Kroniky prachu

Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě – ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna. V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník – nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/422662/kroniky-prachu-Iey-422662.jpg 4.689
Literatura světová, Dívčí romány, Historické romány
Vydáno, Fragment (ČR)

Animant Crumbs Staubchronik, 2017

Kniha Kroniky prachu

mončičáček
včera

Budu jako vyvrhel mezi bezmeznými obdivovateli,ale nemůžu si pomoct... Nádherná obálka a lákavá anotace=jedna hvězdička, sympatická Animant a prostředí i doba, ve které se příběh odehrává=druhá hvězdička,ale dál už nic....

MonikaKa
včera

V předchozích komentářích o knize zaznělo snad už úplně všechno. I přes velkou míru prohlédnutelnosti a některé unáhlené zvraty emocí a přemrštělý konec strhující a skvělé odpočinkové čtení. Co tu ale ještě myslím nikdo nenapsal je, jak pěkně plynul český text. Člověk si ani nevšimnul, že se jedná o překlad. To se dnes vidí málokdy!

wotana
předevčírem

Nádherná kniha s dokonale vykreslenou dobou a krásným romantickým příběhem. Ale konec trochu uspěchaný a některé pasáže se tam opakovali, takže strhávám půl hvězdy.
Za mě 4,5*/5*

Basta1912

Co bych to byla za knihovnici, kdybych si nechala ujít příběh o knihovně a knihovnících? :) Na první pohled mě zaujala obálka, která je teda opravdu povedená. Romantické příběhy moc nevyhledávám, ale nadšení kolegyně z Kronik prachu bylo vyloženě nakažlivé. Kniha mě ani na moment nenudila. Jako knihovnice jsem velice ocenila pasáže o řazení knížek vůbec každou zmínku o chodu knihovny, protože upřímně - sama si neumím představit nic víc uklidňujícího, než je řazení a třídění knih (jo, jsem tak trochu posedlá, co se dá dělat). Na Animant mi nejdřív docela vadilo její neobvyklé jméno, ale v průběhu příběhu jsem si tu ironickou a jízlivou knihomolku natolik zamilovala, že bych po ní pojmenovala i svou dceru xD . No a pan Reed ... jízlivý, vtipný, hezký, lehce odtažitý bordelář - kdybychom takového měli v naší knihovně - asi bychom se o něj my holky popraly :D takže v zájmu našeho kolektivu je dobře, že ho nemáme, protože by mě mrzelo, kdybych musela všem kolegyním nařezat, aby od něj daly ruce pryč a pan Reed by byl jen můj x). Ale jak tu někdo psal, ten konec byl trochu unáhlený, což nic nemění na tom, jak moc se mi kniha líbila :) Doporučuji i zapřísáhlým neromantičkám.

