Kroniky prachu

Kroniky prachu https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422662/bmid_kroniky-prachu-Zcg-422662.jpg 4 2078 659

Kroniky prachu série

Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě – ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna. V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník – nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

Animant Crumbs Staubchronik , 2017

alexvera
06.11.2022 5 z 5

Knihomolský román pro všechny knihomoly -jinak to snad ani nejde pojmenovat. Knihy ty jsou na každém kroku, skoro máte pocit, že ty staré zaprášené svazky z knihovny pana Reeda cítíte..
Nemůžu se dočkat až spadne "Kufr z nebe" začátkem listopadu.

Angie.D
03.11.2022 5 z 5

Toto bolo TAK KRÁSNE! Ach, moje romantické srdiečko to celé tak inteznívne prežívalo.

Na míle to predčilo moje očakávania. Autorka ma krásny štýl písania, bavilo ma všetko cez rozhovory, vnútorné monológy, popis prostredia a danej doby, a každodennej práce v knižnici. Práve to posledné som si užívala obzvlášť, tá atmosféra z knihy sršala a ja som sa totálne ponorila do sveta pána Reeda a Animant.
Nejdem sa viac rozpisovať k deju, proste si to prečítajte ak máte radi milé romantické príbehy, slowburn romance, historické prostredie, niečo na štýl Pýcha a predsudok (ale toto sa číta ľahšie) :)
Kapitoly sú krátke a vždy názov naznačí o čom daná kapitola bude, takže to odsýpa jedna radosť.
Jedinou výhradou je, že koniec by som prijala viac rozpísaný, možno jednu kapitolku navyše, a osobne pán Reed nie je môj typ a Animant mala na môj vkus príliš zvedavú povahu, ale who cares, keď to ako celok bolo taaak dobré.
5 hviezd a prečítam si to jedného dňa znova!

P.S. síce sa kniha radí medzi YA, absolútne sa tým netreba riadiť, podľa môjho názoru je vhodná ako pre násťročné čitateľky, tak aj pre dospelé
P.P.S. myslím, že časovo nesedí používanie vzducholodí na komerčné lety a vládnutie královny Viktórie, ale vedome to ignorujem, keďže je kniha fikcia :)

Percabethka
02.11.2022 4 z 5

Kniha o knihách, co víc si přát. Děj byl sice jednoduchý a závěr hrozně useknutý, ale i tak měl příběh svoje kouzlo.

adri1089
31.10.2022

Na knížku jsem slyšela dobré i špatně recenze, takže jsem s k ní přistupovala s ne příliš velkým očekáváním. Také proto mě tato kniha velmi mile překvapila, nemohla jsem se od ni odtrhnout, nicméně mě trochu zklamal příliš rychlý spád na konci. Nicméně dávám 4*

Iva095
30.10.2022 5 z 5

Na tuto knihu jsem slyšela strašně moc chvály, tak jsem si jí nakonec pořídila. Pak se mi celkem dlouhou dobu válela v knihovně a když jsem jí konečně začala číst tak jsem se od ní nemohla odtrhnout. Od samého začátku až do úplného konce byla naprosto dokonalá .Příběh byl hodně čtivý a celkem rychle plynul. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila hned od první kapitoly, líbilo se mi jak si stála za svým, když si něco umanula tak toho taky dosáhla a jen tak jí něco neodradilo nebo někdo neodradil. Přečteno během dvou dnů což se mi už dlouho nestalo u tak v celku velké knihy. Moc doporučuji.

Dámaskloboukem
24.10.2022 5 z 5

… a pak že v jednoduchosti není krása!
Tenhle příběh je tak prostý, průhledný, krásně vyvážený a harmonický.

Pokud se podíváte na obrázek na obalu, tak přesně to samé se skrývá uvnitř. Mladá dívka posedlá knihami, historická univerzitní knihovna, starý dobrý Londýn.

Obrázek natolik zaujal uživatelku AlcaLou, ze si ho dala do své profilovky, zde na DK, a tím mě přiměla k přečtení knihy. Děkuji.

Z příběhu vykukuje rovnoprávnost vzdělávání mezi muži a ženami, jak je důležité, jít si v životě za svým snem a taky to, ze maminky to s námi vždy myslí dobře, jen to někdy dávají trosku nešikovně najevo.
Čtení jsem si moc užila.
V jeho průběhu jsem premyslela o tom, jak to měly dívky složité, když žádný muž nesměl zahlédnout jejich punčochy, nedej bože, když je měly na nohách. Teď narážím na karambol Animant s vyhledávacím strojem.
Ale zase na druhou stranu společnost, v té době, ohrožovaly pády lodních kufrů ze vzducholodí. ( příhoda s rozbitým oknem v knihovně)
No nebylo to lepší?
Dnešní společnost, respektive její část, si proti pádům z oblohy kupuje tablety s vysokým obsahem jodu a myslí si, jak na situaci vyzrála :((
Ještě nezapomeňte pokrývku hlavy proti slunci a brýle s UV filtrem.

