Kroniky prachu

Kroniky prachu https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422662/bmid_kroniky-prachu-Zcg-422662.jpg 4 2077 659

Kroniky prachu série

Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě – ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna. V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník – nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

Animant Crumbs Staubchronik , 2017

PosPol
30.01.2024 4 z 5

Animant je devatenáctiletá krásná slečna, jejíž matka si za smysl svého života dala najít jí optimálního manžela. Animant je tak nutná vymetat plesy, účastnit se zcela nudných večírků a mluvit s muži, které žena zajímá jen jako chovná klisnička. Aby unikla urputnosti matky, přijme nabídku jít na měsíc do londýnské knihovny. Je varována, že ji vede zcela otřesný a mrzoutský Thomas Reed, pod jehož vedením nikdo nevydrží déle než pár dní....

Měla jsem obavu, že mě kniha bude nudit, přeci jen, romantika není úplně můj žánr. Ale kdeže, užívala jsem si každou jednu stránku, na které prostořeká a impulzivní Ani vedla slovní přestřelky se zádumčivým, sarkastickým a ne úplně gentlemanským Thomasem. Celá kniha je pohlazením po duši, neobsahuje vulgarismy, sexuální scény, je psaná květnatou mluvou a bavila mě atmosféra viktoriánské Anglie.

Postavy jsou skvěle charakterizovány, stejně jako popisy oblečení, nejvíce se však příběh točí kolem knih a úchvatné knihovny, takže každý knihomol se na chvilku zasní a představí si, jak sedí v koutku té obrovské budovy a listuje vzácnými knihami...

Jak se blížil konec a zbývalo pár stránek, věděla jsem, že budu zklamaná. Tolik opakujících se scén s pocity typu CHCE MĚ, NECHCE MĚ, CHCI HO, NECHCI HO, aby pak závěr proběhl na jeden nádech? To bylo první mrzení. Druhé mrzení byla určitá nelogičnost u děje - jednak mi haprovala doba, kdy se kniha odehrává (objevení vzducholodě, aut apod.) a hlavně - Animant žije v patriarchální společnosti, kde ženy nemají ani pořádný přístup ke knihám, přesto ve svých 19 ví vše o termodynamice, Darwinově evoluční teorii, medicíně, či historii snad každé země? Její genialita mi přišla občas příliš.

Každopádně i přes tyto drobnosti jde o skvělou knihu, určitě si přečtu i bonusovou knihu a druhý díl. Hodnotím 4/5 a rozhodně doporučuji k přečtení.

Šárušš
28.01.2024 5 z 5

Kniha se mi zpočátku hůře četla, její rozjezd je velmi pomalý, ale jakmile se kniha rozjede, pohltí vás tak moc, že ji neodložíte, dokud ji nepřečtete.

Lioncz24
20.01.2024 4 z 5

První dočtená kniha v roce 2024
Milá romantika asi to budu číst víckrát

dana_vrana
17.01.2024 5 z 5

Tohle je tak milá knížka! Atmosféra viktoránské Anglie, knihovny, sympaticky nesympatické postavy, něžná "hate to love" romantika. Je to holčičí čtení, víceméně je jasné, kam se bude děj ubírat. Ale i když mi už chvíli není 19, prožívala jsem to celé s Animant, se kterou toho máme tolik společného. A ráda se budu ke knížce vracet! Ach, kde jen jsi, můj Thomasy Reede...

Tebby
13.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem měla ve svém To-read velice dlouho. Vlastně téměř od chvíle, kdy vyšla. Vzhledem k tématům čtenářské výzvy jsem ji pak oddalovala, protože se mi nikam nehodila.
Teď jsem se do ní však pustila a musím říct, že jsem při ní zažila tornádo emocí.
Například po první kapitole jsem ji chtěla zahodit. Nedokázala jsem se zbavit dojmu, že autorka popsala rodinu Bennetových a tento pocit mě bohužel po celou knihu neopustil.
Měla jsem také problém s hrdinčiným jménem, prostě mi nějak neseděl.
Další v čem jsem tápala, byla doba, do které knihu zhruba zařadit, takže jsem si pak Googlila, kdy vznikla vzducholoď a auta. A také vyhledávací stroj.
Nějak jsem ani nepřišla na chuť Elise, na druhou stranu jsem byla ráda, že si Ani našla kamarádku.
Čím kniha postupovala, tím víc jsem se do ní nořila. Moc se mi například líbila scéna ve skříni.
Ke konci jsem pak měla velký problém ji odložit.
Nicméně konec byl poněkud uspěchaný a mě se opět vybavila Pýcha a předsudek, kde to také bylo trochu uspěchané.
Ke knize se určitě ještě vrátím a jsem zvědavá, co v ní na druhý pohled uvidím. 4,49*

