Černá čarodějka

Černá čarodějka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368607/bmid_cerna-carodejnice-T9w-368607.jpg 4 478 111

Elloren Gardner je vnučkou poslední Černé čarodějnice Carnissy Gardner, která přemohla nepřátelské síly a uchránila lid před zničující válkou. Ale ačkoli je Elloren své babičce podobá jako vejce vejci, ve světě, kde jsou magické síly nade vše, nemá žádný vliv. Jejím celoživotním snem je stát se lékárnicí, a tak je šťastná, když je přijata na prestižní univerzitu Verpax. Ale brzy si uvědomí, že na univerzitě studují i zapřisáhlí nepřátele Gardneřanů a že tahle škola může být pěkně nebezpečným místem. A další hrozba je na obzoru a Elloren bude muset přijmout výzvu a navázat na dědictví své slavné babičky. Může však důvěřovat těm, které celý život nenávidí a bojí se jich?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Black Witch , 2017

baru_lienka
30.01.2022 3 z 5

◾Tahle kniha by si zasloužila 4*. To ovšem jen v případě, kdyby si autorka neschovávala ty nejlepší části až na konec knihy. První půlku děje byla Elloren jen malá fňukna, neustále jí lidi dělali něco špatného, ale hned se cítila lépe, když jí někdo politoval, soucitně jí stiskl ruku nebo jí věnoval chápavý pohled. Prokousejte se první půlkou a slibuji, že už to bude jenom dobrý!
◾Z počátku jsem taky byla dost znuděná neustálou a všudypřítomnou nenávistí všech. Elloren pak postupně objevovala pravdu, navazovala přátelství a ve výsledku se všichni zamilovali do bytostí, které by milovat neměli. Ta transformace od předsudků až ke spojenectví je v knize krásně zachycena.
◾Teď čtu druhý díl a ten je milionkrát lepší!

jitka_dankova
29.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Zajímavá fantasy série o černé čarodějce (zatím tři díly v češtině, celkem bude pět dílů) mne celkem rychle pohltila. Napříč knihami jde především o příběh dívky, která postupně poznává sama sebe, hledá si přátele a objevuje komplexní a propojený svět kolem sebe včetně všech jeho problémů. A to vše se děje na pokraji války. Díl od dílu byla série temnější, děsivější, smutnější. V celé knize jsou krásně nastíněny závažné problémy od rasismu, přes zneužívání žen, zotročování, domluvené sňatky v mladém věku, vězení kvůli původu, náboženské problémy, zabíjení dětí kvůli pohlaví. Jednotliví hrdinové přicházejí o své sny, o své rodiny, blízké, kamarády i své lásky, bortí se jim jejich svět, umírají lidé. Bylo až děsivé číst, jak se nenápadně a postupně dostal svět pod tyranskou nadvládu a jak to lidé dovolili. V knihách není příliš moc akce a děje, ani tak moc zvratů, spíše je to celé nenápadné pozvolné proplouvání světem, který se bortí. Kdo hledá nějakou hezkou romantickou linku nebo tak, spíš se dočká zklamání, láska tam je, ale posmutnělá. A téma milostného trojúhelníku, domluveného sňatku a ničení iluzí o svobodných vztazích. Ale knihy za přečtení rozhodně stojí, snad celá série dobře dopadne a zůstane tam většina mých oblíbených postav.

DreamerX9
29.10.2021 3 z 5

Od autorky co žije někde v lesích bych upřímně ani nic jiného nečekala. Krásná slovní zásoba, originální pojetí poněkud známých bytostí a ta fantazie no prostě krása. Tohle je přesně ten druh knihy, který si užívám spíš než pro děj a postavy tak prostředí. Za mě děj nebyl ani napínavý a ačkoliv v některých místech překvapil nebylo to nic převratného což by ovšem nevadilo nebýt hlavnich postav jejichž chování naprosto neodpovidalo pridelenemu věku. Bylo to jako číst dětskou dobrodružnou knížku a ne YA fantasy.
Rozhodně dám ale šanci dalším dílům:)