Grohlinka
10.10.2022 2 z 5

Uf, tak tohle pro me bylo hodne narocne cteni. Kniha mela obrovsky hype, ale, ja vlastne nechapu proc. Hlavni hrdinka byla tak neco hloupeho a arogantniho, ze jsem to dlouho nezazila. Neni nic moc horsiho nez arogantni hlupak, ktery si mysli, jak neni inteligentni. Vazne mela hrdinka i narazky na ctenare romanu, vazne, v takovemhle typu knihy? No nevim, za me ne. Na knizce je vlastne nejlepsi obalka, ta je opravdu krasna.

petra0605
05.10.2022 1 z 5

Knihu mám rozečtenou od února! To snad hovoří za vše. Nacházím se někde kolem strany 400 a stále se nemůžu přinutit dočíst. Přečetla jsem v mezidobí několik jiných knih. Já si prostě musím průběžně odpočinout od těch zamilovaných banálností, Animantiným drzým a vlezlým strkáním nosu do věcí i kanceláře pana Reeda, jejího věčného vzdychání, že jednou je protivný, pak roztomilý.... Omg. Asi jsem už stará (34) na tohle pitvoření kolem jednoho nafoukaného arogána, ze kterého se, naprosto nepřekvapivě, vyklube ten nejlepší chlap na světě.
Kladně hodnotím způsob vyprávění, je dostatečně srozumitelné a neobsahuje žádné krkolomné fráze a slovní spojení. Dále pak grafické zpracování obálky.

michaelevavrin
30.09.2022 4 z 5

Tohle bylo tak milý čtení!
Kroniky prachu si určitě přečtěte, pokud máte rádi chytrý hlavní hrdinky, Londýn 19. století a pomalou romantiku. Nesmí vám vadit, že si na první pusu počkáte nekonečně dlouho - trpět u toho budete stejně jako hlavní hrdinka Animant :)
Tahle knížka je perfektní na propršený víkendy a dlouhý podzimní večery. Lin Rině navíc v českém překladu v listopadu vyjde další knížka ze světa Kronik prachu, takže se máte na co těšit!

TerezieTea
11.09.2022 5 z 5

Doporučuji každému, koho kniha láká, rozhodně neváhejte!
Dočtena za 3 dny, to mluví za vše. Nemohla jsem se odtrhnout od první kapitoly. Autorka má opravdu neuvěřitelný způsob čtivého psaní. Myslím, že se jedná o kombinaci děje, který odsípá každou kapitolou a příjemnou kombinací vnitřních pochodů hrdiny právě s neustálým posouváním příběhu a také jistě přispívá nádherně popsané prostředí knihovny a láska ke knížkám, kterou pravděpodobně všichni sdílíme. Musím se přiznat, že hrdinka mi ze začátku byla nesympatická, ale časem jsem obdivovala, jak realisticky byla její povaha vykreslená a autorce děkuji, že vytvořila obyčejného člověka se světlými i temnějšími stránkami. Do Thomase jsem se rozhodně nezamilovala, ale chápala jsem, proč mu hlavní hrdinka postupně propadala. K ní se hodil perfektně. Slowburn hlavní dvojice byl opravdu extrémně slow, ale k té době to patří a ta knížka je tak skvěle napsaná, že mi to ani nevadilo. Přiznám se, že jsem očima přeskakovala časti s nejlepší kamarádkou Ani, protože mě její povaha vůbec nesedla a hlavně protože mi přišlo, že veškeré části s ní jenom rozhovorem s Ani rekapitulují děj minulých kapitol a jelikož Ani vidíme do hlavy celou dobu, vůbec nikam to děj neposune a nám to nic nového neřekne. Oceňuji také moc pěkně popsaný a uvěřitelný posun a vývoj hlavní postavy. Konec mi nijak nevadil, i když ještě alespoň jedna kapitola by určitě neuškodila.

LucySmile
04.09.2022 5 z 5

Nádherná kniha, která mi zanechala úsměv na rtech i po jejím přečtení. Animant mi hodně připomíná mě samotnou. Navíc příběh se odehrává v Londýně - mém nejoblíbenějším městě. Co víc si přát? :) Moc ráda si tuto knihu přečtu někdy znovu a všem ji doporučuji.

