Strach moudrého muže

Strach moudrého muže https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136686/bmid_kronika-kralovraha-s-136686.jpg 5 950 147

Ve druhém svazku série stupňující soupeření s vlivným členem šlechty donutí Kvotha opustit Univerzitu a hledat štěstí jinde. Osamocen a bez prostředků cestuje do Vintu, kde se velmi rychle zaplétá do složitých sítí místní dvorské politiky. Ve snaze zavděčit se mocnému šlechtici odkrývá pokus o vraždu, dostává se do sporu s nebezpečným arkanikem a vede skupinu žoldnéřů do divočiny, aby zjistil, kdo přepadává cestující na Králově cestě. Kvothe pátrá po odpovědích, pokouší se odhalit pravdu o tajemných Amyrech, Čandrínech a smrti svých rodičů. Mezitím je zkoušen legendárními Ademskými žoldnéři, nucen obhajovat čest své rodiny a setkává se i s mytickou Felurian, okouzlující ženou, které žádný muž neodolá a žádný z nich setkání s ní dosud nepřežil… Pod jejím vedením se dozvídá mnohem víc nejen o ženách, ale také o pravé povaze magie. Ve Strachu moudrého muže dělá Kvothe první kroky na hrdinské cestě a poznává, jak složitý může být život, když se člověk stane legendou za svého života.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

The Wise Man's Fear , 2011

Finn69
13.06.2017 5 z 5

Snad ještě lepší než první díl, tahle série rozhodně kvalitu neztrácí. Ale kdy se dočkám dalšího dílu, potřeboval bych ho okamžitě :-(

kedlubajz
18.05.2017 5 z 5

Úctyhodné pokračování geniálního prvního dílu, které v mnoha směrech ještě rozvíjí jeho přednosti. Lyričnost i jistá klukovská hravost je dovedena do dokonalosti v kapitole Felurian. O mistrovství jazykových a vypravěčských schopností autora snad nejlépe svědčí protahování děje na univerzitě - které se nejpozději na začátku druhé knihy již vysloveně zacykluje, nicméně díky živým postavám a jejich přirozeně plynoucí interakci i tak nepozbývá nic ze své zajímavosti a čtivosti. Rothfuss trousí na čtenáře různé úvahy i dilemata. Velmi oceňuji rozuzlení pasáže s falešnými Ruhy. Naopak jako krok vedle vnímám celou pasáž v Ademu, kde autorova snaha o zrelativizování civilizace působí místy hodně křečovitě (viz diskuze o otcích).
Celkově je to nicméně opět vynikající dílo, které dokazuje v některých momentech nelíčenou radost z detailu, srší inteligencí a střídá hravost s citem i duchaplností.
V tomto ohledu nakonec vlastně vůbec nevadí, že celkově se děj hlavního příběhu ani moc neposunul. Jen tím trochu vzrůstá obava, zda se autorovi v posledním díle podaří ho skutečně uspokojivě uzavřít...

jockjock
15.05.2017 5 z 5

Tleskám...

Denisa.KC
30.03.2017 5 z 5

Nádhera - jak si autor umí hrát se slovy a obraty. Skvělé pokračování, skvělé vypravěčské umění. Dokonce musím přiznat, že co jsem knihu dočetla, začal mi Kvothe a jeho příběh svým způsobem chybět. Je fascinující, jak se člověk dokáže ponořit do jiného světa a téměř tam žít spolu s postavami příběhu.

petgona
07.03.2017 3 z 5

Najprv som bola absolutne nadsena, kniha sa mi pacila ovela viac ako jednotka. Bolo to prekvapivo svizne a putavejsie - kym som citala, vobec som nevnimala svoje okolike. Az kym sa Kvothe nestretol s Felurian, od vtedy to islo dolu vodou. Hryzla som si nechty, cakajuc, kedy sa konecne preluskam cez risu vil, aby som sa dostala k nudnym ademcanom. Odtial som citala jedine preto, lebo som dufala, ze ma na konci caka aspon nejake rozuzlenie - aspon nejake odpovede na to mnozstvo otazok, ktore zostali nezodpovedane. Musim povedat, ze po skvelom rozbehu to bolo sklamanie.

