mohla být kniha o malinko kratší.

Kicka
07.08.2017 3 z 5

Ze začátku jsem byla z tématu nadšená, čekala jsem, že to pořádně vygraduje. Ale čím víc se blížil konec, tím víc jsem se nutila k přečtení. Zhruba za půlkou přišla stagnace, kdy jsem se přemáhala číst. Ubrala bych tak 100 stran, dala i lepší konec, který byl na mě dost osekaný. Celkově zajímavé téma, čtivě napsané, ale místy zdlouhavé. Musím však uznat, že pár brouků mi to do hlavy nasadilo :)

Nefilim
11.07.2017 3 z 5

Dobrý námět ještě nedělá dobrou knihu. Kruh pro mě byl příliš dlouhý a plný líčení pokrokových technologií na úkor příběhu. Nepovedená filmová adaptace jen potvrdila, jak je vlastně na kniha prázdná, i když má přes 400 stran.

Lukasss
09.07.2017 3 z 5

Tak jsem se přes FB zaregistroval, abych mohl okomentovat knihu popisující budoucí nadvládu sociálních sítí.
Myšlenka se mi líbila. Jen to bylo roztahaný...

kazatell
08.07.2017 3 z 5

Ke knize: přes dlouhý seznam knih, jsem se konečně dostal k tomuto titulu, na který sem se těšil, protože téma je perfektní a dlouho jsem na podobu Orwellovky v moderním pojetí čekal. Bohužel zpracování má své ale. Není to příběhem i když už na konci "první knihy" byl konec a některé "zapletky" jasné. To ale je ve způsobu vyprávění. Někdy se autor rozepsal do nejmenších detailů a jindy přeskočil důležitý děj v jednom odstavci, někdy ani to ne. Dokázal bych si to představit jako poutavou trilogii se všemi důležitými detaily. I tak ale stojí za přečtení
Ke komentářům: už v průběhu čtení jsem pročítal některé komentáře, které to přirovnávají k 1984 a zároveň píši že je to varování a že se toho snad nikdy nedočkáme. Ale "první kniha" už tady v podstatě je, jen se to nejmenuje the Circle, ale apple Google a facebook.... vždyť už tím že píšu komentář ke knize a koukám komu se líbila a komu ne, jsem součástí circlu. Tak až knihu dočtete nezapomeňte taky okomentovat, protože tajemství je zločin

whiolet
06.07.2017 3 z 5

Umím si živě představit, svět, který je propojen s virtuální realitou a zmagořené příznivce, kteří nikdy nepochopí, že ne všichni chtějí takto žít.
Kniha přišla se zajímavým tématem, byla čtivá místy až groteskní (jsem smutný, že jsi nepotvrdila pozvánku na mojí party....Cítíš se tu dobře, Mae? Co pro tebe můžeme udělat, aby jsi se cítila lépe atd.)
Hlavní hrdinka mi však v půlce knihy začala silně vadit a její někdy nepochopitelné jednání mě vytáčelo,ale chápu autorův záměr, kde se mělo názorně ukázat jak tahle ideologie dokáže změnit myšlení...

YA-girl
06.07.2017 5 z 5

Za mě jednoznačně jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla. Především námětem a poselstvím, ale i zpracováním - pořád jsem se při čtení vyloženě ošívala, jak nepříjemně mi z toho "smajlíkovsky přesocializovaného" života v Circlu bylo... Nesouhlasím s komentáři níže, dle kterých byla hrdinka nesympatická a hloupá: mně právě přišlo, že tu bylo nádherně ukázáno, že i inteligentní, "normální" (= průměrné) ženě umí šikovný manipulátor vymýt mozek... a to pomalu, plíživě, aniž by to ona vůbec zaregistrovala... A to všechno lze dokázat skrz dobře promyšlená mocná hesla, díky vyladěné "firemní politice" a samozřejmě především díky neustále sílícímu přesvědčení, že "takhle uděláme svět lepším"... Těmto zmanipulovaným, "poblblým" lidem pak přišlo, že "život na síti" (tj. život tvořený neustálou komunikací přes devět monitorů, dva náramky a přes jakési sítnicové rozhraní), s všudypřítomnými kamerami, čipy a bez soukromí je ten jediný správný, a na lidi s jiným názorem znepokojeně pohlíželi jako na nemocné, kterým je potřeba pomoct a "socializovat" je... Celým románem prostupovala strašně tenká linka mezi tím, co ještě je/mohlo by být dobré a prospěšné, a tím, co už je zvrácené a nepřijatelné... Mercerovy a případně Kaldenovy postřehy ohledně nebezpečí a vlastně i nezajímavosti tohoto moderního života by podle mě měly zářit na přihlašovacích stránkách všech těch facebooků, instagramů a podobně, aby se lidi aspoň trochu zamysleli... No, snad v reálu nikdy těch posledních pár kroků, které nás dělí od "uzavření kruhu", nepřekročíme :).
P.S.: Viděla jsem poté i film - ztráta času, bohužel! Knihy bývají lepší než filmy, ale v tomhle případě je ten rozdíl opravdu nechutně velký. Z celého potenciálu knihy, z toho, co mělo z děje vyznít a co si měl čtenář/divák odnést, zůstalo ve filmu snad 5 %... zbytek předělali tak, aby to bylo asi vizuálně zajímavější... a aby hlavní hrdinka byla víc za hrdinku a míň za blbku... Podle mě ten, kdo viděl jenom film, nemá nejmenší šanci pochopit, proč tolik čtenářů ještě dlooouho po dočtení nepříjemně mrazilo v zádech...

karel0684
04.07.2017 4 z 5

Neskutečná kniha, která ve mne vyvolala mnoho emocí, skoro až strach. Všemocné sociální sítě jsou pro mne skoro noční můrou. A představa, že někdo, dobrovolně, bude dělat to co je v této knize popsané... při četbě jsem si vzpomněl na 1984 od Orwella. Z této knihy by měl radost...

Aires
03.07.2017 3 z 5

Tajemství jsou lži. Soukromý život je zločin. Sdílet veškeré své zážitky světu je povinnost. Nepošlete denně stovky smajlíků, nenapíšete desítky komentářů? Neskládá se váš život především z klikání a prohlížení příspěvků na sociální síti? Pak jste asociální a stojíte na samém okraji společnosti...
Kniha se zajímavým nápadem, která vede k zamyšlení. Má v sobě něco jedinečného. ALE. Hlavní hrdinka Mae mi lezla na nervy. Vždy mě překvapilo, že nikdo pořád nevidí, kam to směřuje a že lidé jsou ochotni nechat se ovládat za příslib toho, že získají pár followerů :) Kniha se četla pomalu, prakticky nic se v ní neřeší, závěr podivný. Ale jako realistická a děsivá vize budoucnosti je dokonalá.
Mnohem raději bych si však přečetla příběh o hrdince, která na konci dojde k nějakému prozření a začne proti uzavření Kruhu bojovat, než proti bezduché Mae, která je nadšená, když může posílat záplavy smajlíků :) :) :) :/