Pedruska01

Na knihu jsem se těšila, protože anotace zněla skvěle, a co si budeme povídat, i obálka byla úchvatná, a ve výsledku skutečně skvělá byla, byť jsem se zalekla té tloušťky. Dostala jsem do rukou příběh, který se velmi dobře a i rychle četl. Dokázal mě strhnout k sobě, do dávných dob, že jsem prostě nechtěla zpět. Bylo to hrozně milé, kouzelné a originální. V ten okamžik mi to dokonale sedlo - příběh laděný do historie.
Hlavní hrdinka Animant, až na hrozné jméno byla vlastně fajn. Neměla jsem s ní žádný problém a ani mi upřímně nepřišla nijak zvlášť nafrněná. Naopak měla mé sympatie, protože byla ze stejného těsta a jako správný knihomol jsem si užívala tu atmosféru - čtení knih, atmosféra obrovské knihovny a práce v ní. A jako bonus přitažlivý knihovník, který se jí připlete pod nohy. Té holce člověk musí závidět. Byla jsem na její vývoj a příběh vážně zvědavá, a tak mi nezbylo nic jiného než jí držet palce. I když jednu malou výtku bych snad měla. Přišlo mi, že zjištění, že propadla panu Reedovi bylo až moc náhlé, ve smyslu, že mě jako čtenáře to, v tom okamžiku bohužel nepřesvědčilo. Nejdřív striktní odmítnutí pana Boyla a v druhé minutě bušení srdce pro toho protivu. Tak rychle? Před tím ani zmíňka. Tohle mi přišlo jako kaz na kráse a škoda, ale nepovažuji to za žádnou tragédii a příběhu to taky neškodí.
Vedoucí knihovník, druhý hlavní hrdina anebo jen pan Reed - je postava, kterou si prostě musíte zamilovat. Ze začátku tedy ne. Jeho um protivy je vážně dobrý, ale nakonec si mě přeci jenom získal. A zas tak dlouho to netrvalo. Přiznám se, že jsem čekala možná větší projevování především citů, ale nejspíš chápu, že v takových dobách to prostě úplně nebylo běžné a navíc, byl to chlap - to asi mluví za vše. Přesto jsem si ho užívala a těšila se, kdy bude na scéně spolu s Animant. Bavili mě.
Ohledně délky příběhu jsem na vážkách. Na jednu stranu nevidím důvod, proč musí mít kniha tolik stran, ale ve finále mi to nijak nevadilo, zdolala jsem to. Nenudila jsem se, neměla jsem pocit, že čtu o ničem, pořád se něco dělo, byť tam byl jistý stereotypní cyklus. Dopadlo to v mnoha ohledech dobře, příběh byl uzavřený, i když by mě pár postav ještě zajímalo. Poslední dvě kapitoly zvedly napětí a já četla téměř se zatajeným dechem. Trochu mě to za Animant bolelo, ale pak se mi rozlil úsměv na tváři.
Každopádně, kdybych měla hodnotit, tak plným počtem hvězd s velkým doporučením. Po dlouhé době něco unikátního, originálního, neskutečně milého a oddechového. Pro knihomolky s romantickými dušemi jako dělané. Krásný příběh a krásná obálka jako bonus. Postavy, které má člověk rád, fandí jim a určitě se do některé přímo zamiluje. Za mě - tohle se povedlo. :)

eva3992

Příběh se odehrává v Anglii zhruba v 18. století. V té době u mladých slečen bylo nejdůležitější dobře se provdat. A tak i matka hlavní hrdinky Animant spřádá plány, jak najít toho nejlepšího ženicha. Ovšem šaty, plesy a hloupí nápadníci to Animant nebaví, to si bude raději číst a číst.
Jednou se jí naskytne příležitost pracovat na univerzitní knihovně v Londýně. Moc si užívá, že je celý den obklopena knihami. Jediná překážka je hlavní knihovník – nejprotivnější muž na světě.

Jednoduchý, milý příběh. Vzpurná mladá hrdinka, odhodlaná bojovat za svou pravdu. Je to nenáročné čtení, i přesto Vás vtáhne do děje a 500 stránek přečtete jako nic. Určitě nečekejte žádnou velkou akci a dějové zvraty. Vše plyne k tomu, co čekáte od začátku knihy. Ale k tomuto příběhu to prostře patří.

Je to odpočinkové čtení, které Vás bude bavit o to víc, že Animant miluje knihy stejnou měrou, jako Vy :-) Při čtení byste nejraději za ní do knihovny hned zavítali.

Moc se mi líbila vylíčená doba. Oblečení dam – široké sukně, korzety, klobouky. Ježdění v drožkách, vzájemné chování mužů a žen, služebnictvo, večírky…. Nádhera.
A také méně příjemná témata jako například to, že se ženy v té době nemohly vzdělávat, pohled na židovské rodiny,..

Obal této knihy je nádherný. Ano, jsem povrchní, ale prostě takovou krásnou knihu jsem musela mít doma :-)

Půl hvězdičky strhávám za některé pasáže, které se opakovaly. Kdyby měla kniha o 100 stran méně, vůbec by ji to neuškodilo.

Ale určitě doporučuji přečíst všem romantikům, knížka Vás mile pohladí po duši.

4,5*/5*

Mišpule9918

Na knihu jsem se těšila celý rok než vyšla. A jsem moc ráda že mě nezklamala.
Příjemné oddechové čtení, stále se něco dělo, neměla jsem čas se nudit. Myslím si že všichni kdo milují knížky by si tento příběh měli přečíst.
Už teď přemýšlím kdy si knihu budu moc přečíst znovu.

Naty838

Na začátku knihy jsem si říkala co na ni všichni vidí.... Ale pak mě to úplně vtáhlo a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Moc krásná romantika, kterou jsem měla přečtenou za dva dny. postavy mi byly sympatické. A v knize nebyly žádné nudné pasáže. určitě si ji ještě minimálně jednou přečtu.