SBH
31.08.2022 4 z 5

Nakonec se jednalo o velmi příjemné překvapení.
Z neznámého důvodu jsem očekávala romantickou fantasy říznutou steampunkem. Takže tajemné mizení pana Reeda a hrůzostrašný archiv jsem dlouho považovala za související jevy, které nelze běžnými fyzikálními zákonitostmi vysvětlit. Tomuto omylu ještě nahrála sama autorka kombinací faktorů, které se v jedné době na jednom místě nemohly nacházet současně: parní tramvaj, vláda královny Viktorie, komerční lety vzducholodí a automobily.
Jo, BTW úklid zaneřáděné kanceláře pana Reeda by hrdinka nezvládla za pouhých šest hodin, dle mých životních zkušeností by na to bylo zapotřebí minimálně 14 dnů a jedné střevní chřipky v důsledku špíny.
Zhruba za půlkou mi došlo, že se jedná o čistokrevnou romantiku. To, že autorky romancí s historickými souvislostmi nakládají volněji než autoři fantasy světů, vím moc dobře, takže nakonec jsem všechny podivnosti akceptovala.
Protože se mi příběh prostě líbil. Animant byla báječná se všemi chybami i nesmírně roztomilou schopností sebekritiky. Pan Reed už mi lezl na nervy víc, prostě chlap, takže chudák Animant si zdvořilé chování musela ZASLOUŽIT, zatímco od ní všichni (včetně některých uživatelek databáze knih, fujtajbl) očekávali, že bude milounká bez ohledu na množství dříví, které na ní kdo štípe. A přesně jak padlo v textu, pan Reed byl pokrokový jenom při výrobě různých strojů, v myšlení byl konzervativnější než zkamenělý mamut.
V té souvislosti mi ale veškeré emancipační úsilí bylo sympatické. Linie s Rachel mi nepřišla uvěřitelná, ale jak se říkalo, historický kontext si autorka upravila dle potřeby, a na druhou stranu lépe by vývoj postavy paní Crumbové nešel popsat. Asi bych ocenila, kdyby bylo víc prostoru věnováno Henrymu, ale i tak měla kniha požehnané množství stránek. No a pan Reed zůstal pitomcem do samého konce, ale co se dá dělat, když ho Animant milovala.
Vtipné, zábavné, milé. Ke konci jsem měla silný (příjemný) dojem, že čtu stránky od reinkarnace Jane Austenové. Vřele doporučuji.

KacaBarca
24.08.2022 4 z 5

Knihá je ideální na podzimní osamocené večery. Jednoduché čtení, předvídatelný děj, hate-love romantika, sympatická hlavní hrdinka, zajímavé prostředí. Velmi mě zaujalo téma ženské emancipace, které se knihou prolínalo. Trochu mě mrzí, že autorka knihu rychle utnula, umím si představit konec trochu více rozvést.

Fidibus
21.08.2022 2 z 5

Kniha mi byla svou tloušťkou nesympatická a asi jsem věděla proč. Je to zdlouhavé, než se potkají, sblíží a pak během 2 stránek vyřešeno. Hrdinka mi přišla moc rozjímající, ale to může souviset s tématem ženské emancipace, které mi přišlo originální. Bohužel není v knize uvedena datace, která by mne zajímala (Hledala jsem např. historii vzducholodí a pro přepravu se začaly využívat po roce 1910, naopak parní tramvaje už v té době končily. A první studentky na univerzitě v L. studovaly od roku 1878).
Kromě Ani sledujeme i osudy rodiny a jejích přátel, do toho je zde mnoho popisů, až moc.
Název mi přišel pěkný, ale nějak jsem ho nepochopila...Číst se to dá, ale jednou stačilo.

Hypatia1010
09.08.2022 5 z 5

Jiná doba, ale jak mě byla hlavní hrdinka blízká. Kniha se četla skoro sama, přelouskala jsem ji za tři dny, přičemž jsem chodila do práce a samozřejmě musela zajistit chod domácnosti, ale každou volnou chvilku jsem věnovala knize. Opravdu jsem z ní byla nadšená. I když se v příběhu našla i hluchá místa, jako celek byla kniha poutavá a i humor se v ní vyskytuje v hojném množství. Animant by klidně mohla být mojí spřízněnou duší. Myslím, že se k této knize někdy v budoucnu ještě vrátím.

Anavi8912
08.08.2022 3 z 5

Klidné oddechové čtení pro romantické duše. Krásný obal, zajímavé prostředí, ve kterém se příběh odehrává, ale obsahově je kniha o ničem. Asi jsem už odrostla červené knihovně. Jsem ráda, že už jsem knihu dočetla, zaujalo mě tak posledních 50 stran, kde se konečně něco dělo.

majavcelicka
25.07.2022 5 z 5

Bože, to byla tak nádherná kniha!!! Četlo se to skoro samo, stránky tak rychle ubíhaly. Nádherný příběh. Dokonce jsem se i od srdce zasmála při příhodě se skříní. Opravdu vřele doporučuji.

nik077
24.07.2022 5 z 5

Krásně se kniha četla.

2368
10.07.2022 5 z 5

Krásná knížka, po dlouhé době jsme si skutečně užila každou kapitolu a mrzelo mě, že skončila. Doporučuji všem romantickým duším

KarolinaBer
09.07.2022 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Od začátku se vcelku dal čekat výsledek, ale to v tomto typu literatury téměř vždy :) pro me ideální volba na dovolené. Běžné tyto knihy nečtu, ale na prolozeni jiných žánru super. Doporučuji :)

Londýn německá literatura tajemství pro dívky romantika knihovny knihovníci, knihovnice knihy

Lin Rina
německá, 1987