Arwen777
30.07.2021 5 z 5

Tak to bylo velmi příjemné překvapení! K YA literatuře přistupuji ostražitě, ale tady se nešvary této literatury poměrně dobře skryjí.
Už dlouho jsem nečetla fantasy s tak pestrou směsicí různorodých ras a bytostí, každá s jiným charakterem, jinými schopnostmi a zvyky. Okouzlilo mě postupné odkrývání těchto schopností a obdivuji autorčinu fantazii, s jakou vytvořila takový rozmanitý svět. Kniha není nabitá akčním dějem, základem je spíše pronikání do vztahů ve společnosti, které vládne jedna nadřazená rasa a ve které se schyluje k nepokojům a boji proti útlaku. Hlavní hrdinka vstupuje do děje v nevědomosti a naivně předpokládá, že oficiální výklad historie je ten správný. Potýká se s očekáváním společnosti od ní jako vnučky velké Černé čarodějky, ale také se závistí a ústrky. Postupem času se kolem ní utvoří skupinka zvláštních bytostí, které k sobě svedla nouze a okolnosti, ale které se jedna od druhé učí a zjišťují, že možná mají něco společného.
Na můj vkus bylo trochu moc přitažlivosti, pohledů, vášnivých polibků a vzdychání, ale asi je to tím, že už dlouho nejsem teenagerem. Jinak je to slibně rozehraný příběh a já se moc těším, co ještě dokáže autorka vymyslet a čím nás překvapí. Asi je kniha směřovaná spíše na ženské fanoušky fantasy a těm ji ráda doporučím.

Šajler
29.07.2021 5 z 5

Nedopatřením jsem četla první díl až po druhém :D ale vůbec mi to nevadilo. Musím říct, že děj mě opět vtáhl. Bavil mě charakterový vývoj hlavní postavy, rozmanitost povah všech postav. Pěkné fantasy.

Dycko
06.07.2021 5 z 5

Skvělá fantasy. Příběh je od začátku zajímavý. Bavilo mě sledovat charakterový vývoj hlavní hrdinky a rozmanitost ostatních národností. Autorka umí báječné popsat emoce, myšlenky jednotlivých postav.

Tesset
28.06.2021 4 z 5

Fajn fantasy s spoustou různých ras a kultur, což občas bylo trochu matoucí, ale postupně se do toho člověk dostal. Hlavní postava, no, trochu naivní a moc ubrečená. Zatím žádný velký posun. Za mě fajn, těším se na další díly.

kindlova42
28.06.2021 5 z 5

Tak černá čarodějka se mi moc líbila. Děj mě okamžitě vtáhl a měla jsem problém knihu odložit. Svět, ve kterém se příběh odehrává je zajímavý a hlavní postava Ren je sympatická. Ze začátku je naivní a plná předsudků, ale to je samozřejmě způsobeno jejím původem a výchovou, ale časem nachází svůj vlastní názor a pohled na život. Velmi se mi líbil její charakterový vývoj a věřím, že se bude v další knize ještě více rozvíjet.
Kladné vedlejší postavy jsou také sympatické a každá z nich nabízí něco jiného.
Postava Yvana vás od začátku zajímá svým tajemnem a proto se právě na něj nejvíce těším v dalším dílu, kdy se dozvíme víc. Asi nejméně sympatická postava pro mě byl Lukas, nějak ho nemůžu vystát. Uvidím zda se to v další knize změní nebo ne.
Na knize oceňuji jak nenásilně a uvěřitelně řeší problém rasismu a pocitu nadřazenosti některých ras. Příběh je stylizovaný do této problematiky, která je propletená s touhou mít moc a ostatní ovládat. Což je stále aktuální problém naší lidské společnosti.
První díl knihy končí otevřeně a proto jsem ráda, že už mám druhý díl rovnou doma a můžu se hned pustit do pokračování příběhu :)

Calla2002
21.06.2021 5 z 5

Musím říct, už od začátku to bylo super! Hned na začátku se příběh rozjel a já se nemohla odtrhnout. Ze začátku byla Ren trochu na nervy, ale to se dá pochopit, člověk nemůže ze dne na den změnit základy svého život a hlavně přesvědčení.
Příběh poutavý, postavy úžasně zpracované a úžasný zvraty.
Rozhodně doporučuji, stojí za to.