sladkovka
05.01.2024 4 z 5

Kniha se četla moc hezky. Mám ráda knihy z této doby a mám ráda knihy, takže pro mě i krásné prostředí z knihovny.
Některé stránky bych vynechala, příběh tak byl zbytečně natahovaný.
Líbil se mi Anin humor, tvrdohlavost i zvědavost. Příjemné čtení, které ráda doporučuji.

Breberuše
02.01.2024 5 z 5

Krásný romantický příběh, který se plynule rozvíjel. Byl bez zbytečného klišé a z příjemného prostředí knihovny. Hlavní hrdinové byli oba sympatičtí i se svými chybami. Roztomilé čtení, které umí rozněžnit.

evismaior
25.12.2023 4 z 5

70% - podle názvu jsem předpokládala, že půjde o nějaký fantasy příběh (a podle poznámek autorky v Pár stránkách navíc to tak původně i mělo být), ale dostalo se mi vcelku milé romanťárny z jakési autorčiny vize viktoriánské Anglie, která mi příjemně zapadla do předvánoční nálady, kdy jsem i ocenila, že se ledy mezi svéráznou knihomolkou Animant Crumbovou ze šlechtické rodiny a nevrlým sarkastickým knihovníkem smyšlené londýnské Královské knihovny Thomasem Reedem původem z rodiny řezníka prolamují tak pozvolna, až bych se jinak zřejmě nudila. Ono je to hodně dané tím, že autorka původně příběh zveřejňovala postupně na internetu, no a to pak ty stránky bobtnají a čtenáři to při tom ošklivém počasí venku nějak ani nepřijde.
Sice jsem musela místy vrtět hlavou nad logikou zápletky (Animant je devatenáct, žije podle autorčina popisu ve společnosti, která nepřeje přístupu žen ke knihám a svojí kamarádce Elise musí dokonce knihy tajně vypůjčovat, ale přesto sama oplývá perfektními znalostmi o knihách ve všech oborech od medicíny přes termodynamiku, Darwinovu evoluční teorii až po dějiny kdejakého státu) a s blížícím se závěrem jsem se děsila zmenšujícího se počtu stránek, protože začalo být jasné, že rozuzlení ve vztahu Animant a pana Reeda bude uspěchané přesně tak, jak to nemám ráda poté, co si o těch dvou člověk čte na 500 stranách, ale v té chvíli jsem ještě doufala v další poodhalení v Pár stránkách navíc, takže se mi to docela líbilo.

ValiPages
26.11.2023 5 z 5

Tuhle knížku jsem si tolik užila ! Tuhle knížku si přečtu klidně ještě pětkrát. Milovala jsem atmosféru v celé knížce a v knihovně. Alspoň
jsem se něco přiučila jak to fungovala v knihovnách dříve :) Za mě se Animant k panu Reedovi hrozně hodila. Mám ráda takový ten styl 1800.
Tuhle knihu určitě doporučuji ! Krásně jsem si u ní odpočinula.Už se těším na další díl i když tam nebude Animant.
Ráda bych vás poprosila, pokud jste si přečetli mojí recenzi, klikněte prosím na like ne z důvodu že se vám to líbilo, ale abych věděla, že si někdo přečetl mojí recenzi. Moc mě to potěší a moc děkuji :)

Kanimůra2
13.11.2023 3 z 5

Pozitivní na knize - prostředí knihovny a prostředí starého Londýna.
Spisovatelka má velmi čtivý styl.
Negativní na knize - pro mě ubrat 150 stran. Kniha je utahaná