KikinkaV
26.02.2017 4 z 5

Kdyby byla tato kniha o 200 stránek užší, přivodilo by to jen hodně dobra. Místy až zničující popisy každého kvítku kolem cesty a u pasáže s Felurian jsem knihu málem nudou sežrala... Naštěstí mám ve zvyku knihy dočítat, takže jsem přežila a celkově se mi kniha vlastně i líbila... Takže jak již bylo zmíněno níže, s trochou přeskakování je kniha super :) S napětím čekám na třetí díl :)

EricNor
23.01.2017 4 z 5

Podobne jako prvni dil. Spousta udalosti a žádný tah na branu, nicmene prihody jsou natolik poutave napsane, ze oproti prvnimu dilu pridam jednu hvezdu. Nektere casti jsou zbytecne natahovane, vlastne vetsi - Fae je utrpeni. Kdy se dockame dalsiho dilu je otazka, protote Rothfuss aktualne pracuje na RPG hre Torment: Tides of Numenera, ketra udajne trpi podobnym grafomaniactvim, jako Rothfussovi knihy.

Suou
11.01.2017 5 z 5

Kniha bola veľmi ... zaujímavá ? Knihu som si po pár stranách obľúbil. Bolo to prvý krát čo som v knihe čítal aj niečo "erotické" :D. Nové dobrodružstva, postavy, tie nápady... Všetko bolo dobré, ale mal som pocit, že kniha postúpila do nového stupňa depresie.
Len teraz, keď sa na to pozriem spätne zdá sa mi, že autor dej naťahoval. Mne to nevadí lebo knihu minulej, ale autor by sa konečne mohol zdvihnúť a napísať novú knihu! :D
A toto som si nemohol odpustiť ... prepáčte Česi ale ten váš obrázok na knihe je otrasný :D my máme našťastie originálny.
Moje hodnotenie je ... no nakoniec dávam: 5z5

toni-az
08.01.2017 3 z 5

Mno, pořádně nadhodnocená knížka, ale to bude zjevně tím, že nikdo, komu se nelíbil první díl, už druhý ani nezkoušel...

Když to porovnám s výletem na Kokořín, tedy chci říci s Pánem prstenů, který na podobné délce obsahuje nejepičtější fantasy, které kdo napsal s tímhle grafomanským popisem příběhů zmateného kluka, plácajícího se odnikud nikam, který neví co chce. Navíc je zde na můj vkus příliš mnoho ne zrovna krátkých nesouvisejích epizod a rádoby atmosféru tvořících nekonečných popisů.

Nicméně s dostatečně častým a rozsáhlým přeskakováním se jedná o knihu velmi čtivou a napínavou a chápu, proč tomu puberťáci dávají 5*. Ostatně jsem připraven, že s podobným přeskakováním si přečtu i poslední díl, snad nebude mít 2000 stránek...

Škoda nedostatečné sebereflexe autora, kdyby měla kniha do 400 stran, byla by rozhodně výborná.

Aqua-bella
03.01.2017 5 z 5

Druhý díl je stejně kvalitní, jako ten první, dokonce bych řekla, že o trochu lepší. Děj se konečně posouvá někam dál. Autor umí skvěle pracovat se slovy, používá krásné slovní obraty, což se v mnoha knihách v současnosti moc nevidí. Číst tento příběh je jedna velká radost.

Dragonian
15.12.2016 5 z 5

Druhý díl opět nezklamal. Vynikající čtení a rozvinutí příběhu. Už se těším na třetí díl a doufám, že bude brzy.

LadyKet
05.12.2016 5 z 5

Druhý díl nás posune zas o kus dál v příběhu a rozhodně mu to neubírá na zajímavosti a napětí. Těším se, co bude dál.
PS: I když je občas až neskutečné, co všechno Kvothe zažívá a jak mu některé věci procházejí. Ale proč ne :).

Archie
29.10.2016 5 z 5

Univerzitu vystřídalo výpravnější fantasy. Rothfuss ale nepolevil a servíruje pořád ten krásný, lidský a maličkostmi napěchovaný, intimně vyprávěný příběh. Byť na větším plátně. Detektivka ve Vintu, výcvik u Ademských žoldnéřů, vnady bájné Felurian, setkání s Čandrínem. Opět nezapomenutelné. Nemůžů se dočkat trojky.

lucie7823
07.10.2016 4 z 5

Skvělá knížka. I přes 1000 stran se čte fantasticky. Uz se těším na den třetí

Vysky
10.09.2016 5 z 5

Miluji fantasy svět této knižní serie a tuto knihu jsem zhltl jedním dechem (asi za dva dny). Moje očekávání nezklamala, spíše naopak. Pro fanoušky fantasy vřele doporučuju. Aby byl požitek z knihy stoprocentní, je vhodné mít přečtené předešlé díly série...

