Strach moudrého muže

Strach moudrého muže https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136686/bmid_kronika-kralovraha-s-136686.jpg 5 950 147

Ve druhém svazku série stupňující soupeření s vlivným členem šlechty donutí Kvotha opustit Univerzitu a hledat štěstí jinde. Osamocen a bez prostředků cestuje do Vintu, kde se velmi rychle zaplétá do složitých sítí místní dvorské politiky. Ve snaze zavděčit se mocnému šlechtici odkrývá pokus o vraždu, dostává se do sporu s nebezpečným arkanikem a vede skupinu žoldnéřů do divočiny, aby zjistil, kdo přepadává cestující na Králově cestě. Kvothe pátrá po odpovědích, pokouší se odhalit pravdu o tajemných Amyrech, Čandrínech a smrti svých rodičů. Mezitím je zkoušen legendárními Ademskými žoldnéři, nucen obhajovat čest své rodiny a setkává se i s mytickou Felurian, okouzlující ženou, které žádný muž neodolá a žádný z nich setkání s ní dosud nepřežil… Pod jejím vedením se dozvídá mnohem víc nejen o ženách, ale také o pravé povaze magie. Ve Strachu moudrého muže dělá Kvothe první kroky na hrdinské cestě a poznává, jak složitý může být život, když se člověk stane legendou za svého života.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo , Triton

The Wise Man's Fear , 2011

Zednář
23.07.2015 5 z 5

Rothfuss mě baví, rozesměje mě, uvrhne do napětí ale také často rozčílí. Pro mě zajímavé části, jako hádka s Dennou a Kvotheho soud za čarodějnictví jsou upozaděny a místo toho naservíruje sto stran studentského klišé vystřihnutého jako od Harryho Pottera z hodin lektvarů. Část s bandity působí jako bych to vzniklo při hraní dračího doupěte a čtrnáctidenní sto plus jedna s Felurian naskytlo atmosféru spíše knižní píp show. Nicméně se nevytrácí smysl pro humor, drásající napětí a uvolňující mezihry v hospodě.
Kvothe měl být jiný, naprosto nový. Nebyl výjimečný od narození ale nabral svoji výjimečnost výcvikem mysli a událostmi, které ho postihly, ovšem výsledný produkt působí časem jako strojový archetyp Tonyho Starka - holky, chlebíčky a rakenrol. I když to slovo nenávidím musím ho použít, "mainstream". S ním jsem se setkal i v minulém díle (byl drak, i když vegetarián o.O) Magie má prvky steampunku (chemie, mechanika) ovšem tím, že není jediná v onom světě (bytosti Fae) zcela ztrácí svoji jedinečnost. Nicméně! Kniha se mi velmi líbí. Postavy jsou promakané jako 70 lvl. Elite Tauren Warchief. :3

90/100 ale ***** dát nemůžu

PS: Nikdo mě víc v životě nerozčiloval jako lidé typu Denna.

Taji
10.07.2015 5 z 5

Doposud nejlepší fantasy série, jakou jsem kdy četla. Pane Rothfussi, už by to chtělo dopsat další díl. :-D

netopýrek
08.07.2015 5 z 5

Jako první díl, stejně tak tento.....poutavý příběh, velká odhalení, putování do Ademre......nevím co víc k této knize říct.......jednoduše teším se na další díl :)

kom72
27.06.2015 4 z 5

Až když Kvothe opustil univerzitu, dostala kniha pro mne pořádný spád a dočetl jsem ji za pár dnů. Do té doby to bylo krapet ohrané a nezáživné.
Těším se, jak to nakonec vše dopadne...

