Kronika zániku Evropy: 1984–2054

Kronika zániku Evropy: 1984–2054 https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410510/bmid_kronika-zaniku-evropy-9fC-410510.jpg 3 309 128

Román vypráví o osudech rodiny Wagnerů, která prožívá postupný úpadek evropské civilizace. Kniha je rozdělena na dvě části. První díl nazvaný „Jak to celé začalo“ popisuje léta 1984–2019 a vychází z reálného vývoje Čech a Evropy. Druhý díl „Jak by to celé mohlo skončit“ modeluje formou utopie jeden z možných vývojů společnosti po roce 2020, který by mohl vést až k zániku evropské civilizace. Zakladatel rodu Adam Wagner, sociolog a odborník na Orwellovo dílo, předvídá budoucí rozpad západoevropské demokracie, a proto s členy rodiny a přáteli budují malé chráněné sídlo, za jehož hradbami se hodlají bránit, až dojde k sociálnímu rozvratu, hospodářské krizi a bojům o přežití.... celý text

Ládja
23.10.2022 3 z 5

(SPOILER) No. Co říci. Nejvíce zajímavé pro mě bylo období minulosti a nedávné současnosti, jakmile děj začal být více fiktivní než skutečný, tak tomu něco scházelo. Zároveň styl pana Vondrušky mi nějak nesedl. Zajímavé události občas přeskočeny na dvou řádkách, ale že si někdo zlomil nohu, nebo pije čaj v nějaké galerii, těmto událostem je zbytečně věnováno mnoho místa.
Z pohledu doby a politické situace v EU a mimo je skutečně zajímavé sledovat vývoj kam společnost spěje. Je vidět, jak nabíhá obrácená diskriminace, kdy většinu diskriminuje menšina. Nejde mi pořádně do hlavy, proč je evropský svět tolik tolerantní i přes to, že je mu vrážena kudla do zad skrz určité skupiny migrantů(jinak řečeno, proč by mělo být normální, že někoho pohoršuje žena v sukni do takové meze, že ji někdo zmlátí, ale obráceně je to normální?)...tento svět je prostě, ať si každý říká co chce, divný a myslím, že lepší to moc nebude. Viz hospodářská politika EU, kdy farmář dostává peníze za to, že nechává ležet pole ladem...
3* a jdu ble*t velebnosti...

konspi0856
20.09.2022 odpad!

Vondruška je takový Ortel literatury. Je to škvár, který se tváří jako odhalování nějaký jakože "pravdy" o tom, jak nás "oni" berou na hůl

maris123
28.07.2022 1 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha, to ano. Bohužel styl, který funguje u historických detektivek, na román nestačí. Autor klouže po povrchu, ani se nesnaží o hlubší analýzu, jen vyzobává perličky potvrzující tezi, že politika je špína a politici buď naivové nebo kariéristi, a posílá nás zpět do středověku. Celé je to tak plytké...
K tématu nezvládnuté migrace mě mnohem víc oslovila nepoměrně tenčí a nesrovnatelně kvalitnější sbírka povídek Krvavé levandule od Mariana Kechlibara.

Dalgiona
22.07.2022 5 z 5

Tohle stojí za to si přečíst. Mnohdy člověka až mrazí, je to sice od roku 2023 fikce, ale co když..... Nemusí to být až tak daleko od pravdy, vezmeme-li v potaz, co se dnes v Evropě děje.

jan6012
19.07.2022 5 z 5

Za mě rozhodně skvělá a bohužel děsivá kniha.
Autor se v hodně věcech trefil do toho co se děje teď v roce 2022.
Možná je ale jeho vize až moc optimistická. Každopádně přečteno již dvakrát a pokaždé na jeden zátah.

PavelSáblík
11.07.2022 5 z 5

Má první kniha autora odehrávající se v současnosti a v budoucnosti.Rozvětvené rodiny na různých místech,ve stejné době mě baví.Kniha je velmi čtivá a velmi znepokojující.Snad poslouží jako varování.Nízké hodnocení nechápu.Děkuju autorovi.