nikiss76
04.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Přestože kniha byla místy spíše pro náctileté, tak to bylo milé a oddechové čtení se zajímavým námětem. Trochu jsem měla problém s Elloren, protože byla na můj vkus až příliš ufňukaná, neustále vyděšená a rozklepaná. Čekala jsem, že postupem času získá trochu více kuráže, což se malinkými krůčky podařilo, ale změna nebyla příliš znát. Uvidíme, jak se bude příběh vyvíjet dál. Postavy mě baví a i přesto, že je děj vcelku předvídatelný, tak jako oddechové čtení mohu doporučit. Kdybych knihu četla o 10 let dříve, tak bych z ní byla maximálně nadšená.

ZůzaSomolka
19.05.2021 5 z 5

Ačkoli jsem už vyrostla z dívčího čtení, tohle dívčí fantasy mě chytlo. Kniha vtáhne do děje a autorka suprově pracuje s emocemi. Člověk se ani chvíli nenudí, neboť kniha je plná nečekaných zvratů a tajemstvích, kterým chce přijít na kloub, a to ho žene dál. Jen se teda člověk musí oprostit od toho, že všichni jsou neskutečně přitažliví :D - ale je pravda, že v dospívání mi také přišel přitažlivý každý druhý.

martina6318
18.05.2021 5 z 5

Já jsem naprosto nadšená! Knihu jsme nechtěla dát z ruky a četla ji naprosto všude. Začátek je trochu pomalejší, ale pak se kniha rozjíždí. Hned po dočtení jsem musela objednávat druhý díl...(a ten stojí taky za to!)

Nechybí zajímavé postavy, láska, dobrodružství a autorka upozorňuje i na problémy dnešní doby.

Knihu jednoznačně doporučuji.

FantasyObsesion
02.05.2021 5 z 5

Kniha Černá čarodějka je po dlouhé době příběh, který mě naprosto uchvátil. Sice jsem ze začátku s dějem bojovala ale jakmile přijela do hlavního města, to nabralo obrátky. Od knihy jsem se nedokázala odlepit. Místy je to strašidelný, vzrušující a emocionální. Některé části příběhu jsou sice předvídatelný ale to na pocitech z toho příběhu nic nemění.

DanSha
21.04.2021 5 z 5

Mě tedy příběh opravdu uchvátil, i když začátek byl pomalejší. Nedokázala jsem čekat na český překlad, takže 3. díl (Shadow Wand) + 2 prequely (Wandfasted + Light Mage) jsem během pár dnů zhltla v angličtině a teď mě děsně štve, že budu čekat až do září na pokračování (Demon tide). Žhavý milostný trojúhelník (#tým Lukas), krásný fantastický svět, spousta originálně popsaných postav, které se v průběhu děje vyvíjí do svých nejlepších možných já... vhodná série pro každého s velkou představivostí a otevřeným srdcem :). Kdyby bylo k dispozici více hvězdiček, tak je sem dám!!!

anishta
20.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Může se to zdát jako jen jedna další YA o mladé ženě, která nemá tušení jak velké má schopnosti a postupně se k tomu propracovává a vede to k tomu, že zachrání svět. Není tomu tak.
Nejen, že příběh je stavěn velmi pomalu a tím poznáváme zákulisí světa, ve kterém Elloren žije, ale poznáváme velké množství ras a velice zajímavých dalších postav. Nakonec nám vznikne partička vyvrženců a podivínů, kterou si zamilujete.
Elloren na konci knihy stále nemá tušení, že nějakou moc má a ztrácí se "syndrom mesiáše", který v YA je celkem běžný.
Mně se to líbilo dost, jsem zvědavá na pokračování.
Za slabší považuji jen období studia, kde byla jen šikanována a sama byla slepá k okolí.

ydnac
20.03.2021 5 z 5

KRÁSNÁ FANTASY :-)

Jsem nadšená a nemůžu věřit, že je to autorčina prvotina.
Na začátku se může zdát, že to bude převážně romantická YA, ale podle mě je to nejen o lásce, ale také o přátelství mezi různými druhy nadpřirozených bytostí s různými schopnostmi. O nesvárech, nevraživosti, nenávisti, povýšenosti a útlaku nežádoucích ras...
Hlavní hrdinka vychovávaná mimo celé dění okolního světa přichází na univerzitu, kde začíná studovat, aby se mohla stát apatykářkou.