Vlčice.N
04.04.2015 4 z 5

Jak jsem Jméno větru vychvalovala, tady nadšení trochu opadlo. Ne tedy, že by dílo nebylo stejně strhující, objevuí se tu však pasáže, v nichž nevidím žádný smysl a jsou dle mého až zbytečně natahované (převážně ta část s Ademy). Mám ráda, když se děj někam posouvá, a přestože se mi líbí, jak se autor vyžívá v různých detailech, které příběhu dodávají své kouzlo, u některých jsem si přála, aby už skončily. Na druhou stranu, zase taková nuda, aby to člověk nepřečetl, to zase nebyla, díky čtivému stylu psaní mi tyto části poměrně rychle utekly.
Velké plus je přesunutí části příběhu mimo univerzitu, díky čemuž máme možnost poznat zase jinou tvář tohoto světa a trochu ubývá jednotvárnosti, ke které čas od času na univerzitě docházelo. Rozhodně se už těším na další díl.

filip99
28.02.2015

Je to velmi dobrá kniha, nepostrádající i při své délce napnutou dějovou linii; naštěstí se Rothfuss nepokouší napodobit něco, co už bylo - knihy typu Harry Potter apod. Trošku mi vadí, že Kvothe je občas opravdu na zabití - on je sice inteligentní, ale z toho se někdy chová jako naprostý hlupák. Ta dlouhá pasáž s Ademy mě hodně štvala - moc jsem si je nezamiloval a divím se, že tam vydržel tak dlouho. Velmi napínavý je konec - Rothfuss velmi chytře nechal konec tak otevřený, jak to nejvíc šlo.

cervena.krvinka
07.02.2015 4 z 5

„Dvojku“ jsem se po zkušenosti se Jménem větru zavázala číst pomaleji, poučena, že nemám čekat žádné konce příběhů. A byla jsem odměněna: ačkoli se stále některé pasáže řádně táhnou, už mi to nevadilo.
Pozitiva z JV zůstávají, pár jich přibylo: Jednak se častěji měnilo místo činu, takže děj získal vnitřní členění, což mu prospělo, barvitější byly díky tomu i zápletky, které se přestaly opakovat (v jedničce stále: nemám peníze – protivný Ambrose – ach, Denna :D). Taky z toho politováníhodného kluka, který mi občas lezl na nervy (zejména pro neústupnou přezíravost vůči Elodinovi, „dyť je to blázen, a já se ani nebudu snažit něco pochopit“), se klube sympatický hrdina. Dostali jsme nové zajímavé postavy, světy i témata k zamyšlení. Velmi mě bavily pasáže s Tempim a ademskou komunikací, ale vlastně i všechno ostatní :)
Jediná výtka: proč na mapě nejsou skoro žádná zmíněná místa?

Pavlina.13
27.01.2015 5 z 5

I když má kniha 1000 stran, je příliš krátká. Velmi mě zaujal nejen příběh samotný, ale i autorova častá filozofická zamyšlení nad věcmi, o kterých bych nikdy nepřemýšlela, protože jsou tak samozřejmé (jako například "ticho").

Aaron Lewis
28.10.2014 5 z 5

Vynikající. Tak to už byla konečně fantasy, co mám ráda:). I nějaká ta nevysvětlitelná magie! A pořádné kousky od hlavního hrdiny. Hlavně jak zmasakroval ty bandity, co se dělali za Ruhy. To bych do něj neřekla. Kluk má u mě bod. I, že se hodně vytáčí a není zas až tak pokorný. Prostě má klady i zápory a tak to má být. Ten starší Kvothe je zato na zabití… úplně jiný člověk! Knize hodně prospělo, že Kvothe na chvíli opustil univerzitu a konečně změnil prostředí. Jen tak dál:).

Moc se těším na další díl!

LammEr
21.10.2014 5 z 5

Tak toto až na části kdy se rozebíraly všemožné politické hašteření u Alverona je toto skvost. Originální, skvěle napsané a hlavně čtivé. Už aby vyšel další díl :-)

