Meč a ptáček

Meč a ptáček https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402360/bmid_mec-a-ptacek-klG-402360.jpg 4 293 78

Kroniky Meče a ptáčka série

1. díl

V království Jeru byli všichni obdaření magickou mocí postupně vyvražděni krutým králem. Tento osud potkal i Mesharu, popravenou přímo před očima její dcery. Dívka přezdívaná Skřivánek je od té doby němá, a tak nemůže využít svůj dar – přetvářet pomocí slov skutečnost. Pak však do království vtrhnou ptačí muži Volgaři a Skřivánka si mladý král Tiras vezme na svůj hrad jako rukojmí, aby donutil jejího zbabělého otce podpořit obranu země. Pokud má přežít, bude muset mladá dívka najít způsob, jak nechat zaznít magická slova. A taky se vyrovnat s láskou k synovi vraha vlastní matky, který skrývá temné tajemství…... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Bird And The Sword , 2016

Markett
08.02.2020 5 z 5

Meč a ptáček, to je opravdu taková pohádka. A moc se mi líbila. Děj krásně plyne už od začátku, neměla jsem žádný moment, kdy bych se během čtení nudila, ba naopak, nechtěla jsem, aby kniha skončila. :)
Skřivánek (trochu zvláštní jméno, škoda, že autorka nenašla nějaké lepší) byla opravdu netradiční hrdinkou - nikdy jsem se nesetkala s tím, že by hlavní postava byla němá. Nevadilo mi to, naopak si myslím, že díky tomu je kniha dost výjimečná. A celkově co se Skřivánka týče, je to hodná dívka, moc se mi líbily společné momenty s Tirasem. Ovšem na toho taky nemůžu zapomenout - mladý král, moudrý a Nadaný, v některých momentech dokonalý romantický hrdina. Moc mě bavily pasáže, kde se Tiras objevil, hrozně se mi jeho charakter líbil. A to samé u Kjella, ze začátku jsem měla trochu obavy, co bude Kjell zač, ale příjemně mě překvapil. A paní Firi - já tušila, že je na ní něco špatně...

Tuhle krásnou knížku nelze hodnotit špatně - obálka je naprosto nádherná, děj je originální , krásný a plynulý plný lásky a akce, a postavy opravdu mají co nabídnout. Za mě plný počet a doufám, že se u nás dočkáme pokračování. :)

Scarlet2
05.02.2020 5 z 5

Kniha mě příjemně překvapila

Catwoman292
15.01.2020 2 z 5

POZOR SPOILERY!!

Taakžee..kde začít?? Od knížky jsem měla vysoká očekávání a pociťovala jistou naději v tom, že hlavní hrdinka Skřivánek je němá a zároveň její magie spočívá ve slovech a v HLASE a ona bude muset najít svůj hlas, aby zachránila ty, které miluje... Může mi někdo vysvětlit, koho by tam jako konkrétně měla milovat?! Otce, který ji celý život vězní či snad svého laskavého ÚNOSCE?? Zcela upřímně jsem byla ze vtahu hl. hrdinky a Tirase dost rozmrzelá a dodnes se mi chce při té vzpomínce brečet.. Jinak, ano, celou knížku jsem si najivně myslela, že nakonec odhalíme Skřivánkovo ,,normální" jméno.. Co mě ale asi ,,dostalo" ze všeho nejvíc je slovníček výslovnosti, já nevím jestli je to mnou, ale proč má někdo za potřebí psát doslova zakódovaná jména?? Aby mohl vytvořit slovníček s výslovností?! A to se raději nevyjadřuju k faktu, že němá Skřivánek, potom, co se naučí číst a psát, ne, nepřeslechli jste se - stále němá Skřivánek, si poté kouzlí jak, kde a kdy chce..
Když už otevřeně tuto knížku schazuji, snad mi prominete ještě jedno rýpnutí - ta mapa v knize mi připomíná zvětšený černobílý Google mapy.