NoeliLienor
09.09.2016 5 z 5

Co na to říct? Neumím poskytovat konstruktivní kritiku, takže mohu jen napsat, jak moc jsem knihou unešená. Více, než prvním dílem a i to je co říct.
Vlastně ale mám jednu výtku. Téměř tisíc stránek a pořád není konec. Ne, že by mi vadilo číst dlouhou knihu. Ale ten moment, když se do něčeho opravdu zažeru a čím je kniha delší, tím víc se do ní začtu až mám nakonec pocit, že už nikdy nebudu číst nic jiného (a je to báječný pocit), ale pak je najednou konec knihy, ale ještě není konec příběhu a já najednou nevím co se životem a říkám si: "Do pytle, nemůžu přece rozečíst nový příběh, když nevím, jak tento příběh končí"

Toto byl asi nejhlubší dojem, co ve mně kniha zanechala. Je to báječné čtivo, do kterého se člověk ponoří tak, že ani nechce vnímat realitu.

tsal
26.08.2016 4 z 5

Strach moudrého muže je rozhodně kvalitní četba, byť se její hodnocení neobejde bez výtek. Kvoth je fascinující hrdina, s nímž je zacházeno fascinujícím způsobem. Jsou chvíle, kdy se chová jako nafoukaný sobecký parchant, a chvíle, kdy je to naivní tuňťa, nad jehož laskavostí kroutíte hlavou. Jsou chvíle, kdy mu projdou neuvěřitelné věci, a chvíle, kdy mu autor vymáchá čumák v problémech a strastech, které měl podle vás hravě zvládnout. Neustále tak osciluje mezi superhrdinou a normálním člověkem, což občas může být úsměvné, ale také to budí napětí a kouzlo neočekávaného.

Stejně, byť v mnohem rozvláčnější míře, je na tom i budování a posunování příběhu. Jako i u předešlého dílu se mi nejvíce líbila univerzitní polovina. Jednak obsahovala více lépe prokreslených charakterů, druhak se zde epičnost vyprávění držela ve zdravých mezích a tak jsem autorovi ráda prominula, že je nepříčetný grafoman. Jakmile však Kvoth vykročil do světa, stala se z toho typická legenda o hrdinovi, který během relativně krátké doby zažije věci, které by bylo těžké narvat do půlky lidského života. Naráží na nevídané věci, dopouští se nevídaných činů, učí se nevídaným schopnostem… Děj nabírá jisté epizodnosti, přičemž některé epizody jsou zbytečné dlouhé (pobyt v říši elfů by šel zkrátit o polovinu, pobyt u Ademů o dvě třetiny). Chvílemi jsem měla chuť zbytečně natahované prázdné pasáže prostě přelistovat. Byť je druhá polovina dějově o něco horší než první, jde však o brilantně napsanou knihu. Jak autor, tak i překladatel se v textu vyřádili a stvořili prózu na pokraji poezie (Kvoth jistě odpustí).

A ještě někdo má pocit, že tato série nikdy nedojde svého jména? xD

evickakyticka
25.08.2016 5 z 5

Tato kniha si rozhodně zaslouží plný počet. Byla to krása číst. Mňamka. Místy jsem se nedokázala odtrhnout. I tak hodnotím lépe první polovinu knihy, která se spíše nese v duchu prvního dílu. Ne že by druhá polovina byla horší, ale byla (na mně) moc fantastická. Felurian a její říši Fae jsem se nechala unést. Za to v Haertu jsem se moc nebavila, učení Ketanu mě nudilo. Ale to jsou veškeré mínusy příběhu. Jinak bych musela hodnotit pouze kladně a to už bych se mnohdy opakovala, jiní to už udělali přede mnou.

Zabrousila jsem i na youtube a poslechla si nějaké loutnové písně podle Khvota...ano, tak jsem je měla i v mé mysli.

PS: Jak dlouho budeme muset čekat na pokračování?? Snad se dozvíme brzo a do té doby neztratíme nit.

Gandalff007
19.07.2016 5 z 5

Podle mého ještě lepší než Jméno větru.

ttommikk
12.07.2016 4 z 5

Téměř tisíc stránek napínavých jak kšandy, přestože by se na nich něco zásadního odehrávalo. Který autor tohle svede?

magie

Patrick Rothfuss
americká, 1973
2012  93%Strach moudrého muže
2008  89%Jméno větru I.
2015  80%Hudba ticha
2017  91%Jméno větru
2008  90%Jméno větru II.

Kniha Strach moudrého muže je v

Přečtených1 369x