Strach moudrého muže

Kvothe opouští Univerzitu a vydává se do vzdáleného Vintasu, kde se velmi rychle zaplétá do spletitých sítí místní dvorské politiky. Ve snaze zavděčit se mocnému šlechtici odkrývá pokus o vraždu, dostává se do sporu s nebezpečným arkanikem a na stopě skupině žoldnéřů vyjíždí do divočiny, aby zjistil, kdo přepadává poutníky na Králově cestě. Při tom všem samozřejmě nezapomíná ani na hledání odpovědí, jež by mu umožnily pomstít vraždu svých rodičů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/260207/kronika-kralovraha-strach-moudreho--BAx-260207.jpg 4.7660

Kronika Královraha / Príbeh kráľovraha (2.)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo, Triton

The Wise Man's Fear (2017)

Kniha Strach moudrého muže

Skawin

Ani druhý díl mě nezklamal, spíše naopak. Snad se brzy dočkáme dne třetího :-)

Ponyo

Nelíbil se mi konec, vůbec netuším, co si z toho vzít. Něco na rychlo ukončené nebo bude pokračování nebo jak?...

Glen808

Čte se to výborně, ale rozhodně to nelze přečíst jedním dechem. Je to velmi rozvláčné, a zvlášť dialogy to hodně natahují. Ale přijde mi to trochu pod pás. Člověk přelouská 1600 stran Kroniky královraha a ani se nedozví, proč se to tak jmenuje, jestli někdy vyjde třetí díl, a zda už v něm bude konečně nějaký král zabit.

pafčaodřeky

Dobré, o chlup horší, než díl první, zábava pro mne končí odchodem z univerzity (takže poměrně brzo). Jo a nejsem prudérní, ale první milostná zkušenost a přímo s bohyní lásky, kámasútra 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, to je...otravné a nereálné (i v říši fantazie).

ziriant

Druhý díl nezklamal, potěšil jako ten první, i když jinak. Ale co přichází po dočtení? Prázdnota... Jelikož nyní nelze nic jiného, než svou touhu obrnit trpělivostí a čekat, čekat na další díl.

beruskovana

Stále jsem si říkala to co už v závěru prvního dílu..když tak detailně popisuje děj téměř den po dni a Kvothovi je stále 16-17 let, když se zaobírá všemi maličkostmi (v druhém díle odbíhá od hlavního děje) kdy se začne dít konečně víc..to co ho dostalo tam kde je dnes? A bohužel jsem se to nedozvěděla v tomto druhém díle. Napřed jsem se těšila kdy už bude třetí, ale teď mám z něj spíš obavu.

LastCall

Bavila, ale ke konci knihy mi přijde, že se začíná projevovat autorova spisovatelská krize. O trochu horší než první díl.

Crowley

Já vím. Jak jsem mohl dočíst knihu, která je litr dlouhá a dát ji hodnocení tak nízko? Popravdě docela jednoduše. Začneme tím horším a pokusím se to vzít ve zkratce.
Děj se neposouvá. Hlavní příběhová linka zůstává ladem a čtenáři je předhozena pouze slaboučká záminka, proč se hlavní hrdina vydává na tak daleká putování. Sice ho pohání naprosto základní pud pomsty, ale když vezmete propracovanost všech ostatních příběhů v knize, tak s každou další stránkou obsazuje tato motivace piedestal malichernosti. Je to tak. Extrémně propracovaný svět, který je popisován skrz Kvotha, je ve skutečnosti poháněn v podstatě "jen"pomstou. Tím si autor vytvořil poněkud nestabilní základ, který se pokouší (velmi úspěšně) podržet pomocí obrovského množství podpěr. Jasně, je to velmi zdárný způsob, jak udržet příběh v pohybu a oklamat čtenáře, aby sám upozaďoval hlavní dějovou linku. Klasik by sice řekl něco jako "cesta je cíl", ale tohle není žádná extra filozofická kniha. Obsahuje mnoho vrstev (jo, jako cibule). To bych si nedovolil popírat. Balancuje na hranici chytré fantasy a teen románu. Nutno podotknout, že balancuje nadmíru vychcaně. Po slabších pasážích totiž ihned autor přilije benzín do ohně a otevře další atraktivní dějovou linku. Ano, je velmi jednoduché propadnout tomu obrovskému množství odboček, ale stále bychom měli mít na paměti, že hlavní hrdina (dle názvu knihy a legend, které hlavní hrdina vypráví) tak nějak zůstává stále na stejném místě. Což je celkem paradoxní, protože Kvoth cestuje naprosto všude. Myslím to tedy ve smyslu, že se hlavní děj nehýbe. Mohl jsem to napsat jednoduše, co?
Ale spolkněme na okamžik hořkost v ústech, která se Vám rozlije po ofláknutém konci. Jak jsem zmínil. Dějové odbočky je extrémně zábavné. Velmi pomalu tak rozvíjí hlavního hrdinu v někoho, kdo se zdá jako nezdolný, ale v jádru je přitom zranitelný, protože po odloupání všech těch vrstev je to stále člověk.
Tím vším jsem vlastně jen potvrdil, že další díl z Kroniky královraha je přesně taková, jakou autor asi zamýšlel. Nevyzpytatelná, dynamická a maniakálně detailní. To dokazuje, že Patrick umí opravdu skvěle psát a dokáže zaujmout. Jenže pořád tu máme v tmavém rohu hlavní děj, který ztrácí svůj potenciál (ne že by byl přehnaně velký hned ze začátku). Taky ten šíleně odfláknutý konec. I po těch všech stranách jsem se sám sebe ptal, jestli to má být opravdu všechno.
To moc v kostce nebylo, co? Už to utnu, nebojte.
Pokračování je tedy určeno fanouškům prvního dílu. Dostanete přesně to, co chcete. Rozsáhlou, výpravnou a velmi sympatickou fantasy, která vás ubije detaily světa a zničí finálním prázdným koncem.

magie

Patrick Rothfuss