Sonča2
27.06.2022 4 z 5

Ale proč ne, takhle by to mohlo vypadat. S Ukrajinou a Ruskem se sekl jen o pár let, migrace muslimů je jen zastřená covidem, neschopnost EU, hledání nesmyslných problémů vidíme už teď.
První půlka slabší, hrdinové mi sympatičtí nebyli, druhá půlka konečně zajímavá včetně postav.
Takže teď jdu hledat akcie firem, co vyrábějí ostnaté dráty a vyřídit zbrojní pas:-)

Metroušek
10.06.2022 4 z 5

O pana Vondrušku jsem se už několikrát nelichotivě otřel, a jsem velice rád, že ho tentokrát můžu za jeho podnětnou knihu pochválit. Sice s výhradami, protože bych mu román nemilosrdně o třetinu zkrátil, jak už to u chrličů bývá, rovněž mu chybí technologická vize, a spásu bych stále hledal daleko spíše na Západě než na Východě, ale to asi pan Vondruška nejpozději koncem února 2022 doufejme pochopil také. Jenže stejně jako třeba pan Kuras má pravdu v tom, že náš změkčilý svět blahobytu, tolerance a vlády lidu je třeba bránit před útoky fanatiků všeho druhu, neboť "středověk neskončil, středověk trvá". "Demokracie, to je takovej bordel," pravil jistý klasik, aniž by byl ochoten připustit, že nic lepšího zatím lidé nevymysleli a neprosadili. Buďme za ten "bordel" vděční, neboť to je odraz našeho kolektivního bordelu, a ne bordelu šílenců typu Napoleona, Stalina, Hitlera, Maa, Kimů, Putina nebo Sia. Demokracie vyžaduje odpovědné voliče, kteří nevolí podle emocí, a nenechají se utáhnout na marketingová hesla hulvátů a křiváků, a stejně tak odpovědné politiky s vizí delší než je volební období. Pokud tomu tak bude, a nemám o tomto národu příliš pochyb, neboť prozřetelně odmítl vnucované, nedemokratické "my to zvládneme", aby jenom o pár let později přijal na 500 tisíc uprchlíků ze stejného civilizačního okruhu, bude v této zemi dobře. Neboť její těžiště je na správném místě, a dělá to, co dělat má.

morpheus
19.04.2022 5 z 5

Mam rad tluste knihy a tato byla pekne tlusta a taky ctiva, byt je psana jednodussim stylem, zato dej pekne odsypa, clovek se nenudi a je pekne usporadana do desitek let zivota jedne rodiny a jejich potomku. Vzhledem k roku, kdy knihu psal a kdy nejvice ze vseho se mluvilo o privalu uprchliku do Evropy, popisuje ve sve vizi, nebo spis jedne z mnoha budoucnosti prave problemy s pristehovalci z muslimskych zemi. Kdyby byl zacal psal o rok pozdeji, byla by kniha smerovana spis do problemu kovidu a kdyby poseckal jeste 2 roky, mohl klidne psat o zaniku Evropy diky valce na Ukrajine a zrejme pripravovanem ovladnuti lidstva elitami :) Cili pane Vondrusko, mate jedinecnou sanci napsat dalsi verze pribehu : "Kronika zániku Evropy: 1984–2054 verze 2.0" a pote "Kronika zániku Evropy: 1984–2054 verze 3.0" :) Za me plny pocet bodu, me se tato kniha libila a urcite se k ni po case opet vratim.

YangJie
15.04.2022 2 z 5

Vzhledem k obrovské potenci své tvorby musí psát pan Vondruška velice rychle. To je jasné. Tomu i odpovídá vlastně celý ten jednoduchý vypravěčský styl. V tomto případě jsem si celou dobu, kdy jsem četl druhou polovinu knihy, vybavoval nádhernou verneovku svého dětství “Tajuplný ostrov”. Podle mne je to dost podobný styl, kdy se s tím ani Verne moc nemazal. Jenom jde o to, že Verne psal pro děti.

Katka244
09.04.2022 2 z 5

Zvláštní zamyšlení nad budoucností.
Už se těším na přednášku pana Vondrušky.