KatnissLavender
04.11.2023 5 z 5

Ta kniha je prostě dokonalá! Od první strany do posledního písmenka! Je to bible všech knihomolů, introvertů, inteligentů a těch, kteří mají (stejně jako já) pocit, že se narodili ve špatném století! Knihu jsem si půjčila v knihovně, ale okamžitě si ji musím koupit, protože kdybyste se mě zeptali na 5 nejlepších knih, které jsem v životě četla, bude mezi nimi a takovou knihu prostě v knihovně mít musím! Moje recenze: http://lavender-books.blogspot.com/2023/11/kroniky-prachu.html

NymphMaeve
31.10.2023 5 z 5

Jak já dlouho otálela se čtením, proč sakra? Neměla jsem chuť na nic s takovým rozsahem, ale jak jsem přečetla prvních pár stránek, nemohla jsem se odtrhnout a za 3 dny jsem dočetla. Animant je mi tak moc blízká, jako kdybychom byly sestry. Od začátku jsem si jí zamilovala a upřímně i Thomase. Jejich příběh je plný dobrodružství, kniha sama o sobě nemá nudné pasáže, je to velmi čtivý příběh odehrávající se ve viktoriánské Anglii. Líbil se mi i popis oblečení, života a nejvíc určitě prostředí knihovny. Zamilovala jsem si to a nejradši bych se tam přestěhovala a chodila Animant pomáhat do práce. Vše bylo jak má, vývoj příběhu i závěr. Postavy nejsou ploché, vyvíjejí se, žijí si svůj život a jejich životy se prolínají s příběhem hlavních postav. Hned jsem se pustila i do Pár stránek navíc. Je to za letošní rok další kniha, která si našla cestu do mého srdce a těším se, až si ji po nějaké době přečtu znovu. Je to nádherný román, neskutečně povedený a pro milovníky knih prostředím srdcová záležitost.

vikidala
06.10.2023 3 z 5

Knížka mě hodně bavila asi tak do půlky. Pak už mi to přišlo jen omýlání stále stejných pocitů a myšlenek hlavní postavy, začala jsem tyto pasáže přeskakovat a číst téměř jen dialogy, abych se dozvěděla, jak to dopadne, to mě samozřejmě zajímalo. Knížka má velký potenciál, ale druhá půlka byla pro mě nuda.

Takyumímčíst
07.09.2023 5 z 5

Skvělá knížka! Měla jsem od ní vzhledem k hodnocení a co jsem tak slyšela, celkem velká očekávání, ale splnila je. Knížka má skvělou atmosféru, kterou jsem si opravdu užívala. Charaktery postav mě bavily, romantika je tam pomalá, ale řekla bych, že stojí za to. Četla se sama a rozhodně se bude číst znovu.

LuckaDea
22.08.2023 4 z 5

Moc hezký historický román se skvělou atmosférou. Děj plyne sice pomaleji a není v něm moc akce, ale přesto jsem se nenudila. Hlavní hrdinka mi sedla a hlavní mužská postava mě bavila ještě o něco víc. Romantická linka se rozvíjí hodně pozvolna, ale působí uvěřitelně a postupné vyvíjení vztahu se četlo hezky. Pozitivně hodnotím i prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Prostředí knihovny bylo super. Co bych knize vytkla, a za co také musím snížit hodnocení, je časté opakování frází a až moc rozvleklé popisování pocitů pořád dokola. Konec byl možná trochu rychlejší než bych si představovala. Radši bych knihu zkrátila (občas byly některé pasáže až zbytečně dlouze popisované) a o něco víc bych se věnovala konci. I tak ale hodnotím knihu velmi pozitivně a jako oddechové romantické čtení ji určitě mohu doporučit.

juni
01.08.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, co jsme kdy četla. Knížku jsme přečetla za jeden den (a jednu noc). Vůbec jsme se nemohla odtrhnout. Doporučuji.