Jennkie
02.08.2014 5 z 5

Tato kniha byla velmi objemná, tak objemnou už jsem nějaký čas nečetla, můj průměr je 500-600 stran :-P Člověk by řekl, že tak tlustá bichle nemůže být celou dobu zajímavá a čtivá. Ale opak je pravdou. Smekám před autorem, protože stvořit tak úctyhodné čtivo, aby se to dalo číst a každého to nadchlo, je velmi těžké. Styl psaní je pěkný, místy jsem se do Kvotheho role vypravěče hodně vžila a nemohla jsem se odtrhnout. Děj má spád a má to správné hrdinské a dobrodružné koření, díky kterému člověk lační po tom, jak to bude dál.
Ovšem, při délce knihy se nedá vyhnout rozvláčnějším pasážím, ale těch tam je překvapivě málo vzhledem k tloušťce knihy.
Bylo tam mnoho peripetií a zvratů, ke konci se to trochu ustálilo, ale příběh pořád není kompletní a vzhledem k tomu konci mě velmi zajímá, jak slavný Kvothe dopadl tak, jak dopadl....

angiek
28.07.2014 4 z 5

Přiznám,že čtení už nešlo tak lehce.Některé pasáže s nudou a zklamáním,ale jelikož nikdy nepřeskakuji žádnou stránku,četla jsem dál.Čekala jsem jiné rozuzlení s Dennou/ta holka mě pěkně štve...snad ne žárlivost ?!/ a nevděk Alverona a jeho ženy mi hnul žlučí.
Ademre mi k srdci nepřirostl a návrat na Univerzitu a shledání se s přáteli mi konečně zpravil chuť.Těším se na pokračování! A moc!

Sarri
14.06.2014 5 z 5

Nepopsatelně úžasné s nepatrnými rozpaky, související s délkou knihy a s přemírou přebytečné vaty okolo hlavního děje - jenomže, jinak řečeno: Kvothe je zlodějem srdcí

petrulka
06.06.2014 5 z 5

Srdcovka. Jedna z nejlepších knih, co mi prošla rukama a zůstává v hlavě. A zůstane navždy.

elutep
23.05.2014 5 z 5

Úžasné pokračování, které jsem většinu času odkládala jen s největším zapřením. Děj na mě neskutečně doléhal. Když jsem zažraná do četby o Tempim musela zvednout hlavu a jít po městě, jako bych vnímala okolí jinak..rušně..barbarsky. Když jsem takto zvedla hlavu od knihy ve chvíli, kdy jsem četla o Felurian, jako by najednou nebylo nic přirozenějšího, než šít pláště ze stínů. Zkrátka čtení je to strhující, romantické i dobrodružné.

Bombas
17.02.2014 5 z 5

Skvělé pokračování. Opět čtivé, nápadité, dech beroucí. Člověk tu knížku nedokáže odložit, dokud nemá dočteno. Sice mi do příběhu úplně nepasovala pasáž s žoldnérama v divočině (přišlo mi to jen příběh natahující), ale i tak dávám rozhodně za pět hvězd. Pro mě jedna z nejlepších knižních sérií.

unavensluncem
17.02.2014 5 z 5

Skvela knizka, rozhodne srovnatelna s prvnim dilem (ne-li lepsi)... Ted jen to cekani na zaverecny dil...

marwinmh
04.01.2014 4 z 5

Pro me o kousek slabsi pocin nez prvotni dil, pro me byla zbytecne dlouha pasaz o pobytu v zemi Fae, kde se autor rozsahle venoval prerodu chlapce v muze, to me moc nebralo, ale presto me kniha behem cteni pohltila, a rozhodne si pockam na zaverecny dil, jelikoz konec me nechal dost napnutou. Za me knihu urcite doporucuji.

Boidil
23.12.2013 5 z 5

Skvělá kniha, mě ale zajímá jediná věc, kdy vyjde další díl!! ;))

Alma-Nacida
10.11.2013 5 z 5

Opravdu strhující čtení, bohužel až ke konci mi došlo, že to jistě není poslední díl ;-), ale zase se můžu těšit na další.

magie

Patrick Rothfuss
americká, 1973
2012  93%Strach moudrého muže
2008  89%Jméno větru I.
2015  80%Hudba ticha
2017  91%Jméno větru
2008  90%Jméno větru II.

Kniha Strach moudrého muže je v

Přečtených1 369x