Radous
31.03.2022 2 z 5

Je pro mě otázkou, jak se k tomuhle počinu postavit. Jasné je, že se to velmi dobře čte. Poměrně krátké podkapitoly, nic náročného na uvažování. Na to, že celá bichle má bratru osm set stránek (s tím jsem se za celou čtenářskou kariéru opravdu mockrát nesetkal) jsem to zvládl snad ani ne za dva týdny převážně večerního čtení. Jenže pak je tu druhá mince věci, a tou je samotný děj. Zkraje se to jeví jako docela střízlivá záležitost (dokud je děj vložený do našich reálií), ale po přelomu do budoucna se celá kniha s každou další stránkou proměňuje v bizár, kterému není rovno. Chvíli jsem uvažoval, jestli není Vlastimil Vondruška pseudonymem pana T. Okamury. Protože tohle je hotovej Mein Kampf grupy SPD a jim podobných. Snad se mi ani nechce věřit, že by někdo na takové úrovni, které podle mých zjištění VV dosahuje (přiznám se, do této doby jsem tohoto autora neznal), dokázal vyplodit hyperantilevicové pojednání tohoto kalibru, aniž by k tomu měl nějaký vnitřní vztah. Autor sice již v úvodu píše, že se nejedná o předpověď, ale o pouhou románovou vizi… ale přesto… přesto si nemohu pomoci, že člověk přímo musí inklinovat k vyjevenému názorovému směru, aby se mu něco takového mohlo podařit. Anebo je to celé myšleno jako jakási parodie na hysterické antilevičáctví? Že bylo cílem ukázat, jak pokrouceným pohledem se na svět může dívat zapřisáhlý pravičák? Do toho by mi ale neštymovala role Ruska, kterou mu VV přisoudil. Asi tomu opravdu nerozumím. Asi se v tom moc vrtám. Nebo prostě hledám něco, co tam vůbec není. Každopádně to opravdu nedokážu ohodnotit jiným slovem než zmíněný bizár. Za čtivost (odečítám tu a tam až přílišnou jednoduchost) dvojka, za dějový brutál bůro. Průměr dává hezké tři mínus. Přesvědčte mě o opaku.

Kira283
23.03.2022 2 z 5

Od této knihy jsem tedy čekala mnohem více. První polovina knihy mě s menšími výhradami nadchla. Ale primárně jsem se těšila na fiktivní část. Do r. 2030 to ještě jakž takž šlo, ale někdy po roce 2035 jsem musela knihu odložit. Četla se těžkopádně a potřebovala jsem něco odpočinkového. Když jsem se k příběhu znovu vrátila, byla jsem naprosto znechucena a rozhodla se ve čtení nepokračovat.

Chápu, že se jedná pouze o fikci. Ale nemohu se zbavit dojmu autorovy subjektivity. Dle mého je na muslimy nahlíženo jen velmi negativně, celý příběh se točí okolo rozvětvené rodiny, která má dost finančních prostředků a která tvoří feduální společnost. Myšlenka dobrá, ale pro mě naprosto nezajímavá a někdy až přitažená za vlasy. Více bych ocenila pohled obyčejných lidí, kterých je ve světě a i v naší společnosti většina.

Od autora jsem četla Husitskou epopej, takže vím, jak brilantní je to autor a historik, který bravurně dokáže mísit fakta s fikcí. Do roku 2019 této jeho schopnosti odpovídala i Kronika zániku Evropy. Ale dál už je to pro mě jedno velké zklamání. Jak se správně říká, nedá se zavděčit všem. :)

lucie2169
13.03.2022 4 z 5

První část knihy tvoří geniální shrnutí nejnovějších dějin, které bych kdejakému hysterickému dobroserovi vřele doporučila za účelem doplnění historického kontextu a nastartování kritického myšlení. Sci-fi polovina mě až tak nebrala. I když se autorovi už teď nedá upřít určitá jasnozřivost stran odhadu budoucího vývoje, pořád chci doufat, že naše budoucnost bude méně temná.

