Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20241/kronika-zivota-a-vlady-karla-iv-krale-ceskeho-a-cisare-rimskeho-20241.jpg 4 184 31

Zkušený autor životopisných románů František Kožík císaře Karla IV. neidealizuje, ale barvitým způsobem líčí jeho úsilí dát Praze a českým krajům co nejvyšší úroveň mezi evropskými zeměmi. Neméně poutavě je zde popsán proces dobývání moci, během něhož člověk nutně musí opustit pravdu a upřímnost. Karel vládl v nesmírně složité době, kdy spolu nepřetržitě zápasily různé zájmy, tudíž se musel denně rozhodovat, jak jednat, aby zachránil hranice a postavení své země. A český král si počínal velmi zdatně během dlouhé doby svého panování dokázal uchránit českou zemi před válkou a dát jí klid k mírovému budování měst, církevních památek, mostů a především univerzity, nesoucí jeho jméno.... celý text

Kiwisska
04.12.2015 4 z 5

Četla jsem tuto knihu před návštěvou Karlštejna, tudíž je moje hodnocení z velké části ovlivněno i tím. Byla jsem z ní ale nadšená, najednou mi Karel IV. připadal tak nějak skutečnější.

hanča34
03.09.2015 5 z 5

Jako obvykle se názory hodně různí, souhlasím se všemi, je to kniha plná dat a jmen. Ale současně je cítit jak moudrým a velkým vladařem byl Karel IV. v době, která byla plná intrik a nesmyslných válek.

Silmaria
16.09.2014 4 z 5

Je vidět, že pan Kožík je velký fanoušek Karla IV., protože tak adorační životopis jsem ještě nečetla... Je to dobře a poutavě napsané, ale myslím, že ani Otec vlasti nebyl tak dokonalý člověk, jak nám ho pan Kožík představuje ;-)

orson
11.08.2014 3 z 5

Na můj vkus to bylo moc strohé, samá data a jména. Čekal jsem něco trochu více literárního. Ale i tak to bylo zajímavé, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací o té době, takže určitě ještě nějakého životopisného Kožíka zkusím.

Hrefna
31.05.2014 4 z 5

Měla jsme obavu, že se bude jednat o nepříliš záživné řazení historických faktů, ale nestalo se tak. Kniha je psaná beletristicky, poutavě a ač se v ději objevuje mnoho postav, míst a pořád se vše mění, tak se čte sama. Srovnala jsme si díky ní mnoho historických faktů a zařadila si některé historické osobnosti. Kniha mohla být klidně podrobnější a obsáhlejší.

Harry
16.07.2013 4 z 5

František Kožík předložil ve své knize osobnost Karla IV. čtenáři poutavou formou, i když orientovat se v takovém množství jmen , jednak jeho dětí, bratrů ,sester a obrovském množství dalších vladařů, kteří ještě k tomu rychle umírali, není jednoduché - nebyla jednoduchá ani doba a to, co dokázal velký vladař, který zřejmě opravdu miloval Čechy a Prahu, to jen dokazuje jeho nesmírné schopnosti. Již nikdy nedosáhla Praha takové důležitosti v dějinách- vždyť v ní sídlil římský císař ! Karel IV. měl čtyři manželky a jen jedna ho přežila-ta nejsilnější, Alžběta Pomořanská . Nakonec lze jen podotknout : škoda, že dnes nemáme politika s takovými schopnostmi a už ho mít asi nebudeme.

jumpka
10.04.2013 4 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha

Askarinka
20.02.2013 5 z 5

Jedna z mých vůbec nejoblíbenějších knih. Baví mě se v představách toulat dobou Karla IV.

maryzka
29.04.2012 3 z 5

byla to první kniha kterou jsem od této spisovatele přečetla a začala jsem číst jeho knihy

Val
02.03.2012 5 z 5

Výborná kniha..... tak by měla vypadat povinná četba na základních školách. Možná by to ty děti i bavilo ...

Godzila.007
11.04.2011 5 z 5

Jedna z mých nejmilovanějších knih. Vtáhne do děje a čtenář má pocit jakoby byl přímo na dvoře císaře, přímo v centru tehdejšího dění. Má to spád a autenticitu. Četla jsem to na gymplu a moc se mi to líbilo. Pan Kožík byl skvělý autor a vypravěč, to je ostatně patrné i z ostatních jeho knih.