Přiznávám, že tato knížka nejspíše nebyla pro mě, skeptika a rýpala, určená. Proto chci závěrem zmínit jedno plus knížky - opravdu krásná obálka. ;)

Doomiiniikaa
11.12.2019 5 z 5

Kniha se zbytečně netáhla ani nebyla urychlená, opravdu příběh krásně plynul. Jediné - je, že příběh byl od 2. kapitoly jasný jak dopadne, ale přesto mě kniha dokázala mile překvapit. Za mě 5x *

Damonka12
22.11.2019 4 z 5

Skvělý příběh, knihy jsem se bála, ale mile překvapila. Všem jedině doporučuji, příběh je originální.

Majuš333
17.11.2019 4 z 5

Naozaj pekná rozprávka na oddych. Aj keď to bol prekrásny príbeh, niečo podstatné mi tam chýbalo... Kráľ Tiras bol vypočítavý blbec a Skřivánek bola na mňa až moc krehká kvetinka... Pokračovanie o Kjellovi si už asi neprečítam :(

Calla2002
09.11.2019 5 z 5

Moc jsem z toho nečekala, vlastně jsem si myslela, že tomu dám tak průměr, ale kniha mě příjemně překvapila. Bez váhání řeknu, že je to oddychovka, ale nádherná. Příběh mě vtáhl do děje, chvílemi to bylo trošku zvláštní, ale jinak nemám moc co vytknout. Mělo to takovou fascinující auru, kvůli které se vám od toho nechtělo odcházet. Škoda, že to skončilo tak rychle, k příběhu se stoprocentně vrátím.

Anežka524
08.11.2019 4 z 5

Krásně napsaný příběh, skvělé postavy. Děj sice nebyl zrovna originální a byl dost předvídatelný, i přes to jsem si čtení této knihy užila.

medvídě
06.11.2019 5 z 5

Může obsahovat spoiler:
Příběh ze světa, kde je nebezpečné být nějak výjimečným. A mezi takové patří naše hrdinka - Skřivánek. Díky svému daru byla její matka zavražděna a ona sama přišla o hlas. Otec patří k lidem bez Nadání, ale opatruje ji jako oko v hlavě díky posledním slovům její matky - když zemře Skřivánek, zemře i on. Jednoho dne se na panství ukáže mladý král, který ale cestou narazí na Skřivánka a následně ji vezme jako rukojmí do doby, než vyhrají nad nepřáteli, proti kterým její otec dosud odmítal poslat vojáky. Co se ale z počátku zdálo jako klec, se nakonec vyjasňuje - král Tiras Skřivánka učí číst a psát a ona sama tak nachází svůj vnitřní hlas, kterým má sílu ovlivnit věci a zvířata s jednoduchostí, jako kdyby jim byla přirozenou. Král jejího daru využívá v boji a sám, jako i některé další osoby ji v myšlenkách slyší. Královi ale usilují o život i páni radní, protože není loutkou a nejde krutěji proti Nadaným. Vše se vyvine tak, že si Skřivánek vezme krále, ale dokonce k sobě navzájem začnou něco cítit. Král má ale tíživé tajemství - prokletí, a někdo v jeho blízkosti ho zná a králova bezpečnost je tak ještě více ohrožena.
Kdo ale stojí za stvůrami, které napadají království?
Dokáže si král udržet svou lidskou podobu a kdo ho vůbec proklel?
Zvládne Skřivánek znovu objevit svůj hlas včas, aby zachránila nejbližší?

V poslední době se mi do rukou dostává young adult fantasy a mohu prohlásit, že jsou skvěle napsané a dokážou během chvíle pohltit a od příběhu se vám nechce odcházet. V zahraničí se už dávno dozvěděli, jaké je pokračování série, takže doufám, že i u nás se brzy dočkáme, protože tato autorka si překlady svých děl zaslouží.