Noisette73
23.07.2023 4 z 5

Toto bylo boží! Taková pohádka z knihovny a to prostě pro knihomola jako jsem já je to pravé ořechové, s touto knihou jsem začínala své knižní léto a musím konstatovat, že to bylo super. Animant byla moc sympatická, mimochodem to jméno je úžasné, kdyby mi to matrika nezatrhla, tak když budeme mít někdy druhou dceru tak by to bylo krásné jméno,přesto vím, že mi to neprojde. :D A do pana knihovnika jsem se zamilovala též. Mám slabost pro romantiky, které začínají tak, že ona nesnáší jeho a on ji, je vtipné pozorovat ten přerod nenávisti v lásku a je k popukání sledovat ty vnitřní boje hrdinů, kdy si musí přiznat, že oni ty protějšky nejsou tak příšerné,Ale hrdost jim nedovolí dát najevo city. Které stejně nakonec řeknou poslední slovo. Sice už asi nejsem cílová skupina, ale mě to fakt bavilo. A obálka je prostě nádherná.

Ellis03
11.07.2023 5 z 5

Moc hezky románek.líbilo se mi, ze i když to byla taková tlustá kniha, tak mi to při čtení tak utikalo, ze mi to vůbec neprislo. Naopak se mi občas moc nelíbilo, jak byla hlavní hrdinka až moc konfliktní a hadava, na můj vkus. I když jinak mám sebevědomé hrdinky, které se nebojí za sebe postavit, rada. A tedy ten konec mě trosku mrzel. Když to už konečně dopadlo, tak dvě stránky a nic. Myslím, ze by si to ještě aspoň pět stránek zasloužilo. Nějaké vysvětlení, proč se stalo co se stalo, co na to ti její rodiče a podobne. Ale třeba se to doctu v te doplňující knize. :)
Jo a ještě bych chtěla ocenit vztah mezi hrdinkou a její matkou. Moc se mi líbilo, jak autorka toto tema zpracovala. Jak se vyvíjel i jak nad nim hrdinka premyslela a vysvětlovala které činy matky ji vedly k jakému chovani.

LadyCharlene
30.06.2023 3 z 5

S odstupem času o této knize ráda řeknu, že to byla taková milá naivní oddechovka zahalená londýnskou mlhou. Zahřeje vás během podzimních lezavých plískanic, nemusíte u toho moc přemýšlet, vše si jede v klasických kolejích a skončí to přesně tak jak má správná pohádka... Taky mě to dostalo z čtecí krize. Nicméně na to, jak je to klišoidní slaďárna, je moc "ukecaná", myslím, že některé části jsou tam až moc rozepsané, až moc zopakované a hlavní hrdinka mi byla notně nesympatická. Ale to přisuzuji i našemu věkovému rozdílu. Být to na mně, jedu do Londýna, potkám pana B. a je ruka v rukávě. Žádný kecy okolo a je mi jedno, že by kniha končila ve třetí kapitole. :D Já se roztekla v jeho medových očích... To se mi taky dlouho nestalo, abych si pomyslela na knižní postavu. Takže tleskám autorce. Taky jsem nečekala, že se u této knihy upřímně pobavím. Ale i ta slzička dojetí ukápla. Takže jo, kdyby šly dávat půlhvězdičky, dám tomu 3 a půl. Myslím, že adekvátní hodnocení, ještě se musí Lin trošku vypsat. Některá souvětí mi nešla úplně přes jazyk. Těším se na Kufr z nebe, myslím, že ten si užiju o něco víc.

Bored-Author
26.06.2023 5 z 5

Naprosto příkladný zástupce červené knihovny a u mě naprostý favorit, pokud jde o podzimní čtení. Velmi oddechová kniha, ve které se prakticky nic moc neděje, ale i tak člověka dokáže skvěle pohltit a vcucnout do děje. Člověku už se pak ani nezdá, že je to taková bichle. Já jsem si třeba i přála, aby bylo stránek více a já ještě nemusela opouštět to uklidňující prostředí univerzitní knihovny.

Londýn německá literatura tajemství pro dívky romantika knihovny knihovníci, knihovnice knihy

Lin Rina
německá, 1987