SPOILER: Brzy poznává, že všechno není tak jak si myslela a postupně mění svůj pohled na spoustu věcí. Najde přátele v těch u kterých by to nečekala a pochopí kdo je skutečný nepřítel. A ano je tam hodně romantických linek, ale mně to vůbec nevadilo, vlastně jsem všem přála, aby každý našel nějakou tu spřízněnou duši, protože někteří mají opravdu krutý osud jako třeba Wynter, Ariel, Marina a další...
Musela jsem se při čtení zamyslet nad lidskými předsudky, zlobou, ale i soucitem, pochopením a snahou pomoci.
Pro mě to byla úžasná knížka a na druhý díl se moc těším :-)
DOPORUČUJI :-)

"Copak jsou na téhle univerzitě samí blázni?"
Podívala jsem se na Ariel, která stála přikrčená nad svými kuřaty a sledovala Dianu vražedným pohledem, zatímco se jí vyděšená kuřata motala u kotníků. Pak jsem se podívala na Wynter, která se schovávala za svými křídly, a nakonec do uhrančivých Dianiných očí. A pak jsem tu byla já, dvojnice Černé čarodějky bez jakýchkoli magických schopností.
Čirá absurdita celé situace mě rozesmála. " Nemůžu mluvit za celou univerzitu, Diano, ale v téhle místnosti rozhodně nikdo normální není."

Eslem
08.03.2021 2 z 5

Po jazykové stránce docela příjemné čtení, ale to je víceméně všechno. Děj je předvídatelný a jediný, kdo se v něm úplně ztrácí, je sama hlavní hrdinka. Autorka si sice usnadnila práci ich formou, ale je skutečně otravné sledovat děj očima někoho, kdo nemá žádnou osobnost a nanejvýš je schopný cítit lítost nebo strach. A protože i hlavní záporačka je nenápaditá a naprosto tuctová, musí chudinku Elloren šikanovat a trápit naprosto každý, od vlastní tety až po posledního kuchyňského poskoka. Občas mám vážně pocit, že většinu YA hrdinek píše přes kopírák jeden jediný autor.

LittleK
02.03.2021 4 z 5

Autorka se nás na necelých pětistech stránkách snaží vnořit do světa nadpřirozených bytostí žijících na Erthii, ne nepodobné Zemi, a nastínit nám hlavní postavy a pouta, která se mezi nimi vytvářejí. Paralelu s naší společností a střetů nejrůznějších kultur nelze přehlédnout. Z počátku jde ze všech bytostí až hlava kolem, ale jejich různorodost je návyková. Už se těším na druhý díl, od kterého očekávám, že se pěkně rozjede. Snad i Elloren trochu dospěje. Na její věk mi přišla často dětinská.

Anit.N
05.02.2021 5 z 5

No četla jsem teď první díl po druhé. Abych si vzpomněla na všechny detaily k druhému dílu. A prostě stejně jako poprvé, za mě naprostá dokonalost! Štve mě jen jedno, že to vždy rychle přečtu a že už autorka nemá na svým kontě daleko více kousků.

Andi
04.02.2021 4 z 5

Když jsem se podívala na autorčinu podobiznu v zadní části knihy, bylo mi hned jasné, že "čarodějnictví" sama praktikuje a má velkou fantazii - mám se tedy při čtení na co těšit. Téma mezidruhového rasismu zde bylo přitažené za vlasy, každopádně nějaká ta paralela s naší realitou tam bude, že ... Vyznat se v množství ras pro mě bylo zpočátku obtížné, s takovou představivostí jsem se setkala už jen v Nekonečném příběhu, jinak nikde. Dále bych se chtěla zmínit o pro mě podivném střídání cílových skupin. Vyprávění střídaly pasáže pro 10-13 leté slečny - romantická linka mi byla vyloženě protivná - s pasážemi pro dospělé. Bravurní zápletky, jazykové machinace, to jsem netušila, že má čeština tolik slov a možností, jak něco vyjádřit. Krásná obálka.

draci magie čarodějnice pro dívky čarodějky

Laurie Forest
americká