Damonka18
05.11.2019 4 z 5

Velmi zajímavý nápad. O němé hlavní hrdince jsem četla poprvé. Skřivánek mi přirostla k srdci. Tiras mě ze začátku hrozně štval, že se choval jako arogantní parchant (jak "vyslovila" Skřivánek :D). Často byla kniha vtipná. Jen mě mrzí, že se ten příběh tak hnal. Také konec mě celkem zklamal, ale tuto knihu Doporučuji přečíst. :3

Efeméra
25.10.2019 3 z 5

Přečíst tuhle knížku mi trvalo měsíce. Nechci říkat, že se jedná o průměr nebo něco horšího, protože tak to rozhodně není. Autorka používá opravdu krásný jazyk, který jsem si vychutnávala. Celý příběh pak působí křehce, přesně jako hlavní hrdinka. Je němá a díky autorčiným dovednostem jsem doslova dokázala cítit tu frustraci, když chtěla Skřivánek něco říct a nemohla. Na druhou stranu ale příběh není z mého pohledu ničím zvláštní, vlastně se docela táhne, protože jinak si neumím vysvětlit, proč jsem se do čtení musela tolik nutit. Amy Harmon občas způsobuje vypjaté situace tím, jaká pravidla si pro svůj svět vytvořila, a nutno říct, že mi občas připadala trošku nesmyslná (například ztráta trůnu, pokud se král nedostaví na svoji svatbu).

Talys
06.10.2019 4 z 5

Příjemná YA fantasy o světě, kde je nebezpečné nebýt obyčejný. Hlavní hrdinka je křehká jen na první dojem, má v sobě velkou sílu. Je to prostě "paličatá ženská.":)

ifulda
05.10.2019 4 z 5

Začátek byl super, kniha mě ihned vtáhla do děje. Jak ale příběh pokračoval, zdál se mi strohý a něco mi v knize chybělo. I tak ale můžu knihu určitě doporučit

tynka65
02.10.2019 5 z 5

Tak tohle byla nádhera! Knížka mě hladila po duši. Měla jsem velká očekávání, která zcela naplnila. Hlavní hrdince jsem celou dobu fandila a král byl prostě chlap podle mého gusta. Myslím, že jsem ji nečetla naposledy a doufám že vyjdou i další pokračování :)

Bekerče
30.09.2019 5 z 5

Knížka se mi kupodivu líbila tak moc, že jsem ji měla přečtenou během necelých dvou večerů. Opravdu mě vtáhla do děje. Byla to taková malá jednohubka, oddechovka, která splnila svůj účel. :)

*Pájuše*
29.09.2019 3 z 5

Kniha se četla prakticky sama, ale něco tomu chybělo. Jedna malá drobnost, která by mě přiměla slintat nad každou stránkou. Tohle dílo ač poutavé a čtivé, ve mě nezanechalo tak hlubou stopu, jak jsem očekávala. Autorka občas zapomněla uvést čtenáře do obrazu a najednou jste se na další stránce dozvěděli něco, co předtím nebylo vůbec nikde zmíněno. Škoda, autorka si tak trošku podkopávala svoji vlastní práci. A co se týče prologu a epilogu - to jako vážně?

LilianaFalcon
25.09.2019 5 z 5

Skvělá knížka. Od začátku poutavě napsaná. Děj mě vůbec nenudil, i když tak nějak bylo jasné, jak to všechno dopadne.
Ale řekla bych, že to patří mezi nejlepší YA fantasy, poslední doby.

dqenisa
17.09.2019 5 z 5

Knížka byla skvela a ctiva . Porad me tak nejak udrzovala v napětí jak to dopadne. Libil se mi i celkovy napad příběhu. Za medoporucuji k přečtení. Ja se u toho skvele odreagovala.

zinon
16.09.2019 3 z 5

Námět knihy byl pěkný, ale styl mi moc nesedl. Navíc jsem si moc neoblíbila hlavní hrdinku...mám raději průbojnější typy :) Hodnotím 3,5 hvězdami i za velkou předvídatelnost. Rozuzlení na konci knihy mi bylo jasné už hoooodně dlouho.

Nelly
16.09.2019 3 z 5

Za tři slušné hvězdičky - hlavně za skvělý námět (který ukrývá hlubokou pravdu o tvorbě slovem). Zpracování příběhu bylo ale slabší, vztahy mezi hlavními hrdiny byly takové nějaké nemastné neslané, prostě na více jak tři hvězdičky to opravdu není. Taková jednodušší pohádka, kterou autorka neuchopila příliš dobře - věřím, že kdyby námět zpracovávala třeba Maas, bylo by to o mnoho lepší...