Liilith
17.02.2022 3 z 5

Moje první přečtená kniha od tohoto autora. Musím říci, že určitý typ čtenářů tohle rozhodně vnímá jako nenávistný pamflet. Autor jako důvody zániku Evropy zmiňuje snad všechny faktory, které vybuzují již teď ve společnosti emoce - willkommen politik v souvislosti s migrací z převážně muslimských zemí, politickou korektnost, hypertrofovanou ochranu menšin (včetně sexuálních), neschopnost pojmenovat, natož pak řešit společenské problémy, politické neziskovky, zaujaté novináře atd., atp. Já jsem s knihou spokojená

Hade
09.01.2022 5 z 5

Zprvu mne zarazilo celkem nízké hodnocení knihy. poté jsem si pozorně přečetl všechny komentáře. Pravda prostě havloidům, pomateným pravdoláskařům, multikulti a sluníčkářům nemůže vonět. A jenom tak mezi námi, já osobně islám nenávidím, stejně jako nacizmus a komunizmus. Je to všechno jedna fašistická pakáž a je úplně fuk čím se zaštiťují.

PavelA820
01.01.2022 5 z 5

Výborná kniha napsaná velmi čtivě. Když jsem jí dočetlo jen jsem přemýšlel, zda je autor pesimista nebo optimista. Ono to v reálu může být ještě horší. A kupodivu je stále hodně lidí, kterým nedochází co se to s naší civilizací děje.

DriftBooks
27.12.2021 2 z 5

Je to pár let, co jsem v rámci jednání s panem Vondruškou o jeho hostování na literárním festivalu Šumava Litera, navštívil také jeho přednášku pro veřejnost. A bavil jsem se. Vondruška přesně ví, co zabírá. Co chce jeho „čtenář“ slyšet. Žádné hluboké analýzy, žádná nudná data. Humor a nenáročný ponor do historie. Tehdy jsem si řekl, že si od něj musím něco přečíst. Inu… léta plynou, Vondruška píše o sto šest a já jsem zatím od něj nečetl nic, přestože jsem si pořídil kompletní Husitskou epopej. Mám pocit, že jí postihne osud podobných knih. Zůstanou v knihovně na dobře viditelném místě nikdy nepřečtené. Jejich hřbety vás bičují výčitkami a vy pokaždé slíbíte – sobě i těm knihám – ‚hned jak dočtu tu detektivku, pustím se do čtení těch husitů…‘. A po několika desítkách přečtených detektivek zastrčíte celou tu tlustou sérii do druhé – do té zadní – řady knihovny.

Migrace je už o něco méně aktuální, ale v době, kdy tímto tématem společnost žila naplno, se Vondruška v několika rozhovorech zmínil, že je to začátek konce Evropy. Křesťanské Evropy dalo by se parafrázovat. A pak, (zřejmě) právě na to konto, napsal knihu „Kronika zániku Evropy“. Byl jsem z názorů páně autora tu a tam docela rozladěn a tak jsem k jeho knize přistupoval malinko s despektem.

Vondruška prostě ví, na jakého čtenáře míří, a co chce tento „čtenář“ slyšet. Veškerá fakta v prvním díle a veškerá hypotetická fakta v tom druhém jsou poskládána tak, aby přesně trefovala do černého středu čtenářovo strachu. Strachu z migrantů, strachu z multi-kulti, strachu z islámu. Vondruška neskrývá, že jednou z inspirací mu bylo i Podvolení francouzského spisovatele Houellebecqa. Vondruškova futuristická fraška rozhodně kvalit zmíněného titulu nedosahuje. Pravda, on také míří úplně na jiné publikum…

Takže – chcete-li se bát – knihu si přečtěte. Mě to moc nebavilo. Na druhou stranu – nastíněný scénář nemusí být bohužel úplným bludem…

Evkae36
01.11.2021 4 z 5

První kniha od tohoto spisovatele. Musím říct, že jsem ji přečetla jedním dechem i přesto, že byla plná politiky, kterou bytostně nesnáším.
Část minulá byla samozřejmě zajímavější.
No co k tomu říct...jen že mám pocit, že se autor v budoucí části v některých věcech trefil a to je kniha jen 2 roky stará..

pif69
16.08.2021 1 z 5

Tahat zcela otevřeně do rádobyutopického románu svoje vyhrocené ultralevičácké(nebo ultrapravičácké??) politické názory , toho by se měl každý autor vyvarovat . Dvě hvězdy dávám snad jen ze sympatií k předešlým historickým vyprávěním .
Naprosto mě iritovali hlavní hrdinové - fízl Stb ,jeho placení spolupracovníci, komunistický právnický hoštapler , vykreslení jako sympaťáci zachraňující evropskou civilizaci , to je fakt hodně silná káva .