Zapomenuté jezero

Zapomenuté jezero obálka knihy
Mé hodnocení:

Autorem třetí knihy edice je tentokrát spisovatel Josef Pecinovský. Námět pro příběh se mu našel prakticky sám – setkal se s amatérským cestovatelem Dobroslavem Lebedou, jenž mu svěřil svůj záhadný příběh týkající se Emila Holuba. Domluvili se na knižním zpracování, samozřejmě se zatajením pravé identity vypravěče a mírným pozměním některých reálií. Sám autor knihy k tomu říká: „Byl to právě Lebeda, kdo mě upozornil na mnohé protiklady v díle Emila Holuba i na to, že nesouhlasí chronologie jeho deníků. Sám Emil Holub zažil v Africe něco, o čem se ze zřejmých důvodů neodvážil mluvit veřejně, a to i mezi svými přáteli. Všechno svěřil jen svému deníku, ale zmíněné stránky pak patrně sám zničil. A tak posledním dokladem o mimořádných zážitcích se stal jediný výtisk jeho cestopisu, zachovaný vlastně jen zázrakem a patrně díky vlivu karmínových kamenů. Ten ukrývá Lebeda na neznámém místě a rozhodně jej odmítá zapůjčit vědeckému výzkumu.“ Vraťte se tedy s autorem zpět do roku 1872 na diamantová naleziště v Kimberley, kde vykonává svou praxi doktor Emil Holub a kde se mu dostane do rukou karmínový kámen, který způsobí něco neuvěřitelného. Holub nechce působit jako lhář či dokonce šarlatán, proto se zdráhá o svém zážitku mluvit. Nechá však sám pro sebe vytisknout jediný úplný exemplář svého cestopisu. Bohužel brzy zemře a nikdy nikomu neřekne, kam tento unikátní výtisk schoval. Až se jednoho dne, už v jednadvacátém století dostane kniha k amatérskému cestovateli, který se rozhodne jít po Holubových stopách až do samého nitra Afriky a objasnit záhadu deníku a zapomenutého jezera Mo Bwana....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123538/zapomenute-jezero-gfv-123538.jpg 4.27

Kroniky karmínových kamenů 3.

Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno, Zoner Press

Kniha Zapomenuté jezero

Magdalena5
31.01.2020

Docela povedené putování s Emilem Holubem po Africe. Ráda bych z povzdálí pozorovala, ale hlavně z bezpečí, třeba z dronu.

Rade
18.12.2015

No, zprvu docela zajímavé, zejména mě zaujalo to téma – Afrika, cestovatel Holub, přesuny v čase… Nicméně vyústění putování po jižní Africe a to, co na „utajeném“ místě hrdinové knížky našli, mi přišlo dost zvláštní a tak trochu bez nějaké vnitřní logiky. Závěr takový neslaný nemastný.
První díl „Kronik karmínových kamenů“ Prsten od vévodkyně se mi líbil o dost víc, i když samozřejmě šlo o úplně jiný příběh, jiného autora, jiné pojetí.
Horší tři hvězdy.

notburga
06.05.2015

V mých očích úžasná knížka. Bylo zajímavé přečíst si Holubových Sedm let v Africe trochu jinak. Při čtení mi hodně pomáhala znalost reálií, ale nic nezbytně nutného. Autor vždy vše vysvětlí, i když občas o několik stránek později.

Děj mi před očima ubíhal doslova sám a to, že jsem se jednou musela vracet, protože mi unikl důležitý detail, bylo jistě zaviněno mou horlivostí při čtení než autorovým neumětelstvím. Rozhodně doporučuji, za plných 5 hvězd, i když si nejsem jistá, jestli ta pátá hvězda není jen kvůli přítomnosti mého oblíbeného cestovatele :)